46 УЧЕБНА СТАТИЯ
ПЕСЕН 49 Да радваме сърцето на Йехова
Братя, имате ли за цел да станете помощник-служители?
„Повече щастие има в даването, отколкото в получаването“ (ДЕЯН. 20:35)
НА ФОКУС
Тази статия ще насърчи братята да станат помощник-служители и ще им помогне да постигнат тази цел.
1. Как гледал Павел на помощник-служителите?
ПОМОЩНИК-СЛУЖИТЕЛИТЕ вършат много важна работа в сбора. Апостол Павел ценял тези лоялни братя. Например, когато писал до християните във Филипи, освен старейшините той поздравил конкретно и помощник-служителите. (Флп. 1:1)
2. Какво споделя един брат на име Луис?
2 Много покръстени братя изпитват голяма радост да служат като помощник-служители, без значение на колко години са. Например брат на име Девън бил на 18 години, когато го назначили, а друг брат на име Луис — на над 50. Луис споделя как се чувства: „За мене е огромна привилегия да служа на братята и сестрите си. Те проявяват толкова много любов към мене и искам и аз да им покажа колко ги обичам!“ Много помощник-служители изпитват същите чувства.
3. Какво ще обсъдим в тази статия?
3 Ако си покръстен брат, но все още не си помощник-служител, можеш ли да си го поставиш за цел? Какво може да те подтикне да го направиш и на какви библейски изисквания трябва да отговориш? В тази статия ще видим отговора на тези въпроси. Но първо нека да обсъдим каква работа вършат помощник-служителите.
КАКВА РАБОТА ВЪРШАТ ПОМОЩНИК-СЛУЖИТЕЛИТЕ?
4. Каква работа вършат помощник-служителите? (Виж също илюстрацията.)
4 Помощник-служителите са покръстени братя, назначени чрез светия дух да помагат на старейшините в грижите за сбора. Много от задачите им са практически. Например някои се грижат да има достатъчно райони и литература за вестителите. Други помагат в почистването и поддръжката на Залата на Царството. А трети са разпоредители и се грижат за озвучителната уредба по време на събранията. Преди всичко обаче помощник-служителите са духовни хора, които обичат Йехова и спазват праведните му стандарти. Обичат също скъпите си братя и сестри. (Мат. 22:37-39) Какво трябва да направи един брат, за да стане помощник-служител?
5. Как един брат може да постигне целта си да стане помощник-служител?
5 Изискванията за това някой да стане помощник-служител, са записани в Библията. (1 Тим. 3:8-10, 12, 13) Ако искаш да служиш на братята си по този начин, трябва да научиш повече за тези изисквания и после да се стараеш да отговориш на тях. Но първо трябва внимателно да помислиш какви са подбудите ти.
ЗАЩО ИСКАШ ДА СТАНЕШ ПОМОЩНИК-СЛУЖИТЕЛ?
6. Каква трябва да е причината да искаш да служиш на другите? (Матей 20:28; виж също илюстрацията)
6 Да помислим за най-великия ни пример, Исус Христос. Всичко, което той правел, било подбуждано от любов — любов към Йехова и към хората. Това го подтиквало да е усърден и да върши дори скромни задачи за другите. (Прочети Матей 20:28; Йоан 13:5, 14, 15) Ако и ти правиш всичко от любов към другите, Йехова ще ти помогне да постигнеш целта си да станеш помощник-служител. (1 Кор. 16:14; 1 Пет. 5:5)
7. Защо брат, който иска да стане помощник-служител, не бива да е амбициозен?
7 Като цяло светът днес се възхищава на амбициозните хора. Но в организацията на Йехова не е така. Брат, който подражава на любовта на Исус, няма да се стреми към власт и позиция. Човек, който иска другите да го смятат за важен, най-вероятно няма да е съгласен да върши някои от по-скромните задачи в сбора; той ще смята, че те са под достойнството му. (Йоан 10:12) Йехова няма да благослови усилията на брат, който е воден от гордост и желание за позиция в сбора. (1 Кор. 10:24, 33; 13:4, 5)
8. Какъв съвет дал Исус на апостолите си?
8 Дори най-близките приятели на Исус понякога имали погрешни подбуди. Веднъж например двама от апостолите му, Яков и Йоан, го помолили да ги постави на важни позиции в Царството. Исус обаче не ги похвалил. Вместо това казал на всичките си апостоли: „Който иска да бъде велик сред вас, трябва да ви бъде служител, и който иска да бъде пръв сред вас, трябва да бъде роб на всички.“ (Мар. 10:35-37, 43, 44) Братята, които се стремят към отговорности, защото искат да служат на другите, са истинска благословия за сбора. (1 Сол. 2:8)
КАК ДА РАЗВИЕШ ЖЕЛАНИЕ ДА ПРАВИШ ПОВЕЧЕ?
9. Как да развиеш желание да правиш повече за сбора?
9 Без съмнение обичаш Йехова и искаш да служиш на другите. Въпреки това може да нямаш желание да поемаш допълнителни отговорности в сбора. Какво ще ти помогне да развиеш такова желание? Мисли за това колко ще си щастлив, като правиш неща за другите. Исус казал: „Повече щастие има в даването, отколкото в получаването.“ (Деян. 20:35) Самият той живял според тези думи и изпитвал радост да служи на другите. Ти можеш да изпиташ същата радост.
10. Как Исус показал, че се радва да служи на другите? (Марко 6:31-34)
10 Да видим как Исус показал, че се радва да служи на другите. (Прочети Марко 6:31-34.) Веднъж той и апостолите му били много изморени и решили да отидат на спокойно място да си починат. Но хората ги изпреварили и стигнали там преди тях, защото искали Исус да ги учи. Той можело да ги отпрати, защото с учениците му „нямали време дори да ядат“. Или можело да им каже само едно-две неща. Но понеже ги обичал, Исус започнал „да ги учи на много неща“ и продължил, докато не станало късно. (Мар. 6:35) Той направил това не по задължение, а защото съжалил хората. Той искал да ги учи, понеже изпитвал силна любов към тях. Да служи на другите, носело огромна радост на Исус.
11. Как Исус оказал практическа помощ на слушателите си? (Виж също илюстрацията.)
11 Исус не само учил събралите се хора, но се погрижил и за физическите им нужди. Той чудодейно осигурил храна и после я дал на апостолите да я раздадат на хората. (Мар. 6:41) По този начин показал на апостолите си как да служат на другите и че практическите задачи също са много важни. Днес помощник-служителите вършат именно такива задачи. Представи си колко се радвали апостолите да участват в това чудо и да видят, че всички се наситили! (Мар. 6:42) Това не бил единственият случай, в който Исус поставил нуждите на другите пред своите. Докато бил на земята, той винаги служел на другите. (Мат. 4:23; 8:16) Исус се радвал да учи хората и смирено да се грижи за нуждите им. Можеш да си сигурен, че и ти ще изпиташ такава радост, ако си поставиш за цел да служиш като помощник-служител.
12. Защо не бива да мислим, че няма как да сме полезни за сбора?
12 Ако смяташ, че нямаш някакви специални умения, не се обезсърчавай. Със сигурност имаш качества, с които да си полезен в сбора. Размишлявай за думите на Павел в 1 Коринтяни 12:12-30 и моли Йехова да ти помогне да видиш как се отнасят за тебе. Тези стихове ясно показват, че ти, както и всички други служители на Йехова, сте нужни и ценни за сбора. Ако все още не отговаряш на изискванията за помощник-служител, не се отказвай. Вместо това продължавай да правиш всичко по силите си да служиш на Йехова и да помагаш на братята си. Бъди сигурен, че старейшините ще мислят за тебе и ще ти възлагат подходящи задачи. (Рим. 12:4-8)
13. Защо не е прекалено трудно да отговориш на изискванията да служиш като помощник-служител?
13 Помисли и за следното: Повечето от качествата, които трябва да притежават помощник-служителите, са качества, които всички християни трябва да развиват. Всички трябва да се приближаваме до Йехова, да даваме с радост на другите и да живеем по начин, който Бог одобрява. Така че вероятно вече си развил повечето от качествата, необходими, за да станеш помощник-служител. Но какво конкретно можеш да направиш, за да постигнеш тази цел?
КАК ДА ПОСТИГНЕШ ЦЕЛТА СИ?
14. Какво означава да си сериозен? (1 Тимотей 3:8-10, 12)
14 Нека сега да разгледаме някои от изискванията, посочени в 1 Тимотей 3:8-10, 12. (Прочети.) Помощник-служителите трябва „да бъдат сериозни“. Този израз може да бъде преведен и като „достойни за уважение“ или „почтени“. Това не означава, че никога не може да се смееш и да се забавляваш. (Екл. 3:1, 4) Но трябва да гледаш сериозно на отговорностите си. Ако си човек, на когото може да се разчита, ще си спечелиш уважението на сбора.
15. Какво означава да не говориш двулично и да не си лаком за нечестна печалба?
15 „Да не говорят двулично.“ Трябва да си честен и достоен за доверие, тоест да държиш на думата си и да не заблуждаваш другите. (Пр. 3:32) „Да [не] бъдат лакоми за нечестна печалба.“ Трябва да си честен също в бизнес отношенията, както и когато боравиш с парите на сбора. Не бива да се възползваш от братята и сестрите си, за да спечелиш пари.
16. а) Какво означава да не си пристрастен към много вино? б) Какво означава да имаш чиста съвест?
16 „Да не са пристрастени към много вино.“ Не бива да прекаляваш с алкохола, нито да имаш репутация на човек, който пие много. Да имаш „чиста съвест“, означава да живееш според стандартите на Йехова. Въпреки че не си съвършен, имаш добри отношения с него и това ти носи вътрешен мир.
17. Как братята могат да покажат, че „са годни“? (1 Тимотей 3:10; виж също илюстрацията)
17 „[Да] бъде проверено дали са годни.“ За да станеш помощник-служител, вече трябва да си показал, че си отговорен и че можеш да се справяш с възложените ти задачи. Затова, когато получиш някаква задача, внимателно следвай напътствията от старейшините и организацията. Увери се, че разбираш какво включва работата и докога трябва да я свършиш. Ако старателно изпълняваш всяка задача, другите в сбора ще забележат напредъка ти. Старейшини, не забравяйте колко е важно да обучавате братята. (Прочети 1 Тимотей 3:10.) Има ли във вашия сбор братя на тийнейджърска възраст или дори по-малки? Имат ли добра програма за лично изучаване? Участват ли редовно на събранията и в службата? Ако е така, им възлагайте задачи, които са подходящи за възрастта и обстоятелствата им. По този начин ще покажат „дали са годни“. Така най-вероятно биха могли да станат помощник-служители още преди да навършат 20 години.
18. Какво означава да си безупречен?
18 „[Да] са безупречни.“ Това означава никой да не може с основание да те обвини в погрешно поведение. Разбира се, възможно е да бъдеш обвинен несправедливо. Исус предсказал, че това ще се случва на последователите му, и самият той бил жертва на несправедливи обвинения. (Йоан 15:20) Но ако подобно на него имаш образцово поведение, ще си изградиш добра репутация в сбора. (Мат. 11:19)
19. Какво означава да си мъж на една жена?
19 „Да бъде мъж на една жена.“ Ако си женен, трябва да следваш стандарта на Йехова за брака — един мъж и една жена. (Мат. 19:3-9) Един християнин не бива никога да изневерява на брачния си партньор. (Евр. 13:4) Но е нужно още нещо. Трябва да си лоялен на съпругата си и никога да не проявяваш романтичен интерес към други жени. (Йов 31:1)
20. Какво означава да ръководиш добре семейството си?
20 „Да ръководи добре децата си и целия си дом.“ Ако си глава на семейство, гледай сериозно на отговорностите си. Грижи се редовно да имате семейно поклонение и ходи на служба с жена си и децата си колкото се може по-често. Помагай на децата си да развият лични отношения с Йехова. (Еф. 6:4) Ако един брат се грижи добре за семейството си, ще покаже, че може да се грижи добре и за сбора. (Сравни 1 Тимотей 3:5.)
21. Какво може да направиш, ако още не си помощник-служител?
21 Братя, ако все още не сте помощник-служители, ви молим внимателно да разгледате тази статия и да се молите на Йехова по въпроса. Размишлявайте за изискванията, които разгледахме, и се старайте да отговорите на тях. Мислете за това колко много обичате Йехова и събратята си. Развивайте все по-силно желание да им служите. (1 Пет. 4:8, 10) Така ще изпитвате истинска радост. Нека Йехова богато благослови усилията ви да станете помощник-служители! (Флп. 2:13)
ПЕСЕН 17 „Искам“
a ОПИСАНИЕ НА ИЛЮСТРАЦИИТЕ: Вляво: Исус смирено служи на последователите си; вдясно: помощник-служител помага на възрастен брат в сбора.