Preskoči na vsebino

Preskoči na kazalo

TEMA Z NASLOVNICE | BOLEZEN – KAKO ZMANJŠATI NEVARNOST

Zaščitite se pred boleznijo

Zaščitite se pred boleznijo

MNOGA starodavna mesta so bila zaščitena z masivnimi obzidji. Če je sovražnik predrl le majhen del obzidja, je bilo v nevarnosti celo mesto. Vaše telo je podobno obzidanemu mestu. To, kako skrbite za svoj obrambni oziroma imunski sistem, se kaže na vašem zdravju. Razmislite o petih dejavnikih, ki lahko prispevajo k temu, da zbolite, in o tem, kako si lahko kar najbolj okrepite imunski sistem.

1. VODA

NEVARNOST: Škodljivi organizmi lahko »vkorakajo« naravnost v vaše telo z onesnaženo vodo.

KAKO SE ZAŠČITITI: Najboljša zaščita je, da poskrbimo, da ne pride do onesnaženja vode. Če veste ali mislite, da je vaš vir vode onesnažen, lahko vodo prečistite kar doma. * Pitno vodo hranite v zaprti posodi in jo zajemajte s čisto zajemalko ali točite iz pipe. V čisto vodo nikoli ne dajajte rok. Najbolje je, da živite v kraju, ki pravilno odstranjuje človeške iztrebke, tako da ti ne onesnažujejo krajevnih vodnih virov.

2. HRANA

NEVARNOST: Škodljivi organizmi so lahko na ali v hrani.

KAKO SE ZAŠČITITI: Okužena hrana je lahko videti sveža in hranljiva. Zato se navadite temeljito oprati vse sadje in zelenjavo. Ko pripravljate ali strežete hrano, poskrbite, da bodo kuhinjski pribor, kuhinjske površine in vaše roke čisti. Da bi uničili nevarne mikrobe, je treba nekatera živila toplotno obdelati na določeni temperaturi. Bodite previdni s hrano, ki je spremenila barvo ali pa ima neprijeten vonj oziroma okus, saj lahko to kaže, da na vas v njej preži vojska mikroorganizmov. Hrano, ki je ne pojeste takoj, dajte čim prej v hladilnik. Ko ste bolni, raje ne kuhajte za druge. *

3. ŽUŽELKE

NEVARNOST: Nekatere žuželke vas lahko okužijo s škodljivimi mikroorganizmi, ki živijo znotraj njih.

KAKO SE ZAŠČITITI: Skušajte preprečiti, da bi prišli v stik z žuželkami, ki prenašajo bolezni, tako da ne hodite ven, ko so aktivne, ali pa da nosite zaščitna oblačila, kot so majice z dolgimi rokavi in dolge hlače. Spite pod zaščitno mrežo in uporabljajte sredstva proti žuželkam. Odstranite posode s stoječo vodo, v kateri bi se lahko razmnoževali komarji. *

4. ŽIVALI

NEVARNOST: Mikrobi, ki živijo znotraj kake živali in so njej nenevarni, lahko predstavljajo nevarnost za vaše zdravje. V nevarnosti ste lahko, če vas ugrizne ali opraska hišni ljubljenček oziroma kaka druga žival ali pa če ste izpostavljeni njenim iztrebkom.

KAKO SE ZAŠČITITI: Nekateri imajo živali zunaj, da tako z njimi omejijo stike. Če se dotikate domačih živali, si umijte roke, izogibajte pa se tudi vsakemu stiku z divjimi živalmi. Če vas kaka žival ugrizne ali opraska, si rano temeljito očistite in se posvetujte z zdravnikom. *

5. LJUDJE

NEVARNOST: Nekateri mikrobi lahko vdrejo v vaše telo po kapljicah, ki se širijo pri kašljanju ali kihanju drugega človeka. Lahko se širijo tudi z dotikom, kot na primer z objemanjem ali rokovanjem. Mikroorganizmi z drugih ljudi se lahko skrivajo tudi na predmetih, kot so kljuke, ograje, telefoni, daljinci, računalniški zasloni in tipkovnice.

KAKO SE ZAŠČITITI: Drugim ne posojajte osebnih predmetov, kot so britvice, zobne ščetke ali brisače. Izogibajte se stiku s telesnimi tekočinami živali ali ljudi, tudi krvi in izdelkov iz krvi. In ne podcenjujte koristi temeljitega in pogostega umivanja rok. To je verjetno najučinkovitejši način, da se ustavi širjenje okužb.

Če je le mogoče, ostanite doma, ko ste bolni. Ameriški Center za nadzor in preprečevanje bolezni svetuje, naj kašljamo ali kihamo v robček ali rokav, ne pa v roko.

Starodavni pregovor pravi: »Ostroumen človek opazi húdo in se skrije.« (Pregovori 22:3) Te besede so še kako resnične, saj živimo v svetu, polnem bolezni, ki lahko predstavljajo nevarnost. Zato se skrijte pred hudim oziroma obvarujte pred nevarnostjo tako, da poskušate glede tega dobiti informacije pri krajevnih zdravstvenih službah in poskrbite za dobre higienske navade. Okrepite si imunski sistem in omejite nevarnost bolezni!

^ odst. 6 Svetovna zdravstvena organizacija priporoča več metod, kako lahko doma izboljšamo kvaliteto vode. Te metode so med drugim kloriranje, dezinfekcija s sončno svetlobo, filtriranje in prekuhavanje.

^ odst. 9 Več informacij glede neoporečne hrane boste našli v reviji Prebudite se!, junij 2012, strani 3–9.

^ odst. 12 O tem, kako se lahko zaščitite pred malarijo, si lahko preberete v reviji Prebudite se!, julij 2015, strani 14, 15.

^ odst. 15 Človek, ki ga rani kaka strupena žival, po navadi potrebuje nujno medicinsko pomoč.