Přejít k článku

Přejít na obsah

„Obdivoval jsem jeho neochvějnost“

„Obdivoval jsem jeho neochvějnost“

„Obdivoval jsem jeho neochvějnost“

GÜNTER GRASS, německý spisovatel a držitel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1999, vydal v roce 2006 svou autobiografii. V ní popisuje, jak byl odveden k civilní obraně. V téže knize vypráví mimo jiné o muži, který na něj udělal tak silný dojem, že si to pamatoval ještě po více než 60 letech. Byl to člověk, který se držel své víry i navzdory krutému pronásledování.

V interview publikovaném v novinách Frankfurter Allgemeine Zeitung Grass vzpomínal na tohoto výjimečného muže, který odmítal vzít do ruky zbraň. Řekl, že ten člověk „se neupsal žádnému režimu — ani nacistickému, ani komunistickému, ani socialistickému. Byl jedním ze svědků Jehovových.“ Grass si nepamatoval jeho jméno, a tak mu dal přezdívku „Tohle my neděláme“. Svědkové Jehovovi pátrali ve svých archivech a zjistili, že zmíněný křesťan se jmenoval Joachim Alfermann. Opakovaně byl bit a ponižován a poté ho zavřeli na samotku. Bratr Alfermann však zůstal pevný a zbraně se nechopil.

Grass uvedl: „Obdivoval jsem jeho neochvějnost. Říkal jsem si: Jak se s tím vším dokáže vyrovnat? Jak to může vydržet?“ Nacisté se Joachima Alfermanna opakovaně snažili zlomit, ale když se jim to nepodařilo, poslali ho v únoru 1944 do koncentračního tábora Stutthof. Odtud byl osvobozen v dubnu 1945, a tak válku přežil a zůstal věrným svědkem Jehovy až do své smrti v roce 1998.

Joachim Alfermann byl jedním z přibližně 13 400 svědků Jehovových, kteří v Německu a v zemích okupovaných nacisty zažili kvůli své víře brutální pronásledování. Jelikož se řídili biblickými pokyny, zůstali politicky neutrální a odmítali vojenskou službu. (Matouš 26:52; Jan 18:36) Zhruba 4 200 svědků bylo posláno do koncentračních táborů a 1 490 jich přišlo o život. Až dodnes jejich nezlomnost hluboce působí na mnohé lidi, kteří jejich víru sice nesdílejí, ale obdivují jejich přesvědčení.

[Obrázek na straně 32]

Joachim Alfermann