Пређи на садржај

Пређи на садржај

„Дивим се његовој невероватној одлучности“

„Дивим се његовој невероватној одлучности“

„Дивим се његовој невероватној одлучности“

ГИНТЕР ГРАС, немачки писац који је 1999. добио Нобелову награду за књижевност, објавио је 2006. своју аутобиографију. У том делу је говорио о времену када је био регрутован као припадник немачке цивилне заштите. У истом делу, он спомиње човека који је на њега оставио тако снажан утисак да га памти и после више од 60 година. То је био јединствен пример непоколебљиве вере упркос прогонству.

У једном интервјуу који је објављен у дневним новинама Frankfurter Allgemeine Zeitung, Грас је споменуо тог изузетног човека који је одбио да узме оружје. Рекао је да он „није заступао ниједну од тадашњих идеологија, није био нациста, ни комуниста, нити социјалиста. Он је био Јеховин сведок“. Грас се не сећа имена тог Сведока, кога је описно назвао „Ми то не радимо“. Истраживањем се утврдило да је то био Јоахим Алферман. Он је више пута био претучен и понижаван, а затим бачен у самицу. Ипак, остао је постојан и одбио је да узме оружје.

„Дивим се његовој невероватној одлучности“, рекао је Грас. „Питао сам се: Како је могао све то да издржи? Како је то успео?“ Након што је издржао многобројне покушаје нациста да сломе његову беспрекорност пред Богом, Алферман је на крају послат у концентрациони логор Штутхоф, у фебруару 1944. Преживео је рат и након ослобођења, у априлу 1945, наставио је да верно служи Јехови све до своје смрти 1998.

Алферман је био један од 13 400 Сведока који су у Немачкој и земљама под нацистичком окупацијом трпели прогонство због своје вере. Они су следили библијски савет да остану политички неутрални и да не узимају оружје (Матеј 26:52; Јован 18:36). Око 4 200 Сведока послато је у концентрационе логоре, а њих 1 490 је изгубило живот. Чак и данас, став који су заузели оставља утисак на многе који не деле њихова религиозна уверења, али се диве њиховој непоколебљивости.

[Слика на 32. страни]

Јоахим Алферман