Odborníci na robotiku vyvíjejí přístroje, díky kterým by lékaři mohli operovat v těžko přístupných místech těla s použitím minimálně invazivních chirurgických technik. Při vývoji jedné takové novinky se nechali inspirovat vysoce ohebným chapadlem chobotnice.
Zajímavé informace: Chobotnice má osm pružných chapadel, která může dokonce natáhnout do délky. Dokáže jimi uchopit, držet a zmáčknout nějaký předmět, a to i ve stísněných prostorách. Nejenom že je umí ohýbat na všechny strany, ale pokud je to potřeba, může zpevnit kteroukoli jejich část.
Vědci věří, že podobně měkké a flexibilní robotické rameno by bylo v miniinvazivní chirurgii neocenitelnou pomocí. Takové zařízení by umožňovalo operovat pacienty, kteří by jinak museli podstoupit náročnější chirurgický zákrok.
Podívejte se na pružná chapadla chobotnice
Robotické rameno se zmíněnými vlastnostmi už bylo zkonstruováno a používá se při simulovaných operacích. Jedna část ramena dlouhého 135 milimetrů dokáže nadzvednout měkké vnitřní orgány a přidržet je, aniž by je poškodila, zatímco další část ramena provádí samotnou operaci. Doktor Tommaso Ranzani, který se na vývoji zařízení podílel, říká: „Věříme, že toto je pouze začátek a že budou následovat nové, vylepšené verze s více funkcemi.“
Co si o tom myslíte? Je chapadlo chobotnice výsledkem evoluce, nebo dílem inteligentního stvořitele?