VYMYSLEL TO NĚKDO?

Delfíní sonar

Delfíní sonar

 Delfíni vydávají různé cvakavé a hvízdavé zvuky a pak zachycují jejich ozvěnu. Díky tomu se dokážou orientovat a zkoumat okolní prostředí. Vědci se nechali inspirovat sonarem delfína skákavého (Tursiops truncatus) a vyvíjejí podvodní akustické systémy, aby vyřešili problémy, se kterými si současné technologie neumí poradit.

 Zajímavé informace: Delfín může díky sonaru objevit rybu schovanou v písku na mořském dně a rozlišit ji od skály. Podle Keitha Browna, docenta na Heriot-Watt University v Edinburghu ve Skotsku, delfín také „na vzdálenost deseti metrů pozná rozdíl mezi barely se sladkou vodou, slanou vodou, sirupem nebo ropou“. Vědci by rádi vynalezli zařízení, které by umělo něco podobného.

Delfín dokáže na vzdálenost deseti metrů poznat rozdíl mezi barely podle jejich obsahu

 Výzkumní pracovníci analyzovali, jak delfíni vysílají a zachycují zvukové signály, a pokusili se je napodobit. Vyvinuli sonar, který je napěchovaný složitou elektronikou a vejde se do válce dlouhého necelý metr. Toto zařízení je připojené k podvodnímu robotickému plavidlu, které připomíná torpédo. Jeho úkolem je zkoumat mořské dno, nacházet pod ním skryté předměty, jako jsou kabely a potrubí, a zhodnotit jejich stav bez nutnosti přímého kontaktu. Konstruktéři očekávají, že zařízení najde využití v ropném a plynárenském průmyslu. Tato napodobenina delfíního sonaru by měla získávat větší množství dat než současné sonary, pomáhat nalézt ideální polohu pro umístění podmořských zařízení, rozpoznat jakékoli jejich poškození – jako jsou vlasové trhliny na nohách vrtných plošin – a dokonce odhalit, kde je potrubí neprůchodné.

 Co si o tom myslíte? Je sonar delfína skákavého výsledkem evoluce, nebo dílem inteligentního stvořitele?