HLAVNÍ TÉMA

Jak moudře investovat čas

Jak moudře investovat čas

„Kdybych tak měl víc času!“ Kolikrát jste to už řekli? Pokud jde o čas, v určitém smyslu jsme na tom všichni stejně. Vlivní a bohatí ho nemají o nic víc než nevýznamní a chudí. Navíc ani bohatí, ani chudí si ho nemohou našetřit. Jakmile je pryč, je pryč navždy. Je proto rozumné čas dobře využívat. Jak? Uvažujte o čtyřech strategiích, které mnoha lidem pomohly investovat čas moudře.

Strategie č. 1: Mějte v životě řád

Stanovte si priority. Bible radí, abychom „se ujišťovali o důležitějších věcech“. (Filipanům 1:10) Napište si seznam úkolů, které jsou důležité, naléhavé nebo obojí. Mějte na mysli, že to, co je důležité – například nakoupit potraviny na večeři –, nemusí být nutně naléhavé. A to, co se zdá být naléhavé – třeba stihnout začátek oblíbeného pořadu –, nemusí být důležité. *

Myslete dopředu. „Otupil-li se nějaký železný nástroj a někdo nenabrousil jeho ostří, pak bude vynakládat svou vlastní životní energii,“ říká Bible v Kazateli 10:10 a dodává: „Použít moudrost k úspěchu je tedy výhodné.“ Jak si můžete obrazně řečeno nabrousit ostří? Tím, že budete plánovat. Díky tomu využijete svůj čas nejefektivněji. Odložte nebo zrušte nedůležité činnosti, které vám v podstatě jenom berou čas a energii. Pokud zjistíte, že máte k dispozici nějaký čas navíc, protože jste svou práci stihli udělat dřív, začněte s úkoly, které jste si naplánovali na později. Když myslíte dopředu, jste produktivnější, podobně jako moudrý muž, který si nabrousil ostří svého nástroje.

Zjednodušte si život. Naučte se říkat ne, když jde o věci, které jsou nedůležité nebo které vás vlastně jen okrádají o čas. Příliš mnoho aktivit a akcí vás dostane do zbytečného stresu a připraví o radost.

Strategie č. 2: Dávejte si pozor na zloděje času

Otálení a nerozhodnost. „Kdo dává pozor na vítr, nebude zasévat semeno; a kdo se dívá na oblaka, nebude sklízet.“ (Kazatel 11:4) Otálení je zloděj času a výkonnosti. Zemědělec, který čeká na ideální podmínky, možná nikdy nezaseje ani nesklidí. Podobně by se nám mohlo stát, že kvůli životním nejistotám budeme nerozhodní. Nebo bychom mohli získat pocit, že se nemůžeme rozhodnout, dokud nebudeme mít veškeré dostupné informace. Pochopitelně že důležitá rozhodnutí si zaslouží shromáždit fakta a přemýšlet o nich. „Chytrý uvažuje o svých krocích,“ píše se v Příslovích 14:15. Realita je ale taková, že určitá nejistota je spojena s mnoha rozhodnutími. (Kazatel 11:6)

Perfekcionismus. „Moudrost shora [neboli od Boha] je . . . rozumná,“ píše se v Jakubovi 3:17. Dávat si laťku vysoko je samozřejmě chvályhodné. Někdy na sebe ale máme tak vysoké nároky, že se v podstatě nemůžeme vyhnout zklamání, nebo dokonce neúspěchu. Například člověk, který se učí cizí jazyk, se musí smířit s tím, že bude dělat chyby, protože jenom tak se z nich poučí. Perfekcionistu bude ale nejspíš jímat hrůza z toho, že řekne něco špatně, což je přístup, který mu bude bránit v pokroku. Je mnohem lepší nečekat od sebe příliš. „Moudrost je u skromných,“ píše se v Příslovích 11:2. Kromě toho skromní a pokorní lidé se neberou příliš vážně a dokážou se sami sobě zasmát.

„Za věci neplatíte penězi. Platíte za ně časem.“ (psycholog Charles Spezzano)

Strategie č. 3: Buďte vyrovnaní a realističtí

Najděte rovnováhu mezi prací a odpočinkem. „Lepší je hrst odpočinku než dvojitá hrst tvrdé práce a honba za větrem.“ (Kazatel 4:6) Workoholici si často nevychutnají odměnu za svou tvrdou práci. Jednoduše jim na to nezbývá čas ani energie. Naproti tomu líní lidé si volí dvojitou hrst odpočinku, a tak vzácný čas promarní. Bible nás vybízí k vyrovnanému pohledu: Tvrdě pracuj a užij si odměnu. Radovat se z výsledků tvrdé práce je „Boží dar“. (Kazatel 5:19)

Nešetřete na spánku. „V pokoji si lehnu a budu spát,“ řekl jeden z pisatelů Bible. (Žalm 4:8) Většina dospělých potřebuje asi osm hodin spánku, aby byli po fyzické, citové i duševní stránce v kondici. Spánek je dobrá časová investice, protože podporuje schopnost učit se. Zlepšuje totiž paměť, a když jsme vyspaní, dokážeme se lépe soustředit. Nedostatek spánku naopak této schopnosti brání a vede k tomu, že děláme chyby a jsme podráždění.

Dávejte si realistické cíle. „Lepší je to, co vidím a získám, než to, co je pouhou touhou mého srdce.“ (Kazatel 6:9, Slovo na cestu) Rozumný člověk se nenechá ovládat svými touhami, zejména těmi, které jsou nerealistické nebo které není možné uspokojit. Nedá se proto zlákat promyšlenou reklamou nebo snadnou půjčkou. Naopak se učí být spokojený s tím, co je pro něj dosažitelné.

Strategie č. 4: Zvolte si správné hodnoty

Přemýšlejte o svých hodnotách. Podle toho, jaké máte hodnoty, posuzujete, co je dobré, důležité a co má smysl. Pokud by váš život byl šípem, pak by vaše hodnoty rozhodly o tom, kterým směrem poletí. Dobré hodnoty vám tedy pomohou stanovit si správné priority a co nejlépe využít každou hodinu a den vašeho života. Kde můžete takové hodnoty najít? Hodně lidí se obrací k Bibli, protože zjistili, že obsahuje vyšší moudrost. (Přísloví 2:6, 7)

Mějte na prvním místě lásku. Láska „je dokonalým poutem jednoty,“ píše se v Kolosanům 3:14. Bez lásky, především bez lásky v rodině, nemůžeme být doopravdy šťastní a citově vyrovnaní. Lidé, kteří tento fakt ignorují, například tím, že se honí za penězi a kariérou, vlastně investují do neštěstí. Existují tedy pádné důvody, proč je podle Bible láska tou nejdůležitější hodnotou. Zmiňuje se o ní na stovkách míst. (1. Korinťanům 13:1–3; 1. Jana 4:8)

Udělejte si čas na poznávání Boha. Geoff měl milující ženu, dvě šťastné děti, dobré přátele a uspokojující práci záchranáře. Často ale na vlastní oči viděl, jak lidé trpí a umírají. „Takhle měl život vypadat?“ ptal se. Pak si přečetl nějaké publikace od svědků Jehovových a našel odpovědi, které dávaly smysl.

To, co se dozvěděl, řekl manželce a dětem a i je to zaujalo. Celá rodina začala studovat Bibli, což obohatilo jejich život a pomohlo jim investovat čas mnohem moudřeji. Získali také nádhernou naději na věčný život ve světě, kde už žádná marnost ani trápení nebudou. (Zjevení 21:3, 4)

Geoffův příběh připomíná slova Ježíše Krista: „Šťastní jsou ti, kdo si uvědomují svou duchovní potřebu.“ (Matouš 5:3) Byli byste ochotní udělat si trochu času, abyste poznali Boha a tuto potřebu uspokojili? Získáte moudrost, díky které budete umět co nejlépe využít nejen každý den, ale i celý svůj život. To vám žádná jiná investice neumožní!

^ 5. odst. Další informace najdete v článku „20 tipů, jak získat víc času“Probuďte se! z dubna 2010.