Zastaralá, nebo o krok napřed?
VĚDA
BIBLE SICE NENÍ VĚDECKÁ UČEBNICE, ALE OBSAHUJE INFORMACE, KTERÉ NAPROSTO PŘEDBĚHLY SVOJI DOBU.
Měl vesmír počátek?
Dlouhou dobu přední vědci zastávali názor, že odpověď je ne. V současnosti se ale obecně shodují, že vesmír počátek měl. Bible to tak říká celou dobu. (1. Mojžíšova 1:1)
Jaký tvar má Země?
Ve starověku si mnoho lidí myslelo, že Země je plochá. V 5. století př. n. l. řečtí učenci přišli s teorií, že je kulatá. Už v 8. století př. n. l. ale Izajáš, jeden z pisatelů Bible, použil ve spojení „kruh země“ slovo, které se dá přeložit taky jako „koule“. (Izajáš 40:22)
Je vesmír neměnný?
Řecký učenec Aristoteles, který žil ve 4. století př. n. l., věřil tomu, že pouze věci na Zemi se mění a podléhají zkáze, kdežto vesmír je neměnný a věčný. Tento názor byl přijímaný ještě stovky let, ale v 19. století vědci představili koncept entropie. Popisuje skutečnost, že veškerá hmota – ať už na Zemi, nebo ve vesmíru – se mění a nakonec zaniká. Lord Kelvin, jeden z vědců, který se tímto konceptem zabýval, si všiml, že sama Bible říká o nebesích: „Právě jako oděv se ... obnosí.“ (Žalm 102:25, 26) Kelvin byl ale na základě Bible přesvědčený, že Bůh může zabránit, aby to, co stvořil, podlehlo zániku. (Kazatel 1:4)
Díky čemu planety drží na svém místě?
Aristoteles zastával názor, že nebeská tělesa jsou na svých místech díky tomu, že je drží křišťálové sféry neboli koule, které jsou umístěny jedna v druhé, přičemž uprostřed je Země. Až v 18. století začali vědci přijímat názor, že hvězdy a planety se zřejmě pohybují v prázdném prostoru. Už v 15. století př. n. l. ale kniha Job říkala, že Bůh „zavěšuje zemi na ničem“. (Job 26:7)
LÉKAŘSTVÍ
BIBLE NENÍ ANI ZDRAVOTNÍ PŘÍRUČKA, ALE PŘESTO OBSAHUJE RADY, KTERÉ JSOU V SOULADU S MODERNÍ MEDICÍNOU.
Karanténa
Mojžíšův zákon nařizoval, aby lidé s malomocenstvím žili odděleně od ostatních. Lékaři začali izolovat nemocné až ve středověku, když se šířily mory. Tento postup se používá dodnes. (3. Mojžíšova, 13. a 14. kapitola)
Dezinfekce po dotyku mrtvého těla
Ještě v 19. století neviděli lékaři žádný problém v tom, jít z pitevny přímo k někomu z pacientů, aniž by si mezitím umyli ruce. Kvůli tomu mnoho lidí zemřelo. Podle Mojžíšova zákona byl ale každý, kdo se dotkl mrtvého těla, obřadně nečistý a musel se očistit vodou. Jednalo se o náboženský zákon, ale velmi přispíval ke zdraví národa. (4. Mojžíšova 19:11, 19)
Likvidace výkalů
Každý rok zemře víc než půl milionu dětí kvůli průjmu. Často je to způsobeno tím, že se dostaly do kontaktu s lidskými výkaly, které nebyly správným způsobem zlikvidovány. Mojžíšův zákon nařizoval, že lidé mají výkaly zakopat v určité vzdálenosti od svých obydlí. (5. Mojžíšova 23:13)
Načasování obřízky
Podle Zákona měli být chlapci obřezáni osmý den svého života. (3. Mojžíšova 12:3) Ukázalo se, že u novorozených dětí dosahuje srážlivost krve normálních hodnot po prvním týdnu. V biblických dobách neměli lidé k dispozici lékařskou péči tak jako dnes, a proto bylo provedení obřízky až po prvním týdnu pro děti ochranou.
Souvislost mezi emocemi a zdravím
Výzkumní pracovníci uvádějí, že pozitivní emoce, jako například radost, naděje, vděčnost a ochota odpouštět, přispívají k našemu zdraví. Bible říká: „Radostné srdce je lékem na bolest, zármutek působí chřadnutí těla.“ (Přísloví 17:22, Slovo na cestu)
Mohlo by vás také zajímat
ZÁKLADNÍ BIBLICKÉ NAUKY
Proč si můžeme být jistí, že Bible je od Boha?
Pokud je autorem Bible Bůh, měla by být oproti jiným knihám naprosto výjimečná.
ODPOVĚDI NA OTÁZKY
Je Bible z vědeckého hlediska přesná?
Obsahuje Bible tvrzení, která jsou v rozporu s vědou?
STRÁŽNÁ VĚŽ