12. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Láska nám pomáhá snášet nenávist

Láska nám pomáhá snášet nenávist

„To vám přikazuji proto, abyste jeden druhého milovali. Pokud vás svět nenávidí, pamatujte, že mě nenáviděl dřív než vás.“ (JAN 15:17, 18)

PÍSEŇ Č. 51 Toužíme být v blízkosti Jehovy

CO SE DOZVÍŠ *

1. Proč by nás podle Matouše 24:9 nemělo překvapovat, že nás svět nenávidí?

JEHOVA nás stvořil s potřebou milovat a být milováni. Takže když nás někdo nenávidí, bolí nás to, a dokonce můžeme mít strach. Například sestra Georgina z Evropy říká: „Když mi bylo 14, máma mě nenáviděla za to, že sloužím Jehovovi. Cítila jsem se zavržená a začala jsem pochybovat o tom, že jsem dobrý člověk.“ * A bratr Danylo píše: „Když mě vojáci bili, uráželi mě a vyhrožovali mi kvůli tomu, že jsem svědek Jehovův, měl jsem strach a cítil jsem se ponížený.“ Taková nenávist bolí, ale nepřekvapuje nás. Ježíš totiž předpověděl, že nás lidé budou nenávidět. (Přečti Matouše 24:9.)

2., 3. Proč nás svět nenávidí?

2 Proč svět Ježíšovy následovníky nenávidí? Protože podobně jako on nejsou „částí světa“. (Jan 15:17–19) Takže i když máme úctu k lidským vládám, je ani státní symboly neuctíváme. Jsme oddaní jenom Jehovovi. Zastáváme se Božího práva vládnout lidstvu – práva, které Satan a jeho „potomstvo“ tak vehementně zpochybňují. (1. Mojž. 3:1–5, 15) Kážeme, že Boží království je jedinou nadějí lidstva a že toto království zničí všechny, kdo se proti němu staví. (Dan. 2:44; Zjev. 19:19–21) To je dobrá zpráva pro mírné, ale špatná pro zlé. (Žalm 37:10, 11)

3 Lidé nás nenávidí taky proto, že žijeme podle Božích měřítek. Ta jsou v ostrém kontrastu s tím, jaké názory na morálku mají lidé kolem nás. Mnozí například otevřeně schvalují nemravné chování podobné tomu, kvůli kterému Bůh zničil Sodomu a Gomoru. (Juda 7) Protože žijeme podle biblických měřítek, hodně lidí se nám vysmívá a považuje nás za netolerantní. (1. Petra 4:3, 4)

4. Které vlastnosti nám pomáhají snášet nenávist?

4 Co nám může pomoct snášet nenávist a urážky? Musíme mít silnou víru, že nám Jehova pomůže. Naše víra může stejně jako štít „uhasit všechny ohnivé šípy toho zlého“. (Ef. 6:16) Samotná víra ale nestačí. Potřebujeme mít i lásku. Proč? Protože láska se „nedá ... vyprovokovat“. Všechno špatné snáší a ve všem vytrvává. (1. Kor. 13:4–7, 13) Podívejme se teď na to, jak nám láska k Jehovovi, k bratrům a sestrám, a dokonce i k nepřátelům pomáhá snášet nenávist.

JAK NÁM POMÁHÁ LÁSKA K JEHOVOVI

5. Co Ježíš zvládl díky tomu, že miloval svého Otce?

5 V noci před tím, než Ježíše jeho nepřátelé usmrtili, řekl svým věrným následovníkům: „Miluji Otce, [a proto] jednám tak, jak mi Otec přikázal.“ (Jan 14:31) To, že Ježíš Jehovu miloval, mu dodávalo sílu, aby zvládl zkoušky, které byly před ním. Stejné to může být v našem případě.

6. Jak podle Římanům 5:3–5 Jehovovi služebníci vnímají to, že snáší nenávist světa?

6 Láska k Bohu vždycky pomáhala Jehovovým služebníkům vytrvávat v pronásledování. Když například mocný nejvyšší židovský soud přikázal apoštolům, aby přestali kázat, láska k Bohu je podnítila, aby poslouchali „především Boha, ne lidi“. (Sk. 5:29; 1. Jana 5:3) Taková nezlomná láska posiluje i bratry v dnešní době. Mnozí z nich vytrvávají, i když zažívají pronásledování ze strany krutých a mocných vlád. To, že snášíme nenávist světa, považujeme za čest a nejsme z toho zdrcení. (Sk. 5:41; přečti Římanům 5:3–5)

7. Jak bychom měli reagovat, když se nám členové rodiny staví na odpor?

7 Jedna z nejtěžších zkoušek může přijít od členů naší rodiny. Když se začneme zajímat o biblickou pravdu, někteří z nich si můžou myslet, že jsme se nechali oklamat nebo že jsme se zbláznili. (Srovnej s Markem 3:21.) Můžou se nám dokonce násilně stavět na odpor. To by nás nemělo překvapovat. Ježíš totiž řekl: „Člověk bude mít nepřátele ve vlastní rodině.“ (Mat. 10:36) Bez ohledu na to, co si o nás naši příbuzní myslí, nechceme s nimi samozřejmě jednat jako s nepřáteli. Naopak, čím víc milujeme Jehovu, tím víc milujeme lidi. (Mat. 22:37–39) Nikdy ale neporušíme biblické zákony a zásady jenom proto, abychom se zalíbili nějakému člověku.

I když možná nějakou dobu trpíme, Jehova bude vždycky na naší straně, aby nás utěšil a posílil (8. až 10. odstavec)

8., 9. Co jedné sestře pomohlo snášet tvrdý odpor?

8 Georgina, o které jsme se už zmínili, dokázala snášet tvrdý odpor ze strany svojí mámy. Vypráví: „Bibli jsme začaly se svědky studovat obě. Když jsem ale chtěla po šesti měsících začít chodit na shromáždění, mámin postoj se razantně změnil. Zjistila jsem, že je v kontaktu s odpadlíky a že když se spolu bavíme, používá jejich argumenty. Taky mě urážela, tahala za vlasy, škrtila a vyhazovala mi publikace. Když mi bylo 15, dala jsem se pokřtít. Máma se mi snažila zabránit, abych sloužila Jehovovi, a tak mě dala do domova pro mladistvé. Některé holky tam braly drogy nebo se podílely na nějaké trestné činnosti. Snášet odpor je zvlášť těžké od někoho, kdo by vás měl milovat a starat se o vás.“

9 Jak to Georgina zvládla? Říká: „Ten den, kdy se máma obrátila proti mně, jsem zrovna dočetla celou Bibli. Byla jsem naprosto přesvědčená, že jsem našla pravdu, a měla jsem s Jehovou velmi blízký vztah. Často jsem se k němu modlila a on mi naslouchal. Když jsem bydlela v domově, pozvala mě k sobě jedna sestra a studovaly jsme spolu Bibli. Velkou posilou pro mě byli bratři a sestry ze sboru. Brali mě jako člena rodiny. Sama na sobě jsem viděla, že Jehova je silnější než naši nepřátelé, ať už je to kdokoli.“

10. V čem se na Jehovu můžeme spolehnout?

10 Apoštol Pavel napsal, že nic nás nedokáže „oddělit od Boží lásky, která je v Kristu Ježíši, našem Pánu“. (Řím. 8:38, 39) I když možná nějakou dobu trpíme, Jehova bude vždycky na naší straně, aby nás utěšil a posílil. A jak je vidět z vyprávění Georginy, pomáhá nám taky prostřednictvím naší vzácné duchovní rodiny.

JAK NÁM POMÁHÁ LÁSKA K BRATRŮM A SESTRÁM

11. Jak měla láska popsaná v Janovi 15:12, 13 pomoct Ježíšovým učedníkům? Uveď příklad.

11 Večer před svou smrtí Ježíš připomněl svým učedníkům, že mají jeden druhého milovat. (Přečti Jana 15:12, 13.) Věděl, že obětavá láska jim pomůže zůstat jednotní a snášet nenávist světa. Uvažujme teď chvíli o sboru v Tesalonice. Od doby, kdy byl založen, byli jeho členové pronásledovaní. Přesto byli tamní bratři a sestry známí svojí vytrvalostí a láskou. (1. Tes. 1:3, 6, 7) Pavel je povzbudil, aby si lásku projevovali „ještě ve větší míře“. (1. Tes. 4:9, 10) Měla je podnítit, aby utěšovali sklíčené a podporovali slabé. (1. Tes. 5:14) A oni se jeho radami řídili, protože ve svém druhém dopise, který jim napsal asi o rok později, jim mohl říct: „Vzájemná láska vás všech sílí.“ (2. Tes. 1:3–5) Tato láska jim pomohla snášet těžkosti a pronásledování.

Křesťanská láska nám pomáhá snášet nenávist (12. odstavec) *

12. Jak si v jedné zemi bratři a sestry projevovali lásku během války?

12 Uvažujme o tom, co zažil Danylo a jeho manželka. Když se začalo válčit i v jejich městě, dál chodili na shromáždění, kázali, jak nejlíp to šlo, a dělili se o jídlo s bratry a sestrami. Jednoho dne vtrhli do jejich domu ozbrojení vojáci. Danylo vypráví: „Nutili mě, abych se vzdal svojí víry. Když jsem to odmítl, bili mě, mířili na mě zbraní a pak mi vystřelili nad hlavu. Než odešli, vyhrožovali, že se vrátí a znásilní manželku. Bratři nás ale rychle posadili na vlak do jiného města. Nikdy na jejich obětavou lásku nezapomenu. Když jsme do toho města dorazili, místní bratři nám dali jídlo a pomohli mi najít práci a bydlení. Díky tomu jsme mohli poskytnout útočiště dalším svědkům, kteří utíkali z válečné zóny.“ Z takových zážitků je vidět, že křesťanská láska pomáhá snášet nenávist.

JAK NÁM POMÁHÁ LÁSKA K NEPŘÁTELŮM

13. Jak nám svatý duch pomáhá, když nás lidé nenávidí?

13 Ježíš svým následovníkům řekl, aby milovali své nepřátele. (Mat. 5:44, 45) Je to jednoduché? V žádném případě! Je to ale možné s pomocí Božího svatého ducha. K ovoci Božího ducha patří láska, ale taky trpělivost, laskavost, mírnost a sebeovládání. (Gal. 5:22, 23) Tyto vlastnosti nám pomáhají snášet nenávist. Mnozí nepřátelé se změnili právě díky tomu, že jejich věřící manžel, manželka, dítě nebo soused tyto pěkné vlastnosti projevovali. Hodně z nich se dokonce stalo našimi bratry a sestrami. Takže pokud je pro tebe těžké milovat ty, kdo tě nenávidí kvůli tomu, že sloužíš Jehovovi, modli se o svatého ducha. (Luk. 11:13) A buď naprosto přesvědčený, že poslouchat Boha je vždycky to nejlepší. (Přísl. 3:5–7)

14., 15. Jak slova v Římanům 12:17–21 pomáhala Jasmin projevovat lásku svému manželovi, i když jí tak ztrpčoval život?

14 Uvažujme o tom, co zažila Jasmin, která žije na Blízkém východě. Když se stala svědkem Jehovovým, její manžel si myslel, že se nechala obalamutit, a snažil se jí ve službě Bohu zabránit. Urážel ji a nabádal příbuzné, duchovního a kouzelníka, aby jí vyhrožovali a obvinili z toho, že rozvrací rodinu. Manžel dokonce přišel na shromáždění, kde bratry slovně napadal. Kvůli takovému špatnému zacházení Jasmin často plakala.

15 V sále Království bratři a sestry Jasmin utěšovali a povzbuzovali. Starší ji vybídli, aby uplatnila to, co se píše v Římanům 12:17–21(Přečti.) Jasmin říká: „Bylo to těžké, ale prosila jsem Jehovu o pomoc a ze všech sil jsem se snažila řídit tím, co je v Bibli. Když manžel naschvál poházel hlínu po kuchyni, uklidila jsem to. Když mě urážel, odpovídala jsem mírně. A když byl nemocný, starala jsem se o něj.“

Když projevujeme lásku těm, kdo se nám staví na odpor, můžeme obměkčit jejich srdce (16. a 17. odstavec) *

16., 17. Co ses naučil od Jasmin?

16 Za to, jak se Jasmin ke svému manželovi chovala, se dočkala odměny. Vypráví: „Manžel mi začal víc důvěřovat, protože věděl, že vždycky říkám pravdu. Když jsme si povídali o víře v Boha, s úctou mi naslouchal a souhlasil s tím, že se k sobě budeme chovat hezky. Teď mě povzbuzuje, abych chodila na shromáždění. Naše manželství se výrazně zlepšilo a náš domov je oázou klidu. Věřím, že manžel přijme biblickou pravdu a budeme spolu sloužit Jehovovi.“

17 Z příkladu Jasmin vidíme, že láska „všechno snáší, ... ve vše doufá, ve všem vytrvává“. (1. Kor. 13:4, 7) Nenávist může být silná a zraňující, ale láska je mnohem silnější. Získává si srdce. A když s druhými jednáme s láskou, Jehova z toho má radost. Šťastní ale můžeme být i přesto, že nenávist nepřátel nepolevuje. Jak to?

JSME ŠŤASTNÍ, KDYŽ NÁS DRUZÍ NENÁVIDÍ

18. Proč můžeme být šťastní, když nás druzí nenávidí?

18 Ježíš řekl: „Šťastní jste, když vás lidé nenávidí.“ (Luk. 6:22) Není to něco, co bychom si vybrali. Nechceme být mučedníky. Takže proč můžeme být šťastní i za takových okolností? Uveďme si tři důvody. Za prvé, když vytrváváme, máme Boží schválení. (1. Petra 4:13, 14) Za druhé, naše víra se přečišťuje a sílí. (1. Petra 1:7) A za třetí, získáme neocenitelnou odměnu – věčný život. (Řím. 2:6, 7)

19. Proč byli apoštolové šťastní po tom, co byli zmrskáni?

19 Brzy po Ježíšově vzkříšení apoštolové zažili štěstí, o kterém mluvil. Potom co byli zmrskáni a bylo jim nařízeno, aby přestali kázat, radovali se. Jak to? „Protože měli tu čest snášet hanbu pro Ježíšovo jméno.“ (Sk. 5:40–42) Láska k jejich Pánovi byla větší než strach z nepřátel. A svoji lásku dávali najevo tím, že „bez přestání“ oznamovali dobrou zprávu. I dnes hodně bratrů věrně slouží Jehovovi navzdory těžkostem. Vědí, že Jehova nezapomene na jejich práci a na lásku, kterou projevují k jeho jménu. (Hebr. 6:10)

20. O čem bude příští článek?

20 Tento svět nás bude nenávidět, dokud bude existovat. (Jan 15:19) Nemusíme se ale bát. Jak uvidíme v příštím článku, Jehova své věrné služebníky „posílí a ochrání“. (2. Tes. 3:3) Dál tedy milujme Jehovu, bratry a sestry, a dokonce i nepřátele. Když se touto radou budeme řídit, zůstaneme jednotní a duchovně silní, budeme dělat čest Jehovovi a dokážeme, že láska je mnohem silnější než nenávist.

PÍSEŇ Č. 3 „Bůh je láska“

^ 5. odst. V tomto článku uvidíme, jak nám láska k Jehovovi, k bratrům a sestrám, a dokonce i k nepřátelům pomáhá snášet to, že nás svět nenávidí. Taky se dozvíme, proč Ježíš řekl, že když nás druzí nenávidí, můžeme být šťastní.

^ 1. odst. Jména byla změněna.

^ 58. odst. POPIS OBRÁZKU: Vojáci Danylovi vyhrožovali, potom jemu a jeho manželce bratři pomohli se přestěhovat a na novém místě je spoluvěřící vřele přivítali.

^ 60. odst. POPIS OBRÁZKU: Jasmin zažívala od manžela odpor, ale starší jí dobře poradili. Byla dobrou manželkou a starala se o něj, když byl nemocný.