10. STUDIJNÍ ČLÁNEK

„Svlečte starou osobnost“ – dá se to zvládnout!

„Svlečte starou osobnost“ – dá se to zvládnout!

„Svlečte starou osobnost s jejími zvyky.“ (KOL. 3:9)

PÍSEŇ Č. 29 Žijme v souladu s naším jménem

CO SE DOZVÍŠ *

1. Jaký byl tvůj život, než jsi začal studovat Bibli?

 JAKÝ byl tvůj život, než jsi začal studovat Bibli se svědky Jehovovými? Mnozí z nás by na to radši zapomněli. Naše názory i osobnost zřejmě formoval tenhle svět a jeho pohled na to, co je správné a co špatné. Žili jsme „bez naděje a bez Boha“. (Ef. 2:12) Když jsme ale začali studovat Bibli, všechno se změnilo.

2. Co jsi z Bible zjistil?

2 Z Bible jsi zjistil, že máš nebeského Otce, který tě miluje. Uvědomil sis, že pokud mu chceš dělat radost a stát se součástí jeho rodiny, budeš muset od základu změnit svůj životní styl, postoje i názory. Pochopil jsi, že se budeš muset naučit žít podle Božích požadavků. (Ef. 5:3–5)

3. Co od nás Jehova podle Kolosanům 3:9, 10 chce a o čem budeme mluvit v tomhle článku?

3 Náš stvořitel a nebeský Otec Jehova má právo určovat, jak se členové jeho rodiny mají chovat. Vyžaduje, abychom se ještě před křtem ze všech sil snažili svléct „starou osobnost s jejími zvyky“. * (Přečti Kolosanům 3:9, 10.) Ti, kdo se chtějí dát pokřtít, dostanou v tomhle článku odpověď na tři otázky: 1. Co je stará osobnost? 2. Proč po nás Jehova chce, abychom ji svlékli? 3. Jak to můžeme udělat? Článek ale bude užitečný i pro nás, kdo už jsme pokřtění. Pomůže nám, aby se u nás některé rysy staré osobnosti nezačaly znovu projevovat.

CO JE STARÁ OSOBNOST?

4. Jaký je člověk, kterého ovládá stará osobnost?

4 Pro člověka, kterého ovládá stará osobnost, je typické, že přemýšlí a jedná tělesně. Možná je sobecký, nevděčný a pyšný nebo se snadno rozzlobí. Možná se rád dívá na pornografii nebo na nemravné a násilné filmy. Určitě má i nějaké hezké vlastnosti, a když řekne nebo udělá něco špatného, možná ho trápí svědomí. Ale k tomu, aby se změnil, mu chybí motivace. (Gal. 5:19–21; 2. Tim. 3:2–5)

Když svlečeme starou osobnost, tělesné postoje a zvyky nás už neovládají (5. odstavec) *

5. Jak se projeví to, že jsme svlékli starou osobnost, a co to naopak neznamená? (Skutky 3:19)

5 Jsme nedokonalí, a tak nikdo z nás nedokáže ze své mysli a srdce odstranit všechny nesprávné myšlenky a touhy. Občas řekneme nebo uděláme něco, čeho pak litujeme. (Jer. 17:9; Jak. 3:2) Když ale svlečeme starou osobnost, tělesné postoje a zvyky nás už neovládají. Je z nás jiný člověk. (Iz. 55:7; přečti Skutky 3:19)

6. Proč nás Jehova vybízí, abychom se zbavili nesprávných myšlenek a zvyků?

6 Jehova nás vybízí, abychom se zbavili nesprávných myšlenek a zvyků, protože nás miluje a chce, abychom byli šťastní. (Iz. 48:17, 18) Ví totiž, že kdybychom proti svým špatným touhám nebojovali, ubližovali bychom sobě i lidem kolem nás. A to by Jehovu bolelo.

7. Jaké dvě možnosti máme podle Římanům 12:1, 2?

7 Někteří z našich přátel a příbuzných se nám můžou ze začátku smát kvůli tomu, že se snažíme změnit. (1. Petra 4:3, 4) Možná říkají, že máme právo dělat si, co chceme, a že nám do toho nikdo nemá co mluvit. Ti, kdo nechtějí žít podle Jehovových měřítek, si často myslí, že jsou nezávislí, ale ve skutečnosti se nechávají tvarovat světem, kterému vládne Satan. (Přečti Římanům 12:1, 2.) Všichni máme na vybranou: Buď si necháme svoji starou osobnost, kterou formuje hřích a Satanův svět, nebo dovolíme Jehovovi, aby nás přetvořil v toho nejlepšího člověka, jakým dnes můžeme být. (Iz. 64:8)

JAK MŮŽEŠ STAROU OSOBNOST SVLÉCT?

8. S jakou pomocí můžeme počítat, když se snažíme zbavit nesprávných myšlenek a zvyků?

8 Jehova ví, že zbavit se nesprávných myšlenek a zvyků chce čas a úsilí. Rád nám s tím ale pomůže. (Žalm 103:13, 14) Prostřednictvím svého Slova, svého ducha a své organizace nám poskytuje moudrost, sílu a podporu, abychom se dokázali změnit. Určitě jsi to už zažil i ty. Rozebereme si teď některé praktické kroky, které můžeš udělat, abys dál svlékal starou osobnost a mohl se dát pokřtít.

9. V čem ti může pomoct Boží Slovo?

9 Při čtení Bible o sobě poctivě přemýšlej. Boží Slovo je jako zrcadlo. Můžeš se díky němu zamyslet nad tím, jak uvažuješ, mluvíš a jednáš. (Jak. 1:22–25) Pomoct ti v tom může ten, kdo s tebou studuje, nebo jiný duchovně zralý křesťan. Například ti ukáže, jak pomocí Bible odhalit svoje silné a slabé stránky. Může tě naučit, jak najít praktické rady založené na Bibli, díky kterým pro tebe bude lehčí překonat nějaký zlozvyk. Navíc se můžeš vždycky spolehnout na Jehovu. Ví, co máš v srdci a co doopravdy potřebuješ. (Přísl. 14:10; 15:11) A tak si zvykni se k němu každý den modlit a studovat jeho Slovo.

10. Co ses naučil z Elieho příběhu?

10 Buď přesvědčený, že Jehovova měřítka jsou nejlepší. Když od nás Jehova něco chce, je to vždycky k našemu dobru. Ti, kdo se jeho měřítky řídí, si váží sami sebe, jejich život má smysl a jsou opravdu šťastní. (Žalm 19:7–11) Naopak ti, kdo se jimi neřídí a jednají tělesně, si nesou následky. Sám na sobě to zažil Elie. I když jeho rodiče milovali Jehovu, v dospívání se chytl špatné společnosti. Začal žít nemravně, brát drogy a krást. Říká o sobě, že byl čím dál vznětlivější a agresivnější. Vypráví: „V podstatě se dá říct, že jsem dělal všechno, co jsem se kdysi jako křesťan učil nedělat.“ Na to, co se dozvídal v dětství, ale nezapomněl, a nakonec začal zase studovat Bibli. Tvrdě na sobě pracoval a v roce 2000 se dal pokřtít. Co mu přináší to, že žije podle Jehovových měřítek? Říká: „Cítím teď vnitřní klid a mám čisté svědomí.“ Elieho příběh ukazuje, že ti, kdo odmítají Jehovovy požadavky, ubližují sami sobě. Jehova je ale přesto ochotný jim pomoct, aby se změnili.

11. Co Jehova nenávidí?

11 Nauč se nenávidět to, co nenávidí Jehova. (Žalm 97:10) Z Bible se dozvídáme, že nenávidí „pyšné oči, prolhaný jazyk [a] ruce, které prolévají nevinnou krev“. (Přísl. 6:16, 17) Taky čteme, že „násilníci a podvodníci jsou Jehovovi odporní“. (Žalm 5:6) Svoji nenávist k takovým postojům a jednání dal jasně najevo v Noemově době, kdy zničil všechny zkažené lidi, „protože naplnili zemi násilím“. (1. Mojž. 6:13) Co dalšího Jehova nenávidí? Prostřednictvím proroka Malachiáše řekl, že nenávidí, když někdo zrádně plánuje, že se rozvede se svým nevinným manželským partnerem. I kdyby ho takový člověk uctíval, Jehova to nepřijme a bude ho volat k odpovědnosti. (Mal. 2:13–16; Hebr. 13:4)

Představa, že bychom udělali něco, co Jehova považuje za špatné, by se nám měla hnusit stejně jako zkažené jídlo (11. a 12. odstavec)

12. Co znamená mít „odpor k tomu, co je ničemné“?

12 Jehova chce, abychom měli „odpor k tomu, co je ničemné“. (Řím. 12:9) Odpor je silná emoce. Když máme k něčemu odpor, hnusí se nám to. Představ si, že by ti někdo donesl talíř zkaženého jídla a nutil tě, abys to snědl. Možná se ti zvedá žaludek, jen na to pomyslíš. Podobně by se nám měla hnusit už samotná představa, že bychom udělali něco, co Jehova považuje za špatné.

13. Proč si musíme dávat pozor, na co myslíme?

13 Dávej si pozor, na co myslíš. Naše myšlenky ovlivňují naše jednání. Proto nás Ježíš učil, abychom zavrhli myšlenky, které by mohly vést k tomu, že bychom vážně zhřešili. (Mat. 5:21, 22, 28, 29) Určitě chceme dělat radost našemu nebeskému Otci. Když nás tedy nějaká nesprávná myšlenka napadne, je důležité ji okamžitě zavrhnout!

14. Co odhalují naše slova a jaké otázky bychom si měli položit?

14 Měj pod kontrolou to, co říkáš. Ježíš prohlásil: „To, co z úst vychází, jde ze srdce.“ (Mat. 15:18) Naše slova hodně vypovídají o tom, jací jsme. Bude proto dobré, když se zeptáš sám sebe: Říkám vždycky pravdu, nebo někdy zalžu, abych se vyhnul problémům? Pokud jsem v manželství, dávám si pozor, abych s nikým neflirtoval? Vyhýbám se sprostým řečem jako moru? Když mě někdo naštve, reaguju klidně? Tak jako oblečení drží pohromadě švy, starou osobnost drží pohromadě neslušná a zkažená řeč. Když se tedy budeš ze všech sil snažit, abys nelhal a nemluvil vulgárně nebo nemravně, bude pro tebe jednodušší starou osobnost svléct.

15. Co znamená přibít svoji starou osobnost „na kůl“?

15 Buď ochotný udělat rázné kroky. Když chtěl apoštol Pavel zdůraznit, jak je důležité dělat potřebné změny, použil velmi silné vyjádření. Napsal, že svoji starou osobnost musíme přibít „na kůl“. (Řím. 6:6) Tak jako byl Ježíš ochotný nechat se přibít na kůl, my bychom měli být ochotní obrazně přibít na kůl všechny postoje a zvyky, které Jehova nenávidí. Musíme se jich úplně zbavit. Jen tak získáme čisté svědomí a naději na věčný život. (Jan 17:3; 1. Petra 3:21) Pamatujme, že Jehova nebude měnit svoje měřítka, aby se nám přizpůsobil. Naopak, my musíme měnit sami sebe, abychom se přizpůsobili jeho měřítkům. (Iz. 1:16–18; 55:9)

16. Proč ve svém boji proti nesprávným touhám nesmíš polevit?

16 Ve svém boji nepolevuj. S nesprávnými touhami budeš muset bojovat i po křtu. Své o tom ví Maurício. V mládí měl hodně homosexuálních vztahů. Pak potkal svědky Jehovovy a začal studovat Bibli. Svůj život úplně změnil a v roce 2002 se dal pokřtít. I když už Jehovovi slouží spoustu let, říká: „Musím se přiznat, že občas se potýkám s nesprávnými touhami.“ Dodává ale: „V takových chvílích mě motivuje vědomí, že když podle nich nebudu jednat, potěším tím Jehovu.“ Svůj boj proto nevzdává.

17. Co tě povzbudilo na vyprávění Nabichy?

17 Pros o pomoc Jehovu a nespoléhej se na sebe, ale na jeho ducha. (Gal. 5:22; Filip. 4:6) Svléct starou osobnost a už si ji neobléct dá zabrat. Dokládá to příběh ženy, která se jmenuje Nabicha. Když jí bylo šest let, opustil ji otec. Vzpomíná: „Způsobilo mi to hroznou citovou bolest.“ Jak vyrůstala, byla čím dál vzteklejší a agresivnější. Začala prodávat drogy, byla zatčena a strávila několik let ve vězení. Svědkové, kteří do vězení chodili, s ní začali studovat Bibli. Postupně ve svém životě udělala velké změny. „Zbavit se některých zlozvyků pro mě nebylo těžké,“ vypráví. „Ale vzdát se kouření bylo něco úplně jiného.“ Bojovala s tím víc než rok, ale nakonec to zvládla. Díky čemu? „Především jsem se … neustále modlila k Jehovovi, aby mi pomohl s tím skončit,“ říká. A dodává: „Jsem přesvědčená, že když jsem se dokázala změnit já, abych udělala radost Jehovovi, může se změnit každý!“

KŘEST JE CÍL, KTERÉHO MŮŽEŠ DOSÁHNOUT!

18. Co podle 1. Korinťanům 6:9–11 mnozí Boží služebníci dokázali?

18 Někteří muži a ženy v prvním století, které Jehova vybral, aby vládli s Kristem v nebi, předtím dělali špatné věci. Byli mezi nimi cizoložníci, homosexuálové a zloději. S pomocí Božího ducha se ale dokázali změnit. (Přečti 1. Korinťanům 6:9–11.) Dnes je to podobné. Bible už pomohla milionům lidí, aby překonali i hluboce zakořeněné zvyky. * Jejich příklad tě může ujistit, že dokážeš to samé – že dokážeš udělat všechny potřebné změny, aby ses mohl dát pokřtít.

19. O čem budeme mluvit v příštím článku?

19 Ti, kdo se chtějí dát pokřtít, musí svléct starou osobnost. Jak oni, tak my ostatní ale musíme pracovat taky na tom, abychom si oblékli novou osobnost. V příštím článku si ukážeme, jak to můžeme dělat a jak nám v tom můžou pomáhat druzí.

PÍSEŇ Č. 6 Modlitba Božího služebníka

^ Když se chceme dát pokřtít, musíme být ochotní pracovat na své osobnosti. V tomhle článku si ukážeme, co je stará osobnost, proč ji musíme svléct a jak to můžeme udělat. V dalším článku si rozebereme, jak můžeme oblékat novou osobnost, a to i když už jsme pokřtění.

^ VYSVĚTLENÍ VÝRAZU: Svléct starou osobnost znamená zbavit se postojů a sklonů, které se Jehovovi nelíbí. Měli bychom s tím začít už před křtem. (Ef. 4:22)

^ Viz rámeček „ Bible mění život lidí“.

^ POPIS OBRÁZKU: Zbavit se nesprávných postojů a zvyků je jako svléct staré oblečení.