12. STUDIJNÍ ČLÁNEK
Vidíš to, co viděl Zecharjáš?
„‚Ne vojenskou silou ani mocí, ale mým duchem,‘ prohlašuje Jehova, Bůh vojsk.“ (ZECH. 4:6)
PÍSEŇ Č. 33 Nebojte se!
CO SE DOZVÍŠ *
1. Na co se mohli těšit židovští vyhnanci?
MEZI Židy zavládlo nadšení. Jehova „podnítil perského krále Kýra“, aby je propustil ze zajetí v Babyloně, kde strávili desítky let. Král jim řekl, ať se vrátí do své země „a znovu postaví dům Jehovy, Boha Izraele“. (Ezra 1:1, 3) To byla úžasná zpráva! Znamenalo to, že budou moct zase uctívat pravého Boha v zemi, kterou jim dal.
2. Co se Židům podařilo krátce po návratu z vyhnanství?
2 První vyhnanci se do Jeruzaléma, hlavního města jižního judského království, vrátili v roce 537 př. n. l. Hned se pustili do práce na obnově chrámu. A v roce 536 už byly položené základy.
3. S jakým odporem se Židé setkali?
3 Krátce potom, co práce začaly, se ale Židé setkali se silným odporem. Lidé z okolních národů „neustále odrazovali Judejce od stavby a zastrašovali je“. (Ezra 4:4) Pak se situace ještě zhoršila. V roce 522 se novým perským králem stal Artaxerxes. * Odpůrci v tom viděli příležitost, jak „ve jménu zákona [působit] těžkosti“ a stavební práce úplně zastavit. (Žalm 94:20) Poslali králi dopis, ve kterém mimo jiné tvrdili, že se proti němu Židé chtějí vzbouřit. (Ezra 4:11–16) Král jejich lžím uvěřil a stavbu chrámu zakázal. (Ezra 4:17–23) Práce se zastavily a nadšení stavitelů opadlo. (Ezra 4:24)
4. Co Jehova udělal, když odpůrci zakázali stavbu chrámu? (Izajáš 55:11)
4 Cizinci, kteří žili na území Judska, a někteří představitelé perské vlády měli v plánu stavbě chrámu zabránit. Jehova měl ale v plánu něco jiného. Chtěl, aby stavební práce pokračovaly. A to, pro co se Jehova rozhodne, se vždycky taky stane. (Přečti Izajáše 55:11.) Povolal odvážného proroka Zecharjáše a dal mu osm strhujících vidění, která měla Židy povzbudit. Ukázala jim, že se svých odpůrců nemusí bát, a motivovala je, aby se zase pustili do práce. V pátém z nich Zecharjáš viděl svícen a dva olivovníky.
5. Co si rozebereme v tomhle článku?
5 Všichni občas ztratíme radost. Zecharjášovo páté vidění proto může povzbudit i nás. Pomůže nám, abychom věrně sloužili Jehovovi, když zažíváme odpor, když přijde nějaká změna nebo když dostaneme pokyn, kterému nerozumíme.
KDYŽ ZAŽÍVÁME ODPOR
6. Jak vidění svícnu a dvou olivovníků ze Zecharjáše 4:1–3 dodalo Židům odvahu? (Viz obrázek na titulní straně.)
6 Přečti Zecharjáše 4:1–3. Vidění svícnu a dvou olivovníků dodalo Židům odvahu, aby dokázali čelit odporu. Jak konkrétně? Všiml sis, že do svícnu neustále proudil olej? Ze dvou olivovníků tekl do misky a pak do sedmi lamp svícnu. Díky tomu lampy pořád hořely. Zecharjáš se zeptal: „Co to všechno znamená?“ Anděl mu předal zprávu od Jehovy: „‚Ne vojenskou silou ani mocí, ale mým duchem,‘ prohlašuje Jehova, Bůh vojsk.“ (Zech. 4:4, 6) Olej z olivovníků představoval Jehovova mocného svatého ducha, který se nikdy nevyčerpá. Jeho síle se mocná perská armáda nemohla ani zdaleka vyrovnat. Stavitelům chrámu to připomínalo, že když budou mít Jehovu na své straně, dokážou odolat jakémukoli odporu a svoji práci dokončit. Tahle zpráva musela Židy opravdu povzbudit. Stačilo, aby se spolehli na Jehovu a zase se dali do práce. A přesně to Židé i přes zákaz udělali.
7. Jaký obrat k lepšímu zažili stavitelé chrámu?
7 V roce 520 přišla změna, která pro Židy znamenala velký obrat k lepšímu. V Persii už tou dobou vládl nový král, Dareios I., který ve druhém roce své vlády zjistil, že zákaz obnovy chrámu byl nezákonný. Vydal proto nařízení, aby byla stavba dokončena. (Ezra 6:1–3) Už tohle bylo naprosto nečekané. Ale tím to neskončilo. Lidem z okolních národů král nařídil, aby stavbě nebránili a dávali stavitelům peníze i všechno, co budou potřebovat. (Ezra 6:7–12) V roce 515, za něco přes čtyři roky, se díky tomu podařilo stavbu chrámu dokončit. (Ezra 6:15)
8. Proč můžeš být odvážný, když zažíváš odpor?
8 I dnes se mnozí Jehovovi služebníci setkávají s odporem. Někteří žijí v zemích, kde vláda naši činnost omezuje. Možná jsou zatýkáni a přiváděni „před místodržitele a krále“, a tak mají příležitost jim svědčit. (Mat. 10:17, 18) Někdy přijde obrat k lepšímu, když se změní vláda. Nebo nějaký nezaujatý soudce rozhodne v jejich prospěch. Další svědkové žijí v zemích, kde můžou Jehovu uctívat svobodně, ale možná zažívají jiný druh odporu. Staví se proti nim členové jejich rodiny a snaží se jim zabránit v tom, aby sloužili Jehovovi. (Mat. 10:32–36) Když ale pochopí, že jejich snahy jsou zbytečné, často jim bránit přestanou. A někdy se i z těch nejzarytějších odpůrců stanou horliví svědkové. Pokud odpor zažíváš i ty, nevzdávej se! Buď odvážný. Jehova se svým mocným svatým duchem je na tvojí straně, a tak se nemáš čeho bát.
KDYŽ PŘIJDE ZMĚNA
9. Proč byli někteří Židé zklamaní, když byly položeny základy nového chrámu?
9 Když byly položeny základy nového chrámu, někteří židovští starci plakali. (Ezra 3:12) Pamatovali si totiž velkolepý chrám, který postavil Šalomoun, a měli pocit, že nový chrám bude „v porovnání s jeho tehdejší slávou ubohý“. (Ag. 2:2, 3) Bylo to pro ně hrozné zklamání. Jak jim mohlo Zecharjášovo vidění pomoct, aby se s tím vyrovnali?
10. Jak andělova slova ze Zecharjáše 4:8–10 pomohla Židům vyrovnat se se zklamáním?
10 Přečti Zecharjáše 4:8–10. Anděl řekl, že Židé „se zaradují, až uvidí olovnici v Zerubbabelově ruce“. Co tím myslel? Olovnice je nástroj, kterým se určuje, jestli je něco svislé, přesně podle požadavků. Anděl tím chtěl Boží lid ujistit, že i když nový chrám podle některých Židů nebude tak velkolepý jako ten předchozí, bude dokončen a bude přesně odpovídat Jehovovým měřítkům. A když s ním bude spokojený Jehova, proč by s ním neměli být spokojení oni? Pro Jehovu bylo důležité, aby ho Židé v novém chrámu uctívali v souladu s jeho požadavky. Mohli se spolehnout, že když ho budou uctívat tak, jak si přeje, a budou usilovat o jeho schválení, zase získají radost.
11. Co náročného potkalo některé bratry a sestry?
11 I mnozí z nás těžko snáší změny. Někteří bratři a sestry strávili spoustu let v nějaké formě zvláštní celodobé služby, ale pak dostali jiné úkoly. Jiní se museli s těžkým srdcem vzdát nějaké práce pro Jehovu kvůli svému věku. Když takovou změnu zažijeme, je normální, že jsme zklamaní. Ze začátku nemusíme chápat, proč tak bratři rozhodli, nebo s tím nesouhlasíme. Možná nás mrzí, že už věci nejsou jako dřív. A možná nás trápí, že už toho pro Jehovu nemůžeme dělat tolik. (Přísl. 24:10) Jak ti může Zecharjášovo vidění pomoct, abys pro něj dál dělal všechno, co je v tvých silách?
12. Jak nám Zecharjášovo vidění pomáhá neztratit radost, když se nám změní okolnosti?
12 Se změnami se lépe vyrovnáme, když se na věci budeme dívat z Jehovova pohledu. Jehova v dnešní době dělá úžasné věci. A my máme obrovskou čest s ním spolupracovat. (1. Kor. 3:9) Naše práce v organizaci se může změnit, ale Jehovova láska k nám se nemění. Když se tedy nějaká změna dotkne tebe osobně, nenech se pohltit nekonečnými úvahami o tom, proč se to stalo. Neříkej si, že „to bylo dřív lepší než teď“. (Kaz. 7:10) Modli se k Jehovovi, aby ti pomohl na nové situaci vidět to dobré. Místo abys myslel na to, co už nemůžeš dělat, přemýšlej o tom, co všechno dělat můžeš. Zecharjášovo vidění nám ukazuje, jak je důležité udržovat si pozitivní postoj. Díky tomu neztratíme radost a zůstaneme Jehovovi věrní, i když se nám změní okolnosti.
KDYŽ DOSTANEME POKYN, KTERÉMU NEROZUMÍME
13. Proč mohl pokyn obnovit výstavbu chrámu připadat některým Židům nerozumný?
13 Zákaz obnovy chrámu pořád platil. Dva muži, kteří měli stavbu na starost – velekněz Ješua (Jozue) a místodržitel Zerubbabel – přesto „začali znovu stavět Boží dům“. (Ezra 5:1, 2) Některým Židům to mohlo připadat nerozumné. Věděli, že nepřátelé si toho určitě všimnou a že udělají všechno pro to, aby práce zastavili. Jozue a Zerubbabel proto potřebovali ujištění, že je Jehova s nimi. A taky ho dostali. Jak?
14. Jaké ujištění dostali velekněz Jozue a místodržitel Zerubbabel? (Zecharjáš 4:12, 14)
14 Přečti Zecharjáše 4:12, 14. V téhle části vidění anděl Zecharjášovi vysvětlil, že ty dva olivovníky jsou „dva pomazaní“ – Jozue a Zerubbabel. V obrazném smyslu stáli „po boku Pána celé země“, Jehovy. To byla obrovská pocta! Bylo jasné, že jim Jehova důvěřuje a že je používá k tomu, aby vedl svůj lid. Ostatní Izraelité tedy měli pádné důvody, aby jejich rozhodnutím taky důvěřovali.
15. Jak můžeme ukázat, že si vážíme vedení, které nám Jehova dává ve svém Slově?
15 Jeden způsob, jak dnes Jehova vede svůj lid, je prostřednictvím svého Slova, Bible. Říká nám v něm, jak si přeje, abychom ho uctívali. Jak můžeme ukázat, že si vedení, které nám ve svém Slově dává, opravdu vážíme? Tím, že si ho pozorně čteme a snažíme se ho pochopit. Zeptej se sám sebe: Když si čtu Bibli nebo nějakou naši publikaci, udělám si čas, abych o tom přemýšlel? Snažím se pochopit i ty myšlenky, které jsou „těžko srozumitelné“? Nebo to jenom rychle prolétnu? (2. Petra 3:16) Když si dáme tu práci, abychom přemýšleli o tom, co nás Jehova učí, bude pro nás lehčí poslouchat jeho pokyny a pomůže nám to naplno se věnovat kázání. (1. Tim. 4:15, 16)
16. Co nám pomůže přijmout i ty pokyny od „věrného a rozvážného otroka“, kterým úplně nerozumíme?
16 Další způsob, jak nás Jehova vede, je prostřednictvím „věrného a rozvážného otroka“. (Mat. 24:45) Někdy od něj můžeme dostat pokyny, kterým úplně nerozumíme. Můžou se týkat třeba toho, jak se připravit na přírodní katastrofu. My ale máme pocit, že v místě, kde žijeme, se nic takového nemůže stát. Nebo můžeme mít dojem, že věrný otrok je zbytečně opatrný v tom, jak reaguje na pandemii. Co bychom měli dělat, když nám některé pokyny přijdou nepraktické? Můžeme přemýšlet o tom, co dobrého to přineslo, když se Izraelité řídili tím, co jim říkali Jozue a Zerubbabel. Pomoct nám můžou i jiné příběhy z Bible. Boží služebníci někdy dostali pokyny, které na první pohled vypadaly nelogické, ale nakonec jim zachránily život. (Soud. 7:7; 8:10)
SNAŽ SE VIDĚT TO, CO VIDĚL ZECHARJÁŠ
17. Jak na Židy zapůsobilo vidění svícnu a dvou olivovníků?
17 Páté Zecharjášovo vidění bylo sice krátké, ale Židům pomohlo, aby se na svoji práci a uctívání Jehovy podívali z jiného úhlu. A když v souladu s ním jednali, mohli cítit, jak je Jehova s láskou podporuje a vede. Díky mocnému svatému duchu, kterého od něj dostali, mohli pokračovat v práci a zase získat radost. (Ezra 6:16)
18. Jak ti může pomoct Zecharjášovo vidění?
18 Zecharjášovo vidění svícnu a dvou olivovníků může hodně pomoct i tobě. Jak jsme si řekli, můžeš díky němu získat sílu, abys dokázal čelit odporu, radost, aby ses dokázal vyrovnat se změnami, a důvěru, abys dokázal poslechnout pokyn, kterému nerozumíš. Co bys měl dělat, když jsi v nějaké takové situaci? Nejdřív se snaž vidět to, co viděl Zecharjáš – důkazy, že se Jehova o svůj lid stará. A to, co vidíš, na sebe nech působit. Důvěřuj Jehovovi a dál mu služ celým srdcem. (Mat. 22:37) Jehova ti pak pomůže, abys mu s radostí sloužil navždy. (Kol. 1:10, 11)
PÍSEŇ Č. 23 Jehova nám dává sílu
^ Prorok Zecharjáš dostal od Jehovy několik strhujících vidění. Jemu samotnému i celému Božímu lidu dodala sílu, aby dokázali překonat překážky, se kterými se při obnově čistého uctívání Jehovy setkávali. Můžou ale pomoct i nám, abychom věrně sloužili Jehovovi, i když zrovna zažíváme těžké období. V tomhle článku si ukážeme, co se můžeme naučit ze Zecharjášova vidění svícnu a olivovníků.
^ O řadu let později, v době místodržitele Nehemjáše, vládl jiný Artaxerxes, který byl k Židům velmi laskavý.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ