12. STUDIJNÍ ČLÁNEK
Poznávej Jehovu z toho, co vytvořil
„Jeho neviditelné vlastnosti … jsou jasně vidět už od stvoření světa.“ (ŘÍM. 1:20)
PÍSEŇ Č. 6 Nebesa oznamují Boží slávu
CO SE DOZVÍŠ a
1. Co Jobovi pomohlo líp poznat Jehovu?
ZE VŠECH rozhovorů, které kdy Job měl, byl jeden naprosto výjimečný – byl to rozhovor s Jehovou. Jehova chtěl, aby se Job zamyslel nad některými pozoruhodnými věcmi, které vytvořil. Mělo mu to pomoct, aby si uvědomil, jak je Jehova moudrý a že se dokáže postarat o své služebníky, i o něj samotného. Ukázal mu to třeba na tom, jak se stará o zvířata. (Job 38:39–41; 39:1, 5, 13–16) Z přírody se toho Job o Bohu dozvěděl opravdu hodně.
2. Proč pro nás někdy může být těžké pozorovat to, co Jehova vytvořil?
2 I my se toho o našem Bohu můžeme hodně naučit, když budeme pozorovat to, co vytvořil. Někdy to pro nás ale nemusí být snadné, třeba když žijeme ve městě, kde přírody moc není. A i když kolem nás příroda je, možná máme pocit, že nemáme čas ji pozorovat. Proto si teď ukážeme, proč se vyplatí do toho ten čas a úsilí investovat. Taky budeme přemýšlet o tom, co nás z přírody chtějí naučit Jehova a Ježíš a jak se z ní můžeme učit my sami.
PROČ POZOROVAT JEHOVOVY VÝTVORY
3. Z čeho je vidět, že Jehova chtěl, aby měl Adam z jeho výtvorů radost?
3 Když Jehova stvořil prvního člověka Adama, chtěl, aby měl z jeho výtvorů radost. Udělal pro něj nádherný ráj, který měl objevovat, o který se měl starat a který měl rozšiřovat. (1. Mojž. 2:8, 9, 15) Jen si představ, jak Adam nadšeně pozoruje, jak klíčí semínka a kvetou rostliny. Starat se o zahradu Eden byl úžasný úkol. Jehova mu taky řekl, aby pojmenoval zvířata. (1. Mojž. 2:19, 20) Mohl to udělat sám, ale místo toho to svěřil Adamovi. Než se Adam rozhodl, jak každé zvíře pojmenuje, určitě pečlivě pozoroval, jaké jsou jeho charakteristické rysy a jak se chová. Muselo ho to tak bavit! Nepochybně si díky tomu ještě víc uvědomil, jak je jeho Otec moudrý, kreativní a jaký má cit pro umění.
4. a) Proč bychom měli zkoumat, co Jehova vytvořil? b) Jaké Boží výtvory máš nejradši?
4 Jedním z důvodů, proč zkoumat Jehovovy výtvory, je, že si to přeje on sám. „Vzhlédněte k nebi a dívejte se,“ říká. „Kdo stvořil všechny ty hvězdy?“ Odpověď je jasná. (Iz. 40:26) Nebe ale není to jediné, co můžeme obdivovat. Spoustu úžasných výtvorů, ze kterých se můžeme učit, najdeme i na zemi a v moři. (Žalm 104:24, 25) A co teprve to, jak Jehova vytvořil nás? Dal nám schopnost vnímat krásu. A jeho výtvory si můžeme užívat i díky tomu, že nám dal pět smyslů – zrak, sluch, hmat, chuť a čich.
5. Co nám to podle Římanům 1:20 přinese, když budeme zkoumat Jehovovy výtvory?
5 Z Bible se dozvídáme další důležitý důvod, proč máme zkoumat to, co Jehova vytvořil. Poznáváme z toho, jaké má vlastnosti. (Přečti Římanům 1:20.) Vezmi si třeba ta úžasná konstrukční řešení, která v přírodě vidíme. Není to dokonalá ukázka Boží moudrosti? A kolik různých druhů jídla si můžeme vychutnávat! To je jasný důkaz toho, že nás Jehova miluje. Když se učíme za jeho výtvory vnímat jeho osobnost, líp ho poznáváme a máme k němu čím dál blíž. Teď se podíváme na pár důležitých věcí, které nás chce z přírody naučit on sám.
CO NÁS O SOBĚ ZE SVÝCH VÝTVORŮ UČÍ JEHOVA
6. Co se učíme z toho, jak migrují ptáci?
6 Jehova má časový plán. Každý rok od konce února do půlky května mohli Izraelité pozorovat čápy, jak táhnou na sever. Bůh jim řekl: „Čáp na nebi zná svá období.“ (Jer. 8:7) Stejně jako Jehova stanovil čas, kdy mají tihle ptáci odletět, stanovil i čas, kdy vykoná svoje rozsudky. Co si můžeme při pohledu na migrující ptáky připomenout my? Můžeme se spolehnout, že Jehova má „stanovený čas“, kdy ukončí tenhle zkažený svět. (Hab. 2:3)
7. O čem nás to ujišťuje, když vidíme, jak se na obloze vznáší nějaký pták? (Izajáš 40:31)
7 Jehova dává svým služebníkům sílu. Použil Izajáše, aby svému lidu slíbil, že když se budou cítit slabí nebo smutní, dá jim sílu a oni se „vznesou … na křídlech jako orli“. (Přečti Izajáše 40:31.) Izraelité často viděli, jak orli díky vzdušným proudům stoupají k nebi jen s minimální námahou. Jestli dává Jehova sílu těmhle ptákům, nemusíme ani trochu pochybovat, že to udělá i pro nás. Když vidíš nějakého majestátního ptáka, jak na obloze stoupá výš a výš a skoro při tom nepohne křídly, připomeň si, že Jehova ti může dát sílu, aby ses dokázal jakoby vznést nad svoje problémy.
8. Co se Job naučil, když přemýšlel o Božích výtvorech, a co se z nich učíme my?
8 Jehova si zaslouží naši důvěru. Chtěl, aby mu začal víc důvěřovat i Job. (Job 32:2; 40:6–8) Když s ním proto mluvil, vyprávěl mu o hodně věcech, které vytvořil, třeba o hvězdách, mracích a blescích. Taky se zmínil o zvířatech, například o divokém býkovi nebo koni. (Job 38:32–35; 39:9, 19, 20) Z toho všeho mohl Job vidět nejenom jeho obrovskou moc, ale taky jeho lásku a nesmírnou moudrost. Tenhle rozhovor Jobovi pomohl, aby Jehovovi důvěřoval víc než kdy dřív. (Job 42:1–6) Podobně když my pozorujeme Jehovovy výtvory, připomíná nám to, že je nesrovnatelně moudřejší a mocnější než my. Dokáže vyřešit všechny naše problémy a taky to udělá. Když si to uvědomíme, pomůže nám to víc mu důvěřovat.
CO NÁS O SVÉM OTCI UČÍ Z JEHO VÝTVORŮ JEŽÍŠ
9., 10. Co nám o Jehovovi říká slunce a déšť?
9 Ježíš znal přírodu líp než kdokoli jiný. Když jeho Otec tvořil vesmír, pracoval po jeho boku jako „zručný řemeslník“. (Přísl. 8:30) Když pak přišel na zem, využíval přírodu k tomu, aby o svém Otci učil druhé. Ukážeme si pár příkladů.
10 Jehova projevuje lásku všem. V Kázání na hoře Ježíš mluvil o dvou Božích výtvorech, které bere hodně lidí jako samozřejmost – o slunci a dešti. Ani bez jednoho by nebyl možný život. Jehova to mohl udělat tak, že by slunce a déšť odepřel těm, kdo mu neslouží. On je ale s láskou dává všem. (Mat. 5:43–45) Ježíš tím chtěl svoje následovníky naučit, že Jehova si přeje, abychom i my projevovali lásku všem. Vždycky když vidíme úchvatný západ slunce nebo osvěžující déšť, můžeme přemýšlet o Jehovově nestranné lásce. To nás bude motivovat, abychom ho napodobovali a bez předsudků kázali všem.
11. O čem nás to ujišťuje, když vidíme ptáky?
11 Jehova se stará, abychom měli to, co potřebujeme. V tom samém kázání Ježíš řekl: „Dobře si všímejte ptáků: Nesejí, nesklízejí ani neshromažďují do sýpek, a přesto je váš nebeský Otec živí.“ Ježíšovi posluchači možná v tu chvíli zvedli hlavu a viděli, jak nad nimi poletují ptáci. Ježíš se jich pak zeptal: „Copak nejste cennější než oni?“ (Mat. 6:26) To byl krásný způsob, jak je ujistil, že se o ně Jehova postará. (Mat. 6:31, 32) A tohle poučení z přírody pomáhá Božím služebníkům i dnes. Jedna mladá průkopnice ve Španělsku byla nešťastná, protože nemohla najít vhodné bydlení. Pak ale uviděla ptáčky, jak zobou semínka a bobulky, a zvedlo jí to náladu. Říká: „Ti ptáčci mi připomněli, že když se Jehova stará o ně, postará se i o mě.“ A zakrátko se jí opravdu povedlo najít hezké bydlení.
12. Co se o Jehovovi učíme od vrabců, jak se o tom píše v Matoušovi 10:29–31?
12 Pro Jehovu je důležitý každý z nás. Než Ježíš poslal svoje apoštoly kázat, chtěl jim pomoct, aby se nebáli lidí, kteří se postaví proti nim. (Přečti Matouše 10:29–31.) Proto jim začal vyprávět o jednom z nejběžnějších ptáčků v Izraeli – o vrabci. V té době neměli skoro žádnou hodnotu. Ježíš ale svým učedníkům řekl: „Ani jeden z nich nespadne na zem bez vědomí vašeho Otce.“ Pak dodal: „Máte větší cenu než mnoho vrabců.“ Ježíš je tím ujistil, že Jehova k nim přistupuje jako k jednotlivcům a že je pro něj důležitý každý z nich. Mělo jim to dodat jistotu, že se pronásledování nemusí bát. Když při kázání ve městech a na vesnicích jeho učedníci nějakého vrabce zahlédli, určitě si na jeho slova vzpomněli. Až i ty uvidíš nějakého ptáčka, vzpomeň si, že máš „větší cenu než mnoho vrabců“ a pro Jehovu jsi moc důležitý. S jeho pomocí se dokážeš postavit jakémukoli pronásledování. (Žalm 118:6)
JAK SE Z BOŽÍCH VÝTVORŮ MŮŽEME UČIT MY SAMI
13. Jak se můžeme učit z toho, co Jehova vytvořil?
13 O Jehovovi se toho z jeho výtvorů můžeme naučit ještě daleko víc. Jak na to? Nejdřív si musíme udělat čas, abychom je pozorovali, a pak musíme přemýšlet, co se z toho o něm dozvídáme. Nemusí to být vždycky jednoduché. Géraldine z Kamerunu říká: „Vyrostla jsem ve městě, takže musím hodně myslet na to, abych si přírody všímala.“ Alfonso, který slouží jako starší, říká: „Pochopil jsem, že když chci o samotě pozorovat Jehovovy výtvory a přemýšlet, co mě o něm učí, musím si to naplánovat.“
14. Co se z Božích výtvorů naučil David?
14 V tom, jak do hloubky přemýšlet o Božích výtvorech, nám dal skvělý příklad David. Řekl Jehovovi: „Když vidím tvá nebesa, díla tvých prstů, měsíc a hvězdy, které jsi vytvořil, co je smrtelný člověk, že na něj pamatuješ?“ (Žalm 8:3, 4) Když se David díval na noční oblohu plnou hvězd, neskončil jen u toho, že by obdivoval vesmír. Přemýšlel i o tom, co se z těch hvězd učí o Bohu. Uvědomil si díky tomu, jak úžasný Jehova je. Jindy zase přemýšlel o tom, jak se jeho tělo vyvíjelo v maminčině bříšku. Všechny ty úžasné detaily ho vedly k tomu, že čím dál víc obdivoval Jehovovu moudrost. (Žalm 139:14–17)
15. V čem kolem sebe vidíš Jehovovy vlastnosti? (Žalm 148:7–10)
15 Když chceš přemýšlet o Božích výtvorech, stejně jako David nemusíš chodit daleko. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Ve všem je vidět tolik Jehovových vlastností! Třeba když na kůži cítíš teplo slunečních paprsků, připomeň si, jakou moc Jehova má. (Jer. 31:35) Když vidíš ptáčka, jak si staví hnízdo, žasni nad Boží moudrostí. Když vidíš štěňátko, jak se honí za svým ocasem, víš, že Jehova má smysl pro humor. A když vidíš maminku, jak si hraje se svým miminkem, děkuj Jehovovi za jeho lásku. Ať už jsou Jehovovy výtvory velké, nebo malé, ať už jsou blízko, nebo daleko, všechny ho chválí. Díky tomu máme spoustu příležitostí se o něm pořád něco dozvídat. (Přečti Žalm 148:7–10.)
16. Co máš chuť po přečtení tohoto článku udělat?
16 Náš Bůh je nesmírně inteligentní, starostlivý, kreativní a mocný. Tyhle vlastnosti i mnohé další jsou jasně vidět v přírodě. Stačí se podívat kolem sebe. Pravidelně proto pozoruj Jehovovy výtvory a přemýšlej, co se z toho o něm učíš. Díky tomu budeš mít k našemu stvořiteli čím dál blíž. (Jak. 4:8) V dalším článku si řekneme, jak v tom rodiče můžou pomáhat svým dětem.
PÍSEŇ Č. 5 Boží podivuhodná díla
a Jehovovy výtvory jsou jedním slovem úchvatné. Od mohutného slunce až po křehké okvětní lístky, to všechno nás nepřestává fascinovat. Taky se z toho můžeme hodně naučit o tom, jaký Jehova je. V tomhle článku si rozebereme dvě věci: Proč si na pozorování jeho výtvorů udělat čas a jak nám to pomůže mít k němu blíž.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ