13. STUDIJNÍ ČLÁNEK

PÍSEŇ Č. 49 Dělejme Jehovovi radost

Jehova je s tebou spokojený

Jehova je s tebou spokojený

„Máš moje schválení.“ (LUK. 3:22)

HLAVNÍ MYŠLENKA

Jak můžeš překonat pochybnosti, jestli je s tebou Jehova spokojený.

1. S jakými pocity bojují někteří Jehovovi služebníci?

 JE KRÁSNÉ vědět, že Jehova schvaluje svůj lid jako celek. Bible říká: „Jehova má radost ze svého lidu.“ (Žalm 149:4) Někdy na tom ale můžeme být tak, že začneme přemýšlet: Je Jehova spokojený se mnou? S takovými myšlenkami bojovalo i hodně věrných Jehovových služebníků, o kterých se píše v Bibli. (1. Sam. 1:6–10; Job 29:2, 4; Žalm 51:11)

2. Kdo má Jehovovo schválení?

2 Bible jasně ukazuje, že nedokonalí lidé můžou získat Jehovovo schválení. Co pro to musíme udělat? Věřit v Ježíše Krista a dát se pokřtít. (Jan 3:16) Křtem dáváme veřejně najevo, že litujeme svých hříchů a že jsme se Bohu zasvětili – slíbili jsme mu, že budeme dělat to, co se mu líbí. (Sk. 2:38; 3:19) Když to Jehova vidí, má radost, protože ví, že stojíme o přátelství s ním. Pokud dál děláme všechno pro to, abychom podle svého slibu žili, Jehova je s námi spokojený a považuje nás za své blízké přátele. (Žalm 25:14)

3. O čem teď budeme mluvit?

3 Proč si ale někteří z nás občas můžou myslet, že s nimi Bůh není spokojený? Jak nám Jehova dává najevo, že máme jeho schválení? A jak se můžeme ujistit, že z nás má radost?

PROČ SI NĚKDY MŮŽEME MYSLET, ŽE S NÁMI JEHOVA NENÍ SPOKOJENÝ

4., 5. Čím si můžeme být jistí, i když si připadáme k ničemu?

4 Hodně z nás bojuje s pocity méněcennosti už od dětství. (Žalm 88:15) Bratr, který se jmenuje Adrián, říká: „Vždycky jsem měl pocit, že jsem k ničemu. Vzpomínám si, že jsem se jako kluk modlil, aby se naše rodina dostala do ráje, i když jsem si byl jistý, že nejsem dost dobrý, abych tam byl taky.“ Tony, který nevyrůstal v křesťanské rodině, říká: „Rodiče mi nikdy neřekli, že mě mají rádi nebo že jsou na mě pyšní. Vždycky jsem vnímal, že bych se měl snažit víc.“

5 Jestli s pocity méněcennosti občas bojuješ i ty, pamatuj na to, že si tě k sobě přitáhl sám Jehova. (Jan 6:44) Vidí v tobě to dobré, co možná ty nevidíš, a ví, co máš v srdci. (1. Sam. 16:7; 2. Par. 6:30) Takže mu můžeš věřit, když říká, že jsi vzácný. (1. Jana 3:19, 20)

6. Jak se apoštol Pavel cítil kvůli hříchům, které spáchal v minulosti?

6 Někteří z nás mají pořád výčitky svědomí kvůli tomu, co dělali, než poznali pravdu. (1. Petra 4:3) A i křesťané, kteří Jehovovi věrně slouží už dlouhá léta, možná pořád bojují se svými slabostmi. A co ty? Máš někdy pocit, že ti Jehova nemůže odpustit? Útěchou ti může být, že podobné bitvy sváděli i Boží služebníci v minulosti. Třeba takový apoštol Pavel. Když přemýšlel o svojí nedokonalosti, cítil se mizerně. (Řím. 7:24) Svých hříchů samozřejmě litoval a dal se pokřtít, ale stejně o sobě řekl, že je „nejposlednější z apoštolů“ a „ten nejhorší“ hříšník. (1. Kor. 15:9; 1. Tim. 1:15)

7. Na co bychom měli pamatovat, pokud jde o naše dřívější hříchy?

7 Náš nebeský Otec slibuje, že pokud svých hříchů litujeme, odpustí nám. (Žalm 86:5) Takže když nám je opravdu líto toho, co jsme udělali, můžeme vzít Jehovu za slovo. Už nám odpustil. (Kol. 2:13)

8., 9. Jak můžeme zvítězit nad pocitem, že toho pro Jehovu nikdy neuděláme dost?

8 Každý z nás chce Jehovovi sloužit naplno. Někteří ale mají pocit, že toho nikdy neudělají dost, aby s nimi mohl být spokojený. Amanda říká: „Mám tendenci myslet si, že dávat Jehovovi to nejlepší znamená dělat pro něho pořád víc a víc. Často mám na sebe příliš vysoké nároky. Když se mi pak něco nepovede, myslím si, že Jehova je ze mě stejně zklamaný, jako jsem já sama ze sebe.“

9 Jak můžeme zvítězit nad pocitem, že toho pro Jehovu nikdy neuděláme tolik, aby z nás mohl mít radost? Pamatuj na to, že není nerozumný. Nikdy od nás nečeká víc, než mu můžeme dát. Váží si úplně všeho, co pro něj děláme, pokud je to to nejlepší. Přemýšlej taky o mužích a ženách z Bible, kteří Jehovovi sloužili z celého srdce. Třeba Pavel pro Jehovu léta tvrdě pracoval, nacestoval tisíce kilometrů a založil spoustu sborů. Přestal s ním být ale Jehova spokojený, když kvůli okolnostem už nemohl tolik kázat? Ne. Pavel dál dělal, co mohl, a Jehova mu žehnal. (Sk. 28:30, 31) Podobně i naše okolnosti se můžou čas od času změnit. Jehovovi ale nejvíc záleží na tom, proč mu sloužíme. Podíváme se teď na několik způsobů, jak nám Jehova dává najevo, že máme jeho schválení.

JAK NÁM JEHOVA DÁVÁ NAJEVO, ŽE JE S NÁMI SPOKOJENÝ

10. Jak můžeme „slyšet“ Jehovovo ujištění, že máme jeho schválení? (Jan 16:27)

10 Prostřednictvím Bible. Jehova vyhlíží příležitosti, jak svým služebníkům dát najevo, že je miluje a je s nimi spokojený. V Bibli se píše o dvou situacích, kdy řekl Ježíšovi, že je to jeho milovaný Syn a má jeho schválení. (Mat. 3:17; 17:5) Chtěl bys takové ujištění od Jehovy slyšet i ty? Dneska neuslyšíš jeho hlas z nebe, ale mluví k tobě ze stránek svého Slova. Jeho hlas „slyšíš“, když čteš to, co Ježíš řekl v evangeliích. (Přečti Jana 16:27.) Ježíš byl dokonalým obrazem svého Otce. Takže když čteš, co hezkého říkal svým nedokonalým, ale věrným následovníkům, můžeš si představovat, že to Jehova říká tobě. (Jan 15:9, 15)

Jehova nám mnoha způsoby dává najevo, že je s námi spokojený (10. odstavec)


11. Proč naše problémy nejsou známkou toho, že jsme ztratili Boží schválení? (Jakub 1:12)

11 Tím, co pro nás dělá. Jehova si moc přeje nám pomáhat. Třeba nám dává to, co k životu potřebujeme. Někdy možná připustí, že se dostaneme do těžké situace, podobně jako to bylo v případě věrného Joba. (Job 1:8–11) To, že máme problémy, ale neznamená, že jsme přišli o Boží schválení. Můžeme je spíš brát jako příležitost ukázat, jak moc Jehovu milujeme a jak mu důvěřujeme. (Přečti Jakuba 1:12.) Zažijeme pak, jak se o nás s láskou stará a jak nám pomáhá to zvládat.

12. Co se můžeme naučit od Dmitrije?

12 Vem si, co zažil jeden bratr, který žije v Asii a jmenuje se Dmitrij. Ztratil práci a hodně měsíců nemohl žádnou najít. Rozhodl se, že bude víc chodit do služby a dá tak najevo, že se spoléhá na Jehovu. Jenže uběhly další měsíce a on byl pořád bez práce. Pak se k tomu přidaly vážné zdravotní problémy, kvůli kterým zůstal upoutaný na lůžko. Začal pochybovat, jestli je dobrý manžel a otec, a říkal si, jestli se na něj Jehova nezlobí. Jednou večer mu dcera vytiskla verš z Izajáše 30:15: „Vaše síla bude v tom, že zůstanete v klidu a budete mi důvěřovat.“ Přinesla mu to k posteli a řekla: „Tatínku, když ti bude špatně, přečti si tenhle verš.“ Dmitrij si uvědomil, že díky Jehovovi má jeho rodina co jíst, co na sebe a střechu nad hlavou. Říká: „Potřeboval jsem zůstat v klidu a dál důvěřovat svému Bohu.“ Jestli taky prožíváš něco těžkého, důvěřuj Jehovovi, že se o tebe postará a pomůže ti to zvládnout.

Jehova nám mnoha způsoby dává najevo, že je s námi spokojený (12. odstavec) a


13. Koho Jehova může použít, aby nás ujistil, že máme jeho schválení, a jak to dělá?

13 Prostřednictvím našich bratrů a sester. Jehova je může například použít, aby nám v tu pravou chvíli řekli něco, co nás povzbudí. Zažila to jedna sestra z Asie v době, kdy prožívala velký stres. Přišla o práci a těžce onemocněla. Pak její manžel vážně zhřešil a už nemohl dál sloužit jako starší. Vypráví: „Pořád jsem přemýšlela, proč se to všechno stalo. Říkala jsem si, že jsem asi udělala něco špatného a přišla o Jehovovo schválení.“ Sestra prosila Jehovu, aby ji ujistil, že to tak není. Jak to udělal? Sestra pokračuje: „Starší ze sboru si se mnou popovídali a ujistili mě, že mě Jehova miluje.“ Po nějaké době prosila Jehovu o další ujištění. „Ten samý den jsem dostala dopis od bratrů a sester ze sboru. Když jsem si jejich krásná slova četla, cítila jsem, že mě Jehova vyslyšel.“ Je to tak. Jehova nám svoje schválení často dává najevo laskavými slovy druhých. (Žalm 10:17)

Jehova nám mnoha způsoby dává najevo, že je s námi spokojený (13. odstavec) b


14. Jakým dalším způsobem nám Jehova dává najevo, že nás má rád?

14 Jehova naše bratry a sestry používá taky k tomu, aby nám dali radu, kterou zrovna potřebujeme slyšet. Například v prvním století Jehova použil apoštola Pavla, aby svým spoluvěřícím napsal 14 dopisů. Jsou v nich otevřené a zároveň laskavé rady. Proč ho Jehova vedl, aby je napsal? Protože je dobrý Otec a má rád svoje děti, a tak je ukázňuje. (Přísl. 3:11, 12) Když tedy dostaneme nějakou radu založenou na Bibli, můžeme to vnímat jako důkaz, že máme Boží schválení, ne že jsme o něj přišli. (Hebr. 12:6) Z čeho dalšího můžeme poznat, že je s námi Jehova spokojený?

DALŠÍ DŮKAZY TOHO, ŽE JE S NÁMI JEHOVA SPOKOJENÝ

15. Komu Jehova dává svého ducha a čím si proto můžeme být jistí?

15 Jehova dává těm, kdo mají jeho schválení, svého svatého ducha. (Mat. 12:18) Zeptej se sám sebe: Dokážu projevovat vlastnosti, které patří k ovoci Božího ducha? Možná máš s druhými větší trpělivost než v době, kdy jsi Jehovu neznal. Čím víc se ti bude dařit tyhle vlastnosti projevovat, tím si budeš jistější, že máš Jehovovo schválení. (Viz rámeček „ Ovoce ducha je…“.)

Z čeho můžeš poznat, že je s tebou Jehova spokojený? (15. odstavec)


16. Komu Jehova svěřuje dobrou zprávu a jak to na tebe působí? (1. Tesaloničanům 2:4)

16 Těm, které Jehova schvaluje, svěřuje dobrou zprávu. (Přečti 1. Tesaloničanům 2:4.) Všimni si, co Jocelyn přineslo to, že o ní mluvila s druhými. Jednou se probudila úplně bez nálady. Vypráví: „Neměla jsem žádnou energii a cítila se k ničemu. Ale byla jsem v průkopnické a na celý den jsem měla naplánovanou službu. A tak jsem se pomodlila a vyrazila do ní.“ To dopoledne potkala Mary, milou paní, které nabídla studium Bible. Mary to přijala. Po několika měsících jí řekla, že než na ni Jocelyn zaklepala, modlila se k Bohu o pomoc. Když o tom zážitku Jocelyn přemýšlí, říká: „Měla jsem pocit, jako by mi tím Jehova říkal: ‚Máš moje schválení.‘“ To samozřejmě neznamená, že na dobrou zprávu bude každý reagovat takhle pozitivně. Můžeme si ale být jistí, že když děláme všechno, co můžeme, abychom o ní mluvili s druhými, Jehova má z toho radost.

Z čeho můžeš poznat, že je s tebou Jehova spokojený? (16. odstavec) c


17. Co se učíš od Vicky? (Žalm 5:12)

17 Těm, které Jehova schvaluje, odpouští na základě výkupného hříchy. (1. Tim. 2:5, 6) Ale co když ve výkupné věříš, jsi pokřtěný, a stejně se bráníš myšlence, že je s tebou Jehova spokojený? Nezapomeň, že nemůžeme vždycky dát na svoje pocity, ale vždycky můžeme dát na Jehovu. Když někdo věří ve výkupné, považuje ho za bezúhonného a slibuje, že ho odmění. (Přečti Žalm 5:12; Řím. 3:26) O výkupném jednou do hloubky přemýšlela i Vicky a moc jí to pomohlo. Vypráví: „Najednou mi došlo, jak dlouho se mnou měl Jehova trpělivost… A já mu vlastně neustále říkala: ‚Tvoje láska není tak velká, abych se do ní vešla i já. Oběť tvého Syna nestačí na to, aby se vztahovala i na mě.‘“ Díky tomu, že Vicky o výkupném přemýšlela, začala cítit, že ji Jehova miluje. Když o tom daru budeme rozjímat i my, budeme si jistí, že nás má Jehova rád a že je s námi spokojený.

Z čeho můžeš poznat, že je s tebou Jehova spokojený? (17. odstavec)


18. Čím si můžeme být jistí, když máme Jehovu rádi?

18 I když si myšlenky z tohohle článku budeme chtít vrýt do srdce, občas to možná na nás stejně dolehne a budeme pochybovat o tom, jestli z nás má Jehova radost. V tu chvíli si připomeň, že Jehovovo schválení mají ti, „kdo ho milují“. (Jak. 1:12) A tak se snaž mít k němu čím dál blíž a všímej si, jak ti svoji lásku dává najevo. Nikdy nezapomeň, že „není daleko od nikoho z nás“. (Sk. 17:27)

JAK BYS ODPOVĚDĚL?

  • Proč si někteří z nás můžou myslet, že s nimi Jehova není spokojený?

  • Jak nám Jehova dává najevo, že máme jeho schválení?

  • Proč si můžeme být jistí, že z nás má Jehova radost?

PÍSEŇ Č. 48 Choďme s Jehovou každý den

a POPIS OBRÁZKU: Ilustrační obrázek

b POPIS OBRÁZKU: Ilustrační obrázek

c POPIS OBRÁZKU: Ilustrační obrázek