9. STUDIJNÍ ČLÁNEK

PÍSEŇ Č. 32 Postavme se na stranu Jehovy

Jsi připravený zasvětit se Jehovovi?

Jsi připravený zasvětit se Jehovovi?

„Čím Jehovovi oplatím všechno dobré, co pro mě udělal?“ (ŽALM 116:12)

HLAVNÍ MYŠLENKA

Tenhle článek ti pomůže posílit vztah s Jehovou. Díky tomu se mu budeš chtít zasvětit a dát se pokřtít.

1., 2. Co musí člověk před křtem udělat?

 BĚHEM posledních pěti let se dalo pokřtít víc než milion lidí a tím se stali svědky Jehovovými. Spoustu z nich, tak jako Timoteus, který žil v prvním století, znalo pravdu „odmalička“. (2. Tim. 3:14, 15) Jiní se o Jehovovi dozvěděli v dospělosti a někteří až ve stáří. Třeba jedna žena se dala pokřtít v 97 letech.

2 Ať už jsi Bibli začal studovat nedávno, nebo znáš pravdu odmalička, přemýšlíš o křtu? To je skvělý cíl. Ještě předtím se ale budeš muset Jehovovi zasvětit. V tomhle článku se dozvíš, co to znamená. Taky uvidíš, že když už jsi připravený zasvětit se Bohu a dát se pokřtít, nemusíš se toho bát.

CO TO ZNAMENÁ ZASVĚTIT SE BOHU

3. Kdo byl například zasvěcený Jehovovi?

3 Když se v Bibli mluví o tom, že byl někdo zasvěcený Jehovovi, znamená to, že byl vyčleněný pro svatý účel. Jako národ mu byli zasvěcení Izraelité. Ale někteří z nich mu byli zasvěcení ještě v jiném smyslu. Třeba Árona Jehova vybral, aby sloužil jako izraelský velekněz. Symbolizovala to zlatá zářící destička, kterou měl vpředu na turbanu – „svaté znamení zasvěcení“. (3. Mojž. 8:9) Mimořádným způsobem byli Jehovovi zasvěcení i nazirejci. Slovo „nazirejec“ vychází z hebrejského slova nazir, které znamená „oddělený“ nebo „zasvěcený“. Tihle lidé museli dodržovat určitá omezení, která pro ně byla v Mojžíšově zákoně. (4. Mojž. 6:2–8)

4. a) Co to znamená, když se člověk zasvětí Jehovovi? b) Co znamená „zapřít sám sebe“? (Viz taky obrázek.)

4 Když se rozhodneš, že se zasvětíš Jehovovi, staneš se učedníkem Ježíše Krista a to, co si Jehova přeje, pro tebe bude nejdůležitější v životě. Co k tomu třeba bude patřit? Ježíš řekl: „Pokud chce někdo jít za mnou, ať zapře sám sebe.“ (Mat. 16:24) Řecký výraz přeložený jako „ať zapře sám sebe“ by mohl taky znít „musí sám sobě říct ne“. Když se Jehovovi zasvětíš, budeš muset říct ne některým věcem, které se mu nelíbí. (2. Kor. 5:14, 15) Znamená to třeba odmítnout „skutky těla“, jako je sexuální nemravnost. (Gal. 5:19–21; 1. Kor. 6:18) Bude pak tvůj život náročnější? Nebude, pokud Jehovu miluješ a pokud jsi přesvědčený, že jeho zákony jsou pro tvoje dobro. (Žalm 119:97; Iz. 48:17, 18) Hezky to vystihl jeden bratr, který se jmenuje Nicholas. Řekl: „Na Jehovova měřítka se můžeš dívat buď jako na vězeňské mříže, které ti brání dělat to, co bys chtěl, nebo jako na mříže lví klece, které tě chrání před nebezpečím.“

Díváš se na Jehovova měřítka jako na vězeňské mříže, které ti brání dělat to, co bys chtěl, nebo jako na mříže lví klece, které tě chrání před nebezpečím? (4. odstavec)


5. a) Jak se Jehovovi zasvětíš? b) Jaký je rozdíl mezi zasvěcením se a křtem? (Viz taky obrázek.)

5 Jak se Jehovovi zasvětíš? V modlitbě mu slíbíš, že budeš uctívat jenom jeho a že to, co si přeje, budeš dávat na první místo v životě. Vlastně mu slíbíš, že ho budeš milovat „celým svým srdcem, celou svou duší, celou svou myslí a celou svou silou“. (Mar. 12:30) Tenhle slib je slavnostní a Jehova od tebe očekává, že se ho budeš držet. Dáváš ho v soukromí, je to čistě mezi tebou a Jehovou. Naproti tomu křest je veřejný. To, že ses zasvětil, ukážeš ostatním. (Kaz. 5:4, 5)

Když se Jehovovi zasvětíš, soukromě mu slíbíš, že budeš uctívat jenom jeho a že to, co si přeje, dáš na první místo v životě (5. odstavec)


PROČ SE JEHOVOVI ZASVĚTIT

6. Co člověka vede k tomu, že se zasvětí Jehovovi?

6 Člověk se Jehovovi zasvětí hlavně z lásky k němu. Není to ale jenom o emocích. Tahle láska vychází z „přesného poznání“ a „duchovního pochopení“ – z toho, co jsme se o Jehovovi dozvěděli a díky čemu jsme si ho zamilovali. (Kol. 1:9) Když jsi studoval Bibli, přesvědčil ses, 1. že Jehova je skutečný, 2. že Bible pochází od něj a 3. že k uskutečnění své vůle používá svoji organizaci.

7. Co by měl dělat ten, kdo se chce zasvětit Jehovovi?

7 Ten, kdo se zasvětí Jehovovi, by měl znát základní nauky, které jsou v Bibli, a žít podle toho, co je v ní napsané. V rámci svých možností by měl taky mluvit o svojí víře s druhými. (Mat. 28:19, 20) Jehovu si zamiloval a chce uctívat jenom jeho. Máš to tak i ty? Pokud ano, nebudeš se zasvěcovat a křtít jenom proto, abys udělal radost svému učiteli nebo rodičům, a ani proto, abys zapadl mezi kamarády.

8. Jak ti vděčnost pomůže, aby ses Jehovovi zasvětil? (Žalm 116:12–14)

8 Co dalšího tě může vést k tomu, aby ses Jehovovi zasvětil? (Přečti Žalm 116:12–14.) Přemýšlej o tom všem, co pro tebe udělal. Bible o něm právem píše, že „všechno dobré“ a „každý dokonalý dar“ máme od něj. (Jak. 1:17) Tím největším ze všech bylo to, že za nás obětoval svého Syna Ježíše. Jen se nad tím zamysli. Díky výkupnému můžeš mít s Jehovou blízký vztah a taky možnost žít věčně. (1. Jana 4:9, 10, 19) Takže když se mu zasvětíš, je to nejlepší způsob, jak mu ukážeš, že jsi vděčný za ten úžasný projev lásky i za všechno ostatní, co pro tebe dělá. (5. Mojž. 16:17; 2. Kor. 5:15) O vděčnosti a o tom, k čemu nás vede, se víc dozvíš ve 4. bodě 46. lekce knihy Radujte se ze života navždy! Je tam i video Dary, které dáváme Bohu.

JSI PŘIPRAVENÝ ZASVĚTIT SE JEHOVOVI A DÁT SE POKŘTÍT?

9. Je špatně, když má člověk pocit, že zatím není připravený zasvětit se Bohu? Vysvětli to.

9 Možná cítíš, že na zasvěcení se a křest zatím nejsi připravený. Možná potřebuješ ještě něco změnit, abys žil tak, jak si Jehova přeje, nebo potřebuješ čas, abys posílil svoji víru. (Kol. 2:6, 7) Všichni zájemci nedělají pokroky stejně rychle a ani všichni mladí nejsou připravení zasvětit se a dát se pokřtít ve stejném věku. A tak se s nikým nesrovnávej. Snaž se zjistit, jaké změny potřebuješ udělat, a to, co je v tvých silách, udělej. (Gal. 6:4, 5)

10. Co můžeš dělat, když zjistíš, že ještě nejsi připravený? (Viz taky rámeček „ Pro ty, kdo vyrostli v pravdě“.)

10 Když zjistíš, že na tenhle důležitý krok ještě nejsi připravený, dej si to za cíl a nevzdávej se ho. Modli se k Jehovovi, aby ti dal sílu udělat potřebné změny. (Filip. 2:13; 3:16) A buď si jistý, že tě vyslyší. (1. Jana 5:14)

PROČ NĚKTEŘÍ VÁHAJÍ

11. Jak nám Jehova pomůže, abychom mu zůstali věrní?

11 Někdo ale se zasvěcením se a křtem váhá, i když na to připravený je. Možná si říká: Co když pak vážně zhřeším a budu vyloučený? Pokud z toho máš strach i ty, buď si jistý, že ti Jehova pomůže. Dá ti všechno, co potřebuješ, abys mohl „vést život hodný Jehovy“ a aby ses mu ve všem líbil. (Kol. 1:10) Na to, abys jednal správně, ti dá sílu. Vždyť pomohl už tolika lidem před tebou. (1. Kor. 10:13) To je i důvod, proč ze sboru bývá vyloučeno relativně málo lidí. Jehova svým služebníkům pomáhá, aby mu zůstali věrní.

12. Co nám pomůže nedopustit se vážného hříchu?

12 Každého z nás láká dělat špatné věci. (Jak. 1:14) Ale jestli je skutečně uděláme, je na nás, je to naše volba. Takže jsi to ty, kdo určuje, jak budeš žít. Někteří lidé tvrdí pravý opak – že člověk nemůže ovládat svoje pocity a jednání. Tak to ale není. Můžeš se to naučit. Když tě bude lákat udělat něco špatného, můžeš se rozhodnout, že to neuděláš. Co ti pomůže? Každý den se modli. Pravidelně si studuj Bibli. Choď na shromáždění. A mluv o svojí víře s druhými. Tyhle věci ti dají sílu dodržet tvůj slib a zůstat Jehovovi věrný. A nikdy nezapomeň, že on ti s tím rád pomůže. (Gal. 5:16)

13. V čem je nám Josef příkladem?

13 Zůstat Jehovovi věrný pro tebe bude jednodušší, když se dopředu rozhodneš, jak budeš na pokušení reagovat. V Bibli se píše o lidech, kteří to udělali a přitom byli taky nedokonalí. Tak třeba Josef. Potifarova manželka ho neustále sváděla, ale on přesně věděl, co udělat. Nepochyboval o tom. V Bibli se píše, že ji „odmítl“. Řekl: „Jak bych … mohl udělat tak špatnou věc a zhřešit proti Bohu?“ (1. Mojž. 39:8–10) Josef věděl, jak zareaguje, ještě předtím, než ho začala svádět. Díky tomu pro něho bylo jednodušší pokušení odolat.

14. Jak se můžeme naučit odmítnout pokušení?

14 Jak můžeš Josefa napodobit? Už teď se rozhodni, co uděláš, když tě začne něco lákat. Nauč se okamžitě říkat ne věcem, které Jehova nenávidí, a zakaž si o nich i přemýšlet. (Žalm 97:10; 119:165) Díky tomu pokušení nepodlehneš. Když se dopředu rozhodneš, budeš vědět, jak reagovat.

15. Jak může člověk ukázat, že Jehovu usilovně hledá? (Hebrejcům 11:6)

15 Možná víš, že jsi našel pravdu, a chceš Jehovovi sloužit z celého srdce, ale s tím zasvětit se mu a dát se pokřtít z nějakého důvodu pořád váháš. V tom případě můžeš udělat to samé co král David. Můžeš Jehovu prosit: „Prozkoumej mě, Bože, a poznej mé srdce. Vyzkoušej mě a poznej, co mě trápí. Zjisti, jestli je ve mně nějaká škodlivá cesta, a veď mě po cestě věčnosti.“ (Žalm 139:23, 24) Jehova odměňuje ty, „kdo ho usilovně hledají“. Když budeš na svém cíli zasvětit se mu a dát se pokřtít dál pracovat, ukážeš tím, že ho hledáš i ty. (Přečti Hebrejcům 11:6.)

DÁL SE K JEHOVOVI PŘIBLIŽUJ

16., 17. Jak k sobě Jehova přitahuje ty, kdo vyrostli v pravdě? (Jan 6:44)

16 Ježíš řekl, že lidi, kteří se stávají jeho učedníky, přitahuje Jehova. (Přečti Jana 6:44.) Přemýšlej, jak je to úžasné a jak se to týká i tebe. Jehova v každém člověku, kterého k sobě přitáhl, viděl něco dobrého. Vnímá ho jako „zvláštní majetek“ nebo taky jako „vzácné vlastnictví“. (5. Mojž. 7:6; ppč.) Přesně tak vnímá i tebe.

17 Ale co když jsi mladý a v pravdě jsi vyrostl? Možná to cítíš tak, že tě k Jehovovi přitáhli rodiče, a ne on. Bible ale říká: „Přibližte se k Bohu, a on se přiblíží k vám.“ (Jak. 4:8; 1. Par. 28:9) Takže když ty sám uděláš něco pro to, aby ses k Jehovovi přiblížil, on na to zareaguje a přiblíží se k tobě. Nedívá se na tebe jako na součást davu. Přitahuje k sobě každého jednotlivě, i ty, kdo v pravdě vyrostli. (Srovnej s 2. Tesaloničanům 2:13.)

18. O čem bude další článek? (Žalm 40:8)

18 Když se Jehovovi zasvětíš a dáš se pokřtít, napodobíš tím Ježíšův postoj. To, co po něm jeho Otec chtěl, vždycky ochotně udělal. (Přečti Žalm 40:8; Hebr. 10:7) V dalším článku si ukážeme, co ti pomůže věrně Jehovovi sloužit i po křtu.

JAK BYS ODPOVĚDĚL?

  • Co to znamená zasvětit se Jehovovi?

  • Jak spolu souvisí zasvěcení se Jehovovi a vděčnost?

  • Co ti pomůže, aby ses nedopustil vážného hříchu?

PÍSEŇ Č. 38 Bůh ti dá sílu