12. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 94 Buďme vděční za Boží slovo
Vyhýbej se tmě a drž se světla
„Kdysi jste byli tmou, ale teď … jste světlem.“ (EF. 5:8)
HLAVNÍ MYŠLENKA
Co se učíme z Pavlových slov o tmě a světle, která najdeme v 5. kapitole Efezanům.
1., 2. a) V jaké situaci psal Pavel Efezanům a proč jim psal? b) Na jaké otázky si odpovíme?
KDYŽ byl apoštol Pavel v domácím vězení v Římě, chtěl nějak povzbudit svoje spoluvěřící. A protože je nemohl navštívit osobně, psal jim dopisy. Jeden z nich napsal přibližně roku 60 nebo 61 n. l. bratrům a sestrám v Efezu. (Ef. 1:1; 4:1)
2 O necelých deset let dřív tam Pavel strávil nějaký čas. Kázal tam dobrou zprávu a vyučoval. (Sk. 19:1, 8–10; 20:20, 21) Bratry v Efezu měl moc rád a chtěl jim pomoct, aby zůstali Jehovovi věrní. Ale proč psal pomazaným křesťanům o tmě a o světle? A co si z jeho slov můžeme vzít my všichni? Na tyhle otázky si teď odpovíme.
ZE TMY DO SVĚTLA
3. Jakou metaforu použil Pavel v dopise Efezanům?
3 Pavel efezským křesťanům napsal: „Kdysi jste byli tmou, ale teď … jste světlem.“ (Ef. 5:8) Pavel tady použil metaforu s tmou a světlem proto, aby ukázal, jak velkou změnou museli efezští křesťané projít. Zamyslíme se teď, proč jim vlastně napsal, že byli kdysi „tmou“.
4. Proč se dá o Efezanech říct, že byli v náboženské tmě?
4 Náboženská tma. Než efezští křesťané poznali pravdu, byli zotročení falešnými naukami a pověrami. Ve městě byl slavný chrám bohyně Artemis, který lidé tehdy považovali za jeden ze sedmi divů světa. Ti, kdo do něj chodili, byli zabředlí do modlářství. Řemeslníci vydělávali spoustu peněz výrobou a prodejem napodobenin Artemidina chrámu. (Sk. 19:23–27) Město bylo navíc známé tím, že tam byla rozšířená magie. (Sk. 19:19)
5. Proč se dá o Efezanech říct, že byli v morální tmě?
5 Morální tma. Efez byl proslulý hrubou nemravností a nestoudným chováním. Divadelní hry, a dokonce i náboženské oslavy byly plné nechutných řečí o sexu. (Ef. 5:3) Mnozí obyvatelé Efezu „ztratili veškeré morální cítění“. Tohle vyjádření doslova znamená „přestat cítit bolest“. (Ef. 4:17–19) Než křesťané v Efezu poznali, co je z Jehovova pohledu správné a co ne, necítili před ním žádnou odpovědnost ani neměli žádné výčitky svědomí. Právě proto o nich Pavel řekl, že byli „myšlenkově ve tmě a odcizeni životu, který pochází od Boha“.
6. Proč mohl Pavel Efezanům říct „teď … jste světlem“?
6 Někteří Efezané ale ve tmě nezůstali. Pavel jim napsal: „Teď, když patříte Pánu, jste světlem.“ (Ef. 5:8) Pravdy z Písma jim do života vnesly světlo. (Žalm 119:105) Opustili všechny zvyky spojené s falešným náboženstvím a přestali žít nemravně. Začali napodobovat Boha a snažili se ho co nejlíp uctívat a dělat mu radost. (Ef. 5:1)
7. V čem se život mnoha z nás podobal životu efezských křesťanů?
7 I někteří z nás žili v náboženské a morální tmě, než poznali pravdu. Někdo možná slavil svátky spojené s falešným náboženstvím a jiní žili nemravně. Jakmile jsme ale pochopili, co je z Jehovova pohledu správné a co ne, změnili jsme se. To, že jsme začali žít tak, jak si Bůh přeje, nám přineslo hodně dobrého. (Iz. 48:17) Náš boj tím ale nekončí. Od té tmy, ze které jsme vyšli, se musíme držet co nejdál a žít jako „děti světla“. Jak na to?
VYHÝBEJTE SE TMĚ
8. Na co si podle Efezanům 5:3–5 museli dát tamní křesťané pozor?
8 Přečti Efezanům 5:3–5. Když chtěli efezští křesťané zůstat co nejdál od morální tmy, museli se držet svého rozhodnutí nedělat to, co se Jehovovi nelíbí. Znamenalo to víc než jenom nežít nemravně, ale taky se vyhýbat nechutným, oplzlým řečem. Pavel Efezanům připomněl, že když chtějí mít „dědictví v království Krista a Boha“, něco takového do jejich života nesmí patřit.
9. Proč bychom si měli dávat pozor na všechno, co by nás mohlo dovést k sexuální nemravnosti?
9 I my musíme bojovat s tím, abychom se nepodíleli na „neplodných skutcích tmy“. (Ef. 5:11) Znovu a znovu se ukazuje, že platí tohle: Čím víc člověk poslouchá něco nečistého a nemravného, čím víc se na to dívá nebo o tom mluví, tím jednodušší pak pro něj je něco špatného udělat. (1. Mojž. 3:6; Jak. 1:14, 15) V jedné zemi se několik desítek svědků „spřátelilo“ v jednom online chatu. Hodně rozhovorů se nejdřív točilo kolem duchovních věcí. Ale časem se to zvrtlo a začalo se mluvit hlavně o sexu. Několik z nich pak přiznalo, že tyhle řeči je dovedly k sexuální nemravnosti.
10. Jak se nás Satan snaží podvést? (Efezanům 5:6)
10 Svět, kterému vládne Satan, se nás snaží podvést. Chce nám vnutit myšlenku, že to, co Jehova považuje za nemravné a nečisté, vlastně není špatné. (2. Petra 2:19) Není to žádná náhoda! Tuhle taktiku Satan používá už dlouho. Snaží se lidi zmást, aby nedokázali rozeznat, co je dobré a co špatné. (Iz. 5:20; 2. Kor. 4:4) Vůbec nás proto nepřekvapuje, že spousta filmů, televizních pořadů a webových stránek propaguje názory, které jdou proti tomu, co nám říká Jehova. Satan se nám snaží namluvit, že nemravný životní styl a nečisté chování jsou nejenom přijatelné, ale člověk si to může užívat a nijak mu to neublíží. (Přečti Efezanům 5:6.)
11. Jak je z Angelina příběhu vidět, jak moudrá je rada v Efezanům 5:7? (Viz taky obrázek.)
11 Satan chce, abychom se přátelili s lidmi, kvůli kterým pro nás bude těžší držet se Jehovových norem. Takoví lidé nežijí tak, jak se to Jehovovi líbí, a proto Pavel Efezany varoval: „Nemějte [s nimi] nic společného.“ (Ef. 5:7) Netýká se to ale jenom těch, se kterými se setkáváme osobně. Na rozdíl od Efezanů si musíme dávat pozor i na to, s kým se setkáváme na sociálních sítích. Angela a z Asie zjistila, jak nebezpečné sociální sítě můžou být. Říká: „Je to záludná past, která postupně otupí tvoje smysly. Dostala jsem se do bodu, kdy mi nevadilo mít mezi ‚přáteli‘ lidi, kteří neuznávají biblické zásady. Nakonec jsem si začala myslet, že žít tak, jak se to Jehovovi nelíbí, je v pohodě.“ Díky laskavým starším ale Angela dokázala udělat potřebné změny. Dodává: „Teď už se moje myšlenky točí kolem duchovních věcí, a ne kolem sociálních sítí.“
12. Co nám pomůže držet se toho, co Jehova považuje za správné?
12 Proti názoru, že žít nemravně je v pořádku, musíme bojovat. Dobře víme, že to správné není. (Ef. 4:19, 20) Měli bychom se sami sebe zeptat: Snažím se omezit kontakt se spolupracovníky, spolužáky a dalšími, kdo neuznávají Jehovova měřítka, jenom na to, co je nezbytně nutné? Mám odvahu zastat se Jehovových norem, i když mě možná druzí budou považovat za netolerantního? Podle 2. Timoteovi 2:20–22 si musíme dobře vybírat i přátele ve sboru. Pravda je, že ne všichni nám pomůžou být Jehovovi věrní.
ŽIJTE JAKO „DĚTI SVĚTLA“
13. Co to znamená žít jako „děti světla“? (Efezanům 5:7–9)
13 Pavel křesťany v Efezu vybízel, aby se nejenom vyhýbali tmě, ale taky aby žili jako „děti světla“. (Přečti Efezanům 5:7–9.) Co to znamená? Stručně řečeno, chovat se za všech okolností jako pravý křesťan. Pomůže nám v tom třeba to, když si budeme pečlivě číst a studovat Bibli a používat při tom naše publikace. Zvlášť se při tom můžeme zaměřit na to, co učil a jak žil Ježíš Kristus, „světlo světa“. (Jan 8:12; Přísl. 6:23)
14. Jak nám pomáhá svatý duch?
14 K tomu, abychom žili jako „děti světla“, taky potřebujeme Božího ducha. Proč? Protože zůstat v tomhle zkaženém světě mravně čistí rozhodně není jednoduché. (1. Tes. 4:3–5, 7, 8) Svatý duch nám pomáhá bojovat s názory, které jsou rozšířené v tomhle světě a které jdou proti tomu, jak se na věci dívá Bůh. Taky nám pomáhá dělat to, „co je dobré [a] správné“. (Ef. 5:9)
15. Jak můžeme získat Božího ducha? (Efezanům 5:19, 20)
15 Jak můžeme Božího ducha získat? Můžeme se o něj modlit. Ježíš řekl, že Jehova dá „svatého ducha těm, kdo ho prosí“. (Luk. 11:13) A můžeme ho získat i na shromážděních, kde společně s druhými Jehovu chválíme. (Přečti Efezanům 5:19, 20.) Svatý duch má na nás opravdu skvělý vliv. Díky němu dokážeme žít tak, jak se to Bohu líbí.
16. Co nám pomůže dobře se rozhodovat? (Efezanům 5:10, 17)
16 Když stojíme před nějakým důležitým rozhodnutím, musíme zjistit, „jaká je Jehovova vůle“, a pak se podle toho zařídit. (Přečti Efezanům 5:10, 17.) Jak můžeme zjistit, jak se Jehova na něco dívá? Tak, že v Bibli najdeme zásady, které se na naši situaci vztahují. Když je pak uplatníme, je pravděpodobné, že se dokážeme rozhodnout dobře.
17. Z čeho bude vidět, že svůj čas využíváme moudře? (Efezanům 5:15, 16; viz taky obrázek)
17 Pavel Efezanům taky poradil, aby dobře využívali čas. (Přečti Efezanům 5:15, 16.) Náš nepřítel Satan by nás chtěl natolik zaměstnat tím, co nabízí tenhle svět, že by nám už nezbyl čas na službu Bohu. (1. Jana 5:19) Až příliš snadno by se nám mohlo stát, že si kvůli penězům, vzdělání nebo práci necháme utéct příležitost udělat něco pro Jehovu. Kdyby se nám to stalo, vlastně by to ukazovalo, že jsme se nechali ovlivnit světem. Takové věci samozřejmě nejsou samy o sobě špatné, ale nikdy bychom je neměli mít na prvním místě. Pokud chceme žít jako „děti světla“, musíme „co nejlépe [využívat] svůj čas“ a zaměřovat se na to, co je opravdu důležité.
18. Co udělal Donald, aby dokázal líp využívat čas?
18 Je fajn, když vyhlížíme příležitosti, jak Jehovovi sloužit víc. Přesně to udělal Donald, který žije v Jihoafrické republice. Vypráví: „Když jsem přemýšlel o svojí situaci, prosil jsem Jehovu, aby mi pomohl dělat toho ve službě víc. Modlil jsem se o to, abych našel práci, díky které bych ve službě mohl trávit víc času. A s Jehovovou pomocí se mi to povedlo. Pro mě a moji manželku to byl začátek naší společné celodobé služby.“
19. Co nám pomůže žít jako „děti světla“?
19 Pavlův dopis určitě Efezanům pomohl, aby zůstali Jehovovi věrní. A tyhle skvělé rady můžou pomoct i nám. Jak jsme si ukázali, dokážeme si díky nim dobře vybírat zábavu a to, kým se obklopujeme. Můžou nás motivovat, abychom si pravidelně studovali Bibli a v životě se tak nechávali vést jejím světlem. Z Pavlových rad je taky vidět, jak je důležité nechat na sebe působit svatého ducha, který nám pomáhá jednat správně. A taky nám pomůžou dělat dobrá rozhodnutí, taková, která odráží Jehovův pohled. Díky tomu všemu se dokážeme vyhýbat tmě, která vládne v tomhle světě, a držet se světla.
JAK BYS ODPOVĚDĚL?
-
Co je „tma“ a „světlo“, o kterých se píše v Efezanům 5:8?
-
Jak se můžeme vyhýbat „tmě“?
-
Co nám pomůže žít jako „děti světla“?
PÍSEŇ Č. 98 Písmo je inspirované Bohem
a Některá jména byla změněna.
b POPIS OBRÁZKU: Jeden ze starověkých opisů Pavlova dopisu Efezanům.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ