26. STUDIJNÍ ČLÁNEK
Jehovova láska nám pomáhá překonávat strach
„Jehova je na mé straně, nebudu se bát.“ (ŽALM 118:6)
PÍSEŇ Č. 7 Jehova nám dává sílu
CO SE DOZVÍŠ *
1. Z čeho člověk může mít strach?
UVEĎME SI několik příkladů ze života: Manželé Nestor a María se chtěli přestěhovat tam, kde bylo málo zvěstovatelů. * To by ale znamenalo, že by museli snížit svůj životní standard. Měli obavy, že když nebudou mít tolik peněz, nebudou doopravdy šťastní. Biniam žil v zemi, kde je činnost svědků Jehovových zakázaná. Když přijal pravdu, uvědomil si, že se pronásledování může dotknout i jeho samotného. To mu nahánělo strach. Ještě větší strach měl ale z toho, jak na jeho nové náboženství zareaguje rodina. Valérii zjistili agresivní formu rakoviny a měla problém najít chirurga, který by byl ochotný ji operovat bez krve. Pochopitelně se bála, že zemře.
2. Proč musíme mít svoje obavy pod kontrolou?
2 Měl jsi z něčeho takového strach i ty? Mnozí z nás ano. Když se ale svoje obavy nenaučíme mít pod kontrolou, budeme pravděpodobně dělat špatná rozhodnutí, která můžou dokonce ohrozit náš vztah s Jehovou. Přesně to si přeje Satan. Zároveň se nás snaží přimět, abychom ze strachu přestali poslouchat Jehovovy zákony, včetně příkazu oznamovat dobrou zprávu. (Zjev. 12:17) Satan je zkažený, krutý a má velkou moc. Přesto se mu můžeš ubránit. Jak?
3. Co nám pomůže překonat strach?
3 Když jsme přesvědčení, že nás Jehova miluje a je na naší straně, můžeme nad Satanem zvítězit. (Žalm 118:6) Například pisatel 118. žalmu se několikrát dostal do situace, kdy to pro něj bylo hodně těžké. Měl spoustu nepřátel a někteří z nich byli ve vysokém postavení (9. a 10. verš). Býval pod velkým tlakem (13. verš). Navíc ho Jehova přísně ukáznil (18. verš). Přesto zpíval: „Nebudu se bát.“ Co mu dodávalo takový klid? Věděl, že i když ho jeho nebeský Otec ukáznil, pořád ho miluje. Byl si jistý, že ať bude zažívat cokoli, Jehova mu vždycky rád přijde na pomoc. (Žalm 118:29)
4. Jaké obavy dokážeme překonat, když důvěřujeme tomu, že nás Bůh miluje?
4 Musíme být přesvědčení, že Jehova miluje i nás osobně. Díky tomu dokážeme překonat tři běžné obavy: 1. strach, že se nedokážeme postarat o rodinu, 2. strach z lidí a 3. strach ze smrti. Bratři a sestry, o kterých jsme mluvili v prvním odstavci, dokázali svůj strach překonat právě díky přesvědčení, že je Bůh miluje.
STRACH, ŽE SE NEDOKÁŽEME POSTARAT O RODINU
5. Z čeho může mít hlava rodiny obavy? (Viz obrázek na titulní straně.)
5 Křesťané, kteří jsou hlavou rodiny, berou vážně svoji odpovědnost se o ni po hmotné stránce starat. (1. Tim. 5:8) Jsi v takové situaci i ty? Možná ti během současné pandemie reálně hrozilo, že přijdeš o práci. Možná ses bál, že nebudete mít na jídlo nebo že nebudete mít z čeho zaplatit hypotéku nebo nájem. Možná jsi taky měl strach, že když o práci přijdeš, neseženeš jinou. Nebo ses stejně jako Nestor a María, o kterých už byla řeč, zdráhal udělat změny, které by měly vliv na vaši životní úroveň. Satan tyhle obavy rád využívá a daří se mu to.
6. O čem se tě Satan snaží přesvědčit?
6 Satan se tě snaží přesvědčit, že se o tebe Jehova nezajímá a že se o potřeby rodiny musíš postarat sám. Mohl bys proto získat dojem, že si práci musíš udržet, ať to stojí, co to stojí, i za cenu svého vztahu s Bohem.
7. O čem nás Ježíš ujišťuje?
7 Ježíš nás ujišťuje: „Váš Otec ví, co potřebujete, dřív než ho o to poprosíte.“ (Mat. 6:8) Jehovu zná lépe než kdokoli jiný, a proto ví, že se ochotně postará o všechno, co potřebujeme. Jako Ježíšovi následovníci jsme součástí Boží rodiny. Můžeme si být jistí, že se Jehova, hlava této rodiny, sám bude řídit zásadou, kterou nechal zapsat v 1. Timoteovi 5:8.
8. a) Co nám pomůže překonat strach, že se nedokážeme postarat o rodinu? (Matouš 6:31–33) b) Jak můžeme napodobit příklad manželů z obrázku, kteří nesou jedné sestře jídlo?
8 Když jsme přesvědčení, že nás i naši rodinu Jehova miluje, je pro nás jednodušší věřit, že budeme mít všechno, co potřebujeme. (Přečti Matouše 6:31–33.) Jehova se o nás chce starat a dělá to s láskou a štědře. Když tvořil zemi, nedal nám jenom to základní, abychom mohli přežít. S láskou udělal spoustu věcí, ze kterých můžeme mít radost. (1. Mojž. 2:9) I když možná někdy vyjdeme s penězi jen tak tak, měli bychom se zaměřovat na to, že jsme s nimi vyšli, a připomínat si, že to je díky Jehovovi. (Mat. 6:11) Pamatujme na to, že ať už se pro Jehovu vzdáme čehokoli, nedá se to vůbec srovnat s tím, co nám dává teď a co od něj dostaneme v budoucnosti. Může to potvrdit i Nestor a María. (Iz. 65:21, 22)
9. Co se můžeš naučit z příkladu Nestora a Maríi?
9 Nestor a María z Kolumbie si vůbec nežili špatně. Vzpomínají: „Přemýšleli jsme, že bychom si život zjednodušili a začali pro Jehovu dělat víc. Ale měli jsme obavy, že když budeme mít míň peněz, nebudeme šťastní.“ Co jim pomohlo ty obavy překonat? Uvažovali o tom, kolikrát už jim Jehova dokázal, že je miluje, a to je ujistilo, že se o ně bude starat i dál. Odešli ze své dobře placené práce, prodali dům a přestěhovali se do oblasti, kde bylo málo zvěstovatelů. Jak to hodnotí? Nestor říká: „Ověřili jsme si pravdivost Matouše 6:33. Nikdy nám po hmotné stránce nic nechybělo a jsme teď o hodně šťastnější.“
STRACH Z LIDÍ
10. Proč je pochopitelné, že se lidé druhých často bojí?
10 Už odjakživa si lidé navzájem ubližují. (Kaz. 8:9) Někteří zneužívají svoje pravomoce, zločinci páchají násilí, děti ve škole šikanují svoje spolužáky, a někteří lidé dokonce týrají členy své rodiny. Není tedy divu, že se lidé druhých často bojí. Jak Satan takový strach zneužívá?
11., 12. Jak Satan zneužívá strach z lidí?
11 Satan by chtěl, abychom kvůli strachu z lidí přestali kázat nebo v jiném ohledu slevili ze svých zásad. Některé vlády podnítil, aby zakázaly naši činnost a pronásledovaly nás. (Luk. 21:12; Zjev. 2:10) Spousta lidí v Satanově světě šíří o svědcích Jehovových zkreslené informace i vyložené lži. Ti, kdo tomu věří, se nám pak někdy vysmívají, nebo nás dokonce fyzicky napadají. (Mat. 10:36) Mělo by nás to překvapovat? Vůbec ne. Stejnou metodu Satan používal i v prvním století. (Sk. 5:27, 28, 40)
12 Strach z toho, že nás bude pronásledovat vláda, ale není jediná jeho zbraň. Ještě víc než fyzického násilí se někteří bojí toho, jak budou na pravdu reagovat jejich příbuzní. Mají je moc rádi a přáli by si, aby taky poznali Jehovu a zamilovali si ho. Když tedy členové jejich rodiny mluví o Jehovovi a jeho služebnících pohrdavě, trápí je to. Stává se, že příbuzní, kteří dřív byli proti, nakonec pravdu přijmou. Co když se to ale v našem případě nestane a rodina s námi kvůli naší víře zpřetrhá všechny vazby?
13. Jak nám můžou pomoct slova ze Žalmu 27:10, když se proti nám postaví rodina?
13 Útěchu můžeme najít v krásných slovech ze Žalmu 27:10. (Přečti.) Když pamatujeme na to, jak moc nás Jehova miluje, dodává nám to pocit jistoty, i když je rodina proti nám. A jsme přesvědčení, že nás Jehova za naši vytrvalost odmění. O naše fyzické, citové i duchovní potřeby se postará mnohem líp než kdokoli jiný! Zažil to i Biniam, o kterém už jsme mluvili.
14. Co se můžeš naučit z příkladu Biniama?
14 Biniam se stal svědkem Jehovovým, i když věděl, co mu za to v jeho zemi hrozí. Jak mu jistota, že ho Jehova miluje, pomohla překonat strach z lidí? „Pronásledování bylo horší, než jsem si dokázal představit,“ vypráví. „Ještě víc než vlády jsem se ale bál odporu ze strany rodiny. Měl jsem strach, že svým rozhodnutím stát se svědkem Jehovovým zklamu svého nevěřícího tátu a že si mě už moje rodina nebude vážit.“ Přesto byl Biniam přesvědčený, že Jehova se o své přátele vždycky postará. Vzpomíná: „Přemýšlel jsem o tom, jak Jehova pomáhal těm, kdo trpěli kvůli ekonomickým těžkostem, předsudkům a davovému násilí. Věděl jsem, že když se ho budu držet, požehná mi. Několikrát mě zatkli, a dokonce mě mučili. V těch chvílích jsem sám na sobě zažil, jak moc Jehova pomáhá těm, kdo jsou mu věrní.“ Jehova byl pro Biniama skutečným Otcem a jeho služebníci se pro něj stali skutečnou rodinou.
STRACH ZE SMRTI
15. Proč je přirozené mít strach ze smrti?
15 Bible mluví o smrti jako o nepříteli. (1. Kor. 15:25, 26) Pomyšlení na smrt nás může děsit, a to zvlášť když jsme my nebo někdo z našich blízkých vážně nemocní. Proč se jí bojíme? Protože nás Jehova stvořil s touhou žít věčně. (Kaz. 3:11) Pokud náš strach ze smrti není přehnaný, může nás chránit. Vede nás například k tomu, abychom zdravě jedli, pravidelně cvičili, abychom vyhledali lékařskou pomoc a užívali léky, když je to potřeba, a taky se zbytečně nevystavovali nebezpečí.
16. Jak se Satan snaží zneužít náš přirozený strach ze smrti?
16 Satan ví, jak moc si svého života vážíme. Tvrdí, že abychom si ho zachránili, budeme ochotní obětovat cokoli, dokonce i svůj vztah s Jehovou. (Job 2:4, 5) To se samozřejmě plete. Je ale pravda, že „má moc působit smrt“, a proto se snaží zneužívat náš přirozený strach ze smrti, abychom Jehovu opustili. (Hebr. 2:14, 15) Ti, kdo jsou na Satanově straně, někdy Jehovovým služebníkům vyhrožují, že když se nezřeknou své víry, zabijí je. Jindy se Satan snaží zneužít situace, kdy jsme v ohrožení života. Lékaři nebo nevěřící příbuzní nás můžou nutit, abychom přijali krevní transfuzi a tak porušili Boží zákon. Nebo se nás někdo snaží přesvědčit, abychom zvolili jinou léčbu, která není v souladu s biblickými zásadami.
17. Proč podle Římanům 8:37–39 nemusíme mít ze smrti strach?
17 Nechceme zemřít. Ale víme, že i kdyby se to stalo, Jehova nás nepřestane milovat. (Přečti Římanům 8:37–39.) I když jeho přátelé zemřou, jsou v jeho paměti, jako by pořád žili. (Luk. 20:37, 38) Jehova je touží vzkřísit. (Job 14:15) Za to, aby každý z nás mohl mít „věčný život“, zaplatil vysokou cenu. (Jan 3:16) Víme, jak moc nás miluje a jak mu na nás záleží. Když jsme tedy nemocní nebo nám hrozí smrt, neopustíme ho. Naopak ho prosíme o útěchu, moudrost a sílu. Přesně to dělali Valérie a její manžel. (Žalm 41:3)
18. Co se můžeš naučit z příkladu Valérie?
18 Když bylo Valérii 35 let, našli jí vzácnou, agresivní formu rakoviny. Jak jí láska pomohla překonat strach ze smrti? Vypráví: „Ze dne na den se nám život obrátil vzhůru nohama. Nutně jsem potřebovala operaci. Mluvila jsem se spoustou chirurgů, ale nikdo mě nechtěl operovat bez krve. Měla jsem strach, ale přijmout transfuzi pro mě nepřipadalo v úvahu. Boží příkaz je přece jasný! Celý život mi Jehova znovu a znovu ukazoval, že mě miluje. Teď jsem měla příležitost projevit lásku já jemu. Pokaždé když přišly nějaké špatné zprávy, jenom to posílilo moje rozhodnutí udělat všechno pro to, aby byl na mě Jehova pyšný a abych nenechala Satana vyhrát. Nakonec to dobře dopadlo – operovali mě bez krve. I když moje zdravotní problémy přetrvávají, Jehova se vždycky postaral o to, co potřebujeme. Třeba víkend před tím, než mi zjistili rakovinu, jsme na shromáždění probírali článek ‚V dnešní náročné době neztrácej odvahu‘. Přišel v pravý čas. Četli jsme ho pořád dokola. Díky takovým článkům a dobrým duchovním návykům jsme s manželem neztratili vnitřní klid a dokázali jsme se dobře rozhodovat.“
SVŮJ STRACH MŮŽEŠ PŘEKONAT
19. Co se už brzy stane?
19 Křesťané po celém světě s Jehovovou pomocí zvládají náročné situace a úspěšně bojují proti Ďáblovi. (1. Petra 5:8, 9) Dokážeš to i ty! Už velmi brzy dá Jehova Ježíšovi pokyn, aby se svými spoluvládci „zničil Ďáblova díla“. (1. Jana 3:8) Potom se už Boží služebníci na zemi nebudou „ničeho bát a [nebudou] mít důvod se děsit“. (Iz. 54:14; Mich. 4:4) Do té doby se budeme muset ze všech sil snažit svůj strach překonávat.
20. Co nám pomůže překonat strach?
20 Musíme dál posilovat svoji důvěru, že Jehova svoje služebníky miluje a chrání. Pomůže nám, když budeme přemýšlet o tom, jak je chránil v minulosti, a mluvit o tom s druhými. Taky si můžeme připomínat, jak pomáhal nám osobně, když jsme procházeli nějakým náročným obdobím. S Jehovovou pomocí můžeme svůj strach překonat! (Žalm 34:4)
PÍSEŇ Č. 148 Jehova opatřuje únik
^ Strach je přirozená emoce, která nás může chránit před nebezpečím. Nezdravý strach nám ale může naopak ublížit. Jak to? Rád ho totiž proti nám používá Satan. Musíme se proto snažit, abychom ho měli pod kontrolou. Co nám v tom pomůže? Když si budeme jistí, že Jehova je na naší straně a že nás miluje, dokážeme překonat jakýkoli strach. A právě o tom budeme mluvit v tomhle článku.
^ Některá jména byla změněna.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ