29. STUDIJNÍ ČLÁNEK

„Jděte ... a čiňte učedníky“

„Jděte ... a čiňte učedníky“

„Jděte proto a čiňte učedníky z lidí všech národů.“ (MAT. 28:19)

PÍSEŇ Č. 10 ‚Zde jsem, pošli mne‘

CO SE DOZVÍŠ *

1., 2. a) Co je podle Ježíšova pokynu u Matouše 28:18–20 hlavním posláním křesťanského sboru? b) O kterých otázkách teď budeme přemýšlet?

KDYŽ se apoštolové shromáždili na úbočí hory, kam je svolal Ježíš po svém vzkříšení, museli být plní očekávání. (Mat. 28:16) Byla to zřejmě ta událost, kdy „se objevil více než pěti stům bratrů najednou“. (1. Kor. 15:6) Proč tehdy Ježíš svoje učedníky shromáždil? Aby je pověřil vzrušujícím úkolem: „Jděte proto a čiňte učedníky z lidí všech národů.“ (Přečti Matouše 28:18–20.)

2 Učedníci, kteří Ježíšův pokyn slyšeli, později patřili do křesťanského sboru v prvním století. Jeho hlavním posláním bylo činit další Kristovy učedníky. * V dnešní době jsou po celém světě desítky tisíc sborů pravých křesťanů a jejich hlavní poslání zůstává stejné. Při studiu tohoto článku se zamyslíme nad čtyřmi otázkami: Proč je tak důležité činit učedníky? Co to obnáší? Podílí se na tom všichni křesťané? A proč k této práci potřebujeme trpělivost?

PROČ JE TO TAK DŮLEŽITÉ?

3. Proč je podle Jana 14:6 a 17:3 tak důležité činit učedníky?

3 Proč je tak důležité činit učedníky? Protože jenom Kristovi učedníci můžou být přáteli Boha. Navíc ti, kdo následují Krista, už teď žijí lépe a mají naději na nekonečný život v budoucnosti. (Přečti Jana 14:6; 17:3.) Ježíš nás tedy pověřil důležitým úkolem, ale nejsme na to sami. Apoštol Pavel o sobě a svých blízkých přátelích napsal, že jsou „Boží spolupracovníci“. (1. Kor. 3:9) Je to velká čest, že Jehova a Ježíš pověřili tak významným úkolem nedokonalé lidi!

4. Co se učíme z toho, co zažili Ivan a Matilda?

4 Práce, kterou nám Ježíš svěřil, nám může přinášet velkou radost. Uveďme si příklad Ivana a jeho manželky Matildy, kteří jsou z Kolumbie. Mluvili o Bohu s Davierem a on jim řekl: „Chci svůj život změnit, ale nedokážu to.“ Davier byl profesionální boxer. Bral drogy, hodně pil a žil s přítelkyní, Erikou. Ivan vypráví: „Začali jsme s ním studovat Bibli. Bydlel ve vesnici, která od nás byla dost daleko, takže dostat se k němu na kole po rozbahněných cestách trvalo celé hodiny. Když si Erika všimla, že se Davier chová líp, začala studovat i ona.“ Časem Davier skončil s drogami, alkoholem i boxem. Také se s Erikou oženil. Matilda říká: „Když se v roce 2016 dali Davier a Erika pokřtít, vzpomínali jsme, jak Davier říkal: ‚Chci svůj život změnit, ale nedokážu to.‘ Nemohli jsme zadržet slzy štěstí.“ Není pochyb o tom, že když lidem pomáháme stát se Kristovými učedníky, cítíme obrovskou radost.

CO TO OBNÁŠÍ?

5. Co je prvním krokem, když plníme naše poslání?

5 Co je prvním krokem, když činíme učedníky? Pátrat po těch, kdo Jehovu chtějí poznat. (Mat. 10:11) Když mluvíme o Jehovovi se všemi, se kterými se setkáme, prokazujeme se jako jeho skuteční svědkové. Tím, že se řídíme Kristovým pokynem, abychom kázali, dokazujeme, že jsme praví křesťané.

6. Díky čemu můžeme být ve službě úspěšní?

6 Někteří lidé jsou pravdami z Bible nadšení a chtějí se dozvídat víc, ale mnozí jsou na první pohled lhostejní. Možná musíme vzbudit jejich zájem. Abychom byli ve službě úspěšní, je třeba mít dobře promyšlenou strategii. Vyber si konkrétní námět, který bude lidi nejspíš zajímat. Potom si promysli, jak ho uvedeš.

7. a) Jak bys mohl začít rozhovor? b) Proč je důležité oslovenému člověku naslouchat a respektovat jeho názor?

7 Můžeš třeba říct: „Nezdržím vás dlouho. Povídám si dnes s lidmi o tom, že hodně problémů, které dnes řešíme, doléhá na lidi po celém světě. Myslíte, že by je mohla vyřešit nějaká celosvětová vláda?“ Pak bys mohl přečíst a vysvětlit Daniela 2:44. Nebo bys mohl říct: „Hodně lidí dneska bojuje za rovnoprávnost. Člověka moc potěší, když ví, co si o rovnoprávnosti myslí Bůh.“ Potom rozeber slova ze Skutků 10:34. Ať už si vybereš jakýkoli námět, přemýšlej o lidech, se kterými budeš mluvit. Představ si, jak jim pomůže, když se dozvědí, co říká Bible! Je důležité, abys jim naslouchal a respektoval jejich názor. Tak je lépe pochopíš a oni si tě s větší pravděpodobností vyslechnou.

8. Proč musíme být při opětovných návštěvách vytrvalí?

8 Než se někdo rozhodne studovat Bibli, možná budeš muset investovat čas a síly do opětovných návštěv. Proč? Když za někým znovu přijdeš, zkrátka nemusí být doma nebo mít čas. Také to nějakou dobu trvá, než se s tebou začne cítit příjemně a přijme nabídku biblického studia. Když chceme, aby květina rostla, musíme ji pravidelně zalévat. Podobně když chceme, aby rostla láska zájemce k Jehovovi a Ježíšovi, musíme s ním pravidelně rozebírat to, co učí Bible.

PODÍLÍ SE NA TOM VŠICHNI KŘESŤANÉ?

Po upřímných lidech pátrají svědkové Jehovovi po celém světě (9. a 10. odstavec) *

9., 10. Proč můžeme říct, že upřímné lidi hledá každý křesťan?

9 S hledáním upřímných lidí pomáhá každý křesťan. Můžeme to přirovnat ke hledání ztraceného dítěte. V jakém smyslu? Uvažuj o následujícím příběhu, který se skutečně stal. Když se jeden tříletý chlapeček zatoulal, hledalo ho asi 500 lidí. Po nějakých 20 hodinách ho jeden dobrovolník našel v kukuřičném poli. Zásluhy za nalezení chlapce ale odmítl. Řekl: „Abychom ho našli, byly nás zapotřebí stovky.“

10 Spousta lidí je jako to dítě – cítí se ztracení. Nemají žádnou naději a touží po pomoci. (Ef. 2:12) Takové lidi se snaží najít přes osm milionů zvěstovatelů. Ty osobně možná nikoho, kdo by chtěl studovat Bibli, nenajdeš. Jiný zvěstovatel, který pracuje v tom samém obvodu, ale někoho takového třeba najde. Když se pak zájemce stane Kristovým učedníkem, má každý, kdo se na pátrání podílel, důvod k radosti.

11. Jak můžeš pomáhat činit učedníky, i když nemáš žádné biblické studium?

11 I když zrovna s nikým Bibli nestuduješ, můžeš pomáhat činit učedníky jinými způsoby. Například když uvidíš, že na shromáždění přišel někdo nový, můžeš ho přivítat a spřátelit se s ním. Díky tomu se přesvědčí, že mezi sebou máme lásku, podle které se poznají praví křesťané. (Jan 13:34, 35) Když na shromáždění odpovídáš, třebaže krátce, můžeš nové ve sboru učit, aby upřímně a uctivě vyjadřovali to, o čem jsou přesvědčení. Také můžeš jít s novým zvěstovatelem do služby a ukázat mu, jak používat Bibli. Budeš ho tak učit napodobovat Krista. (Luk. 10:25–28)

12. Potřebujeme k tomu, abychom činili učedníky, výjimečné schopnosti? Uveď příklad.

12 Nikdo z nás by si neměl myslet, že k tomu, abychom činili učedníky, potřebujeme výjimečné schopnosti. Proč ne? Uveďme si příklad Faustiny, která žije v Bolívii. Když se začala scházet se svědky Jehovovými, neuměla číst. Postupně se to trochu naučila. Dnes je pokřtěná a moc ráda druhé učí o Jehovovi. Obvykle vede každý týden pět studií. I když neumí číst tak dobře jako většina jejích zájemců, pomohla ke křtu už šesti lidem. (Luk. 10:21)

13. Co dobrého nám přináší to, že činíme učedníky, i když máme hodně povinností?

13 Hodně křesťanů má spoustu důležitých povinností. Přesto si na biblická studia najdou čas a mají z toho velkou radost. Jeden příklad za všechny: Melanie byla svobodná matka, která se svou osmiletou dcerou žila na Aljašce. Pracovala na plný úvazek a pomáhala s péčí o otce, který měl rakovinu. V odloučeném městě, kde bydlela, byla jediným svědkem Jehovovým. Pravidelně se modlila o sílu, aby i přes zimu dokázala jít do služby. Moc si totiž přála najít někoho, s kým by mohla studovat Bibli. Nakonec potkala Sáru, která byla nadšená, když se dozvěděla, že Bůh má jméno. Po nějaké době Sára začala studovat. Melanie říká: „Pátky večer jsem bývala vyčerpaná, ale mně i dceři to studium hodně pomáhalo. Bavilo nás hledat odpovědi na Sářiny otázky, a když jsme viděly, že se stává Jehovovým přítelem, měly jsme z toho obrovskou radost.“ Sára odvážně čelila odporu a nakonec vystoupila z církve a dala se pokřtít.

PROČ K TOMU POTŘEBUJEME TRPĚLIVOST?

14. a) V čem se naše práce podobá rybaření? b) Jak na tebe působí Pavlova slova zaznamenaná ve 2. Timoteovi 4:2?

14 I když se zdá, že tvoje služba nepřináší výsledky, neztrácej naději, že budoucí učedníky najdeš. Vzpomeň si, že Ježíš přirovnal naši práci k rybaření. Rybářům může trvat hodiny, než chytí nějaké ryby. Často rybaří pozdě v noci nebo brzy ráno a někdy se musí plavit daleko. (Luk. 5:5) Podobně někteří zvěstovatelé spoustu hodin trpělivě „rybaří“ v různou dobu a na různých místech. Proč? Protože tak mají šanci, že budou mluvit s více lidmi. Ti, kdo vynaloží nějaké úsilí navíc, jsou často odměněni tím, že potkají někoho, koho naše poselství zajímá. Mohl bys tomu, abys potkal víc lidí, přizpůsobit dobu, kdy chodíš do služby, a místa, kde sloužíš? (Přečti 2. Timoteovi 4:2.)

Svému zájemci trpělivě pomáhej, aby se duchovně posouval kupředu (15. a 16. odstavec) *

15. Proč při vedení biblických studií potřebujeme trpělivost?

15 Proč při vedení biblického studia potřebujeme trpělivost? Jedním důvodem je to, že nestačí zájemci jenom pomoct, aby poznal biblickou pravdu a zamiloval si ji. Musíme mu pomoct, aby poznal a zamiloval si také autora Bible, Jehovu. A kromě toho, že zájemce učíme, co Ježíš očekává od svých učedníků, musíme ho učit, jak žít jako pravý křesťan. Když bojuje s tím, aby biblické zásady uváděl do praxe, musíme mu trpělivě pomáhat. Někteří dokážou svoje myšlení a zvyky změnit během pár měsíců, ale jiným to trvá déle.

16. Co ses naučil z vyprávění jednoho misionáře?

16 To, že trpělivost přináší dobré výsledky, je vidět z vyprávění jednoho misionáře v Peru. Říká: „Se zájemcem, který se jmenoval Raúl, jsem prostudoval dvě knihy. Pořád ale řešil vážné problémy. Měl bouřlivé manželství, mluvil sprostě a pro jeho děti bylo těžké mít k němu úctu. Chodil ale pravidelně na shromáždění, a tak jsem ho dál navštěvoval a pomáhal jemu i jeho rodině. Po víc než třech letech od našeho prvního setkání se mohl dát pokřtít.“

17. Co se dozvíme v příštím článku?

17 Ježíš nám řekl: „Jděte ... a čiňte učedníky z lidí všech národů.“ Abychom toto poslání plnili, musíme často mluvit s lidmi, kteří uvažují úplně jinak než my, a to i s těmi, kdo nepatří do žádné církve, nebo možná ani nevěří, že Bůh existuje. V příštím článku se dozvíme, jak to můžeme dělat.

PÍSEŇ Č. 44 Radostně se podílejme na žni

^ 5. odst. Hlavním posláním křesťanského sboru je pomáhat lidem, aby se stali Kristovými učedníky. V tomto článku najdeme praktické tipy, které nám pomůžou náš úkol plnit.

^ 2. odst. VYSVĚTLENÍ VÝRAZU: Kristovi učedníci nejenom studují, co Ježíš učil, ale také podle toho žijí. Snaží se jít v Ježíšových stopách neboli následovat jeho příklad, a to co možná nejvěrněji. (1. Petra 2:21)

^ 52. odst. POPIS OBRÁZKŮ: Muž jede na dovolenou a na letišti si od svědků Jehovových bere leták. Později, když se jde podívat na památky, vidí jiné svědky Jehovovy ve službě na veřejnosti. Po návratu z dovolené zvěstovatelé zazvoní u jeho dveří.

^ 54. odst. POPIS OBRÁZKŮ: Ten samý muž přijímá nabídku biblického studia. Nakonec se dává pokřtít.