30. STUDIJNÍ ČLÁNEK
Jak zapůsobit na srdce lidí, kteří nejsou nábožensky založení
„Stal jsem se lidem všeho druhu vším, abych rozhodně některé zachránil.“ (1. KOR. 9:22)
PÍSEŇ Č. 45 Stále dál!
CO SE DOZVÍŠ *
1. K jaké změně došlo v posledních desetiletích?
TISÍCE let bylo běžné, že lidé patřili k nějaké církvi. V posledních desetiletích ale došlo k výrazné změně. Stále víc lidí se nepovažuje za nábožensky založené. V některých zemích je to ve skutečnosti většina obyvatel. * (Mat. 24:12)
2. Proč je tolik lidí, kteří nejsou nábožensky založení?
2 Proč o sobě stále víc lidí říká, že nejsou nábožensky založení? * Někteří se možná zaměřují na požitky nebo řeší různé problémy. (Luk. 8:14) Z některých se stali ateisté. Jiní v Boha věří, ale myslí si, že náboženství je nemoderní, od věci a neslučitelné s vědou a logickým myšlením. Slyší přátele, učitele nebo lidi v médiích říkat, že život vznikl evolucí, ale málokdy slyší logické důvody, proč věřit v Boha. Další jsou znechucení duchovními, kteří prahnou po penězích a po moci. V některých zemích vlády náboženství oficiálně omezují.
3. Co je účelem tohoto článku?
3 Ježíš nám dal pokyn: „Čiňte učedníky z lidí všech národů.“ (Mat. 28:19) Jak můžeme těm, kdo nejsou nábožensky založení, pomáhat, aby si zamilovali Boha a stali se Kristovými učedníky? Musíme si uvědomit, že reakce lidí na poselství z Bible může záviset na tom, kde vyrůstali. Například lidé z Evropy zřejmě nebudou reagovat stejně jako lidé z Asie. Proč? V Evropě totiž většina lidí o Bibli něco ví a zná myšlenku, že Bůh všechno stvořil. Ale v Asii toho o Bibli většina obyvatel ví jenom málo nebo vůbec nic a ve Stvořitele možná nevěří. Účelem tohoto článku je pomoct nám zapůsobit na srdce jakéhokoli člověka, kterého ve službě potkáme, ať už pochází odkudkoli.
MĚJ POZITIVNÍ POSTOJ
4. Proč můžeme být pozitivní?
4 Buď pozitivní. Každý rok se lidé, kteří nejsou nábožensky založení, stávají svědky Jehovovými. Mnozí z nich už předtím měli vysoká morální měřítka a byli znechucení pokrytectvím v církvích. Jiní neměli téměř žádná morální měřítka a často měli zlozvyky, kterých se museli zbavit. Můžeme si být jistí, že ty, kdo jsou „správně nakloněni k věčnému životu“, s Jehovovou pomocí najdeme. (Sk. 13:48; 1. Tim. 2:3, 4)
5. Díky čemu lidé často dobře reagují na poselství z Bible?
5 Buď milý a taktní. Lidé často dobře reagují na poselství z Bible ne díky tomu, co říkáme, ale díky tomu, jak to říkáme. Váží si toho, že jsme milí, taktní a že se o ně upřímně zajímáme. Nenutíme je, aby poslouchali naše názory. Spíš se snažíme pochopit jejich názor na víru v Boha. Například víme, že někteří se o víře neradi baví s cizími lidmi. Jiní považují za neslušné ptát se člověka na to, co si myslí o Bohu. A ještě jiným může být trapné, když je někdo vidí číst Bibli, zvlášť s někým ze svědků Jehovových. Ať už je to jakkoli, snažíme se být vnímaví k jejich pocitům. (2. Tim. 2:24, ppč.)
6. Jak apoštol Pavel ukázal, že je přizpůsobivý, a jak ho můžeme napodobovat?
6 Co můžeme dělat v případě, že je někomu nepříjemné, když používáme slova jako „Bible“, „stvoření“, „Bůh“ nebo „náboženství“? Můžeme být jako apoštol Pavel a změnit k nim přístup. Když Pavel mluvil se Židy, používal Písmo. Když ale mluvil s řeckými filozofy uprostřed Areopagu, na Bibli se neodkazoval přímo. (Sk. 17:2, 3, 22–31) Jak ho můžeme napodobit? Když mluvíš s člověkem, který Bibli neuznává, asi bude nejlepší neodkazovat se na ni přímo. Pokud máš pocit, že by někomu mohlo být nepříjemné sledovat s tebou něco v Bibli, ukaž mu verše méně nápadným způsobem, třeba v tabletu nebo v mobilu.
7. Co bychom měli dělat, abychom byli takoví, jako byl podle 1. Korinťanům 9:20–23 Pavel?
7 Měj pochopení a naslouchej. Musíme se snažit pochopit, co ovlivňuje lidi, se kterými se setkáváme. (Přísl. 20:5) Uvažuj znovu o Pavlovi. Vyrůstal mezi Židy, takže se určitě musel přizpůsobit, když kázal lidem z jiných národů, kteří o Jehovovi a Písmu věděli jenom málo nebo vůbec nic. Abychom se vcítili do situace lidí v našem obvodu a pochopili je, možná si budeme muset najít nějaké informace nebo se poradit s někým zkušeným ze sboru. (Přečti 1. Korinťanům 9:20–23.)
8. Jak například můžeme začít rozhovor o Bibli?
8 Naším cílem je najít ty, kdo si to zaslouží. (Mat. 10:11) Aby se nám to dařilo, musíme se lidí ptát, co si o určité věci myslí, a potom jim pozorně naslouchat. Jeden bratr v Anglii se lidí ptá, jak mít podle nich šťastné manželství, jak vychovávat děti nebo jak snášet bezpráví. Vyslechne si je a pak se zeptá: „Co si myslíte o této radě, která byla napsána skoro před 2 000 lety?“ Bez toho, že by řekl slovo „Bible“, jim potom ve svém telefonu ukáže dobře zvolené verše.
ZAPŮSOB NA SRDCE LIDÍ
9. Jak bychom mohli pomoct lidem, kteří si o Bohu obvykle nechtějí povídat?
9 Zapůsobit na srdce lidí, kteří si o Bohu obvykle nechtějí povídat, můžeme tak, že zvolíme námět, který jim je blízký. Hodně lidí například žasne nad přírodou. Mohli bychom proto říct něco jako: „Asi víte, že mnoho věcí bylo vynalezeno, když vědci napodobili něco, co už existuje v přírodě. Například konstruktéři mikrofonů studují uši a konstruktéři fotoaparátů oči. Když přemýšlíte o přírodě, myslíte, že vznikla náhodou, že ji někdo vytvořil, nebo že to bylo jinak?“ Potom co si člověka pozorně vyslechneme, bychom mohli říct: „Když vědci napodobují konstrukční řešení uší a očí, možná si říkáme, od koho se vlastně učí? Zaujalo mě, co napsal jeden starověký básník: ‚Což Ten, který vsazuje ucho, nemůže slyšet? Nebo Ten, který utváří oko, se nemůže dívat? ... Vyučuje lidi poznání.‘ Někteří vědci došli k podobnému závěru.“ (Žalm 94:9, 10) Potom bychom mohli pustit nějaké video, které je na jw.org® v kategorii „Interview a vyprávění“ v sérii „Názory na vznik života“. (Najdeš pod PUBLIKACE > VIDEA.) Také bychom člověku mohli ukázat video Jak to vidí mladí lidé: Víra v Boha nebo video Co se učíme z knihy Job: Říše zvířat.
10. Jakým dalším způsobem bychom mohli začít rozhovor s někým, kdo si o Bohu nechce povídat?
10 Většina lidí touží po lepší budoucnosti. Hodně jich ale má strach, že země bude zničena nebo že se stane neobyvatelnou. Jeden krajský dozorce, který slouží v Norsku, říká, že lidé, kteří si o Bohu nechtějí povídat, jsou často ochotní povídat si o tom, co se děje ve světě. Nejdřív pozdraví a pak řekne: „Co si myslíte o našich vyhlídkách do budoucnosti? Zajistí nám lepší budoucnost politici, vědci, nebo někdo jiný?“ Člověka pozorně vyslechne a pak mu přečte nebo cituje nějaký biblický verš, který poukazuje na lepší budoucnost. Biblický slib, že země nikdy nebude zničena a že dobří lidé na ní budou žít věčně, některé lidi zaujme. (Žalm 37:29; Kaz. 1:4)
11. Proč bychom měli k lidem přistupovat různě a jak můžeme napodobovat Pavlův příklad popsaný v Římanům 1:14–16?
11 Je dobré, když k lidem přistupujeme různě. Proč? Každý člověk je totiž jiný. To, co zaujme jednoho, může druhého odradit. Některým nevadí povídat si o Bohu nebo o Bibli, ale jiní reagují lépe, když začneme mluvit o něčem jiném. V každém případě bychom měli využívat příležitosti a mluvit s nejrůznějšími lidmi. (Přečti Římanům 1:14–16.) Samozřejmě si uvědomujeme, že je to Jehova, kdo působí, aby biblická pravda rostla v srdci lidí, kteří milují, co je správné. (1. Kor. 3:6, 7)
JAK MLUVIT O BIBLICKÉ PRAVDĚ S LIDMI Z ASIE
12. Čím můžeme zaujmout lidi z asijských zemí, kteří o Stvořiteli nepřemýšlejí?
12 Po celém světě se hodně zvěstovatelů setkává s lidmi z Asie. Někteří z nich pocházejí ze zemí, kde vlády náboženství omezují. V mnoha asijských zemích se hodně lidí nad myšlenkou Stvořitele nikdy vážně nezamyslelo. Někteří jsou zvědaví a přijmou nabídku biblického studia, ale jiní se nejdřív zdráhají nové názory prozkoumat. Čím je můžeme zaujmout? Někteří zvěstovatelé mají dobrou zkušenost s tím, že si s lidmi začnou přátelsky povídat, projeví osobní zájem a pak, pokud je to vhodné, řeknou, jak jim v životě pomohlo, když se začali řídit nějakou konkrétní biblickou radou.
13. Co může lidi zaujmout, aby se z Bible chtěli dozvědět víc? (Viz obrázek na titulní straně.)
13 Mnohé lidi v Bibli nejdřív zaujmou praktické rady do života. (Kaz. 7:12) Jedna sestra v New Yorku, která se setkává s čínsky mluvícími lidmi, říká: „Snažím se o ně zajímat a naslouchat jim. Když se dozvím, že se právě přistěhovali, zeptám se jich: ‚Jak si tu zvykáte? Našel jste práci? Chovají se k vám místní lidé dobře?‘“ Takový přístup někdy otevře dveře k tomu, abychom řekli něco z Bible. Když se to hodí, sestra pokračuje: „Co je podle vás klíčem k tomu, abychom s lidmi vycházeli? Můžu vám ukázat jedno přísloví z Bible? Zní: ‚Začátek sváru je, jako když někdo vypouští vody; proto dříve než propukne hádka, rozluč se.‘ Myslíte, že tato rada je pro vztahy praktická?“ (Přísl. 17:14) Díky takovým rozhovorům můžeme zjistit, kdo by ocenil, abychom přišli znovu.
14. Jak jeden bratr na Dálném východě vede rozhovory s lidmi, kteří nevěří v Boha?
14 A co lidi, kteří nám řeknou, že v Boha nevěří? Jeden bratr, který už dlouho káže lidem na Dálném východě, říká: „Když místní člověk řekne, že v Boha nevěří, většinou tím myslí, že nevěří v tradiční bohy a neuctívá je. Obvykle tedy souhlasím s tím, že většinu bohů vytvořili lidé a že nejsou skuteční. Často přečtu Jeremjáše 16:20: ‚Může si pozemský člověk nadělat bohy, když to nejsou žádní bohové?‘ Potom se zeptám: ‚Jak můžeme rozeznat pravého Boha od bohů, které si vymysleli lidé?‘ Člověka si vyslechnu a pak přečtu Izajáše 41:23: ‚Povězte věci, které mají přijít pak, ať víme, že jste bohové.‘ Potom ukážu příklad toho, jak předpověděl budoucnost Jehova.“
15. Co se můžeme naučit od jednoho bratra, který slouží ve východní Asii?
15 Jeden bratr, který slouží ve východní Asii, vysvětluje, jak postupuje na opětovných návštěvách: „Lidem ukážu nějaké praktické rady z Bible, splněná proroctví a zákony, které platí ve vesmíru. Pak jim vysvětlím, jak to poukazuje na existenci živého a moudrého Stvořitele. Když připustí, že Bůh existuje, začnu jim ukazovat, co Bible říká o Jehovovi.“
16. Proč podle Hebrejcům 11:6 potřebují lidé, se kterými studujeme, získat víru v Boha a důvěru v Bibli a jak jim v tom můžeme pomoct?
16 Když studujeme Bibli s někým, kdo pochází z prostředí, které není nábožensky založené, musíme neustále upevňovat jeho víru v existenci Stvořitele. (Přečti Hebrejcům 11:6.) Musíme mu také pomáhat, aby získával víru v to, co říká Bible. Může proto být zapotřebí, abychom některé myšlenky mnohokrát opakovali. V průběhu každého studia možná bude potřeba mluvit o důkazech, že Bible je Boží Slovo. Takovými důkazy můžou být splněná proroctví, vědecká a historická přesnost nebo rady, které nám pomáhají v každodenním životě.
17. Jak na lidi může působit naše láska k nim?
17 Lidem pomáháme stát se Kristovými učedníky tím, že jim dáváme najevo lásku, ať už jsou nábožensky založení, nebo ne. (1. Kor. 13:1) Když s nimi studujeme, máme za cíl ukázat jim, že nás Bůh miluje a přeje si, abychom my milovali jeho. Každý rok si tisíce lidí, kteří se dřív o Boha a náboženství zajímali jenom málo nebo vůbec, Boha zamilují a dají se pokřtít. Buď proto pozitivní a s láskou se zajímej o nejrůznější lidi. Naslouchej jim. Snaž se je pochopit. A v neposlední řadě je uč svým příkladem.
PÍSEŇ Č. 16 Vlož důvěru v Boží Království!
^ 5. odst. Častěji než kdy dřív dnes potkáváme lidi, kteří nejsou nábožensky založení. Při studiu tohoto článku si ukážeme, jak s nimi můžeme mluvit o biblické pravdě a jak jim můžeme pomáhat, aby získali důvěru v Bibli a víru v Boha Jehovu.
^ 1. odst. Podle průzkumů k těmto zemím patří například Albánie, Austrálie, Ázerbájdžán, Česká republika, Čína, Dánsko, Francie, Hongkong, Irsko, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Německo, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a Vietnam.
^ 2. odst. VYSVĚTLENÍ VÝRAZU: V tomto článku se lidmi, kteří nejsou nábožensky založení, myslí ti, kdo nepatří k žádné církvi nebo nevěří v Boha.
^ 54. odst. POPIS OBRÁZKŮ: Bratr mluví o Bohu s kolegou v nemocnici. Ten si později prohlíží stránky jw.org.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ