30. STUDIJNÍ ČLÁNEK
Žij v pravdě
„Nic mi nedělá větší radost než to, když slyším, že moje děti žijí v pravdě.“ (3. JANA 4)
PÍSEŇ Č. 32 Buďme stálí, nepohnutelní!
CO SE DOZVÍŠ *
1. Z čeho máme radost, jak to ukazuje 3. Jana 3 a 4?
UMÍŠ SI představit, jakou radost měl apoštol Jan, když slyšel, že ti, kterým pomohl poznat biblickou pravdu, dál věrně slouží Jehovovi? Měli spoustu problémů a Jan dělal, co mohl, aby posiloval jejich víru. Považoval je totiž za své duchovní děti. Podobně i my máme radost, když naše děti – ať už vlastní, nebo duchovní – zasvětí svůj život Jehovovi a dál mu slouží. (Přečti 3. Jana 3, 4.)
2. Proč Jan napsal svoje dopisy?
2 V roce 98 žil Jan pravděpodobně v Efezu nebo v jeho blízkosti. Zřejmě se tam přestěhoval potom, co ho propustili z vyhnanství na ostrově Patmos. Asi v té době napsal pod vedením Jehovova svatého ducha tři dopisy. Chtěl povzbudit věrné křesťany, aby dál věřili v Ježíše a žili v pravdě.
3. Na které otázky si v tomto článku odpovíme?
3 Jan byl poslední žijící apoštol a dělalo mu starosti, že na křesťany ve sborech mají špatný vliv falešní učitelé. * (1. Jana 2:18, 19, 26) Tito odpadlíci tvrdili, že znají Boha, ale neposlouchali jeho příkazy. V tomto článku si rozebereme, jaké dal Jan křesťanům rady. Také si odpovíme na tři otázky: Co znamená žít v pravdě? Jaké překážky nám stojí v cestě? A jak si můžeme vzájemně pomáhat, abychom v pravdě zůstali?
CO ZNAMENÁ ŽÍT V PRAVDĚ
4. Co podle 1. Jana 2:3–6 a 2. Jana 4 a 6 znamená žít v pravdě?
4 Abychom mohli žít v pravdě, musíme znát pravdu obsaženou v Božím Slově, Bibli. Kromě toho musíme Jehovova přikázání dodržovat. (Přečti 1. Jana 2:3–6; 2. Jana 4, 6.) V tom, jak poslouchat Jehovu, dal dokonalý příklad Ježíš. Takže jedním důležitým způsobem, jak to můžeme dělat, je jít co nejvěrněji v Ježíšových stopách. (Jan 8:29; 1. Petra 2:21)
5. O čem musíme být přesvědčení?
5 Abychom mohli žít v pravdě, musíme být přesvědčení, že Jehova je Bohem pravdy – že všechno, co říká ve svém Slově, je pravda. Také musíme být přesvědčení, že Ježíš je slíbený Mesiáš. Hodně lidí dnes pochybuje, že je pomazaným králem Božího království. Jan upozornil na to, že je „mnoho podvodníků“, kteří můžou oklamat ty, kdo v Jehovu a Ježíše pevně nevěří. (2. Jana 7–11) Napsal: „Kdo je lhář, když ne ten, kdo popírá, že Ježíš je Kristus?“ (1. Jana 2:22) Jediný způsob, jak se nenechat oklamat, je studovat Bibli. Jedině tak Jehovu a Ježíše poznáme. (Jan 17:3) A jedině v tom případě budeme přesvědčení, že máme pravdu.
JAKÉ PŘEKÁŽKY NÁM STOJÍ V CESTĚ
6. Co je jednou z překážek, před kterými stojí mladí křesťané?
6 Všichni křesťané si musí dávat pozor, aby se nenechali oklamat lidskými názory. (1. Jana 2:26) Zvlášť opatrní musí být mladí křesťané. Alexia, * 25letá sestra z Francie, říká: „Když jsem chodila do školy, učili jsme se o evoluci a dalších rozšířených názorech. Začala jsem pochybovat o tom, co je pravda. Občas se mi ty názory i líbily. Ale cítila jsem, že nemůžu jenom poslouchat to, co nás učí ve škole, a přitom nedat šanci Jehovovi, aby se obhájil.“ Alexia si přečetla knihu Jak vznikl život? Evolucí, nebo stvořením? a během několika týdnů se její pochybnosti rozplynuly. Říká: „Přesvědčila jsem se, že pravda je v Bibli. A uvědomila jsem si, že když se budu řídit tím, co se v ní píše, budu šťastná a spokojená.“
7. Jakému tlaku musíme odolávat a proč?
7 Všichni křesťané, mladí i staří, musí odolávat tlaku, aby žili dvojí život. Jan upozornil, že nemůžeme žít v pravdě a zároveň se chovat nemravně. (1. Jana 1:6) Pokud chceme mít dnes i v budoucnosti Boží schválení, musíme se chovat tak, jako bychom byli pořád pod lupou. Nic takového jako tajný hřích v podstatě neexistuje, protože Jehova vidí všechno. (Hebr. 4:13)
8. Co musíme odmítat?
8 Musíme odmítat rozšířený názor na hřích. Apoštol Jan napsal: „Pokud tvrdíme: ‚Nemáme žádný hřích‘, klameme sami sebe.“ (1. Jana 1:8) V Janově době odpadlíci prohlašovali, že člověk může vědomě hřešit a zároveň mít dobrý vztah s Bohem. Podobně to vidí lidé dnes. Mnozí říkají, že věří v Boha, ale nesouhlasí s jeho názorem na hřích, zvlášť v oblasti sexu. To, co Jehova považuje za hříšné jednání, nazývají osobní volbou nebo alternativním životním stylem.
9. Co dobrého mladým lidem přináší, když dělají to, co je podle Bible správné?
9 Mít správný názor na sex může být těžké hlavně pro mladé křesťany, protože jejich spolužáci nebo kolegové jim můžou vnucovat svoje názory. Něco takového zažil Alexandar. Vypráví: „Některé holky ve škole se se mnou chtěly vyspat. Říkaly, že když žádnou holku nemám, musím být gay.“ Možná se s něčím podobným setkáváš i ty. Pamatuj ale na to, že když děláš to, co je podle Bible správné, nepřicházíš o sebeúctu, chráníš si fyzické zdraví, nemáš citové šrámy a máš hezký vztah s Jehovou. A pokaždé když svůj boj vyhraješ, bude pro tebe příště lehčí zachovat se správně. Měj také na mysli, že za překrouceným názorem na sex stojí Satan. Takže když takový názor nepřijmeš, „nad tím zlým“ zvítězíš. (1. Jana 2:14)
10. Jak nám 1. Jana 1:9 pomáhá sloužit Jehovovi s čistým svědomím?
10 Uznáváme, že Jehova má právo určit, co je hřích. A my se ze všech sil snažíme nehřešit. Když se to ale stane, svěříme se s tím Jehovovi v modlitbě. (Přečti 1. Jana 1:9.) A pokud se dopustíme vážného hříchu, obrátíme se na starší, kterým dal Jehova úkol o nás pečovat. (Jak. 5:14–16) Kvůli hříchům, které jsme udělali v minulosti, bychom se ale neměli trápit donekonečna. Proč? Protože náš milující Otec dal svého Syna jako výkupné, aby naše hříchy mohly být odpuštěny. Když Jehova říká, že těm, kdo svých hříchů litují, odpustí, myslí to vážně. Takže neexistuje nic, co by nám mohlo zabránit, abychom mu sloužili s čistým svědomím. (1. Jana 2:1, 2, 12; 3:19, 20)
11. Jak se můžeme chránit před názory, které můžou podkopat naši víru?
11 Musíme odmítat názory odpadlíků. Už od vzniku křesťanského sboru používá Ďábel mnoho podvodníků, aby do mysli Božích služebníků zasel pochybnosti. Musíme proto umět rozpoznat pravdu od lži. * Naši nepřátelé se můžou prostřednictvím internetu nebo sociálních médií snažit podkopat naši důvěru v Jehovu a lásku k bratrům a sestrám. Uvědom si, kdo za takovou propagandou stojí, a zavrhni ji. (1. Jana 4:1, 6; Zjev. 12:9)
12. Proč bychom měli prohlubovat vděčnost za pravdu, kterou jsme poznali?
12 Satanovým útokům odoláme, když budeme posilovat důvěru v Ježíše a v jeho úlohu, kterou má v Božím záměru. Také musíme důvěřovat těm, které dnes Jehova používá, aby vedli jeho organizaci. (Mat. 24:45–47) Tuto důvěru posilujeme tím, že pravidelně studujeme Bibli. Naše víra je pak jako strom, který má kořeny hluboko v zemi. Podobnou myšlenku napsal Pavel křesťanům v Kolosech: „Jak jste ... přijali Krista Ježíše, Pána, tak žijte v jednotě s ním, buďte v něm zakořeněni a na něm budováni a buďte upevňováni ve víře.“ (Kol. 2:6, 7) Pokud křesťan na své víře pracuje, Satan ani lidé pod jeho vlivem ji nebudou moct oslabit. (2. Jana 8, 9)
13. Co bychom měli očekávat a proč?
13 Měli bychom očekávat, že nás svět bude nenávidět. (1. Jana 3:13) Jan nám připomíná, že „celý svět je v moci toho zlého“. (1. Jana 5:19) Čím víc se bude blížit jeho konec, tím víc bude Satan zuřit. (Zjev. 12:12) Nepoužívá jenom nenápadné formy útoku, jako je nemravnost nebo lži odpadlíků. Používá také brutální sílu. Satan ví, že už mu zbývá málo času, aby zastavil naši kazatelskou činnost nebo nás přinutil vzdát se svojí víry. Nepřekvapuje nás tedy, že naše činnost je v některých zemích omezená nebo zakázaná. Přesto tam naši bratři a sestry dál věrně slouží Jehovovi. Dokazují, že ať už Satan proti nám vymyslí cokoli, můžeme zvítězit!
POMÁHEJME JEDEN DRUHÉMU ZŮSTAT V PRAVDĚ
14. Jak můžeme pomoct bratrům a sestrám, aby zůstali v pravdě?
14 Abychom našim bratrům a sestrám pomohli zůstat v pravdě, musíme být soucitní. (1. Jana 3:10, 11, 16–18) Měli bychom je mít rádi, nejenom když jde všechno hladce, ale také když přijdou problémy. Víš například o někom, komu zemřel někdo blízký a kdo potřebuje utěšit nebo prakticky pomoct? Nebo jsi slyšel o bratrech, kteří během přírodní katastrofy o hodně přišli a potřebují znovu postavit sál Království nebo svůj dům? To, že je máme opravdu rádi a soucítíme s nimi, dáváme najevo nejen tím, co říkáme, ale hlavně tím, co děláme.
15. Co bychom měli podle 1. Jana 4:7 a 8 dělat?
15 Když milujeme jeden druhého, napodobujeme tím našeho láskyplného nebeského Otce. (Přečti 1. Jana 4:7, 8.) Důležitým projevem lásky je odpouštění. Co když nás někdo urazí a potom se nám omluví? Lásku mu dáme najevo tak, že mu odpustíme a hodíme to za hlavu. (Kol. 3:13) Například Aldo jednou zaslechl, jak bratr, kterého si váží, utrousil necitlivou poznámku ohledně jeho etnického původu. Říká: „Hodně jsem se modlil k Jehovovi, abych se na něho nezlobil.“ Aldo ale udělal ještě něco. Pozval ho do služby. Během ní mu vysvětlil, jak na něj jeho poznámka působila. „Když slyšel, jak mě to ranilo, omluvil se mi,“ říká Aldo. „Z tónu jeho hlasu bylo poznat, že je mu to moc líto. Problém byl vyřešen a zase jsme byli kamarádi.“
16., 17. K čemu jsi rozhodnutý?
16 Apoštol Jan hluboce miloval své bratry a záleželo mu na tom, aby měli pevnou víru. Jasně je to vidět z jeho tří dopisů. Je skvělé, že muži a ženy, jako byl on, budou s Kristem vládnout v nebi. (1. Jana 2:27)
17 Rady, o kterých jsme v tomto článku mluvili, si vezmi k srdci. Buď rozhodnutý žít v pravdě a poslouchat Jehovu v každé oblasti života. Studuj Bibli a věř tomu, co se v ní píše. Posiluj svoji víru v Ježíše. Odmítej názory rozšířené ve světě a myšlenky odpadlíků. Odolávej tlaku žít dvojí život a jednat nesprávně. Drž se Jehovových vysokých morálních norem. Pomáhej bratrům a sestrám zůstat v pravdě tím, že jim budeš odpouštět a podporovat je, když se ocitnou v nouzi. Pak budeš i navzdory překážkám, které ti stojí v cestě, dál žít v pravdě.
PÍSEŇ Č. 11 Rozradostňujme Jehovovo srdce
^ 5. odst. Žijeme ve světě, kterému vládne otec lži, Satan, a tak pro nás může být hodně těžké žít v pravdě. Podobný boj sváděli i křesťané na konci prvního století. Jehova jim chtěl pomoct a chce pomoct i nám. Proto vedl apoštola Jana, aby napsal tři dopisy. Dozvídáme se z nich, s jakými překážkami se můžeme setkat a jak je překonávat.
^ 3. odst. Viz rámeček „ Proč Jan napsal svoje dopisy“.
^ 6. odst. Některá jména byla změněna.
^ 11. odst. Užitečné informace najdeš ve studijním článku „Znáš fakta?“, který vyšel ve Strážné věži ze srpna 2018.
^ 57. odst. POPIS OBRÁZKU: Spolužáci sestře vnucují rozšířený názor na homosexualitu. (V některých kulturách jsou duhové barvy spojovány s homosexuály.) Sestra si později hledá informace, aby posílila svou víru v to, co říká Bible. To jí pomůže těžkou situaci zvládnout.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ