29. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Podporuj Ježíše – toho, kdo nás vede

Podporuj Ježíše – toho, kdo nás vede

„Dostal jsem veškerou moc v nebi i na zemi.“ (MAT. 28:18)

PÍSEŇ Č. 13 Kristus je náš vzor

CO SE DOZVÍŠ a

1. Co si Jehova přeje?

 BŮH si přeje, aby se po celé zemi kázala dobrá zpráva o Království. (Mar. 13:10; 1. Tim. 2:3, 4) Je to jeho dílo a je pro něj tak důležité, že dohled nad ním svěřil svému milovanému Synovi. Můžeme si být jistí, že než přijde konec, Ježíš se postará, aby kazatelská činnost proběhla přesně tak, jak si Jehova přeje. (Mat. 24:14)

2. O čem budeme mluvit v tomhle článku?

2 V tomhle článku si ukážeme, jak nám Ježíš prostřednictvím „věrného a rozvážného otroka“ zajišťuje duchovní pokrm a organizuje největší kazatelskou kampaň všech dob. (Mat. 24:45) Taky si řekneme, jak může každý z nás Ježíše a věrného otroka podporovat.

JEŽÍŠ DOHLÍŽÍ NA KAZATELSKOU ČINNOST

3. Jakou pravomoc Ježíš dostal?

3 Jak víme, že na kazatelskou činnost dohlíží Ježíš? Krátce předtím, než se vrátil do nebe, se na jedné hoře v Galileji sešel se svými věrnými následovníky a řekl jim: „Dostal jsem veškerou moc v nebi i na zemi.“ A všimni si, co řekl hned potom: „Jděte proto a čiňte učedníky z lidí všech národů.“ (Mat. 28:18, 19) Ježíš tedy mimo jiné dostal pravomoc vést kazatelskou činnost.

4. Proč si můžeme být jistí, že Ježíš vede kazatelskou činnost i v dnešní době?

4 Ježíš řekl, že jeho následovníci budou kázat a činit učedníky „z lidí všech národů“ a že bude s nimi „po všechny dny až do závěru tohoto systému“. (Mat. 28:20) Z toho jasně vidíme, že kazatelskou činnost vede i v dnešní době.

5. Jak přispíváme ke splňování slov ze Žalmu 110:3?

5 Ježíš neměl strach, že by v čase konce nebylo dost lidí, kteří by kázali dobrou zprávu. Věděl, že se splní prorocká slova: „Tvůj lid se ochotně nabídne v den, kdy povedeš své vojsko do boje.“ (Žalm 110:3) Pokud dobrou zprávu oznamuješ i ty, přispíváš tím ke splňování tohoto proroctví a zároveň podporuješ Ježíše a věrného otroka. Kazatelská činnost úspěšně pokračuje, ale objevují se i překážky.

6. Na jakou překážku můžeme v naší službě narazit?

6 Jednou z překážek, na které můžeme narazit, je odpor. Odpadlíci, náboženští představitelé a politici často staví činnost Božího lidu do špatného světla. Když naši příbuzní, známí nebo spolupracovníci takovým pomluvám uvěří, možná pak na nás tlačí, abychom přestali kázat a sloužit Jehovovi. V některých zemích naši nepřátelé bratry a sestry zastrašují, vyhrožují jim, zatýkají je, a dokonce vězní. To nás nepřekvapuje, protože Ježíš předpověděl: „Všechny národy vás budou nenávidět kvůli mému jménu.“ (Mat. 24:9) To, že takovou nenávist zažíváme, je důkazem, že máme Jehovovo schválení. (Mat. 5:11, 12) Za tímhle odporem stojí Ďábel. Proti Ježíšovi ale nemá šanci. Díky jeho podpoře se dobrá zpráva dostává k lidem ze všech národů.

7. Co je pro tebe důkazem, že se splňuje proroctví ze Zjevení 14:6, 7?

7 Další překážkou je jazyková bariéra. Ježíš ale apoštolu Janovi ukázal, že se nám ji podaří překonat. (Přečti Zjevení 14:6, 7.) Děláme všechno pro to, aby na dobrou zprávu mohli zareagovat lidé z celého světa. Na našich stránkách jw.org jsou informace ve víc než 1 000 jazycích. Vedoucí sbor schválil, aby se do víc než 700 jazyků přeložila naše hlavní pomůcka k vedení studií – kniha Radujte se ze života navždy! Duchovní pokrm se dostává i k neslyšícím prostřednictvím videonahrávek a k nevidomým prostřednictvím publikací v Braillově písmu. Vidíme, jak se splňují biblická proroctví. Lidé „ze všech jazyků národů“ se učí mluvit „čistým jazykem“ biblické pravdy. (Zech. 8:23; Sef. 3:9) To všechno se daří díky skvělému vedení Ježíše Krista.

8. Čeho se už díky kazatelské činnosti podařilo dosáhnout?

8 Do Jehovovy organizace dnes patří víc než 8 000 000 lidí ve 240 zemích. A každý rok se dávají pokřtít desetitisíce dalších. Ještě důležitější než čísla je ale to, že tihle noví učedníci rozvíjejí krásné křesťanské vlastnosti, tedy „novou osobnost“. (Kol. 3:8–10) Mnozí z nich dřív žili nemravně, byli agresivní nebo se nechávali ovládat předsudky a nacionalismem, ale změnili se. Splňuje se na nich proroctví z Izajáše 2:4, že „se už nebudou učit bojovat“. Tím, že se všichni snažíme oblékat novou osobnost, přitahujeme k Boží organizaci další lidi a dokazujeme, že se necháváme vést Ježíšem. (Jan 13:35; 1. Petra 2:12) Nic z toho se neděje náhodou. Je to možné díky Ježíšově podpoře.

JEŽÍŠ USTANOVIL OTROKA

9. Co Ježíš předpověděl ohledně času konce? (Matouš 24:45–47)

9 Přečti Matouše 24:45–47. Ježíš předpověděl, že v čase konce ustanoví „věrného a rozvážného otroka“, který bude připravovat duchovní „pokrm v pravý čas“. Tím otrokem je malá skupina pomazaných bratrů, kteří mají v dnešní době plné ruce práce. Starají se o to, aby Božím služebníkům ani zájemcům v duchovním ohledu nic nechybělo. Nechtějí ale panovat nad vírou druhých. (2. Kor. 1:24) Jako „vůdce a velitele“ Božího lidu uznávají Ježíše Krista. (Iz. 55:4)

10. Která z publikací na obrázku ti pomohla poznat Jehovu?

10 Od roku 1919 už věrný otrok připravil celou řadu publikací, díky kterým mohli zájemci poprvé ochutnat výživný duchovní pokrm. V roce 1921 to byla kniha Harfa Boží, která zájemce seznamovala se základními biblickými naukami. Postupem času vycházely další publikace. Která z nich pomohla tobě, abys poznal našeho nebeského Otce a zamiloval si ho? Byla to kniha „Bůh budiž pravdivý“, Pravda, která vede k věčnému životu, Můžeš žít navždy v pozemském ráji, Poznání, které vede k věčnému životu, Co Bible doopravdy říká?, Co se můžeme naučit z Bible?, nebo Radujte se ze života navždy! – naše nejnovější publikace? Všechny tyhle knihy přesně odpovídaly tomu, co bylo v dané době zrovna potřeba.

11. Proč každý z nás potřebuje duchovní pokrm?

11 Hutný duchovní pokrm ale nepotřebují jenom zájemci. Potřebujeme ho všichni. Apoštol Pavel napsal: „Hutný pokrm je pro zralé lidi.“ A dodal, že když budeme uplatňovat to, co se učíme, pomůže nám to „rozeznat dobré od špatného“. (Hebr. 5:14) Řídit se Jehovovými mravními měřítky může být opravdu těžké, protože dnešní svět je zkaženější než kdy dřív. Ale Ježíš se stará o to, abychom dostávali vynikající duchovní pokrm, ze kterého získáváme potřebnou sílu. Jeho základem je Boží Slovo a věrný otrok ho připravuje pod Ježíšovým vedením.

12. Jak dáváme najevo, že máme úctu k Božímu jménu?

12 Na Ježíšovi bylo vidět, že má velkou úctu k Božímu jménu. A o nás platí to samé. (Jan 17:6, 26) V roce 1931 jsme na základě Bible přijali označení svědkové Jehovovi. Tím jsme dali najevo, jak je pro nás Boží jméno důležité a že si přejeme, aby si nás druzí s naším nebeským Otcem spojovali. (Iz. 43:10–12) Od října toho roku se Boží jméno objevuje na titulní straně časopisu Strážná věž. Kromě toho jsme v Překladu nového světa vrátili jméno Jehova všude tam, kam patří. To je přesný opak toho, co dělají církve křesťanstva, které Boží jméno z mnoha překladů Bible odstranily.

JEŽÍŠ VEDE NAŠI ORGANIZACI

13. Proč věříš tomu, že Ježíš používá „věrného a rozvážného otroka“? (Jan 6:68)

13 Prostřednictvím „věrného a rozvážného otroka“ Ježíš vytvořil tady na zemi úžasnou organizaci, která podporuje čisté uctívání Jehovy. Jak ji ty osobně vnímáš? Možná to cítíš stejně jako apoštol Petr, který Ježíšovi řekl: „Ke komu bychom šli? Máš slova věčného života.“ (Jan 6:68) Co by s námi bylo, kdybychom se nesetkali s Jehovovou organizací? Právě ji Kristus používá, aby nás duchovně sytil, školil nás ve službě a pomáhal nám oblékat si „novou osobnost“ a dělat tak radost Jehovovi. (Ef. 4:24)

14. Proč jsi byl během pandemie covidu-19 vděčný, že patříš do Jehovovy organizace?

14 Ježíš nás moudře vede i v náročných obdobích. Jasně se to ukázalo, když vypukla pandemie covidu-19. Hodně lidí ve světě nevědělo, co mají dělat. Ale my jsme díky Ježíšovi dostali jasné pokyny, jak se chránit. Věděli jsme, že máme na veřejnosti nosit roušky a dodržovat fyzický odstup. Starší měli být pravidelně v kontaktu se všemi zvěstovateli ze sboru a měli mít přehled o tom, co po fyzické i duchovní stránce potřebují. (Iz. 32:1, 2) Další pokyny a povzbuzení jsme dostávali v Aktuálních informacích od vedoucího sboru.

15. Jaké pokyny ohledně shromáždění a služby jsme během pandemie dostali a k čemu to vedlo?

15 Během pandemie jsme taky dostali jasné pokyny, jak mají probíhat shromáždění a služba. Prakticky ze dne na den se naše shromáždění a sjezdy začaly konat přes videokonference. Ve službě jsme se soustředili hlavně na telefonování a psaní dopisů. A Jehova nás v tom podpořil. Z mnoha poboček přišla zpráva, že jim výrazně přibylo zvěstovatelů. Spousta bratrů a sester měla v tomhle období ve službě hezké zážitky. (Viz rámeček „ Jehova odměňuje naše úsilí“.)

16. Čím si můžeme být jistí?

16 Některým se možná zdálo, že naše organizace je během pandemie až moc opatrná. Znovu a znovu se ale ukazovalo, že pokyny, které jsme dostávali, byly velmi moudré. (Mat. 11:19) Když přemýšlíme o tom, s jakou láskou nás Ježíš vede, ujišťuje nás to, že ať už se v budoucnu stane cokoli, Jehova a jeho milovaný Syn budou pořád s námi. (Přečti Hebrejcům 13:5, 6.)

17. Jaké pocity v tobě vyvolává to, že můžeš pracovat pod Ježíšovým vedením?

17 Jsme moc rádi, že můžeme pracovat pod Ježíšovým vedením. Patříme do organizace, která překonává všechny kulturní, národnostní i jazykové bariéry. V duchovním ohledu je o nás skvěle postaráno a jsme dobře vyškolení pro službu. Všichni se učíme oblékat si novou osobnost a milovat jeden druhého. Na to, že nás vede Ježíš, můžeme být právem hrdí!

PÍSEŇ Č. 16 Děkujte Jehovovi za jeho pomazaného Syna

a Miliony mužů, žen a dětí dnes horlivě oznamují dobrou zprávu. Patříš k nim i ty? Pokud ano, vede tě v tom náš Pán Ježíš Kristus. V tomhle článku si rozebereme důkazy, že Ježíš na kazatelskou činnost opravdu dohlíží. Posílí to naše odhodlání ho podporovat a dál sloužit Jehovovi.