30. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 31 Choď se svým Bohem
Pouč se od izraelských králů
„Znovu uvidíte rozdíl mezi tím, kdo jedná správně a kdo jedná špatně, mezi tím, kdo Bohu slouží a kdo mu neslouží.“ (MAL. 3:18)
HLAVNÍ MYŠLENKA
Z toho, jak Jehova posuzoval izraelské krále, zjistíme, co očekává od nás.
1., 2. Co Bible říká o některých izraelských králích?
V BIBLI se píše o víc než 40 izraelských králích. a Někdy dost otevřeně popisuje detaily z jejich života. Třeba v ní čteme, že i ti dobří dělali špatné věci. Takový byl král David. Víme o něm, že se vyspal s vdanou ženou a pak naplánoval, aby její manžel zemřel v boji. (2. Sam. 11:4, 14, 15) I tak o něm Jehova řekl: „Následoval mě celým srdcem a dělal jen to, co je správné v mých očích.“ (1. Král. 14:8)
2 Na druhou stranu spousta králů, kteří nebyli Jehovovi věrní, dělala dobré věci. Třeba Rechoboam poslechl Jehovův příkaz, aby nebojoval proti deseti kmenům, které se chtěly oddělit od jeho království. Taky opevňoval města, aby byl Boží lid chráněný před nepřáteli. (1. Král. 12:21–24; 2. Par. 11:5–12) Přesto o něm Jehova řekl, že „jednal špatně“. (2. Par. 12:14)
3. Jaká otázka vzniká a o čem budeme mluvit v tomhle článku?
3 Vzniká důležitá otázka. Pokud izraelští králové dělali dobré i špatné věci, na základě čeho Jehova posoudil, jestli jsou mu věrní? Když si na to odpovíme, pomůže nám to pochopit, čeho si všímá u nás. Rozebereme si tři oblasti, které při posuzování izraelských králů zjevně bral v úvahu: Jestli ho milovali celým srdcem, jestli upřímně litovali svých chyb a jestli ho uctívali správným způsobem.
MILOVALI JEHOVU CELÝM SRDCEM
4. Čím se lišili věrní a nevěrní králové?
4 Jehova měl radost z takových králů, kteří mu sloužili celým srdcem. b Dobrý král Jehošafat „pátral po Jehovovi celým srdcem“. (2. Par. 22:9) O Josijášovi se zase píše: „Před [ním] ani po něm nebyl žádný král, který by se tak jako on vrátil k Jehovovi celým srdcem.“ (2. Král. 23:25) Ale když Šalomoun zestárl a dělal špatné věci, čteme o něm, že „jeho srdce nebylo úplně oddané Jehovovi“. (1. Král. 11:4) A to samé se píše i o nevěrném králi Abijamovi: „Jeho srdce nebylo úplně oddané Jehovovi.“ (1. Král. 15:3)
5. Vysvětli, co znamená sloužit Jehovovi celým srdcem.
5 Co to znamená, když člověk slouží Jehovovi celým srdcem? To, že mu slouží z hluboké lásky a úcty. Nedělá to jenom ze zvyku nebo proto, že se to od něj čeká. A tenhle postoj si udržuje celý život.
6. Co dělat, abychom Jehovu pořád milovali celým srdcem? (Přísloví 4:23; Matouš 5:29, 30)
6 Co dělat, abychom podobně jako věrní králové pořád milovali Jehovu celým srdcem? Musíme si dávat pozor na špatné vlivy. Naše srdce by mohla rozdělit třeba nevhodná zábava, špatní přátelé nebo názor, že mít peníze je v životě to nejdůležitější. Když zjistíme, že naši lásku k Jehovovi něco oslabuje, musíme s tím okamžitě něco udělat. (Přečti Přísloví 4:23; Matouše 5:29, 30.)
7. Proč si musíme dávat pozor na špatné vlivy?
7 Musíme si dávat pozor, aby naše srdce nic nerozdělilo. Jak by se to mohlo stát? Mohli bychom si začít namlouvat, že když toho pro Jehovu budeme dělat víc, už se nemusíme vyhýbat špatným vlivům. Přirovnejme si to. Představ si, že jsi venku. Je příšerná zima a fouká ledový vítr. Hned, jak přijdeš domů, zapneš topení. Ale k čemu by ti to bylo, kdybys nechal otevřené dveře? Studený vzduch by se rychle dostal dovnitř a ty by ses asi moc nezahřál. Poučení? Abychom měli s Jehovou blízký a vřelý vztah, nestačí si jenom studovat. Musíme taky „zavřít dveře“ před různými škodlivými vlivy. Díky tomu se nám studený „vzduch“ tohohle světa nedostane do srdce a nerozdělí ho. (Ef. 2:2)
UPŘÍMNĚ LITOVALI SVÝCH HŘÍCHŮ
8., 9. Jak král David a král Ezekjáš reagovali na usměrnění? (Viz obrázek.)
8 Jak už jsme si ukázali, král David vážně zhřešil. Ale když za ním přišel prorok Natan a řekl mu, co si o tom myslí Jehova, pokorně toho litoval. (2. Sam. 12:13) Nedělal to jenom proto, aby Natana oklamal nebo se vyhnul trestu. Z toho, co pak napsal v 51. žalmu, je vidět, jak moc mu to bylo líto. (Žalm 51:3, 4, 17, nadpis)
9 I král Ezekjáš zhřešil proti Jehovovi. Bible říká: „Jeho srdce zpychlo. Bůh se proto na něj, na Judsko i na Jeruzalém rozhořčil.“ (2. Par. 32:25) Kvůli čemu zpychl? Možná kvůli tomu, že byl bohatý, že zvítězil nad Asyřany nebo že ho Jehova zázračně uzdravil. Možná ho právě pýcha vedla k tomu, že se Babyloňanům chlubil svým bohatstvím. Jehova poslal proroka Izajáše, aby ho za to pokáral. (2. Král. 20:12–18) Stejně jako David, Ezekjáš svojí chyby upřímně litoval. (2. Par. 32:26) Jak ho nakonec Jehova posoudil? Považoval ho za věrného krále, který „dělal to, co je správné“. (2. Král. 18:3)
10. Jak na usměrnění reagoval král Amacjáš?
10 Správné věci dělal i judský král Amacjáš, ale „ne celým srdcem“. (2. Par. 25:2) Jak se to projevilo? Když mu Jehova pomohl zvítězit nad Edomity, začal uctívat jejich bohy. c Proto za ním Jehova poslal svého proroka, ale Amacjáš byl tvrdohlavý, odmítl ho poslouchat a vyhnal ho. (2. Par. 25:14–16)
11. Co musíme podle 2. Korinťanům 7:9, 11 dělat, aby nám Jehova odpustil? (Viz taky obrázky.)
11 Co se z těchhle příkladů můžeme naučit? Že svých hříchů musíme upřímně litovat a dělat všechno pro to, abychom je neopakovali. Co když nás starší nějak usměrní, třeba ve věcech, které nám přijdou nepodstatné? Neměli bychom si myslet, že si na nás zasedli nebo že nás Jehova nemá rád. I dobří izraelští králové potřebovali, aby je někdo ukáznil. (Hebr. 12:6) Takže když někdo ukázní tebe, 1. pokorně to přijmi, 2. udělej potřebné změny a 3. dál služ Jehovovi celým srdcem. Když budeš svých hříchů upřímně litovat, Jehova ti odpustí. (Přečti 2. Korinťanům 7:9, 11.)
UCTÍVALI JEHOVU SPRÁVNÝM ZPŮSOBEM
12. Čím vynikali věrní králové?
12 Králové, které Jehova považoval za věrné, ho uctívali správným způsobem a povzbuzovali k tomu i svoje poddané. Samozřejmě, jak už jsme si řekli, měli svoje chyby, ale byli Jehovovi naprosto oddaní, a dokonce se ze všech sil snažili očistit zemi od modlářství. d
13. Proč Jehova posoudil krále Achaba jako nevěrného?
13 A co ti králové, které Jehova posoudil jako nevěrné? Je jasné, že ne všechno dělali špatně. Dokonce zkažený král Achab se do určité míry pokořil a litoval toho, že se podílel na Nabotově vraždě. (1. Král. 21:27–29) Taky stavěl města a porážel nepřátele Izraelitů. (1. Král. 20:21, 29; 22:39) I tak byl ale známý tím, že pod vlivem své manželky prosazoval uctívání falešných bohů. A nikdy toho nelitoval. (1. Král. 21:25, 26)
14. a) Proč byl král Rechoboam v Jehovových očích nevěrný? b) Co měla většina nevěrných králů společného?
14 Vraťme se ještě k nevěrnému králi Rechoboamovi. Během své vlády toho sice udělal hodně dobrého. Ale když se jeho kralování upevnilo, přestal poslouchat Jehovův zákon a začal uctívat falešné bohy. (2. Par. 12:1) A pak to střídal. Chvíli uctíval Jehovu a chvíli falešné bohy. (1. Král. 14:21–24) Rechoboam a Achab nebyli jediní, kdo se zapletli do modlářství. Je smutné, že většina nevěrných králů nějakým způsobem podporovala uctívání falešných bohů a povzbuzovala k tomu i celý národ. Takže podle čeho Jehova posoudil, jestli je nějaký král dobrý nebo špatný? Podle toho, jak ho uctíval.
15. Proč Jehovovi záleží na tom, jak ho lidé uctívají?
15 Proč Jehovovi tak záleželo na tom, jak ho ti králové uctívali? Jedním z důvodů bylo, že měli odpovědnost za to, jak ho uctíval celý národ. Modlářství taky nevyhnutelně vede k dalším vážným hříchům a k tomu, že spolu lidé jednají špatně. (Oz. 4:1, 2) Kromě toho byli králové a zbytek izraelského národa zasvěcení Jehovovi. To, že mu byli nevěrní a uctívali falešné bohy, Bible přirovnává k cizoložství. (Jer. 3:8, 9) Když někdo podvede svého manželského partnera, obrovsky tím ublíží člověku, který by mu měl být nejbližší. Podobně to bolí Jehovu, když se někdo, kdo se mu zasvětil, zaplete do modlářství. e (5. Mojž. 4:23, 24)
16. V čem se z Jehovova pohledu liší člověk, který jedná správně, od toho, který jedná špatně?
16 Co se z toho můžeme naučit? Nechceme mít nic společného s falešným náboženstvím. Zároveň musíme Jehovu uctívat tak, jak si přeje, a sloužit mu ze všech sil. Prorok Malachiáš jasně řekl, v čem se z Jehovova pohledu liší člověk, který jedná správně, od toho, který jedná špatně. Napsal: „Znovu uvidíte rozdíl mezi tím, kdo jedná správně a kdo jedná špatně, mezi tím, kdo Bohu slouží a kdo mu neslouží.“ (Mal. 3:18) Musíme si proto dávat pozor, aby nám nic nezabránilo Jehovovi sloužit, a to ani naše chyby a nedostatky. Přestat mu sloužit by samo o sobě byl vážný hřích.
17. Jak by mohl výběr manželského partnera ovlivnit náš vztah s Jehovou?
17 Jak ti můžou Malachiášova slova pomoct, aby sis dobře vybral manželského partnera? Když má někdo hezké vlastnosti, ale neslouží Bohu, myslíš si, že ho Jehova vnímá jako toho, kdo jedná správně? (2. Kor. 6:14) Pokud byste se vzali, pomáhal by ti prohlubovat tvůj vztah s Jehovou? Zamysli se, jak to bylo s králem Šalomounem. Cizinky, které si vzal, určitě měly nějaké hezké vlastnosti, ale neuctívaly Jehovu. Měly na Šalomouna špatný vliv a nakonec začal sloužit falešným bohům i on. (1. Král. 11:1, 4)
18. Co by měli rodiče učit svoje děti?
18 Rodiče, jak můžete to, co se v Bibli píše o izraelských králích, využít při výchově dětí? Ukažte jim, že to, jestli Jehova vnímal nějakého krále jako dobrého nebo špatného, záleželo hlavně na tom, jak ho ten král uctíval. Může jim to pomoct, aby chtěly Jehovovi sloužit ze srdce. Tím, co říkáte a děláte, je učte, že duchovní věci, jako je studium Bible, shromáždění a služba, by měly být na prvním místě. (Mat. 6:33) Jinak by si mohly myslet, že být svědkem Jehovovým je jenom rodinná tradice. Jehova by pro ně možná nebyl tak důležitý a nakonec by ho mohly úplně opustit.
19. Mají ti, kdo přestali sloužit Jehovovi, šanci se k němu vrátit? (Viz taky rámeček „ K Jehovovi se můžeš vrátit“.)
19 Ale co když někdo přestane Jehovovi sloužit? Znamená to, že už nikdy nemůže být jeho přítelem? Ne, protože svých chyb může litovat a vrátit se k němu. Musí ale dát hrdost stranou a přijmout pomoc od starších. (Jak. 5:14) Ať už bude muset udělat cokoli, přátelství s Jehovou za to stojí.
20. Jak nás bude Jehova vnímat, když budeme napodobovat věrné izraelské krále?
20 Co jsme se od izraelských králů naučili? Chceme být jako ti, které Jehova považoval za věrné, a tak mu musíme sloužit celým srdcem. Poučme se ze svých chyb, upřímně jich litujme a změňme, co je potřeba. A nezapomeňme, jak je důležité uctívat jediného pravého Boha správným způsobem. Když mu zůstaneš věrný, i tebe bude vnímat jako toho, kdo jedná správně.
PÍSEŇ Č. 45 Rozjímání mého srdce
a Výraz „izraelští králové“ se v tomhle článku vztahuje na všechny krále, kteří vládli Božímu lidu, ať už vládli dvoukmennému judskému království, desetikmennému izraelskému království, nebo všem 12 kmenům.
b VYSVĚTLENÍ VÝRAZU: Bible často používá slovo „srdce“ k popisu toho, jaký je člověk uvnitř – jaké má touhy, myšlenky, povahu, postoje, schopnosti, pohnutky a cíle.
c Podle všeho bylo zvykem, že když králové z jiných národů někoho porazili, začali uctívat jejich bohy.
d Král Asa udělal vážné chyby. (2. Par. 16:7, 10) Ale i tak se o něm v Bibli píše, že „dělal to, co je správné“. I když nejdřív usměrnění od Jehovy odmítl, svých chyb potom nejspíš litoval. Jeho dobré vlastnosti převážily nad jeho chybami. Důležité bylo, že uctíval jenom Jehovu a snažil se ze země odstranit modlářství. (1. Král. 15:11–13; 2. Par. 14:2–5)
e Stojí za zmínku, že první dvě přikázání v Mojžíšově zákoně zakazovala uctívat kohokoli nebo cokoli jiného než Jehovu. (2. Mojž. 20:1–6)
f POPIS OBRÁZKU: Mladý sborový starší mluví s jedním bratrem. Dělá si o něj starosti kvůli tomu, jak často pije alkohol. Ten bratr si jeho slova pokorně vezme k srdci, udělá potřebné změny a dál Jehovovi věrně slouží.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ