28. STUDIJNÍ ČLÁNEK

PÍSEŇ Č. 32 Postavme se na stranu Jehovy

Poznáš, co je pravda?

Poznáš, co je pravda?

„Stůjte … pevně: Buďte přepásáni opaskem pravdy.“ (EF. 6:14)

HLAVNÍ MYŠLENKA

Jehova nás učí pravdu. Ukážeme si, jak ji můžeme rozeznat od lži, kterou propaguje Satan a naši odpůrci.

1. Co pro tebe znamená pravda?

 MY, BOŽÍ služebníci, milujeme pravdu, která je v Božím Slově. Stojí na ní naše víra. (Řím. 10:17) Přesvědčili jsme se, že křesťanský sbor, který Jehova založil, je „sloup a opora pravdy“. (1. Tim. 3:15) Taky rádi posloucháme „ty, kdo [nás] vedou“. Pravdu z Bible nám totiž vysvětlují a dávají nám pokyny, které jsou v souladu s tím, co si Jehova přeje. (Hebr. 13:17)

2. Jaké nebezpečí nám podle Jakuba 5:19 hrozí, i když už známe pravdu?

2 I když jsme přijali pravdu a uznáváme, že nás Jehova vede prostřednictvím svojí organizace, pořád je tu jedno nebezpečí. Někdo nás může od pravdy odvést. (Přečti Jakuba 5:19.) Satan by měl obrovskou radost, kdybychom Bibli a pokynům od Jehovovy organizace přestali důvěřovat. (Ef. 4:14)

3. Proč se musíme pevně držet pravdy? (Efezanům 6:13, 14)

3 Přečti Efezanům 6:13, 14. Nebude trvat dlouho a Satan svojí mocnou propagandou svede všechny národy, aby se postavily proti Jehovovi. (Zjev. 16:13, 14) Taky můžeme čekat, že se bude ještě víc snažit oklamat Boží služebníky. (Zjev. 12:9) Proto je důležité umět rozeznat pravdu od lži a pak se pravdou řídit. (Řím. 6:17; 1. Petra 1:22) Bude na tom záviset to, jestli přežijeme velké soužení.

4. O čem bude tenhle článek?

4 V tomhle článku si nejdřív řekneme, které dvě věci nám pomůžou, abychom pravdu z Bible rozpoznali a řídili se pokyny od Boží organizace. Pak si ukážeme, jak se můžeme pravdy pevně držet.

CO TI POMŮŽE ROZPOZNAT PRAVDU

5. Jak nám strach z Jehovy pomůže rozpoznat pravdu?

5 Boj se Jehovy. Když se bojíme Jehovy, znamená to, že ho milujeme tak moc, že nechceme udělat nic, čím bychom ho zranili. Přejeme si, aby s námi byl spokojený, a tak se ze všech sil snažíme umět rozeznat dobré od špatného, pravdu od lži. (Přísl. 2:3–6; Hebr. 5:14) Nikdy nesmíme dovolit, aby náš strach z lidí byl větší než naše láska k Jehovovi, protože to, co se líbí lidem, se jemu často nelíbí.

6. Jak izraelští náčelníci ze strachu z lidí překroutili pravdu?

6 Kdybychom se báli lidí víc než Jehovy, mohlo by nás to od pravdy odvést. Hezky je to vidět ze situace, kdy se 12 náčelníků vrátilo z průzkumu Zaslíbené země. Deset z nich mělo tak velký strach z Kananejců, že převážil jejich lásku k Jehovovi. Izraelitům řekli: „Nemůžeme proti tomu lidu vytáhnout, protože jsou silnější než my.“ (4. Mojž. 13:27–31) Z lidského pohledu to tak opravdu bylo. Ale když řekli, že nedokážou svoje nepřátele porazit, tak trochu zapomněli na Jehovu. Co jim mohlo pomoct? Měli se zaměřit na to, co po Izraelitech Jehova chtěl. Taky měli přemýšlet, co pro ně nedávno udělal. Pak by si uvědomili, že i když jsou Kananejci silní, všemohoucímu Bohu nesahají ani po kotníky. Na rozdíl od těch deseti zvědů, kterým chyběla víra, Jozue a Kaleb lidu řekli: „Pokud s námi bude Jehova spokojený, určitě nás do [té země] přivede a dá nám ji.“ (4. Mojž. 14:6–9) Tím ukázali, že chtějí mít Jehovovo schválení.

7. Co můžeme dělat, aby náš zdravý strach z Jehovy nezeslábl? (Viz taky obrázek.)

7 Co dělat, aby náš zdravý strach z Jehovy nezeslábl? Pokaždé když se rozhodujeme, musíme přemýšlet, jestli mu tím uděláme radost. (Žalm 16:8) Když čteš v Bibli nějaký příběh, zeptej se sám sebe: Jak bych se rozhodl já, kdybych byl v té situaci? Třeba si představ, že slyšíš, jak těch deset izraelských náčelníků říká, že Kanaán se nedá dobýt. Věřil bys jim a bál by ses? Nebo by tvoje láska k Jehovovi a touha se mu líbit zvítězily? Je smutné, že Jozuovi a Kalebovi, kteří mluvili pravdu, nevěřila celá generace Izraelitů, a proto jim Jehova nedovolil vejít do Zaslíbené země. (4. Mojž. 14:10, 22, 23)

Komu bys věřil? (7. odstavec)


8. Na které vlastnosti musíme tvrdě pracovat a proč?

8 Buď pokorný. Jehova odhaluje pravdu pokorným lidem. (Mat. 11:25) Když jsme ji poznávali, pokorně jsme přijali pomoc. (Sk. 8:30, 31) Přesto si musíme dávat pozor, abychom nezpychli. Kdyby se to stalo, mohlo by to vést k tomu, že svoje osobní názory budeme považovat za stejně moudré jako biblické zásady a pokyny od Jehovovy organizace.

9. Jak můžeme pracovat na pokoře?

9 Jak můžeme pracovat na pokoře? Musíme pamatovat na to, jak jsme v porovnání s Jehovou nevýznamní. (Žalm 8:3, 4) Taky se můžeme modlit, abychom byli ještě ochotnější se učit. Jehova nám pomůže, aby pro nás myšlenky z jeho Slova a od jeho organizace byly důležitější než naše názory. Když si budeš číst Bibli, přemýšlej, z čeho je vidět, že Jehova miluje pokorné lidi a nenávidí pyšné, arogantní a povýšené. A hlavně si dávej pozor, abys zůstal pokorný, když jsi dostal nějaký odpovědný úkol a jsi druhým často na očích.

JAK SE MŮŽEME DRŽET PRAVDY

10. Koho Jehova v průběhu let používal, aby vedl svůj lid?

10 Posiluj svoji důvěru v to, jak nás Jehova vede. Ve starověkém Izraeli Jehova předával pokyny svému lidu prostřednictvím Mojžíše a potom Jozua. (Jozue 1:16, 17) Když je Izraelité vnímali jako ty, kdo zastupují Jehovu, dobře se jim dařilo. O staletí později, když vznikl křesťanský sbor, pokyny přicházely od 12 apoštolů. (Sk. 8:14, 15) Pak se tahle skupina v Jeruzalémě rozrostla o další starší. Sbory tyhle věrné muže poslouchaly, „a tak se … upevňovaly ve víře a věřících den za dnem přibývalo“. (Sk. 16:4, 5) Dneska nás Jehova vede prostřednictvím svojí organizace. Když ji posloucháme, dobře se nám daří. Ale jak by se cítil, kdybychom odmítli uznat, že k tomu používá ty, které vybral? Odpověď na tuhle otázku zjistíme, když prozkoumáme, co se stalo Izraelitům cestou do Zaslíbené země.

11. Co se stalo těm, kdo zpochybnili, že Jehova vybral Mojžíše, aby vedl Izraelity? (Viz taky obrázek.)

11 Během cesty do Zaslíbené země významní muži protestovali proti Mojžíšovi a zpochybňovali úlohu, kterou od Jehovy dostal. Řekli: „Celý lid [nejenom Mojžíš], ti všichni jsou svatí a Jehova je uprostřed nich.“ (4. Mojž. 16:1–3) To, že byl celý lid v Jehovových očích svatý, byla pravda. Jehova ale vybral Mojžíše, aby ho vedl. (4. Mojž. 16:28) Když tihle rebelové ostře kritizovali Mojžíše, vlastně tím kritizovali Jehovu. Bylo jim jedno, co chce. Oni chtěli větší moc a uznání. Bůh ty vůdce vzpoury zabil a stejně tak tisíce dalších, kteří se k nim přidali. (4. Mojž. 16:30–35, 41, 49) Můžeme si být jistí, že ani dneska Jehova neschvaluje ty, kdo nerespektují pokyny od jeho organizace.

Na čí stranu by ses postavil? (11. odstavec)


12. Proč můžeme důvěřovat Jehovově organizaci?

12 Jehovově organizaci můžeme důvěřovat. Když je jasné, že je potřeba udělat nějakou změnu v tom, jak chápeme určitou biblickou pravdu, nebo v tom, jak Jehovovi sloužíme, bratři z vedoucího sboru se nebojí takové změny udělat. (Přísl. 4:18) Ze všeho nejvíc se totiž chtějí líbit Jehovovi. A taky dělají všechno pro to, aby svoje rozhodnutí zakládali na Bibli a drželi se vzoru, kterým se musí řídit každý z nás.

13. Co je „vzor zdravých slov“ a co musíme dělat?

13 „Drž se vzoru zdravých slov.“ (2. Tim. 1:13) Co je „vzor zdravých slov“? Jsou to křesťanské nauky, které najdeme v Bibli. (Jan 17:17) Jsou základem pro všechno, čemu věříme. Jehovova organizace nás učí, abychom se tohohle vzoru drželi. Když to děláme, jsme šťastní.

14. Jak se někteří křesťané přestali pevně držet „vzoru zdravých slov“?

14 Co by se mohlo stát, kdybychom se přestali držet „vzoru zdravých slov“? Ukažme si to na příkladu. V prvním století se mezi některými křesťany nejspíš rozšířila fáma, že Jehovův den už přišel. Údajně existoval dopis od apoštola Pavla, na kterém bylo tohle tvrzení založené. Někteří křesťané v Tesalonice tomu uvěřili. Nevěnovali čas, aby zjistili fakta, a dokonce tu zprávu šířili dál. Kdyby pamatovali na to, co jim Pavel říkal, když byl s nimi, nenechali by se oklamat. (2. Tes. 2:1–5) Radil jim totiž, ať nevěří všemu, co slyší. Chtěl jim pomoct, aby se to v budoucnu neopakovalo, a tak svůj druhý dopis Tesaloničanům zakončil slovy: „Zde je můj, Pavlův, vlastnoručně psaný pozdrav. Takhle potvrzuji všechny svoje dopisy, takhle píšu.“ (2. Tes. 3:17)

15. Jak se můžeme chránit před informacemi, které na první pohled vypadají věrohodně? Uveď příklad. (Viz taky obrázky.)

15 Co se můžeme naučit ze slov, která Pavel napsal Tesaloničanům? Když slyšíme něco, co úplně nesedí s tím, co známe z Bible, nebo se k nám dostane nějaká senzační zpráva, musíme použít zdravý úsudek. V bývalém Sovětském svazu jednou koloval mezi bratry podvržený dopis. Vypadalo to, že je ze světového ústředí, ale ve skutečnosti byl od našich nepřátel. Povzbuzoval některé bratry, aby vytvořili oddělenou, nezávislou organizaci. I když vypadal věrohodně, věrní bratři se nenechali oklamat. Došlo jim, že informace v dopise se neshodují s tím, co znají z Bible. Podobné je to dneska. Naši nepřátelé někdy používají moderní technologie, aby nás zmátli a rozdělili. Jak se můžeme chránit? Tak, že budeme přemýšlet, jestli to, co slyšíme nebo čteme, je v souladu s pravdou, kterou už známe z Bible. Díky tomu se nenecháme „rychle zmást“. (2. Tes. 2:2; 1. Jana 4:1)

Nenech se oklamat informacemi, které na první pohled vypadají věrohodně (15. odstavec) a


16. Co bychom podle Římanům 16:17, 18 měli dělat, když někdo šíří informace, které jdou proti pravdě?

16 Uctívej Jehovu společně s těmi, kdo jsou mu věrní. Bůh si přeje, abychom byli jednotní. Podaří se nám to, když se budeme pravdy pevně držet. Každý, kdo šíří informace, které jdou proti ní, rozděluje sbor. Jehova nám důrazně říká, abychom se takovým lidem vyhýbali. Jinak bychom se mohli sami od pravdy vzdálit. (Přečti Římanům 16:17, 18.)

17. Co získáme, když rozpoznáme pravdu a budeme se jí pevně držet?

17 Když rozpoznáme pravdu a budeme se jí pevně držet, zůstaneme blízko Jehovovi a budeme mít silnou víru. (Ef. 4:15, 16) Satan nás svou propagandou a falešným učením neoklame. A během velkého soužení se nebudeme muset bát, protože se o nás Jehova postará. A tak se pravdy pevně držme, „a Bůh pokoje bude s [námi]“. (Filip. 4:8, 9)

PÍSEŇ Č. 54 „To je ta cesta“

a POPIS OBRÁZKU: Bratři v bývalém Sovětském svazu dostali dopis, který vypadal, že je ze světového ústředí, ale ve skutečnosti byl od našich nepřátel. V dnešní době naši nepřátelé někdy používají internet, aby šířili zkreslené informace o Jehovově organizaci. Obrázek je ilustrační.