Mladí, míříte na duchovní cíle?
„Uval svá díla na samotného Jehovu, a tvé plány budou pevně založeny.“ (PŘÍSL. 16:3)
PÍSNĚ: 11, 24
1.–3. a) V jaké situaci je každý mladý člověk a k čemu se to dá přirovnat? (Viz úvodní obrázek.) b) Jak můžou mladí tuto náročnou situaci zvládnout co nejlépe?
PŘEDSTAV SI, že plánuješ cestu do vzdáleného města na nějakou důležitou akci. Chystáš se jet autobusem. Na nádraží jsou davy lidí a spousta autobusů a ty si připadáš trochu ztracený. Jsi proto rád, že přesně víš, kam chceš jet a který autobus tam jede. Kdybys nastoupil do autobusu, který jede kamkoli jinam, mířil bys špatným směrem.
2 Život je jako ta cesta a mladí jsou jako ti lidé na autobusovém nádraží. Někdy se ti nabízí tolik různých možností, že se můžeš cítit ztracený. Pokud ale přesně víš, kam chceš v životě dojít, bude pro tebe snazší se správně rozhodovat. Kterým směrem by ses měl vydat?
3 Článek, který teď čteš, na tuto otázku odpoví a povzbudí tě, abys v životě dělal to, co se líbí Jehovovi. Znamená to, že dáš na jeho rady, když se budeš rozhodovat ve všech důležitých životních otázkách, třeba když si budeš vybírat vzdělání a práci nebo když budeš přemýšlet o tom, jestli vstoupit do manželství a jestli pak mít děti. Také to znamená, že si budeš dávat duchovní cíle – tedy cíle, díky kterým upevníš svůj vztah s Jehovou – a že se budeš snažit jich dosáhnout. Když budeš zaměřený na službu Jehovovi, můžeš si být jistý, že ti bude pomáhat a že budeš šťastný. (Přečti Přísloví 16:3.)
PROČ SI DÁVAT DUCHOVNÍ CÍLE
4. Co se dozvíš z tohoto článku?
4 Dávat si brzo v životě duchovní cíle je dobrý nápad. Proč? Podíváme se na tři důvody. Z prvních dvou uvidíš, že když se budeš snažit duchovních cílů dosáhnout, posílí to tvůj vztah s Jehovou. Třetí důvod ukazuje, co z toho budeš mít, když jich dosáhneš ještě v mládí.
5. Co je hlavní důvod, proč si dávat duchovní cíle?
5 Co je hlavní důvod, proč si dávat duchovní cíle? Jehovovi tím ukazuješ, že jsi vděčný za jeho lásku a za to, co pro nás udělal a dělá. Jeden z pisatelů žalmů napsal: „Je dobré vzdávat díky Jehovovi... Vždyť jsi mě rozradostnil, Jehovo, svou činností; radostně volám kvůli dílům tvých rukou.“ (Žalm 92:1, 4) Přemýšlej, co všechno od Jehovy máš: život, víru, Bibli, sbor a naději na věčný život v ráji. Tím, že pro tebe budou duchovní věci nejdůležitější, ukážeš Jehovovi, že jsi za to všechno vděčný, a váš vztah se prohloubí.
6. a) Jak duchovní cíle ovlivní tvůj vztah s Jehovou? b) Které cíle si jako mladý člověk můžeš dát?
6 Druhý důvod je, že když si dáš duchovní cíle a začneš na nich pracovat, budeš dělat dobré věci pro Jehovu a on si to bude pamatovat. Váš vztah se tím posílí. Apoštol Pavel slíbil: „Bůh totiž není nespravedlivý, aby zapomněl na vaši práci a na lásku, kterou jste projevovali k jeho jménu.“ (Hebr. 6:10) Na to, aby ses zaměřil na duchovní cíle, není nikdy moc brzo. Christine bylo 10, když se rozhodla, že si bude pravidelně číst životní příběhy bratrů a sester. Toby si ve 12 dal cíl, že si ještě před křtem přečte celou Bibli. Maximovi bylo 11, a jeho sestře Noemi dokonce o rok méně, když se dali pokřtít. Oba pak sledovali cíl být jednou v betelu. Aby na něj nezapomněli, dali si přihlášku do betelu doma na stěnu. A co ty? Napadá tě, na kterých cílech bys mohl začít pracovat? (Přečti Filipanům 1:10, 11.)
7. Co ti usnadní dělat v životě správná rozhodnutí?
7 Podívejme se na třetí důvod, proč je dobré stanovit si duchovní cíle už v mládí. Dospívající musí udělat hodně rozhodnutí, třeba jaké si vyberou vzdělání nebo zaměstnání. Tato rozhodnutí jsou jako křižovatky na cestě. Pokud víš, kam jdeš, je snadné se rozhodnout, kterým směrem se vydat. Stejné je to v životě. Pokud víš, jaké máš cíle, je snazší se správně rozhodovat. Přísloví 21:5 říkají: „Plány pilného jistě vedou k výhodě.“ Čím dřív si život naplánuješ, tím dřív svých cílů dosáhneš. Právě to zažila Damaris, která v dospívání stála před jedním důležitým rozhodnutím.
8. Proč Damaris nešla na univerzitu?
8 Damaris ukončila střední školu se samými jedničkami. Mohla získat stipendium na právnické fakultě, ale vybrala si, že bude pracovat v bance. Proč? Vypráví: „Už jako hodně mladá jsem se rozhodla, že chci být průkopnice, a proto jsem chtěla práci na částečný úvazek. Kdybych měla právnické vzdělání, tak bych vydělávala spoustu peněz, ale najít práci na zkrácený úvazek by bylo skoro nemožné.“ Damaris už je v průkopnické službě 20 let. Jak teď hodnotí rozhodnutí, které udělala v dospívání? Pokračuje: „V zaměstnání jsem často v kontaktu s právníky. Dělají práci, kterou bych dělala i já, kdybych šla na práva. Mnozí jsou ale po pracovní stránce dost nespokojení. Díky tomu, že jsem se rozhodla pro průkopnickou službu, nemám frustrující práci a můžu prožívat radostná léta ve službě Jehovovi.“
9. Proč jsme na naše mladé lidi hrdí?
9 Tisíce mladých po celém světě si zaslouží upřímnou pochvalu. Mají blízký vztah k Jehovovi a zaměřují se na duchovní věci. Takoví mladí si plně užívají života a zároveň si ve všem nechávají poradit od Jehovy, například v otázkách vzdělání, práce a rodinného života. „Důvěřuj v Jehovu celým svým srdcem,“ napsal Šalomoun. A dodal: „Všímej si ho na všech svých cestách, a sám napřímí tvé stezky.“ (Přísl. 3:5, 6) Mladí, Jehova vás má moc rád! Jste pro něj vzácní. Bude vás chránit, radit vám a odmění vás.
DOBŘE SE PŘIPRAV, ABYS MOHL S DRUHÝMI MLUVIT O JEHOVOVI
10. a) Proč by pro nás kazatelská služba měla být jednou z nejdůležitějších věcí? b) Jak se ve službě můžeš zlepšit?
10 Mladý člověk, který chce v životě dělat to, co se líbí Jehovovi, se co nejvíc věnuje kazatelské službě. Ježíš Kristus řekl, že „se musí ve všech národech nejprve kázat dobrá zpráva“. (Mar. 13:10) Služba je tedy naléhavá a měla by pro nás být jednou z nejdůležitějších věcí. Mohl by sis dát za cíl, že do ní budeš chodit častěji? Mohl by ses pustit do průkopnické služby? Ale co když tě služba moc nebaví? Jak se v ní můžeš zlepšit? Pomůžou ti dva jednoduché kroky: Dobře se připravuj, a když máš možnost s někým mluvit o Jehovovi, nepromarni ji. Možná budeš překvapený, jak velkou radost pak budeš mít.
11. Jak se můžeš připravit na to, abys s druhými mluvil o Jehovovi?
11 Začni tím, že si připravíš odpovědi na některé otázky, které ti můžou položit spolužáci, například: Proč věříš v Boha? Na našich webových stránkách jw.org jsou videa, které ti na to pomůžou odpovědět. Když se podíváš do sekce MLADÍ LIDÉ > JAK TO VIDÍ MLADÍ LIDÉ, najdeš tam video s názvem „Jak to vidí mladí lidé: Víra v Boha?“. Podle videa si připrav vlastní odpověď. Můžeš použít tři biblické verše: Hebrejcům 3:4, Římanům 1:20 a Žalm 139:14. Najdeš tam i další videa, pomocí kterých si můžeš připravit odpovědi na spoustu jiných otázek. (Přečti 1. Petra 3:15.)
12. Jak Luca využil příležitost, která se mu naskytla?
12 Až budeš mít příležitost, řekni svým spolužákům, aby se podívali na jw.org. Udělal to i Luca. Ve třídě se mluvilo o různých náboženstvích a on si všiml, že v učebnici jsou nějaké zkreslené informace o svědcích Jehovových. I když byl nervózní, zeptal se učitelky, jestli může třídě vysvětlit, jak to ve skutečnosti je. Učitelka mu to dovolila, a on mohl navíc celé třídě ukázat naše webové stránky. Za domácí úkol se měli všichni podívat na video Jak přeprat útočníka bez rvačky ze seriálu „Chytrá fixka“. Asi si umíš představit, jak byl Luca šťastný, že ve škole mohl mluvit o Jehovovi.
13. Proč bychom se neměli vzdát, když se setkáme s problémy?
13 Nebuď smutný, pokud je cesta sem tam hrbolatá. (2. Tim. 4:2) Když se setkáš s problémy, drž se svých cílů. Katharina si v 17 dala za cíl, že chce se všemi v práci mluvit o Bibli. Jeden muž se jí sice několikrát vysmál, ale ji to nerozhodilo. Její pěkné chování zapůsobilo na jiného kolegu, který se jmenuje Hans. Začal si číst naše publikace a studovat Bibli a časem se dal pokřtít. O tom všem už Katharina nevěděla, protože se přestěhovala. Představ si, jakou měla radost, když o 13 let později seděla se svou rodinou v sále Království a jako hostující řečník tam přijel Hans. Byla moc ráda, že se kdysi nevzdala a šla za svým cílem.
SVÉHO CÍLE SE DRŽ
14. Na co by mladí měli pamatovat, když jsou pod tlakem?
14 Tento článek tě doteď povzbuzoval, aby ses rozhodl, že pro tebe bude v životě nejdůležitější dělat radost Jehovovi. Znamená to, dávat si duchovní cíle. Většina mladých se ale zaměřuje na to, jak si užívat, a nejspíš budou chtít, aby ses k nim přidal. Dřív nebo později budeš muset dát najevo, že si za svými rozhodnutími stojíš. Tlaku vrstevníků nepodlehni. Vzpomeň si na naše přirovnání s autobusem. Nenastoupil bys přece do jakéhokoli autobusu jenom proto, že cestující v něm se zdánlivě dobře baví.
15. Jak můžeš tlaku vrstevníků odolat?
15 Co ti může pomoct, abys zůstal silný, když tě druzí nutí dělat to, co dělají oni? Vyhýbej se situacím, kdy by pro tebe bylo těžké tlaku odolat. (Přísl. 22:3) Přemýšlej, jak bolestné následky by to mělo, kdyby ses ke špatnému jednání nechal strhnout. (Gal. 6:7) A pokorně uznej, že potřebuješ dobré rady. Když ti rodiče nebo zkušení bratři a sestry ve sboru něco říkají, naslouchej jim. (Přečti 1. Petra 5:5, 6.)
16. Proč je důležité být pokorný? Uveď příklad.
16 K tomu, aby člověk přijal dobrou radu, potřebuje pokoru. Nějakou dobu po svém křtu začal Christoph chodit do posilovny. Mladí, kteří tam také chodili, ho přemlouvali, aby vstoupil do jejich sportovního klubu. Christoph o tom mluvil s jedním starším, který mu poradil, aby nejdřív popřemýšlel o některých nebezpečích, třeba že by se v něm mohla probudit soutěživost, a až pak udělal rozhodnutí. Christoph ale do klubu stejně vstoupil. Časem nicméně zjistil, že ten sport je násilný, a dokonce nebezpečný. Znovu o tom mluvil s několika staršími a všichni mu dali biblickou radu. Říká: „Jehova ke mně poslal dobré rádce a já mu naslouchal, i když mi to nějakou dobu trvalo.“ Jsi natolik pokorný, abys přijal moudrou radu?
17. Co Jehova přeje mladým lidem?
17 Bible říká: „Raduj se, mladý muži [nebo ženo], ve svém mládí, a ať ti tvé srdce působí dobro za dnů tvého jinošství.“ (Kaz. 11:9) Jehova chce, abys byl šťastný a měl ze života radost. Tento článek poukázal na jeden způsob, jak toho dosáhnout. Dávej si duchovní cíle a do všech svých plánů a rozhodnutí zahrň Jehovu. Čím dřív to začneš dělat, tím dřív zažiješ, jak ti Jehova radí, chrání tě a odměňuje. Nezapomeň na dobré rady, které jsou v Bibli, a vezmi si k srdci zvlášť tuto: „Pamatuj na svého Stvořitele ve dnech svého mládí.“ (Kaz. 12:1, Slovo na cestu)
18. Co smutného si uvědomí někteří dospělí a jak se tomu dá předejít? Uveď příklad.
18 Mladý nebudeš pořád. Ani se nenaděješ a budeš dospělý. Je smutné, že mnozí si v mládí dali špatné cíle nebo vůbec žádné, a později toho mohli jenom litovat. Pokud si ale budeš dávat duchovní cíle, v dospělosti zjistíš, že jsi udělal dobře. To může potvrdit Mirjana. V dospívání vynikala ve sportu, a dokonce dostala nabídku závodit na zimních olympijských hrách. Rozhodla se ale, že bude naplno sloužit Jehovovi. Po víc než 30 letech je pořád v celodobé službě, a to společně se svým manželem. Říká: „Být slavný, obdivovaný, uznávaný a bohatý jsou jen dočasné a marné životní cíle. Skutečně vznešené a trvalé cíle jsou služba Bohu a snaha aspoň nějakým způsobem druhým v duchovním ohledu pomáhat.“
19. Shrň, proč je dobré se už v mládí zaměřit na duchovní cíle.
19 Vy, mladí, si zasloužíte upřímnou pochvalu za to, že i přes problémy, se kterými se setkáváte, jste zaměření na službu Jehovovi. Dáváte si duchovní cíle a na kazatelskou službu se díváte jako na jednu z nejdůležitějších věcí v životě. Také jste rozhodnutí se svých cílů držet, i když svět vás láká k něčemu jinému. Můžete si být jistí, že vaše úsilí není zbytečné. Bratři a sestry ve sboru vás mají rádi a podporují vás. A když zůstanete blízko Jehovovi, vaše plány vám vyjdou.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ