15. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Jsi „příkladem v mluvení“?

Jsi „příkladem v mluvení“?

„Buď … pro věrné příkladem v mluvení.“ (1. TIM. 4:12)

PÍSEŇ Č. 13 Kristus je náš vzor

CO SE DOZVÍŠ a

1. Odkud máme schopnost mluvit?

 SCHOPNOST mluvit je dar od našeho milujícího Boha. První člověk Adam mohl už od začátku komunikovat se svým nebeským Otcem. Mohl taky vymýšlet nová slova a tak rozšiřovat svoji slovní zásobu. Tuhle schopnost využil, když dostal za úkol pojmenovat všechna zvířata. (1. Mojž. 2:19) A jen si představ, jak byl nadšený, když si mohl poprvé popovídat s jiným člověkem – se svojí krásnou manželkou Evou. (1. Mojž. 2:22, 23)

2. Jak byl dar řeči zneužíván v minulosti a jak je to dnes?

2 Netrvalo dlouho a dar řeči byl zneužit. Satan lhal Evě a výsledkem bylo, že lidé začali být hříšní a nedokonalí. (1. Mojž. 3:1–4) Adam zneužil dar řeči, když ze svých chyb obvinil Evu, a dokonce i Jehovu. (1. Mojž. 3:12) Kain lhal Jehovovi, potom co zabil svého bratra Ábela. (1. Mojž. 4:9) Kainův potomek Lamek později složil báseň, ze které je vidět, jak násilný tehdy svět byl. (1. Mojž. 4:23, 24) A jak je to dnes? Někteří politici na veřejnosti běžně mluví sprostě. A jen těžko najdeme film, ve kterém by nebyly žádné vulgarismy. Děti slyší sprostá slova ve škole a dospělí v práci. Z toho, jak dnes lidé mluví, jasně vidíme, v jak zkaženém světě žijeme.

3. Na co si musíme dávat pozor a o čem budeme mluvit v tomhle článku?

3 Neslušnou řeč slyšíme všude kolem sebe. Musíme si proto dát pozor, abychom si na ni nezvykli a nezačali ji sami používat. Jako křesťané samozřejmě chceme dělat radost Jehovovi a k tomu je potřeba víc než jenom nemluvit vulgárně. Svůj dar řeči chceme využívat k tomu, abychom Jehovovi přinášeli chválu. V tomhle článku si ukážeme, jak to můžeme dělat 1. ve službě, 2. na shromážděních a 3. v běžných rozhovorech. Nejdřív si ale ukážeme, proč na tom, jak mluvíme, Jehovovi záleží.

JEHOVOVI ZÁLEŽÍ NA TOM, JAK MLUVÍME

Co tvoje řeč odhaluje o tom, co máš v srdci? (4. a 5. odstavec) d

4. Proč podle Malachiáše 3:16 Jehovovi záleží na tom, jak mluvíme?

4 Přečti Malachiáše 3:16. Napadá tě, proč Jehova zapisuje do své „pamětní knihy“ zrovna ty, kdo svými slovy dávají najevo, že se ho bojí a myslí na jeho jméno? Naše slova odhalují, co máme v srdci. Ježíš řekl: „Ústa mluví to, čím je naplněné srdce.“ (Mat. 12:34) Z toho, o čem mluvíme, je vidět, jak moc milujeme Jehovu. A ty, kdo ho milují, chce Jehova odměnit věčným životem v novém světě.

5. a) Jak naše řeč souvisí s uctíváním Jehovy? b) Na co bychom si měli dávat pozor, jak to vidíme na obrázku?

5 Na tom, jak mluvíme, může záviset, jestli Jehova přijme naše uctívání. (Jak. 1:26) Nechceme být jako někteří lidé ve světě, kteří mluví útočně, hrubě nebo povýšeně. (2. Tim. 3:1–5) Chceme, aby se Jehovovi naše řeč líbila. Byl by s námi ale spokojený, kdybychom se na shromáždění nebo ve službě vyjadřovali laskavě a byli milí, ale doma za zavřenými dveřmi bychom se členy rodiny mluvili drsně? (1. Petra 3:7)

6. K čemu dobrému vedlo to, jak Kimberly mluvila?

6 Když dar řeči používáme správně, lidé kolem nás můžou poznat, že sloužíme Jehovovi. Pomáháme jim tak, aby jasně viděli rozdíl „mezi tím, kdo Bohu slouží a kdo mu neslouží“. (Mal. 3:18) Ukázalo se to i na příkladu sestry, která se jmenuje Kimberly. b Ve škole měla s jednou spolužačkou vypracovat nějaký projekt. Když na něm dělaly, spolužačka si všimla, že Kimberly se od ostatních ve škole liší. Nepomlouvala druhé, nebyla sprostá a mluvila pozitivně. Na spolužačku to zapůsobilo a později s ní začala studovat Bibli. Když svým způsobem vyjadřování přitahujeme lidi k pravdě, Jehova z toho má velkou radost.

7. K čemu chceš využívat svůj dar řeči?

7 Všichni chceme svojí řečí chválit Jehovu a přispívat k dobrým vztahům s našimi bratry a sestrami. Zamysleme se teď proto nad tím, co nám pomůže, abychom dál byli „příkladem v mluvení“.

VE SLUŽBĚ

Když s lidmi ve službě mluvíme laskavě, Jehova z toho má radost (8. a 9. odstavec)

8. Jak reagoval Ježíš, když ho druzí uráželi, a jak ho můžeme napodobit?

8 Když tě někdo uráží, mluv uctivě a laskavě. Když byl Ježíš na zemi, jeho nepřátelé ho křivě obviňovali z toho, že je opilec a nenasyta, že se spolčil s Ďáblem, nedodržuje sabat, a dokonce se rouhá Bohu. (Mat. 11:19; 26:65; Luk. 11:15; Jan 9:16) Ježíš se ale nenechal vyprovokovat a reagoval klidně. Když jsou na nás lidé hrubí, měli bychom napodobit Ježíše a nikdy jim neoplácet stejnou mincí. (1. Petra 2:21–23) To ale vůbec není lehké. (Jak. 3:2) Co nám může pomoct?

9. Co nám pomůže, abychom ve službě neřekli nic nelaskavého?

9 Když je na tebe někdo ve službě nepříjemný, nezaměřuj se na tu samotnou reakci, ale snaž se ho pochopit. Bratr, který se jmenuje Sam, k tomu říká: „Snažím se myslet na to, jak moc potřebuje slyšet pravdu, a taky na to, že se může změnit.“ Někdy jsou na nás lidé naštvaní prostě jenom proto, že jsme přišli nevhod. Co můžeme dělat, když je na nás ve službě někdo hrubý? Můžeme zkusit to samé co Lucia. Krátce se pomodlí, aby jí Jehova pomohl zůstat v klidu a neříct nic, co by bylo nelaskavé nebo netaktní.

10. Jaký cíl bychom si podle 1. Timoteovi 4:13 měli dát?

10 Zlepšuj se ve vyučování. Timoteus měl ve službě hodně zkušeností, ale pořád se potřeboval zlepšovat. (Přečti 1. Timoteovi 4:13.) Co pomůže nám, abychom byli lepšími učiteli? Musíme se dobře připravovat. Naštěstí k tomu máme skvělé pomůcky. Výborné tipy najdeš v brožuře Nauč se dobře číst a vyučovat a v Pracovním sešitě v oddíle „Kazatelská služba“. Využíváš tyhle publikace? Když se dobře připravíš, nebudeš tak nervózní a budeš mluvit s větší jistotou.

11. Co dělají někteří bratři a sestry, aby byli lepšími učiteli?

11 Svoje vyučování můžeme zlepšit taky tím, že pozorujeme ostatní ve sboru a učíme se od nich. Sam, kterého jsme už citovali, přemýšlí o tom, díky čemu jsou někteří bratři a sestry tak dobří učitelé. Pozoruje, jaké metody používají, a pak se je sám snaží uplatnit. Sestra, která se jmenuje Talia, pozorně poslouchá přednášky zkušených řečníků a učí se od nich, jak odpovídat na otázky, se kterými se ve službě často setkává.

NA SHROMÁŽDĚNÍCH

Když na shromážděních zpíváme ze srdce, Jehovu tím chválíme (12. a 13. odstavec)

12. Z čeho mají někteří bratři a sestry strach?

12 Každý z nás může chválit Jehovu na shromáždění svým zpěvem a dobře připravenými komentáři. (Žalm 22:22) Pro někoho je ale náročné dávat komentáře a zpívat před druhými. Cítíš to podobně i ty? Pokud ano, určitě tě bude zajímat, jak svůj strach překonali jiní bratři a sestry.

13. Co ti může pomoct zpívat na shromáždění ze srdce?

13 Zpívej ze srdce. Hlavní důvod, proč na shromážděních zpíváme, je ten, že chceme chválit Jehovu. Sestra jménem Sara se nepovažuje za skvělou zpěvačku. I tak chce ale svým zpěvem chválit Jehovu. Pomáhá jí, když se na písně připravuje stejně jako na ostatní části shromáždění. Nacvičí si je a všímá si, jak jejich texty souvisí s tím, co se bude na shromáždění rozebírat. Říká: „Díky tomu se víc soustředím na slova, a ne na to, jak zpívám.“

14. Co ti může pomoct dávat komentáře na shromážděních, když jsi nesmělý?

14 Pravidelně dávej komentáře. Pro některé z nás je to hodně těžké. Talia, o které jsme se už zmínili, vysvětluje: „Trpím sociální fobií, takže když mám mluvit před druhými, svírá se mi hrdlo. Většina lidí si toho ani nevšimne, protože mám obecně klidný hlas. Dávat komentáře je pro mě ale velký stres.“ Talia to ale nevzdává. Při přípravě pamatuje na to, že první odpověď na otázku by měla být stručná a jasná. Říká: „To znamená, že je v pořádku, když odpovím krátce, jednoduše a rovnou k věci. Přesně takovou odpověď totiž vedoucí studia očekává.“

15. Na co bychom v souvislosti se svými komentáři měli pamatovat?

15 Někdy se zdráhají dávat komentáře i křesťané, kteří nejsou vyloženě plaší. Proč? Sestra jménem Juliet říká: „Někdy se bojím, že by můj komentář byl příliš jednoduchý nebo by nebyl dost dobrý, a proto se ani nepřihlásím.“ Pamatuj ale, že Jehova chce, abys dával takové komentáře, jaké jsou v tvých silách. c Moc si váží toho, že ho chceš na shromáždění chválit a že se od toho svými obavami nenecháš odradit.

V BĚŽNÝCH ROZHOVORECH

16. Na co si musíme dávat pozor?

16 Dávej si pozor, abys druhé neurážel. (Ef. 4:31) Jak už jsme si řekli, sprosté výrazy nemají ve slovníku křesťana co dělat. Měli bychom si ale dávat pozor i na méně nápadné formy nevhodné řeči. Musíme se třeba vyhýbat posměšným narážkám na adresu lidí z jiného národa, kultury nebo menšiny. Taky bychom druhým nechtěli ubližovat sarkastickými poznámkami. Jeden bratr přiznává: „Občas jsem prohodil kousavou poznámku, která se mi zdála vtipná, a nemyslel jsem to špatně, ale toho člověka to zranilo. Celé roky mi hodně pomáhala moje manželka. Když jsem něco přehnal a ji nebo někoho jiného jsem zranil, vždycky mi to v soukromí řekla.“

17. Jak můžeme v souladu s Efezanům 4:29 povzbuzovat druhé?

17 Svými slovy druhé povzbuzuj. Nestěžuj si a nekritizuj druhé, spíš je chval. (Přečti Efezanům 4:29.) Izraelité měli spoustu důvodů být vděční, ale v jednom kuse si stěžovali. Takový postoj je nakažlivý. Asi si vzpomeneš, že když deset zvědů přineslo špatnou zprávu, „všichni Izraelité začali reptat proti Mojžíšovi“. (4. Mojž. 13:31–14:4) Naopak pochvala dokáže divy. Třeba když za Jeftovou dcerou přicházely její kamarádky a chválily ji, určitě ji to pokaždé povzbudilo, aby ve své službě pokračovala. (Soud. 11:40) Sara, kterou jsme už citovali, říká: „Když druhé chválíme, můžou cítit, že je Jehova miluje a že mají v jeho organizaci svoje místo.“ Takže buď všímavý a nešetři pochvalou.

18. Proč musíme podle Žalmu 15:1, 2 mluvit pravdu a co to zahrnuje?

18 Mluv pravdu. Jehova nenávidí všechny formy lhaní. (Přísl. 6:16, 17) Chceme mu dělat radost, a proto se na lež díváme stejně jako on, i když ji mnozí lidé považují za něco normálního. (Přečti Žalm 15:1, 2.) To se projeví nejen tak, že nebudeme vyloženě lhát, ale i tak, že v druhých nebudeme záměrně vyvolávat mylný dojem.

Když se rozhovor ubírá nesprávným směrem a ty změníš téma, Jehova si toho váží (19. odstavec)

19. Na co dalšího si musíme dávat pozor?

19 Nešiř drby. (Přísl. 25:23; 2. Tes. 3:11) Juliet, o které jsme se už zmínili, vysvětluje, jak na ni drby působí: „Je mi to nepříjemné a ten, kdo to dělá, ztrácí moji důvěru. Jakou mám jistotu, že nebude za mými zády takhle mluvit i o mně?“ Když vidíš, že se rozhovor ubírá nesprávným směrem, začni mluvit o něčem pozitivním. (Kol. 4:6)

20. Jak chceš používat svůj dar řeči?

20 Vzhledem k tomu, jak mluví lidé kolem nás, se musíme opravdu hodně snažit, aby se naše řeč Jehovovi líbila. Pamatujme na to, že dar řeči jsme dostali od něj a že mu záleží na tom, jak ho používáme. Když se na shromážděních, ve službě i v běžných rozhovorech snažíme mluvit tak, aby mu to přinášelo chválu, určitě nás v tom podpoří. Až Jehova zničí tenhle zkažený svět, bude to pro nás o hodně jednodušší. (Juda 15) Do té doby se snažme, aby mu naše slova byla příjemná. (Žalm 19:14)

PÍSEŇ Č. 29 Žijme v souladu s naším jménem

a Od Jehovy jsme dostali úžasný dar – schopnost mluvit. Je ale smutné, že většina lidí ho nepoužívá tak, jak si Jehova přeje. V tomhle článku si rozebereme, co nám pomůže, aby naše řeč byla čistá a povzbuzující, i když je svět čím dál zkaženější. Taky si ukážeme, jak můžeme ve službě, na shromážděních a v běžných rozhovorech mluvit tak, aby z toho měl Jehova radost.

b Některá jména byla změněna.

c Víc informací ke komentářům najdeš v článku „Chval Jehovu na shromáždění“, který vyšel ve Strážné věži z ledna 2019.

d POPIS OBRÁZKU: Bratr reaguje podrážděně na naštvaného člověka ve službě, jiný bratr na shromáždění nezpívá ze srdce a sestra šíří drby.