17. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Maminky, co se můžete naučit od Euniké?

Maminky, co se můžete naučit od Euniké?

„Neodmítej rady své matky. Budou půvabným věncem na tvé hlavě a krásným náhrdelníkem na tvém krku.“ (PŘÍSL. 1:8, 9)

PÍSEŇ Č. 133 Mladí, uctívejte Jehovu

CO SE DOZVÍŠ a

Timoteus se dává pokřtít a jeho maminka Euniké i jeho babička Lois září štěstím (1. odstavec)

1., 2. a) Kdo byla Euniké a jaké překážky musela překonat? b) Popiš obrázek na titulní straně.

 V BIBLI se nedočteme, jak přesně probíhal Timoteův křest. Zkus si ale představit, jakou radost v tu chvíli měla jeho maminka Euniké. (Přísl. 23:25) Timoteus stojí po pás ve vodě. Euniké se usmívá, září jí oči a je vidět, jak moc je na něj pyšná. Timoteova babička Lois stojí vedle ní a drží ji kolem ramen. Když Timoteus zmizí pod hladinou, Euniké samým napětím ani nedýchá. Pak se Timoteus se šťastným úsměvem vynoří a ona už nedokáže zadržet slzy. Navzdory překážkám se jí podařilo Timoteovi pomoct, aby si zamiloval Jehovu i jeho Syna, Ježíše Krista. Co všechno musela překonat?

2 Timoteus vyrůstal v nábožensky rozdělené rodině. Jeho tatínek byl Řek a maminka s babičkou byly Židovky. (Sk. 16:1) Zřejmě v době, kdy Timoteus dospíval, Euniké a Lois přijaly křesťanství. Tatínek se ale křesťanem nestal a rodina dál zůstávala rozdělená. Kterou cestou se vydá Timoteus? Už byl pravděpodobně dost starý na to, aby se rozhodl sám. Vybere si náboženství svého otce? Bude se držet židovských tradic, ke kterým byl odmalička vedený? Nebo se stane učedníkem Ježíše Krista?

3. Jak se Jehova dívá na to, když se maminky snaží vést k němu své děti? (Přísloví 1:8, 9)

3 I maminky v našich sborech milují svoji rodinu. Ze všeho nejvíc si přejí svým dětem pomoct, aby získaly blízký vztah s Jehovou a zamilovaly si pravdu. Jehova si jejich snahy moc váží a mnoha z nich už v tom pomohl. (Přečti Přísloví 1:8, 9.)

4. Co dnes musí maminky řešit?

4 Rodiče dobře vědí, že jejich děti jsou v Satanově světě vystavené obrovskému tlaku. (1. Petra 5:8) Je proto pochopitelné, když mají maminky občas obavy, jestli se jejich děti, tak jako Timoteus, rozhodnou sloužit Jehovovi. Některé to mají o to těžší, že svoje děti musí vychovávat samy nebo jejich manžel neslouží Jehovovi. V takové situaci byla třeba Christine. b Říká: „Manžel byl dobrý táta a rodinu měl rád. Byl ale hodně proti tomu, abych děti vedla k pravdě. Za ty roky jsem prolila spoustu slz. Říkala jsem si, jestli moje děti vůbec někdy začnou Jehovovi sloužit.“

5. O čem budeme mluvit v tomhle článku?

5 Maminky, i vám se může podařit to samé co Euniké. V tomhle článku si ukážeme, jak ji můžete napodobit. Rozebereme si, jak můžete svoje děti učit tím, co říkáte, i tím, co děláte. Taky si řekneme, jak vám pomůže Jehova.

UČTE SVOJE DĚTI TÍM, CO ŘÍKÁTE

6. Co Timoteovi pomohlo, aby se stal křesťanem? (2. Timoteovi 3:14, 15)

6 Když byl Timoteus malý, jeho maminka se snažila, aby co nejlíp znal „svaté spisy“, tak jak jim Židé tehdy rozuměli. O Ježíšovi samozřejmě v té době ještě nic nevěděla. I tak ale dala Timoteovi dobrý základ, aby později mohl přijmout křesťanství. Udělá to? Rozhodnutí bylo na něm. Ale v tom, že se „přesvědčil“ o pravdě, určitě sehrála jeho maminka významnou roli. (Přečti 2. Timoteovi 3:14, 15.) Z toho, že se jí navzdory překážkám podařilo pomoct Timoteovi, aby poznal Jehovu, musela mít obrovskou radost. Jméno Euniké vychází ze slova, které znamená „zvítězit“, a ona opravdu zvítězila.

7. Jak mohla Euniké Timoteovi pomáhat, aby i po křtu dělal pokroky?

7 Křest byl důležitým krokem v Timoteově životě, ale Euniké věděla, že ještě není vyhráno. Pořád mohla mít obavy, jaký bude jeho život dál. Nezaplete se se špatnou společností? Nepůjde studovat do Atén a nezláká ho tam nějaká pohanská filozofie? Nepromrhá svůj čas, energii a mládí honbou za bohatstvím? Euniké nemohla rozhodovat za něj, ale mohla mu pomoct, aby se rozhodoval správně. Jak? Mohla ho dál povzbuzovat, aby prohluboval svoji lásku k Jehovovi a vděčnost za to, co pro něj Jehova a Ježíš udělali. Nábožensky rozdělené rodiny ale nejsou jediné, kdo musí řešit náročné situace. I když jsou oba rodiče v pravdě, může pro ně být těžké působit na srdce svých dětí, aby se rozhodly sloužit Jehovovi. Co se můžou od Euniké naučit?

8. Jak může sestra pomáhat svému manželovi pečovat o duchovní potřeby jejich dětí?

8 Studuj s dětmi Bibli. Pokud je tvůj manžel v pravdě, Jehova si přeje, abys mu pomáhala pečovat o duchovní potřeby vašich dětí. Podporuj pravidelné rodinné uctívání. Mluv o něm pozitivně a přemýšlej, co můžeš udělat pro to, aby se při něm všichni cítili dobře. Možná bys taky mohla manželovi pomoct s vymýšlením různých studijních projektů. A pokud už vaše děti mají věk na to, abyste s každým zvlášť studovali knihu Radujte se ze života navždy!, můžeš na tom s manželem spolupracovat.

9. Kde můžou maminky, které nemají manžela v pravdě, najít pomoc?

9 Někdy ale odpovědnost za studium s dětmi leží na mamince, ať už proto, že je na výchovu dětí sama, nebo proto, že její manžel neslouží Jehovovi. Pokud je to i tvůj případ, nemusíš se bát. Jehova tě v tom nenechá. Boží organizace připravila spoustu skvělých pomůcek, které můžeš při studiu používat. Můžeš se taky jiných, zkušených rodičů zeptat, jak s nimi na rodinném uctívání pracují oni. c (Přísl. 11:14) Jehova ti taky rád pomůže dobře s dětmi komunikovat. Pros ho, abys dokázala zjistit, co si tvoje děti doopravdy myslí a co cítí. (Přísl. 20:5) Upřímný rozhovor může začít i jednoduchou otázkou, jako třeba: „Co je pro tebe ve škole nejtěžší?“

10. Co dalšího můžeš pro svoje děti dělat?

10 Uč svoje děti o Jehovovi při každé příležitosti. Využívej různé situace, kdy s nimi můžeš mluvit o něm i o tom, co všechno pro vás dělá. (5. Mojž. 6:6, 7; Iz. 63:7) Je to zvlášť důležité, pokud s dětmi nemůžeš pravidelně studovat doma. Christine, o které jsme se už zmínili, říká: „Neměla jsem moc příležitostí mluvit s dětmi o duchovních věcech. A tak když už se nějaká naskytla, snažila jsem se ji využít. Chodili jsme na procházky nebo jsme nasedli do kánoe, odpluli kousek od břehu a povídali jsme si o tom, co krásného Jehova vytvořil, a o spoustě dalších duchovních věcí. A když děti trochu povyrostly, vedla jsem je k tomu, aby si Bibli studovaly samy.“ Mluv pozitivně o Jehovově organizaci a o bratrech a sestrách. Nekritizuj starší. To, jak o nich mluvíš, může mít velký vliv na to, jestli je tvoje děti poprosí o pomoc, až to budou potřebovat.

11. Proč je podle Jakuba 3:18 důležité přispívat k pokojné atmosféře?

11 Přispívej k pokojné atmosféře. Manželovi i dětem dávej často najevo, že je máš ráda. O manželovi mluv hezky a s úctou a veď k tomu i vaše děti. Budeš tak vytvářet pokojnou atmosféru, ve které bude pro děti jednodušší poznávat Jehovu. (Přečti Jakuba 3:18.) Je to vidět z vyprávění Jozsefa, který slouží jako zvláštní průkopník v Rumunsku. Když vyrůstal, s maminkou a sourozenci sloužili Jehovovi, ale táta jim v tom tvrdě bránil. Jozsef vzpomíná: „Maminka se hodně snažila, abychom se doma cítili dobře. Čím drsnější táta byl, tím byla maminka laskavější. Když si všimla, že je pro nás těžké mít k němu úctu a poslouchat ho, povídala si s námi o Efezanům 6:1–3. Taky s námi mluvila o tom, jaké má tatínek hezké vlastnosti a proč bychom si ho měli vážit. Uklidnila tak spoustu napjatých situací.“

UČTE SVOJE DĚTI TÍM, CO DĚLÁTE

12. Jak Timotea ovlivnil příklad Euniké? (2. Timoteovi 1:5)

12 Přečti 2. Timoteovi 1:5. Euniké byla pro Timotea dobrým příkladem. Určitě mu vysvětlovala, že pravá víra se projevuje skutky. (Jak. 2:26) Když Timoteus pozoroval, co jeho maminka dělá, mohl vnímat, že ji k tomu motivuje silná láska k Jehovovi. Zároveň určitě viděl, že jí služba Jehovovi přináší radost. Jaký to na něj mělo vliv? Jak napsal apoštol Pavel, Timoteus měl stejně silnou víru jako ona. To nebyla náhoda. Všímal si jejího příkladu a rozhodl se ho napodobovat. I dnes se spoustě maminek podařilo zapůsobit na srdce členů své rodiny a získat je „beze slova“. (1. Petra 3:1, 2) Může se to podařit i tobě. Jak?

13. Proč by maminka měla mít na prvním místě svůj vztah s Jehovou?

13 Na prvním místě měj vztah s Jehovou. (5. Mojž. 6:5, 6) Tak jako většina maminek i ty přinášíš spoustu obětí. Aby ses postarala o to, co děti potřebují, obětuješ svůj čas, peníze, spánek a další věci. Nikdy bys ale neměla obětovat svůj vztah s Jehovou. I když toho máš hodně, pravidelně si udělej čas na modlitbu a osobní studium a snaž se nevynechávat shromáždění. Budeš tak posilovat svoje přátelství s Jehovou a dávat dobrý příklad svojí rodině i ostatním.

14., 15. Co tě zaujalo na tom, co vypráví Leanne, Maria a João?

14 Jak některým mladým pomohl příklad jejich maminky, aby si zamilovali Jehovu a naučili se mu důvěřovat? Christinina dcera Leanne říká: „Když byl táta doma, nemohli jsme studovat. Maminka ale nikdy nechyběla na shromáždění. I když jsme toho z Bible moc neznali, vynahradila to svým příkladem a přesvědčením. Ještě než jsme začali chodit na shromáždění, věděli jsme, že je to pravda.“

15 Maria vzpomíná, že když šly na shromáždění, táta jim pak někdy fyzicky i slovně ubližoval. Říká: „Maminka je jedna z nejstatečnějších sester, jaké znám. Jako malá jsem některé věci nechtěla dělat, protože jsem se bála, co na to řeknou druzí. Když jsem ale viděla, jak je maminka odvážná a jak Jehovu vždycky dává na první místo, pomohlo mi to svůj strach překonat.“ João říká, že jim táta zakazoval doma mluvit o duchovních věcech. Vypráví: „Asi nejvíc na mě působilo to, že maminka byla ochotná vzdát se čehokoli, aby byl táta spokojený – kromě svojí lásky k Jehovovi.“

16. Jaký vliv může mít příklad maminek na druhé?

16 Maminky, pamatujte, že váš příklad je povzbuzením pro druhé. Vezměte si, jaký vliv měl příklad Euniké na apoštola Pavla. Napsal, že stejnou nepokryteckou víru jako Timoteus „měla už … [jeho] matka Euniké“. (2. Tim. 1:5) Kdy si její víry poprvé všiml? S Loidou a Euniké se nejspíš seznámil, když během své první misionářské cesty navštívil Lystru, a možná jim pomohl přijmout křesťanství. (Sk. 14:4–18) Na Euničinu víru vzpomínal ještě po nějakých 15 letech, když psal Timoteovi. Je z toho vidět, že její příklad udělal na něj a zřejmě i na spoustu dalších křesťanů velký dojem. Pokud vychováváš děti sama nebo tvůj manžel neslouží Jehovovi, buď si jistá, že tvůj příklad povzbuzuje a motivuje druhé.

Pomáhat dítěti, aby duchovně rostlo, chce čas. Nevzdávej to! (17. odstavec)

17. Co by měly maminky dělat, když se zdá, že děti na jejich snahy nereagují?

17 Možná se ti ale zdá, že i když děláš maximum, tvoje dítě na to nijak nereaguje. Co s tím? Pamatuj, že to chce čas. Jak je to vidět na obrázku, když zasadíš semínko, možná tě napadne, jestli z něj někdy vyroste rostlina, která ponese plody. Přestože si nemůžeš být jistá výsledkem, rostlinu zaléváš, abys jí vytvořila ty nejlepší podmínky k růstu. (Mar. 4:26–29) Podobně si možná někdy říkáš, jestli se ti daří působit na srdce svých dětí. Samozřejmě nemůžeš zajistit, aby se rozhodovaly správně. Když se ale ze všech sil snažíš je dobře vést, můžeš jim vytvořit ty nejlepší podmínky k tomu, aby mohly duchovně růst. (Přísl. 22:6)

SPOLÉHEJ SE NA POMOC OD JEHOVY

18. Jak může Jehova tvému dítěti pomoct, aby duchovně rostlo?

18 Jehova už pomohl mnoha mladým, aby se stali jeho přáteli. Bylo to tak v biblických dobách a je to tak i dnes. (Žalm 22:9, 10) A pokud si tvoje děti budou přát duchovně růst, může v tom pomoct i jim. (1. Kor. 3:6, 7) I když se zdá, že se od Jehovy vzdalují, on si jich dál s láskou všímá. (Žalm 11:4) Když u nich uvidí i sebemenší náznak toho, že mají „správný postoj“, rád jim pomůže. (Sk. 13:48; 2. Par. 16:9) A tobě může pomoct, abys řekla správnou věc v tu správnou chvíli – v době, kdy to tvoje dítě nejvíc potřebuje slyšet. (Přísl. 15:23) Nebo může podnítit někoho ze sboru, aby se o něj osobně zajímal. A i když už je dospělé, Jehova mu může připomenout něco z toho, co jsi ho v dětství učila. (Jan 14:26) Když budeš svoje děti dál učit tím, co říkáš, i tím, co děláš, Jehova bude mít čemu požehnat.

19. Proč si můžeš být jistá, že z tebe má Jehova radost?

19 Jehova tě miluje bez ohledu na to, jak se rozhodují tvoje děti. Miluje tě proto, že ty miluješ jeho. Pokud svoje děti vychováváš sama, Jehova ti slibuje, že bude jejich otcem a tvým ochráncem. (Žalm 68:5) Nemůžeš zajistit, aby se rozhodly sloužit Jehovovi. Když se ale budeš dál spoléhat na jeho pomoc a budeš dělat všechno, co je v tvých silách, bude z tebe mít radost.

PÍSEŇ Č. 48 Choďme s Jehovou každý den

a V tomhle článku si ukážeme, jak může maminkám, které chtějí, aby si jejich děti zamilovaly Jehovu, pomoct příklad Timoteovy maminky Euniké.

b Některá jména byla změněna.

c Můžeš se například podívat do 50. lekce v knize Radujte se ze života navždy! a do 9. části brožury Vaše rodina může být šťastná.