15. STUDIJNÍ ČLÁNEK
Co se učíme z Ježíšových zázraků?
„Procházel zemí, konal dobro a uzdravoval.“ (SK. 10:38)
PÍSEŇ Č. 13 Kristus je náš vzor
CO SE DOZVÍŠ a
1. Popiš okolnosti Ježíšova prvního zázraku.
PŘEDSTAV SI tuhle situaci: Je podzim 29 n. l. a Ježíš začíná svoji službu. Se svojí matkou Marií a některými svými učedníky je pozvaný na svatební hostinu v Káně. Je to vesnice, která leží severně od Nazaretu, kde vyrůstal. Marie je rodinná přítelkyně ženicha a nevěsty a zřejmě pomáhá s péčí o hosty. Ale během hostiny vznikne problém, který by mohl mladý pár i jejich příbuzné dostat do hodně trapné situace – dochází víno. b Možná přišlo víc lidí, než čekali. A tak jde Marie rychle za svým synem a říká mu: „Nemají víno.“ (Jan 2:1–3) Co on na to? Udělá něco neobyčejného – zázračně přemění vodu v „dobré víno“. (Jan 2:9, 10)
2., 3. a) K čemu Ježíš využíval svoji zázračnou moc? b) Co nám to přinese, když budeme o Ježíšových zázracích přemýšlet?
2 Během své služby Ježíš udělal spoustu dalších zázraků. c Svojí zázračnou mocí pomohl desítkám tisíc lidí. Vezmi si třeba jenom dvě takové situace. Když nasytil 5 000 mužů a později 4 000, mohlo se to dohromady týkat víc než 27 000 lidí. Byly u toho totiž i ženy a děti. (Mat. 14:15–21; 15:32–38) Při obou příležitostech taky uzdravil hodně nemocných. (Mat. 14:14; 15:30, 31) Představ si, jak nadšení ti lidé museli být, když je Ježíš zázračně uzdravil a dal jim jídlo.
3 Z Ježíšových zázraků se toho můžeme hodně naučit. V tomhle článku si ukážeme, jak můžou posílit naši víru. Taky si rozebereme, s jakou pokorou a soucitem Ježíš ty zázraky dělal a jak můžeme tyhle vlastnosti napodobovat.
CO SE UČÍME O JEHOVOVI A JEŽÍŠOVI
4. O kom se učíme z Ježíšových zázraků?
4 Z Ježíšových zázraků se něco učíme nejenom o něm, ale i o jeho Otci a to může hodně posílit naši víru. Vždyť to byl Jehova, kdo za těmi zázraky stál. Skutky 10:38 říkají: „Bůh pomazal Ježíše z Nazaretu svatým duchem a mocí. Ten pak procházel zemí, konal dobro a uzdravoval všechny, které utlačoval Ďábel. Bůh byl totiž s ním.“ Nezapomeň taky, že ze všeho, co Ježíš řekl a udělal – a to platí i o jeho zázracích – bylo dokonale vidět, jak jeho Otec přemýšlí a jaké má pocity. (Jan 14:9) Podíváme se teď na tři věci, které se z Ježíšových zázraků můžeme naučit.
5. Co Ježíše motivovalo, aby dělal zázraky? (Matouš 20:30–34)
5 Zaprvé, Ježíš a jeho Otec nás hluboce milují. Když byl Ježíš na zemi, využíval svoji zázračnou moc k tomu, aby zmírnil utrpení lidí. Je z toho vidět, jak moc nás miluje. Jednou ho prosili o pomoc dva slepí muži. (Přečti Matouše 20:30–34.) Všimni si, že Ježíšovi jich „bylo líto“, a tak je uzdravil. Řecké sloveso, které je na tomhle místě přeložené jako „být líto“, poukazuje na velmi silný pocit hluboko uvnitř člověka. Takový hluboký soucit je projevem lásky. A Ježíše motivoval i k tomu, aby hladovým lidem zajistil jídlo a vyléčil malomocného člověka. (Mat. 15:32; Mar. 1:41) Můžeme si být jistí, že Jehova, Bůh něžného soucitu, a jeho Syn nás ze srdce milují a bolí je, když prožíváme něco těžkého. (Luk. 1:78; 1. Petra 5:7) Dokážeš si představit, jak moc si přejí odstranit všechny problémy, které lidi trápí?
6. Jakou moc Ježíš od Boha dostal?
6 Zadruhé, Bůh dal Ježíšovi moc vyřešit všechny lidské problémy. Ježíš svými zázraky ukázal, že dokáže vyřešit všechno, na co jsme my lidé krátcí. Má moc odstranit samotný kořen našich problémů – zděděný hřích – a všechno, co s ním souvisí, včetně nemocí a smrti. (Mat. 9:1–6; Řím. 5:12, 18, 19) Z jeho zázraků bylo vidět, že dokáže vyléčit všechny možné nemoci, a dokonce křísit mrtvé. (Mat. 4:23; Jan 11:43, 44) Taky má moc nad přírodními živly a je silnější než démoni. (Mar. 4:37–39; Luk. 8:2) Když vidíme, jak velkou moc Jehova svému Synovi svěřil, dodává nám to klid.
7., 8. a) O čem nás ujišťují Ježíšovy zázraky? b) Na jaký zázrak se těšíš ty?
7 Zatřetí, můžeme si být naprosto jistí, že až tu bude vládnout Boží království, splní se všechny Boží sliby. Ze zázraků, které Ježíš tady na zemi dělal, je vidět, co bude dělat v daleko větším měřítku jako král Božího království. Představ si, co nás pod jeho vládou už brzo čeká! Budeme dokonale zdraví, protože odstraní všechny naše nemoci a zdravotní problémy. (Iz. 33:24; 35:5, 6; Zjev. 21:3, 4) Už nikdy nebudeme hladovět ani nezažijeme žádnou přírodní katastrofu. (Iz. 25:6; Mar. 4:41) Budeme s nadšením vítat naše blízké, kteří budou vzkříšeni. (Jan 5:28, 29) Na jaký zázrak se nejvíc těšíš ty?
8 Ježíš dělal zázraky s obrovskou pokorou a soucitem. Určitě bychom si přáli tyhle vlastnosti napodobovat. Zamyslíme se teď nad dvěma příběhy. A začneme svatbou v Káně.
CO SE UČÍME O POKOŘE
9. Co Ježíš udělal na svatební hostině? (Jan 2:6–10)
9 Přečti Jana 2:6–10. Když na hostině došlo víno, měl Ježíš povinnost s tím něco udělat? Ne. Neexistovalo žádné proroctví, podle kterého měl Mesiáš zázračně vyrobit víno. Ale představ si, jak by ti bylo, kdyby došlo pití na tvojí svatbě. Ježíš s tou rodinou určitě soucítil, hlavně s nevěstou a ženichem. A nechtěl, aby se cítili trapně. Proto udělal zázrak, jak už jsme o tom mluvili v úvodu. Přeměnil vodu (asi 390 litrů) v dobré víno. Proč ho udělal tolik? Možná proto, aby nějaké zbylo na další příležitosti. Nebo možná proto, aby se prodalo a mladý pár si mohl přilepšit. Každopádně se novomanželům muselo hodně ulevit.
10. Jaké zajímavé detaily jsou v 2. kapitole Jana? (Viz taky obrázek.)
10 Zamyslíme se teď nad některými důležitými detaily, o kterých se píše v 2. kapitole Jana. Všiml sis, že to nebyl Ježíš, kdo ty kamenné nádoby naplnil vodou? Nechtěl na sebe poutat pozornost, a tak řekl sloužícím, ať to udělají. (6., 7. verš) A když vodu přeměnil ve víno, nedal ho ochutnat vedoucímu hostiny on sám. Zase to dal za úkol sloužícím. (8. verš) Dokážeš si představit, že by se Ježíš postavil před hosty a s pýchou v hlase prohlásil: „Ochutnejte trochu vína, co jsem právě udělal.“ To asi těžko!
11. Co se z Ježíšova zázraku učíme?
11 Co se z Ježíšova zázraku v Káně učíme? Je to lekce pokory. Ježíš se tím zázrakem nechlubil. Vlastně se nikdy nechlubil tím, co se mu podařilo. Naopak, všechny zásluhy vždycky pokorně připsal svému Otci. (Jan 5:19, 30; 8:28) Když se na sebe budeme dívat stejně pokorně jako Ježíš, ani my se nebudeme chlubit tím, co se nám podařilo. Ať už pro Jehovu děláme cokoli, nechlubme se sami sebou, ale tím, jak úžasnému Bohu můžeme sloužit. (Jer. 9:23, 24) Připisujme všechny zásluhy jemu. Koneckonců co bychom bez jeho pomoci dokázali? (1. Kor. 1:26–31)
12. Jak ještě můžeme napodobovat Ježíšovu pokoru? Ukaž to na příkladu.
12 Jak ještě můžeme Ježíšovu pokoru napodobovat? Představ si tuhle situaci: Mladý služební pomocník si připravuje svoji první přednášku a jeden starší mu s tím hodně pomáhá. Přednáška díky tomu dopadne skvěle a sbor je z ní nadšený. Po shromáždění za tím starším někdo zajde a řekne mu: „To byla krásná přednáška! Moc se mu povedla, viď?“ Je opravdu nutné, aby ten starší řekl něco jako: „To jo, ale víš, kolik času mě to stálo?“ Ne. Může prostě pokorně říct: „Je to tak, jsem na něho hrdý.“ Když jsme pokorní, nerozhlašujeme, co dobrého jsme pro koho udělali. Stačí nám, že to ví Jehova a že si toho váží. (Srovnej s Matoušem 6:2–4; Hebr. 13:16) Když se snažíme být pokorní jako Ježíš, Jehova z toho má určitě radost. (1. Petra 5:6)
CO SE UČÍME O SOUCITU
13. Co Ježíš vidí u města Nain a jak na to zareaguje? (Lukáš 7:11–15)
13 Přečti Lukáše 7:11–15. Jsme asi v polovině Ježíšovy služby. Představ si, jak cestuje do galilejského města Nain. Je to kousek od Šunemu, kde prorok Eliša asi před 900 lety vzkřísil syna jedné ženy. (2. Král. 4:32–37) Když se Ježíš blíží k městské bráně, právě z ní vychází pohřební průvod. Ten pohled je o to smutnější, že jedné vdově zemřelo její jediné dítě. Truchlící maminku doprovází velký zástup lidí. Ježíš průvod zastaví a udělá pro ni něco nezapomenutelného. Jejího syna vzkřísí. Je to první ze tří Ježíšových vzkříšení, o kterých se píše v evangeliích.
14. Jaké zajímavé detaily jsou v 7. kapitole Lukáše? (Viz taky obrázek.)
14 Zamyslíme se teď nad některými důležitými detaily, o kterých se píše v 7. kapitole Lukáše. Všiml sis, že jakmile Ježíš tu nešťastnou maminku uviděl, „bylo mu jí líto“? (13. verš) Ta žena možná šla před nosítky, na kterých leželo tělo jejího syna, a plakala. Ten pohled Ježíše naplnil soucitem. On ale soucit nejenom cítil, taky ho dal najevo. Přišel k ní a jemně jí řekl: „Neplač.“ A pak pro ni něco udělal. Mladého muže vzkřísil a „vrátil [ho] matce“. (14., 15. verš)
15. Co se z Ježíšova zázraku učíme?
15 Co se z tohoto Ježíšova zázraku učíme? Je to lekce soucitu. Když někomu někdo zemře, samozřejmě ho nemůžeme vzkřísit tak jako Ježíš. V čem ale Ježíše napodobit můžeme, je to, že s nimi budeme mít soucit. Projeví se to tak, že budeme všímaví a iniciativní. Můžeme jim něco hezkého říct nebo pro ně udělat něco, co jim pomůže a utěší je. d (Přísl. 17:17; 2. Kor. 1:3, 4; 1. Petra 3:8) I pár slov nebo nějaký laskavý skutek pro ně můžou hodně znamenat.
16. Co se učíme z příběhu jedné maminky, které zemřela dcera? (Viz ilustrační obrázek.)
16 Je to hezky vidět na jednom příběhu. Před lety si jedna sestra při shromáždění všimla, že jiná sestra, která seděla přes uličku, pláče. Zrovna se zpívala píseň o vzkříšení a jí nedávno zemřela dcera. Ta sestra šla hned k ní, vzala ji kolem ramen a zbytek písně zpívala s ní. Ta maminka později vzpomínala: „Pocítila jsem velkou lásku k bratrům a sestrám.“ Byla moc ráda, že na to shromáždění šla. Řekla: „Tady, v sále Království, na nás čeká pomoc.“ Když soucítíme s těmi, kdo jsou zdrcení smrtí blízkého člověka, a něco pro ně uděláme, i kdyby to byla jenom drobnost, můžeme si být jistí, že Jehova si toho vždycky všimne a váží si toho. (Žalm 34:18)
SKVĚLÝ STUDIJNÍ PROJEKT
17. Co si z dnešního článku odnášíš?
17 Ježíšovy zázraky, o kterých čteme v evangeliích, jsou skvělý materiál pro studijní projekt. Co se z nich učíme? 1. Jehova a Ježíš nás hluboce milují, 2. Ježíš má moc vyřešit všechny lidské problémy a 3. vůbec nemusíme pochybovat o tom, že Ježíš jako král Božího království už brzo zajistí, aby se splnily všechny Boží sliby. Když si budeš na Ježíšových zázracích všímat různých detailů, uvidíš v tom jeho vlastnosti a můžeš přemýšlet o tom, jak je napodobovat. Co kdybys při osobním studiu nebo rodinném uctívání prozkoumal další Ježíšovy zázraky? Uvidíš, že najdeš spoustu pokladů, o které se pak můžeš podělit s ostatními. To budou krásné rozhovory! (Řím. 1:11, 12)
18. Co si rozebereme v dalším článku?
18 V evangeliích čteme, že ke konci své služby Ježíš vzkřísil třetího člověka. Tentokrát to ale bylo jiné. Vzkřísil svého dobrého přítele a stalo se to za neobvyklých okolností. Co se z toho zázraku můžeme naučit? A jak můžeme svoji naději na vzkříšení upevňovat? O tom bude další článek.
PÍSEŇ Č. 20 Dal jsi za nás svého Syna
a Utišil prudkou bouři, uzdravoval nemocné a křísil mrtvé. Příběhy o Ježíšových zázracích jsou prostě strhující. Ale nebyly do Bible zapsané jen tak pro zajímavost. Máme se z nich něco naučit – něco o Jehovovi a Ježíšovi, co posílí naši víru, a taky něco o vlastnostech, na kterých bychom měli pracovat.
b Jeden znalec Bible vysvětluje: „Pohostinnost byla na Východě posvátnou povinností a nepovažovalo by se za dostatečné, kdyby bylo něčeho jen tak akorát. Skutečná pohostinnost, zvláště na svatební hostině, znamenala, že všeho bude nadbytek.“
c V evangeliích je víc než 30 zmínek o Ježíšových zázracích. Ve skutečnosti jich ale udělal víc, protože Bible nepopisuje detailně každý z nich. Jednou za ním přišlo „celé město“ a on „uzdravil spoustu lidí, kteří trpěli různými nemocemi“. (Mar. 1:32–34)
d Tipy, jak utěšit ty, kterým někdo zemřel, najdeš v článku „Plačte s těmi, kdo pláčou“, který vyšel ve Strážné věži z července 2017.
e POPIS OBRÁZKU: Ježíš zpovzdálí pozoruje, jak nevěstě, ženichovi a jejich hostům udělalo radost dobré víno.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ