16. STUDIJNÍ ČLÁNEK
„Tvůj bratr vstane“
„Ježíš [Martě] řekl: ‚Tvůj bratr vstane.‘“ (JAN 11:23)
PÍSEŇ Č. 148 Jehova opatřuje únik
CO SE DOZVÍŠ a
1. Z čeho bylo vidět, že malý Matthew pevně věří ve vzkříšení?
MALÝ Matthew je vážně nemocný a má za sebou spoustu operací. Když mu bylo sedm, s rodinou se koukali na hlavní pořad na JW Broadcasting®. Na konci toho dílu byl videoklip o tom, jak budeme v novém světě vítat ty, kdo nám zemřeli. b Matthew pak přišel za rodiči, chytl je za ruce a řekl: „Mami, tati, vidíte? I kdybych umřel, Jehova mě vzkřísí. Prostě na mě počkáte. Bude to dobré.“ Umíš si představit, jak se v tu chvíli cítili? Naděje na vzkříšení byla pro jejich syna tak živá!
2., 3. Proč je dobré, aby každý z nás přemýšlel o naději na vzkříšení?
2 Je dobré, když o biblickém slibu, že bude vzkříšení, všichni čas od času přemýšlíme. (Jan 5:28, 29) Proč? Protože náš život může ohrozit nějaká vážná nemoc nebo nám zničehonic může zemřít někdo blízký. (Kaz. 9:11 Jak. 4:13, 14) Naděje na vzkříšení nás může v takových chvílích držet nad vodou. (1. Tes. 4:13) Bible nás ujišťuje, že nás náš nebeský Otec dobře zná a že nás ze srdce miluje. (Luk. 12:7) Představ si, jak dokonale nás musí znát, aby nás mohl znovu vytvořit se stejnou osobností a všemi vzpomínkami. Tak moc si přeje, abychom žili věčně, že je dokonce ochotný nás vzkřísit, kdyby to bylo nutné. To je obrovský důkaz jeho lásky!
3 V tomhle článku si nejdřív ukážeme, proč můžeme ve vzkříšení věřit. Pak se zamyslíme nad jedním úžasným příběhem z Bible, ze kterého jsou slova v klíčovém verši: „Tvůj bratr vstane.“ (Jan 11:23) A nakonec si řekneme, co můžeme udělat pro to, aby naše naděje na vzkříšení byla ještě živější.
PROČ MŮŽEME VĚŘIT VE VZKŘÍŠENÍ
4. Kdy uvěříš nějakému slibu? Uveď příklad.
4 Kdy uvěříš nějakému slibu? Když jsi přesvědčený, že ten, kdo ho dal, ho chce splnit a taky to dokáže. Jeden příklad: Představ si, že ti bouřka poničila dům. Přijde za tebou kamarád a slíbí ti, že ti ho pomůže opravit. Myslí to upřímně a ty nepochybuješ o tom, že ti chce pomoct. A jestli je to navíc šikovný řemeslník a má potřebné nástroje, víš, že to i dokáže. A tak mu věříš. A jak je to se slibem o vzkříšení? Opravdu ho Bůh chce a dokáže splnit?
5., 6. Proč si můžeme být jistí, že Jehova chce lidi vzkřísit?
5 Chce Jehova vzkřísit ty, kdo zemřeli? Rozhodně ano! Slib o vzkříšení nechal zapsat do Bible, a to na celou řadu míst. (Iz. 26:19; Oz. 13:14; Zjev. 20:11–13) A když Jehova něco slíbí, vždycky to dodrží. (Jozue 23:14) Ve skutečnosti se vzkříšení nemůže dočkat. Proč to můžeme říct?
6 Zamysli se nad tím, co řekl Job. Byl si jistý, že i kdyby zemřel, Jehova by ho toužil vzkřísit. (Job 14:14, 15; ppč.) A vrátit život chce všem svým služebníkům, kteří zemřeli. Touží je zase vidět živé, zdravé a šťastné. A co ty miliardy lidí, kteří neměli možnost poznat pravdu o Jehovovi? I ty si náš milující Bůh přeje vzkřísit. (Sk. 24:15) Chce jim dát šanci se s ním spřátelit a žít na zemi věčně. (Jan 3:16) Je tedy jasné, že Jehova chce vzkřísit ty, kdo zemřeli.
7., 8. Proč si můžeme být jistí, že Jehova dokáže vzkřísit mrtvé?
7 Dokáže Jehova vzkřísit mrtvé? O tom není pochyb! Vždyť je všemohoucí. (Zjev. 1:8) Je tak mocný, že porazí jakéhokoli nepřítele, dokonce i smrt. (1. Kor. 15:26) Dodává nám to klid a sílu. Vezmi si, co během druhé světové války zažila sestra Emma Arnoldová. Ona i její rodina si toho kvůli své víře hodně vytrpěli. Když chtěla utěšit svoji dcerku, protože jim v nacistických koncentračních táborech zemřeli jejich blízcí, řekla jí: „Kdyby smrt mohla natrvalo držet lidstvo v zajetí, byla by silnější než Bůh, viď?“ Je to tak. Nikdo a nic není silnější než Jehova. Všemohoucí Bůh život stvořil, a tak ho dokáže vrátit těm, kdo zemřeli.
8 Jaký je další důvod, proč si můžeme být jistí, že Bůh dokáže vzkřísit mrtvé? Má neomezenou paměť. Ví, jak se jmenuje každičká hvězda. (Iz. 40:26) A tak nemá nejmenší problém pamatovat si i ty, kdo zemřeli. (Job 14:13; Luk. 20:37, 38) O těch, které chce vzkřísit, si dokáže vybavit i ty nejmenší detaily, včetně jejich genetického kódu, zážitků a vzpomínek.
9. Proč věříš, že Jehova svůj slib o vzkříšení splní?
9 Je jasné, že Jehovovu slibu o vzkříšení můžeme věřit. Víme totiž, že ho chce i dokáže splnit. Je tady ale další důvod, proč si tím můžeme být jistí: Jehova už to v minulosti udělal. V biblických dobách dal několika svým věrným služebníkům, včetně Ježíše, moc, aby někomu vrátili život. Na jeden takový příběh o tom, jak někoho vzkřísil Ježíš, se teď podíváme do 11. kapitoly Jana.
JEŽÍŠOVI UMÍRÁ JEHO DOBRÝ PŘÍTEL
10. Co se stane, když Ježíš káže na druhé straně Jordánu, a co udělá? (Jan 11:1–3)
10 Přečti Jana 11:1–3. Představ si, že jsi v Betanii. Je to vesnice, kde má Ježíš svoje blízké přátele – Lazara a jeho dvě sestry, Marii a Martu. (Luk. 10:38–42) Blíží se konec roku 32 n. l. a Lazar onemocní. Jeho sestry si o něho dělají starosti, a tak pošlou zprávu Ježíšovi. Ten je zrovna na druhé straně Jordánu, asi dva dny cesty od Betanie. (Jan 10:40) Ale v době, kdy se k němu ta zpráva dostane, Lazar umírá. I když Ježíš ví, že jeho přítel právě zemřel, zůstane za Jordánem ještě dva dny a až pak se vydá do Betanie. Když tam dorazí, Lazar je mrtvý už čtyři dny. Ježíš se ale chystá udělat něco, z čeho budou mít jeho přátelé obrovskou radost a co oslaví Boha. (Jan 11:4, 6, 11, 17)
11. Co se z příběhu o Lazarovi učíš o přátelství?
11 Z toho příběhu se taky učíme něco o přátelství. Zamysli se nad tímhle: Když Marie s Martou poslaly Ježíšovi zprávu, nechtěly po něm, aby přišel do Betanie. Prostě mu vzkázaly, že jeho dobrý přítel je nemocný. (Jan 11:3) Když Lazar zemřel, Ježíš ho mohl vzkřísit na dálku. Přesto se rozhodl, že do Betanie půjde, protože chtěl být se svými přáteli Marií a Martou. Máš i ty kamaráda, který ti přijde na pomoc, aniž by sis o to řekl? Pak víš, že máš někoho, na koho se můžeš v „čase tísně“ spolehnout. (Přísl. 17:17) A ty zas můžeš být někým takovým pro druhé, stejně jako byl Ježíš. Ale teď už zpátky k našemu příběhu. Co bylo dál?
12. Co Ježíš slibuje Martě a proč to není planý slib? (Jan 11:23–26)
12 Přečti Jana 11:23–26. Marta se dozvídá, že se Ježíš blíží k Betanii, a spěchá mu naproti. Když se setkají, řekne mu: „Pane, kdybys tu byl, můj bratr by nezemřel.“ (Jan 11:21) A je pravda, že Ježíš Lazara mohl uzdravit. Ale má v úmyslu udělat něco daleko pozoruhodnějšího. Slibuje jí: „Tvůj bratr vstane.“ Chce Martu ještě víc ujistit, že jeho slibu může věřit, a tak jí říká: „Já jsem vzkříšení a život.“ Dostal od Boha moc nad životem a smrtí. Už dřív vzkřísil holčičku krátce potom, co zemřela. A taky vzkřísil mladého muže, zřejmě v den jeho smrti. (Luk. 7:11–15; 8:49–55) Ale dokáže vrátit život někomu, kdo je mrtvý už čtyři dny? Vždyť takové tělo už se začalo rozkládat.
„LAZARE, POJĎ VEN!“
13. Jak Ježíš reaguje, když vidí, že Marie a ostatní pláčou? (Jan 11:32–35; viz taky obrázek)
13 Přečti Jana 11:32–35. Představ si, co se děje dál. Za Ježíšem přichází Lazarova druhá sestra, Marie, a opakuje to samé, co mu řekla její sestra: „Pane, kdybys tu byl, můj bratr by nezemřel.“ Ona i všichni ostatní jsou zlomení zármutkem. Když Ježíš vidí a slyší, jak pláčou, dolehne to i na něj. Se svými přáteli hluboce soucítí, a tak se rozpláče i on. Chápe, jaké to je, když člověk přijde o někoho blízkého. A moc se těší, že už za chvíli se jejich slzy smutku změní v slzy radosti.
14. Co se z Ježíšových slz učíme o Jehovovi?
14 Z Ježíšových slz se učíme, že Jehova je něžný a soucitný Bůh. Proč to můžeme říct? Jak už jsme o tom mluvili v předchozím článku, na Ježíšovi bylo dokonale vidět, jak jeho Otec přemýšlí a jaké má pocity. (Jan 12:45) Takže když čteme, že Ježíš se svými přáteli hluboce soucítil a plakal s nimi, máme jistotu, že Jehovovi je moc líto, když vidí naše slzy. (Žalm 56:8) Když víš, jak něžný a soucitný je náš Bůh, nemáš k němu ještě blíž?
15. Co se stalo u Lazarovy hrobky? (Jan 11:41–44; viz taky obrázek)
15 Přečti Jana 11:41–44. Když Ježíš přijde k Lazarově hrobce, požádá, aby odvalili kámen, který zakrývá její vchod. Marta namítá, že tělo už bude určitě páchnout. Ale Ježíš jí říká: „Neřekl jsem ti, že když uvěříš, uvidíš Boží slávu?“ (Jan 11:39, 40) Pak se podívá k nebi a přede všemi se pomodlí. Všechny zásluhy za to, co se za chvíli stane, chce připsat Jehovovi. Potom zavolá: „Lazare, pojď ven!“ A Lazar vyjde z hrobky. Ježíš právě udělal něco, co mnozí považovali za nemožné.
16. Jak příběh z 11. kapitoly Jana posiluje naši víru ve vzkříšení?
16 Když čteme příběh v 11. kapitole Jana, jsme si ještě jistější, že ke vzkříšení opravdu dojde. Jak to? Vzpomeň si, co Ježíš slíbil Martě: „Tvůj bratr vstane.“ (Jan 11:23) Stejně jako jeho Otec chce i dokáže tenhle slib splnit. Z jeho slz je vidět, jak moc touží lidi vzkřísit a zahojit všechny rány, které smrt působí. A ve chvíli, kdy Lazar vyšel z hrobky, Ježíš znovu dokázal, že má moc někomu vrátit život. Vezmi si taky, co připomněl Martě: „Neřekl jsem ti, že když uvěříš, uvidíš Boží slávu?“ (Jan 11:40) I my máme všechny důvody věřit, že Bůh svůj slib o vzkříšení splní. Co dalšího můžeme udělat pro to, aby naše naděje na vzkříšení byla ještě živější?
CO DĚLAT, ABY TVOJE NADĚJE NA VZKŘÍŠENÍ BYLA JEŠTĚ ŽIVĚJŠÍ
17. Na co můžeme pamatovat, když přemýšlíme o vzkříšeních, ke kterým už došlo?
17 Čti si o vzkříšeních, ke kterým už došlo, a přemýšlej o nich. Bible mluví o osmi lidech, kteří byli vzkříšeni a zase pak žili na zemi. Co kdyby sis každý příběh dopodrobna prostudoval? Pamatuj při tom na to, že to byli skuteční lidé – muži, ženy a děti. Zaměř se na to, co si z toho můžeš odnést. Jak je z každého příběhu vidět, že Bůh chce a dokáže lidem vrátit život? A hlavně přemýšlej o tom nejdůležitějším vzkříšení – o vzkříšení Ježíše. Nezapomeň, že ho pak viděly stovky lidí. To už je slušný základ pro naši víru. (1. Kor. 15:3–6, 20–22)
18. Jak můžeš využívat naše písně o vzkříšení? (Viz taky poznámka pod čarou.)
18 Dobře využívej naše písně, ve kterých se zpívá o vzkříšení. c (Ef. 5:19) Díky těmhle písním bude tvoje naděje ještě živější. Poslouchej si je, zpívej si je a povídejte si o jejich textech na rodinném uctívání. Vryj si jejich slova do mysli a srdce. Když ti pak půjde o život nebo ti umře někdo blízký, Jehova ti svým duchem tyhle písně připomene. Dodají ti sílu a utěší tě.
19. Co všechno si můžeme představovat, když přemýšlíme o vzkříšení? (Viz rámeček „ Na co se jich zeptáš?“.)
19 Popusť uzdu fantazii. Jehova nám dal skvělou schopnost, díky které si dokážeme sami sebe představovat v ráji. Jedna sestra říká: „V představách jsem už v novém světě strávila tolik času, že úplně cítím, jak tam voní růže.“ Jaké to bude, až se setkáš s muži a ženami, kteří v biblických dobách věrně sloužili Bohu? Na koho z nich se těšíš? A na co se ho zeptáš? Taky si představuj, že zase budeš s těmi, kdo ti zemřeli. Jdi do detailů – představuj si, jaká budou vaše první slova, jak si padnete do náruče, jak vám po tvářích potečou slzy radosti.
20. O co bychom se měli snažit?
20 Za slib o vzkříšení jsme Jehovovi neskutečně vděční. Můžeme si být jistí, že ho dodrží, protože to chce udělat a taky to dokáže. Dělej všechno pro to, aby v tvém srdci tahle nádherná naděje nevybledla. Díky tomu budeš mít k Bohu blíž než kdy dřív. Slibuje ti totiž: „Tvoji blízcí vstanou!“
PÍSEŇ Č. 140 Můžeme věčně žít!
a Když ti někdo zemře, naděje na vzkříšení ti určitě hodně pomáhá. Jak bys ale někomu vysvětlil, proč tomu věříš? A co můžeš udělat pro to, aby tvoje naděje byla ještě živější? Právě o tom je dnešní článek. Nám všem má pomoct, aby naše naděje na vzkříšení byla pevnější než kdy dřív.
b Videoklip k písni „Už je to jen krůček“ vyšel v hlavním pořadu z listopadu 2016. Samostatný videoklip vyšel v češtině později.
c Jsou to tyhle písně ze zpěvníku Radostně zpívejme Jehovovi: „Chvalme nového Krále země“ (píseň č. 14), „Buďme vděční za výkupné“ (píseň č. 18) a „Můžeme věčně žít!“ (píseň č. 140). A taky to jsou tyhle písně z JW Broadcasting®: „Už je to jen krůček“, „Budoucí nový svět“ a „Pojď na chvíli se mnou snít“.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ