16. STUDIJNÍ ČLÁNEK

PÍSEŇ Č. 53 Nalaďme se na službu

Jak mít ze služby větší radost

Jak mít ze služby větší radost

„Služte Jehovovi s radostí.“ (ŽALM 100:2)

HLAVNÍ MYŠLENKA

V tomhle článku se zaměříme na několik tipů, které nám pomůžou mít ze služby větší radost.

1. Jak se někteří cítí, když mají s druhými mluvit ve službě? (Viz taky obrázek.)

 JSME Jehovovi služebníci, a tak chodíme do služby, protože našeho nebeského Otce milujeme a chceme druhým pomoct, aby ho poznali. Spoustu z nás služba baví. Ale někteří z ní mají spíš stres. Proč? Možná se stydí a moc si nevěří. Možná jim není příjemné zvonit na někoho, kdo je nečeká. Možná mají strach ze špatné reakce. Anebo byli možná vychovávaní tak, aby s nikým nešli do konfliktu. I když tihle bratři a sestry Jehovu milují, je pro ně těžké mluvit o dobré zprávě s lidmi, které neznají. Ale uvědomují si, jak důležité to je, a proto do služby pravidelně chodí. Jehova z nich musí mít obrovskou radost!

Máš ze služby radost? (1. odstavec)


2. Proč bys neměl být zklamaný, když je pro tebe těžké mít ze služby radost?

2 Je i pro tebe někdy těžké mít ze služby radost? Jestli ano, nebuď zklamaný. To, že si tolik nevěříš, možná ukazuje, že jsi pokorný, nechceš být středem pozornosti a že se nechceš s druhými hádat. A nikdo nechce, aby ho druzí odmítli, zvlášť když se pro ně snaží udělat něco dobrého. Tvůj nebeský Otec ví přesně, jak se cítíš, a rád ti pomůže. (Iz. 41:13) V tomhle článku si rozebereme pět tipů, jak si s takovými pocity poradit a jak mít ze služby větší radost.

ZÍSKÁVEJ SÍLU Z BOŽÍHO SLOVA

3. Co Jeremjášovi pomáhalo kázat?

3 Už tisíce let získávají Boží služebníci sílu z jeho Slova, aby zvládli náročné úkoly. Tak třeba Jeremjáš. Když mu Jehova dal za úkol kázat, nejdřív se mu do toho moc nechtělo. Řekl: „Neumím mluvit, vždyť jsem ještě chlapec.“ (Jer. 1:6) Co mu pomohlo, aby si víc věřil? Sílu získal z Jehovových slov. Měla na něj takový vliv, že prohlásil: „Jeho slovo hořelo … jako oheň uzavřený v mých kostech. Unavilo mě ho v sobě zadržovat.“ (Jer. 20:8, 9) To, co měl oznamovat, ho posilovalo a díky tomu zvládl službu i v náročném obvodu.

4. K čemu to vede, když si čteme Boží Slovo a přemýšlíme o něm? (Kolosanům 1:9, 10)

4 Z Božího Slova získávají sílu i křesťané. Když psal apoštol Pavel dopis Kolosanům, řekl, že pokud budou přesně znát pravdu, bude je to motivovat, aby vedli „život hodný Jehovy“ a „přinášeli ovoce každým dobrým skutkem“. (Přečti Kolosanům 1:9, 10.) K těmhle dobrým skutkům patří i kazání dobré zprávy. Takže když čteme Boží Slovo a přemýšlíme o něm, posiluje to naši víru a ještě víc si uvědomujeme, jak je důležité kázat o Království.

5. Jak můžeme ze čtení a studia Bible získat co nejvíc?

5 Abys získal z Božího Slova co nejvíc, na to, co čteš, studuješ a o čem přemýšlíš, si vyhraď čas. Nespěchej. Když narazíš na verš, kterému moc nerozumíš, nepřeskoč ho. Zkus si k němu něco najít v Online knihovně Strážné věže. Když si na studium vyhradíš čas, posílí to tvoji důvěru, že v Bibli je pravda. (1. Tes. 5:21) Čím víc si tím budeš jistý, tím větší budeš mít chuť mluvit s druhými o tom, co ses z ní dozvěděl.

NA SLUŽBU SE DOBŘE PŘIPRAV

6. Proč bychom se na službu měli dobře připravit?

6 Když se na službu dobře připravíš, může ti to pomoct, abys v ní nebyl tolik ve stresu. I Ježíš pomohl svým učedníkům se na službu připravit, než je poslal kázat. (Luk. 10:1–11) To, co jim řekl, uplatnili a díky tomu byli ve službě úspěšní. Dařilo se jim a měli z toho obrovskou radost. (Luk. 10:17)

7. Jak se můžeme na službu připravit? (Viz taky obrázek.)

7 Jak se můžeme na službu připravit? Nejdřív přemýšlej, o čem chceš s lidmi mluvit, a pak si to zkus říct přirozeně a vlastními slovy. Taky si představ dvě nebo tři možnosti, jak by lidé ve tvém obvodu asi reagovali. Pak přemýšlej, jak bys jim odpověděl. A až budeš ve službě, zkus se uvolnit, usmívej se a buď přátelský.

Na službu se dobře připrav (7. odstavec)


8. V čem se křesťané podobají hliněným nádobám, o kterých mluvil apoštol Pavel?

8 To, jaká je naše úloha ve službě, ukázal apoštol Pavel v jednom přirovnání. Řekl: „Tento poklad … máme v hliněných nádobách.“ (2. Kor. 4:7) Co je ten poklad? Je to kázání dobré zprávy o Království, které zachraňuje životy. (2. Kor. 4:1) A co jsou to ty hliněné nádoby? To jsme my – Boží služebníci, kteří tu zprávu nesou druhým. V Pavlově době obchodníci používali hliněné džbány k převozu cenných věcí, jako třeba jídla, vína a peněz. Podobně nám Jehova svěřil dobrou zprávu, která má velkou hodnotu. S jeho pomocí máme sílu na to ji v pořádku doručit.

MODLI SE O ODVAHU

9. Jak můžeme překonat strach z lidí? (Viz taky obrázek.)

9 Někdy můžeme mít strach z toho, že nás lidé odmítnou nebo na nás budou hrubí. Jak ho překonat? Přemýšlej, o co se modlili apoštolové, když jim zakázali mluvit o Ježíšovi. Nechtěli se nechat strachem ochromit, a tak prosili Jehovu, aby jim pomohl odvážně oznamovat jeho slovo. On jim okamžitě odpověděl. (Sk. 4:18, 29, 31) Když se stane, že i tebe přepadne strach z lidí, modli se k Jehovovi o pomoc. Pros ho, aby tvoje láska k lidem byla silnější než strach z nich.

Modli se o odvahu (9. odstavec)


10. Jak nám Jehova pomáhá, abychom o něm svědčili? (Izajáš 43:10–12)

10 Jehova nás pověřil, abychom o něm svědčili, a slíbil, že nám pomůže být odvážní. (Přečti Izajáše 43:10–12.) Tady jsou jenom čtyři způsoby, jak to dělá. Zaprvé, když kážeme, vždycky je s námi Ježíš. (Mat. 28:18–20) Zadruhé, pomáhají nám andělé, kteří to mají za úkol. (Zjev. 14:6) Zatřetí, máme od Jehovy svatého ducha. Ten nám pomáhá vzpomenout si na věci, které jsme se naučili. (Jan 14:25, 26) A začtvrté, Jehova nám dal bratry a sestry, se kterými můžeme spolupracovat. Takže s jeho pomocí a díky naší duchovní rodině máme všechno, co potřebujeme, abychom byli úspěšní.

BUĎ PŘIZPŮSOBIVÝ A POZITIVNÍ

11. Jak můžeš ve službě mluvit s víc lidmi? (Viz taky obrázek.)

11 Jsi zklamaný, když lidé ve tvém obvodu nejsou doma? Přemýšlej, kde by právě teď mohli být. (Sk. 16:13) Jsou v práci nebo na nákupech? Co kdybys zkusil mluvit s lidmi na ulici? Bratr, který se jmenuje Joshua, říká: „Osvědčilo se mi kázat v obchodních centrech nebo na parkovištích.“ Se svojí manželkou Bridget taky zastihnou víc lidí doma v podvečer nebo v neděli odpoledne. (Ef. 5:15, 16)

Zkus sloužit v jinou dobu nebo na jiném místě (11. odstavec)


12. Jak můžeme zjistit, čemu lidé věří nebo co je trápí?

12 Když lidé ve tvém obvodu nemají o dobrou zprávu moc zájem, zkus zjistit, čemu věří nebo co je trápí. Joshua a Bridget pracují s otázkou na přední straně letáku. Třeba když používají leták Co si myslíte o Bibli?, řeknou: „Někteří lidé si myslí, že Bible je kniha od Boha. Jiní to tak nevidí. Jak to máte vy?“ To často rozproudí rozhovor.

13. Jak to, že je naše služba úspěšná, i když nás lidé odmítají? (Přísloví 27:11)

13 To, jestli je naše služba úspěšná, nezávisí na výsledcích. Jak to? Udělali jsme, co po nás Jehova a jeho Syn chtějí – vydali jsme svědectví. (Sk. 10:42) I když jsme zrovna s nikým nemluvili nebo nikdo neměl zájem, jsme šťastní, protože víme, že jsme udělali radost našemu nebeskému Otci. (Přečti Přísloví 27:11.)

14. Proč můžeme mít radost, když jiný zvěstovatel najde v obvodu člověka, který má zájem?

14 Radost můžeme mít taky z toho, když člověka, který má zájem, najde v obvodu někdo jiný. Strážná věž přirovnala naši službu ke hledání ztraceného dítěte. Je do toho zapojených spoustu lidí a pročesávají jednu oblast za druhou. Když se dítě najde, radost nemá jenom ten, kdo ho našel, ale i všichni ostatní. Týmová práce je i to, když lidem pomáháme stát se učedníky. K tomu, aby se propracoval celý obvod, jsou potřeba všichni zvěstovatelé. A když někdo nový začne chodit na shromáždění, taky z toho mají radost všichni.

ZAMĚŘUJ SE NA LÁSKU K JEHOVOVI A K DRUHÝM

15. Jak nám myšlenka z Matouše 22:37–39 pomůže mít větší radost ze služby? (Viz obrázek.)

15 Co dalšího nám pomůže, abychom měli ze služby větší radost? Láska k Jehovovi a k bližním. (Přečti Matouše 22:37–39.) Představ si, jak šťastný Jehova je, když vidí, co pro něj děláš, a jak šťastní budou lidé, kteří začnou studovat Bibli. A taky pamatuj, že ti, kdo si dobrou zprávu vyslechnou a začnou Jehovovi sloužit, můžou žít věčně. (Jan 6:40; 1. Tim. 4:16)

Když se zaměříš na lásku k Jehovovi a k lidem, budeš mít ze služby větší radost (15. odstavec)


16. Co nám pomůže mít ze služby radost, když nemůžeme vycházet z domova? Uveď příklady.

16 Co když z nějakého důvodu nemůžeš vycházet z domova? Zaměř se na to, co můžeš v té situaci dělat, abys ukázal, že máš Jehovu a druhé rád. Pojďme se podívat, co zažili Samuel a Dania, když museli zůstat doma během pandemie covidu. V té těžké době pravidelně sloužili po telefonu, psali dopisy a vedli přes Zoom biblická studia. Samuel taky mluvil o dobré zprávě s lidmi na klinice, kde se léčil s rakovinou. Říká: „Když prožíváme něco těžkého, sráží nás to psychicky, fyzicky i duchovně. A proto potřebujeme radost ze služby.“ Aby toho nebylo málo, Dania spadla a byla tři měsíce upoutaná na lůžko. A dalšího půl roku musela být na vozíku. Vzpomíná: „Snažila jsem se ve svojí situaci dělat všechno, co jsem mohla. Kázala jsem sestřičce, která za mnou chodila, a taky lidem, kteří nám něco doručovali. A po telefonu jsem měla hezké rozhovory se ženou, která zastupovala jednu zdravotnickou firmu.“ I když Samuel a Dania nemohli dělat tolik co dřív, dělali, co se dalo, a měli z toho radost.

17. Jak můžeš co nejlíp uplatnit tipy z tohohle článku?

17 Tipy v tomhle článku fungují nejlíp, když se zkombinují. Je to jako s vařením podle receptu. Jednotlivé tipy jsou jako ingredience. Když se dají dohromady, vznikne skvělý výsledek. Pokud je budeme uplatňovat všechny, dokážeme se líp vyrovnávat s negativními pocity a budeme mít ze služby větší radost.

JAK TI POMŮŽE MÍT VĚTŠÍ RADOST ZE SLUŽBY, KDYŽ…

  • se na ni dobře připravíš?

  • se budeš modlit o odvahu?

  • se budeš zaměřovat na lásku k Jehovovi a k druhým?

PÍSEŇ Č. 58 Hledáme ty, kdo milují pokoj