17. STUDIJNÍ ČLÁNEK

PÍSEŇ Č. 111 Důvody k radosti

Nikdy neopusť duchovní ráj

Nikdy neopusť duchovní ráj

„Jásejte, věčně se radujte z toho, co tvořím.“ (IZ. 65:18)

HLAVNÍ MYŠLENKA

Zjistíme, co dobrého díky duchovnímu ráji máme a co dělat pro to, aby do něj chtěli přijít další lidé.

1. Co je duchovní ráj a k čemu bychom měli být rozhodnutí?

 NA ZEMI dneska existuje ráj, kde jsou miliony lidí. Mají plné ruce práce, dělají úžasné věci a cítí opravdový pokoj. Jsou rozhodnutí, že ho nikdy neopustí, a zvou do něj co nejvíc lidí, aby v tomhle krásném prostředí mohli žít taky. O čem mluvíme? O duchovním ráji. a

2. V čem je duchovní ráj úžasný?

2 Je úžasné, že v Satanově světě, který je nebezpečný a plný zla a nenávisti, Jehova vytvořil klidné prostředí. (1. Jana 5:19; Zjev. 12:12) Náš milující Bůh vidí, jak ničivý vliv má tenhle svět, a tak nám dal bezpečné místo, abychom mohli duchovně vzkvétat. V Bibli se o duchovním ráji píše jako o „útočišti“ a „dobře zavlažované zahradě“. (Iz. 4:6; 58:11) Lidem, kteří v něm jsou, se díky Jehovovi v těchhle náročných posledních dnech skvěle daří. (Iz. 54:14; 2. Tim. 3:1)

3. Jak se poprvé splnilo proroctví z 65. kapitoly Izajáše?

3 Jehova vedl proroka Izajáše, aby popsal, jak bude život v duchovním ráji vypadat. Píše se o tom v 65. kapitole Izajáše. Poprvé se tohle proroctví splnilo v roce 537 př. n. l. Tenkrát byli kajícní Židé propuštěni ze zajetí v Babyloně a vrátili se do své země. Jeruzalém i chrám byly zničené, ale Jehova svému lidu požehnal a pomohl jim, aby z Jeruzaléma znovu udělali nádherné místo a z chrámu centrum pravého uctívání. (Iz. 51:11; Zech. 8:3)

4. Jak se 65. kapitola Izajáše splňuje v dnešní době?

4 Podruhé se Izajášovo proroctví začalo splňovat v roce 1919. Tehdy byli Boží služebníci vysvobozeni z Velkého Babylonu. Duchovní ráj se pak rozrůstal po celém světě. Díky horlivým hlasatelům Království vznikaly nové a nové sbory a lidé v nich projevovali krásné vlastnosti. Muži a ženy, kteří byli dřív násilní – chovali se jako divoká zvířata – si oblékli „novou osobnost, která byla stvořena podle Boží vůle“. (Ef. 4:24) Samozřejmě spousta těch krásných věcí, o kterých Izajáš psal, se splní doslova až v novém světě. Ale už teď toho máme v duchovním ráji hodně, z čeho se můžeme radovat. Pojďme se podívat, jak konkrétně na nás působí a proč bychom ho nikdy neměli opustit.

JAK SE V DUCHOVNÍM RÁJI CÍTÍME

5. Co podle Izajáše 65:13 v duchovním ráji máme?

5 Zdraví a svěží. Izajášovo proroctví jasně ukazuje, jak rozdílný život mají ti, kdo v duchovním ráji jsou a kdo v něm nejsou. (Přečti Izajáše 65:13.) Svým služebníkům Jehova štědře dává všechno, co potřebují, aby s ním mohli mít blízký vztah. Máme svatého ducha, Bibli a víc než dost duchovního jídla, abychom mohli „jíst“, „pít“ a „radovat [se]“. (Srovnej se Zjevením 22:17.) Na těch, kdo v duchovním ráji nejsou, je vidět pravý opak – hladoví, žízní a stydí se. S Jehovou nemají žádný vztah. (Amos 8:11)

6. Jak Joel 2:21–24 popisuje, co nám Jehova dává, a jaký vliv to na nás má?

6 To, že Jehova svým služebníkům štědře dává všechno, co potřebují, včetně duchovního jídla, ukázal i prorok Joel, když mluvil o obilí, víně a olivovém oleji. (Joel 2:21–24) Od Jehovy máme Bibli, publikace na ní založené, webové stránky, shromáždění a krajské a regionální sjezdy. Duchovní jídlo si můžeme vychutnávat každý den. A díky tomu se cítíme zdravější a svěžejší.

7. Díky čemu je nám „dobře u srdce“? (Izajáš 65:14)

7 Šťastní a spokojení. Jako Boží služebníci můžeme „radostně volat“, protože je nám „dobře u srdce“. (Přečti Izajáše 65:14.) Jsme moc vděční za povzbuzující pravdy, za utěšující sliby z Bible a za pevnou naději založenou na Kristově výkupní oběti. Když o tom všem mluvíme se svými bratry a sestrami, jsme skutečně šťastní! (Žalm 34:8; 133:1–3)

8. Které jsou dva hlavní rysy duchovního ráje?

8 Duchovní ráj se vyznačuje dvěma hlavními rysy. Lidé v něm se mají rádi a je mezi nimi jednota. Díky tomuhle „poutu jednoty“ můžeme už teď jakoby nahlédnout do nového světa, kde se Boží služebníci budou mít ještě radši a budou jednotnější. (Kol. 3:14) Jedna sestra vypráví, čeho si na svědcích všimla, když se s nimi poprvé setkala: „Nevěděla jsem, co mám dělat, abych byla šťastná, nedařilo se mi to ani ve vlastní rodině. Jak se projevuje láska – to jsem poprvé viděla u svědků Jehovových.“ Každý, kdo chce být skutečně šťastný a spokojený, musí žít v duchovním ráji. Ať už si o Jehovových služebnících svět myslí cokoli, u jeho duchovní rodiny mají dobré jméno. (Iz. 65:15)

9. Co se podle Izajáše 65:16, 17 stane s tím, co nás dneska trápí?

9 Klidní a bezstarostní. Izajáš 65:14 předpovídá, že ti, kdo nechtějí být v duchovním ráji, budou „křičet kvůli bolesti v srdci“ a budou „naříkat kvůli zlomenému duchu“. Ale co všechna ta bolest a trápení, které dneska zažívají Boží služebníci? Nakonec se na tyhle věci „zapomene, zmizí [Bohu] z očí“. (Přečti Izajáše 65:16, 17.) Jehova naše trápení odstraní a časem se tyhle bolestivé vzpomínky úplně rozplynou.

10. Proč jsi vděčný za to, že můžeš být se svými bratry a sestrami? (Viz taky obrázek.)

10 Co nám už dneska pomáhá být víc v klidu a v pohodě? Naše shromáždění. Když tam jsme, můžeme starosti hodit za hlavu. A k tomuhle klidnému duchovnímu prostředí přispívá každý z nás, když projevuje lásku, radost, pokoj, laskavost a mírnost – vlastnosti, které patří k ovoci Božího ducha. (Gal. 5:22, 23) Jsme moc vděční, že můžeme být se svými bratry a sestrami. Když v duchovním ráji zůstaneme, uvidíme, jak se Boží slib o nových nebesích a nové zemi splní do posledního písmene.

Je krásné být součástí Boží rodiny v duchovním ráji (10. odstavec) c


11. Jaký vliv má na nás podle Izajáše 65:18, 19 duchovní ráj, který Jehova vytvořil?

11 Vděční a nadšení. Izajáš dál vysvětluje, čím to je, že v duchovním ráji jásáme a radujeme se. Vytvořil ho totiž Jehova. (Přečti Izajáše 65:18, 19.) Není divu, že pověřil právě nás, abychom pomáhali lidem odejít z duchovně vyprahlých organizací tohohle světa a stát se součástí nádherného duchovního ráje. Z toho, co v něm zažíváme a že známe pravdu, jsme nadšení a to nás motivuje mluvit o něm s druhými. (Jer. 31:12)

12. Jak se cítíš, když čteš Izajáše 65:20–24, a proč?

12 Taky jsme vděční za naději, kterou jako obyvatelé duchovního ráje máme, a jsme z ní nadšení. Jen si představ, co všechno nás v novém světě čeká. Bible slibuje: „Už tam nebude dítě, které by žilo jen několik dnů, ani stařec, jehož dny by se nenaplnily.“ Budeme „stavět domy a bydlet v nich, [budeme] vysazovat vinice a jíst jejich plody“. Nebudeme „se namáhat zbytečně“, protože nám bude Jehova žehnat. Slibuje, že nebudeme žít v nejistotě, ale že nás život bude bavit a bude mít skutečný smysl. Ještě než zavoláme, bude vědět, co potřebujeme, a „[uspokojí] touhu všeho živého“. (Iz. 65:20–24; Žalm 145:16)

13. Jaké změny podle Izajáše 65:25 dělají lidé, když začnou Jehovovi sloužit?

13 Pokojní a v bezpečí. Hodně lidí, kteří dřív byli hrubí a násilní, dokázalo s pomocí Božího ducha udělat ve svém životě úžasné změny. (Přečti Izajáše 65:25.) Zkrotili svoji špatnou povahu. (Řím. 12:2; Ef. 4:22–24) Je jasné, že i jako Boží služebníci jsou pořád nedokonalí, a tak dál dělají chyby. Jehova ale sjednotil „[lidi] všeho druhu“ a díky tomu máme mezi sebou nezlomné pouto lásky a jednoty. (Tit. 2:11) To je zázrak, který dokáže udělat jenom všemohoucí Bůh.

14. Jak se Izajáš 65:25 splnil na jednom bratrovi?

14 Opravdu dokáže člověk změnit svoji osobnost? Hezky je to vidět z příběhu jednoho muže. Ještě než mu bylo 20, už si několikrát prošel vězením. Měl agresivní povahu a žil hodně nemravně. Byl zavřený za vloupání, krádeže aut a další vážné zločiny. Pro ránu nešel daleko. Ale když poprvé slyšel pravdu z Bible, začal chodit na shromáždění a bylo mu jasné, že našel něco, pro co stojí žít – duchovní ráj. Po křtu si na slova z Izajáše 65:25 často vzpomněl. Prošel si obrovskou změnou. Z divokého lva se stal klidný beránek.

15. Proč chceme zvát další lidi do duchovního ráje a jak to můžeme dělat?

15 Izajáš 65:13 začíná prohlášením: „Svrchovaný pán Jehova říká.“ A verš 25 končí slovy „říká Jehova“. To, co slíbí, se vždycky splní. (Iz. 55:10, 11) Duchovní ráj už existuje. Jehova vytvořil rodinu bratrů a sester, která je opravdu jedinečná. Je to oáza klidu a bezpečí, jaké jen v tomhle násilném světě můžeme mít. (Žalm 72:7) A proto chceme zvát co nejvíc lidí, aby tam přišli. Můžeme to udělat tak, že jim budeme pomáhat stát se učedníky. (Mat. 28:19, 20)

CO DĚLAT, ABY BYL DUCHOVNÍ RÁJ PRO DRUHÉ PŘITAŽLIVÝ

16. Co lidi do duchovního ráje táhne?

16 Každý z nás musí dělat něco pro to, aby byl duchovní ráj pro druhé přitažlivý. Podaří se nám to, když budeme napodobovat Jehovu. Nenutí lidi, aby do jeho organizace přišli, aby to udělali proti své vůli. Ale přitahuje je k sobě jemně. (Jer. 31:3; Jan 6:44) Když upřímní lidé poznají Jehovovy krásné vlastnosti a nádhernou osobnost, prostě je to k němu táhne. A co můžeme dělat my, aby druzí do duchovního ráje chtěli přijít?

17. Co můžeme dělat, aby druzí chtěli přijít do duchovního ráje?

17 Jeden ze způsobů, jak může být duchovní ráj pro druhé přitažlivější, je, když se budeme ke svým bratrům a sestrám chovat laskavě. Když někdo nový navštíví naše shromáždění, přejeme si, aby došel ke stejnému závěru jako nevěřící lidé, kteří nejspíš přišli na shromáždění ve starověkém Korintu. Prohlásili: „Bůh je opravdu mezi vámi.“ (1. Kor. 14:24, 25; Zech. 8:23) A tak pořád mysleme na radu: „Chovejte se k sobě pokojně.“ (1. Tes. 5:13)

18. Co může přitáhnout lidi do naší organizace?

18 Na svoje bratry a sestry bychom se vždycky měli dívat tak jako Jehova. Zaměřujme se na jejich dobré vlastnosti, ne na nedokonalosti, které stejně časem zmizí. Když k sobě vždycky budeme „navzájem laskaví, něžně soucitní a [budeme] velkoryse jeden druhému [odpouštět]“, dokážeme s láskou vyřešit jakékoli nedorozumění. (Ef. 4:32) Duchovní ráj pak bude přitažlivý pro lidi, kteří chtějí, aby se s nimi jednalo stejně. b

ZŮSTAŇ V DUCHOVNÍM RÁJI

19. a) Co řekli někteří bratři a sestry, o kterých se píše v rámečku „ Odešli a zase se vrátili“? b) K čemu tě tenhle článek motivuje? (Viz taky obrázek.)

19 Našeho duchovního ráje si moc vážíme. Je krásnější než kdy dřív a ještě nikdy v něm nebylo tolik Jehovových služebníků. Za tohle úžasné místo, které pro nás Jehova vytvořil, mu můžeme být navždy vděční. Každý, kdo chce být svěží, spokojený, v klidu a bezpečí, sem musí přijít a nikdy neodejít. Ale pozor, Satan dělá všechno pro to, aby nás odtud odlákal. (1. Petra 5:8; Zjev. 12:9) Nikdy mu to nesmíme dovolit. Dál bojujme za krásu, čistotu a pokoj duchovního ráje!

Ti, kdo v duchovním ráji zůstanou, budou žít i v ráji, který je teprve před námi (19. odstavec)


JAK BYS ODPOVĚDĚL?

  • Co je duchovní ráj?

  • Co krásného v duchovním ráji zažíváme?

  • Co můžeme dělat, aby byl duchovní ráj pro druhé přitažlivý?

PÍSEŇ Č. 145 Boží slíbený ráj

a VYSVĚTLENÍ VÝRAZU: Duchovní ráj je prostředí, ve kterém uctíváme Jehovu. S ním a s dalšími lidmi máme v tomhle ráji pokojný vztah.

b Na jw.org se podívejte na video Co dělají dnes? Alena Žitníková: Jak se splnil můj sen. Zjistíte, co jedna sestra získala v duchovním ráji.

c POPIS OBRÁZKU: Všichni v sále se spolu baví, ale jeden bratr se izoluje.