24. STUDIJNÍ ČLÁNEK
Svých duchovních cílů můžeš dosáhnout
„Nepolevujme … v konání dobra, protože když se nevzdáme, budeme v patřičný čas sklízet.“ (GAL. 6:9)
PÍSEŇ Č. 86 Poučováni Jehovou
CO SE DOZVÍŠ a
1. S čím hodně z nás bojuje?
UŽ SIS někdy dal nějaký duchovní cíl, ale nedařilo se ti ho dosáhnout? b Jestli ano, nejsi sám. Třeba Philip chtěl zlepšit svoje modlitby a mluvit s Jehovou častěji, ale nedokázal si na to najít čas. Erika zase nechtěla chodit na schůzky před službou pozdě, ale skoro nikdy to nezvládla. A Tomáš se několikrát snažil přečíst celou Bibli. Říká: „Čtení Bible mě prostě nebavilo. Zkusil jsem to třikrát, ale nikdy jsem nedošel dál než do 3. Mojžíšovy.“
2. Proč nemusíme být zklamaní, když se nám nedaří nějakého cíle dosáhnout?
2 Jestli zrovna na nějakém cíli pracuješ a trochu se s tím trápíš, nevěš hlavu. I malý cíl člověka může stát hodně času a úsilí. Už samotný fakt, že se nevzdáváš, ukazuje, že je pro tebe vztah s Jehovou důležitý a že mu chceš dávat to nejlepší. A on si toho moc váží. Samozřejmě od tebe nečeká víc, než můžeš dát. (Žalm 103:14; Mich. 6:8) A tak buď rozumný a dávej si cíle, které jsou pro tebe reálné. V tomhle článku si ukážeme pár tipů, jak můžeš nějakého cíle dosáhnout.
MOTIVACE JE ZÁKLAD
3. Proč je motivace tak důležitá?
3 Když chceš dosáhnout nějakých duchovních cílů, neobejdeš se bez motivace. Mít ji znamená mít silnou touhu dotáhnout něco do konce. Motivace je jako vítr, který pohání plachetnici. Když fouká, člověk pravděpodobně dopluje do cíle. A když je vítr silný, možná tam dorazí i rychleji. Podobné je to s námi. Čím silnější motivaci máme, tím pravděpodobnější je, že svých cílů dosáhneme. „Když jsi namotivovaný, víc se snažíš,“ říká David, který žije v Salvadoru. „V dosažení cíle si nenecháš ničím zabránit.“ Takže co můžeš udělat pro to, abys měl větší motivaci?
4. O co se můžeme modlit? (Filipanům 2:13; viz taky obrázek)
4 Modli se o větší motivaci. Jehova ti svým duchem může dodat chuť nějakého cíle dosáhnout. (Přečti Filipanům 2:13.) Někdy si dáme cíl jenom proto, že víme, že bychom měli, a na tom není nic špatného. Ve skutečnosti po něm ale zas tak netoužíme. Přesně tak to měla sestra, která se jmenuje Norina a žije v Ugandě. Dala si za cíl s někým studovat Bibli, ale moc se jí do toho nechtělo, protože si nepřipadala jako dobrá učitelka. Co jí pomohlo? Vypráví: „Začala jsem Jehovu každý den prosit o to, aby mi pomohl si biblické studium víc přát. A když už jsem se o to modlila, taky jsem se snažila zlepšit v tom, jak druhé vyučuju. Po několika měsících jsem cítila, že si studium přeju čím dál víc. Ještě ten rok jsem začala studovat Bibli se dvěma lidmi.“
5. O čem můžeme přemýšlet, abychom měli větší motivaci?
5 Přemýšlej, co pro tebe Jehova udělal. (Žalm 143:5) Co motivovalo apoštola Pavla k tomu, aby se pro Jehovu tolik namáhal? Přemýšlel o nezasloužené laskavosti, kterou mu Jehova projevoval. (1. Kor. 15:9, 10; 1. Tim. 1:12–14) Podobně to může fungovat i u tebe. Čím víc budeš přemýšlet o tom, co pro tebe Jehova udělal a jak se o tebe stará, tím víc si budeš přát svého cíle dosáhnout. (Žalm 116:12) Jedna sestra v Hondurasu se chtěla stát pravidelnou průkopnicí. Co jí pomohlo? Říká: „Uvažovala jsem o tom, jak moc mě Jehova miluje. Přijal mě do svojí rodiny, stará se o mě a chrání mě. Když jsem o tom všem přemýšlela, začala jsem ho mít ještě radši a cítila jsem větší motivaci.“
6. Co dalšího nám může pomoct s motivací?
6 Zaměř se na to, co získáš. Erika, o které už byla řeč, říká, co jí pomohlo, aby chodila včas: „Když jsem na schůzky chodila pozdě, o hodně jsem přicházela. Došlo mi, že když na nich budu včas, budu se moct s bratry a sestrami přivítat a chvilku si s nimi popovídat. Taky tam uslyším dobré tipy, které mi pomůžou se ve službě zlepšit a víc si ji užívat.“ Erika se zaměřila na to, co všechno získá, když bude chodit včas, a nakonec se jí to podařilo. Na co se můžeš zaměřit ty? Jestli se tvůj cíl týká čtení Bible nebo modlitby, přemýšlej, jak ti to pomůže mít k Jehovovi ještě blíž. (Žalm 145:18, 19) Jestli chceš pracovat na nějaké vlastnosti, představuj si, jak to zlepší tvoje vztahy s druhými. (Kol. 3:14) Co kdyby sis udělal seznam všech důvodů, proč chceš svého cíle dosáhnout? Pak se do něho často dívej. Tomáš, o kterém jsme už mluvili, říká: „Čím víc důvodů mám, abych svého cíle dosáhl, tím menší je šance, že to vzdám.“
7. Co pomohlo Juliovi a jeho ženě dosáhnout svého cíle?
7 Přátel se s těmi, kdo tě podpoří. (Přísl. 13:20) Všimni si, co pomohlo Juliovi a jeho ženě, když si dali za cíl dělat toho ve službě víc. Vypráví: „Kamarádili jsme se s těmi, kdo nás v našem cíli podporovali, a probírali jsme s nimi naše plány. Spoustě z nich se už něco takového povedlo, a tak nám mohli dát dobré rady. Taky se nás často ptali, jak to jde, a povzbuzovali nás, když jsme to potřebovali.“
KDYŽ TI MOTIVACE CHYBÍ
8. Co by se mohlo stát, kdybychom pracovali na svém cíli jenom tehdy, když máme motivaci? (Viz taky obrázek.)
8 Upřímně řečeno, všichni máme dny, kdy jsme na tom s motivací dost špatně. Znamená to ale, že na svém cíli nemůžeme pracovat? Ne. Jak už jsme si řekli, motivace je jako vítr, který pomáhá lodi doplout do cíle. Vítr ale může být různě silný a někdy nemusí foukat vůbec. Znamená to, že loď musí stát na místě? Nemusí to tak být. Některé plachetnice totiž mají motor nebo vesla. Člověk proto může plout dál, i když zrovna nefouká. S naší motivací je to podobné. Její síla se může měnit a můžou být dny, kdy nám úplně chybí. Takže kdybychom na svém cíli pracovali jenom tehdy, když ji máme, možná bychom ho nikdy nedosáhli. Ale tak jako se člověk na lodi snaží nějak dostat do cíle, přestože je bezvětří, i my můžeme pracovat na svém cíli, přestože jsme zrovna bez motivace. Sice k tomu potřebujeme sebeovládání, ale výsledky stojí za to. Než si ukážeme, co nám v tom pomůže, zamyslíme se nad jednou otázkou, která nás možná napadne.
9. Je špatné pracovat na nějakém cíli, když se nám nechce? Vysvětli to.
9 Jehova chce, abychom mu sloužili ochotně a s radostí. (Žalm 100:2; 2. Kor. 9:7) Takže máme na svém cíli pracovat, i když se nám nechce? Zamysli se nad příkladem apoštola Pavla. Řekl: „Tluču do svého těla a vedu ho jako otroka.“ (1. Kor. 9:25–27) Pavel se nutil do toho, co je správné, i když měl možná chuť udělat pravý opak. Líbilo se Jehovovi, co pro něj Pavel dělal? Rozhodně ano! A za jeho úsilí ho taky odměnil. (2. Tim. 4:7, 8)
10. Co získáme, když pracujeme na svém cíli, přestože zrovna nemáme motivaci?
10 Podobně se Jehovovi líbí, když pracujeme na svém cíli, přestože nám motivace zrovna chybí. I když to možná vždycky neděláme z lásky k té činnosti, má z toho radost, protože ví, že to děláme z lásky k němu. Tak jako odměnil Pavla, odmění i nás. (Žalm 126:5) A když to zažijeme, možná nám to dokonce dodá právě tu motivaci, která nám chyběla. Lucyna z Polska říká: „Někdy se mi nechce jít do služby, hlavně když jsem unavená. Ale když se překonám a jdu, ta radost, kterou pak cítím, je úžasná odměna.“ Teď už se ale pojďme podívat na to, co můžeme dělat, když nám motivace schází.
11. Jak nám může Jehova pomoct pracovat na sebeovládání?
11 Modli se o sebeovládání. Sebeovládání je schopnost mít pod kontrolou svoje pocity a jednání. Často se používá k vyjádření myšlenky, že se člověk udrží a neudělá něco špatného. Zároveň ho ale potřebujeme i k tomu, abychom udělali něco dobrého, zvlášť když je to těžké nebo nám k tomu chybí motivace. Nezapomínej, že sebeovládání patří k ovoci ducha, a tak Jehovu pros, aby ti svým duchem pomohl na téhle vlastnosti pracovat. (Luk. 11:13; Gal. 5:22, 23) David, o kterém už byla zmínka, vysvětluje, jak takové modlitby pomohly jemu. Dal si za cíl, že si bude studovat pravidelně. Říká: „Prosil jsem Jehovu o sebeovládání. S jeho pomocí se mi podařilo udělat si dobrý studijní plán a držet se ho.“
12. Jak nám Kazatel 11:4 může pomoct dosáhnout nějakého cíle?
12 Nečekej na ideální podmínky. V tomhle světě v podstatě nic takového neexistuje. Kdybys na ně čekal, možná bys svého cíle nikdy nedosáhl. (Přečti Kazatele 11:4.) Dayniel říká: „Něco jako ideální podmínky neexistuje. Ty nejlepší jsou tehdy, když se do toho prostě pustíme.“ Paul, který žije v Ugandě, mluví o dalším důvodu, proč neváhat: „Když začneme ve chvíli, kdy podmínky nejsou úplně jednoduché, dáme Jehovovi něco, čemu může požehnat.“ (Mal. 3:10)
13. Proč je dobré začít zlehka?
13 Začni zlehka. Ubírat motivaci nám může to, když se nám náš cíl zdá v nedohlednu. Jestli s tím bojuješ i ty, mohl by sis svůj cíl rozdělit na několik menších? Třeba když chceš pracovat na nějaké vlastnosti, co kdybys ji nejdřív zkusil projevovat v menších věcech? Nebo jestli sis dal za cíl přečíst celou Bibli, co kdybys začal tím, že si budeš číst pokaždé jenom chvilku? Tomáš, kterého jsme citovali v úvodu, chtěl přečíst Bibli za rok, ale dost s tím bojoval. Říká: „Uvědomil jsem si, že jsem si ukousl moc velké sousto a to tempo je na mě moc. A tak jsem se rozhodl, že se do toho pustím znovu, ale tentokrát si každý den přečtu jenom kousek kapitoly a budu o tom přemýšlet. Díky tomu jsem si začal čtení užívat.“ Čím víc to Tomáše bavilo, tím dýl u čtení vydržel. A nakonec se mu opravdu povedlo přečíst celou Bibli. c
NEVZDÁVEJ TO!
14. Co nás může na cestě k našemu cíli zbrzdit?
14 Ať už máme jakkoli velkou motivaci nebo sebeovládání, občas nás může na cestě k našemu cíli něco zbrzdit. Například kvůli „nečekaným událostem“ nám možná nezbyde tolik času, kolik jsme si mysleli. (Kaz. 9:11) Taky nás může stresovat nějaký problém a bere nám to sílu. (Přísl. 24:10) Cestu k cíli nám může ztěžovat i naše vlastní nedokonalost. (Řím. 7:23) Nebo jsme zkrátka jenom unavení. (Mat. 26:43) Co nám pomůže, když něco nezvládneme nebo máme prostě špatný den?
15. Když se nám něco nepovede, znamená to, že jsme selhali? Vysvětli to. (Žalm 145:14)
15 Pamatuj, že prohraná bitva neznamená prohranou válku. Bible říká, že se budeme setkávat s problémy, které nás můžou srazit na kolena. Zároveň ale ukazuje, že s Jehovovou pomocí dokážeme zase vstát. (Přečti Žalm 145:14.) Philip, o kterém jsme už mluvili, o své cestě k cíli říká: „Svůj úspěch neměřím podle toho, kolikrát jsem upadl, ale podle toho, kolikrát se mi podařilo zase vstát a jít dál.“ David, o kterém už taky byla zmínka, říká: „Když se mi něco nepovede nebo mám špatný den, snažím se to nebrat jako překážku, ale jako příležitost ukázat Jehovovi, jak moc ho mám rád.“ Když se na cestě ke svému cíli nevzdáváš, dokazuješ tím Jehovovi, že mu chceš dělat radost. Představ si, jak musí být šťastný, když vidí, že se tak snažíš.
16. K čemu může být neúspěch dobrý?
16 Z neúspěchu se pouč. Přemýšlej, proč se to stalo, a zeptej se sám sebe: Co můžu příště udělat jinak? (Přísl. 27:12) Někdy se ale může stát, že neúspěchů přibývá. Co to může znamenat? Že cíl, který jsme si dali, pro nás možná není úplně realistický. Vidíš se v tom? Pokud ano, zkus svůj cíl přehodnotit podle toho, co je v tvých silách. d Pro Jehovu nebudeš ztracený případ, když nedosáhneš cíle, který je nad tvoje možnosti. (2. Kor. 8:12)
17. Proč si máme připomínat, čeho jsme už dosáhli?
17 Připomínej si, čeho jsi už dosáhl. Bible říká, že Bůh „není nespravedlivý, aby zapomněl na [tvoji] práci“. (Hebr. 6:10) A tak bys na ni neměl zapomínat ani ty. Přemýšlej o tom, co jsi už dokázal – třeba sis vytvořil blízký vztah k Jehovovi, mluvíš o něm s druhými nebo ses dal pokřtít. Je z toho vidět, že se ti nějakých cílů už podařilo dosáhnout, a tak se ti to může podařit i teď. (Filip. 3:16)
18. Na co bychom neměli zapomenout? (Viz taky obrázek.)
18 Stejně jako může člověk s plachetnicí úspěšně doplout tam, kam měl namířeno, i ty můžeš s Jehovovou pomocí dosáhnout svého cíle. Na moři si ale člověk může užít i samotnou cestu. Takže když na něčem pracuješ, všímej si, jak ti Jehova na cestě k tvému cíli pomáhá a podporuje tě. (2. Kor. 4:7) Když se nevzdáš, čeká tě úžasná odměna. (Gal. 6:9)
PÍSEŇ Č. 55 Nebojte se!
a Jehovova organizace nás často povzbuzuje, abychom si dávali duchovní cíle. Co když sis ale nějaký dal a máš problém ho dosáhnout? V tomhle článku najdeš různé tipy, které ti s tím pomůžou.
b VYSVĚTLENÍ VÝRAZU: Duchovní cíl je cokoli, čeho se snažíš dosáhnout, abys Jehovovi mohl sloužit líp a dělat mu radost. Můžeš třeba pracovat na nějaké vlastnosti nebo se zlepšovat v něčem dalším, jako je například čtení Bible, osobní studium nebo kazatelská služba.
c Viz Viz Strážná věž číslo 1 z roku 2017.
d Víc informací najdeš v článku „Dávej si duchovní cíle a pracuj na nich“, který vyšel ve Strážné věži z dubna 2022.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ