22. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 105 „Bůh je láska“
Jak můžeš období známosti využít co nejlíp
„To, co je skryté v srdci, … má velkou hodnotu.“ (1. PETRA 3:4)
HLAVNÍ MYŠLENKA
Díky čemu se můžou ti, kdo spolu chodí, správně rozhodnout a jak jim můžou pomáhat bratři a sestry ze sboru.
1., 2. Jak někteří vnímají období známosti?
CHODÍŠ s někým? Tohle období může být plné krásných emocí a zážitků. Určitě na to chceš rád vzpomínat. Spoustu párů to tak má. Tsion, a sestra z Etiopie, říká: „Když jsme s manželem chodili, bylo to jedno z nejkrásnějších období mého života. Probrali jsme vážná témata a taky jsme se dost nasmáli. Byla jsem šťastná, že jsem našla někoho, koho miluju a kdo miluje mě.“
2 Na druhou stranu Alessio, bratr z Nizozemska, říká: „To období, kdy jsme se s manželkou poznávali, bylo skvělé. Ale nešlo to vždycky hladce.“ V tomhle článku si řekneme, co může být během známosti náročné. Taky si ukážeme, které biblické zásady můžou párům pomoct, aby tu dobu využily co nejlíp. Najdeme tady i tipy, co pro ně může udělat každý z nás.
K ČEMU ZNÁMOST SLOUŽÍ
3. K čemu slouží období známosti? (Přísloví 20:25)
3 Období známosti může být skvělé, ale zároveň je to vážný krok, který může vést k manželství. V den svatby si ti dva před Jehovou slíbí, že dokud budou žít, budou jeden druhého milovat a mít k sobě úctu. Než člověk ale něco slíbí, měl by to dobře zvážit. (Přečti Přísloví 20:25.) A zvlášť to platí, pokud jde o manželský slib. Když spolu dva chodí, můžou se líp poznat a díky tomu udělat dobré rozhodnutí. Někteří se rozhodnou, že se vezmou, jiní, že se rozejdou. Když vztah skončí, neznamená to, že to dopadlo špatně. Známost prostě splnila svůj účel – pomohla jim správně se rozhodnout.
4. Proč je důležité mít na známost správný pohled?
4 Proč je důležité mít na známost správný pohled? Protože potom to člověk nebude brát na lehkou váhu a nebude chodit s někým bez toho, že by uvažoval o manželství. Ale na známost by měli mít správný pohled všichni, ne jenom svobodní. Někteří si třeba myslí, že když spolu dva chodí, musí se vzít. Jak to pak může působit na svobodné křesťany? Melissa, svobodná sestra ze Spojených států, říká: „Ti, kdo spolu chodí, jsou pod velkým tlakem. Někteří kvůli tomu nechtějí ukončit vztah, který nikam nevede. Jiní s někým radši ani chodit nezačnou. Je to hrozný stres.“
DOBŘE SE POZNEJTE
5., 6. Co by o sobě měli zjistit ti, kdo spolu chodí? (1. Petra 3:4)
5 Když s někým chodíš, co ti pomůže rozhodnout se, jestli se vezmete nebo ne? Musíte se dobře poznat. Nejspíš jste už o sobě něco věděli, než jste se dali dohromady. Ale teď máte možnost zjistit, „co je skryté v srdci“ toho druhého. (Přečti 1. Petra 3:4.) Třeba jaký má vztah s Jehovou, jakou má osobnost a jak přemýšlí. Časem byste měli být schopní odpovědět na otázky jako: Bude pro mě dobrým manželským partnerem? (Přísl. 31:26, 27, 30; Ef. 5:33; 1. Tim. 5:8) Dokážeme si navzájem projevovat lásku a pozornost tak, jak to každý z nás potřebuje? Zvládnu žít s jeho chybami a nedostatky? (Řím. 3:23) Ale nezapomeň: To, jestli se k sobě hodíte, nezáleží na tom, jak moc jste si podobní, ale spíš na tom, jak moc se jeden druhému dokážete přizpůsobit.
6 Co dalšího byste o sobě měli zjistit? Ještě než se do sebe zamilujete až po uši, bude dobré probrat důležité věci. Třeba jak si představujete svoji budoucnost, jak jste na tom zdravotně, jestli máte finanční problémy nebo jestli si nesete nějaká citová traumata. O těchhle věcech samozřejmě nemusíte mluvit hned na začátku vztahu. (Srovnej s Janem 16:12.) Jestli máš pocit, že na některé otázky je ještě moc brzo, řekni to. Ale pamatuj, že dřív nebo později si o tom budete muset otevřeně popovídat, aby se ten druhý mohl dobře rozhodnout.
7. Jak se můžou ti, kdo spolu chodí, líp poznat? (Viz taky rámeček „ Vztah na dálku“ a obrázky.)
7 Jak můžeš toho druhého doopravdy poznat? Jeden z nejlepších způsobů je upřímně a otevřeně si povídat, ptát se a naslouchat. (Přísl. 20:5; Jak. 1:19) Možná zjistíte, že je to pro vás příjemnější, když spolu jíte, když se procházíte tam, kde jsou lidé, nebo když jste ve službě. Taky se o sobě můžete něco dozvědět, když trávíte čas s přáteli a rodinou. Naplánujte si i aktivity, při kterých uvidíte, jak se ten druhý chová v různých situacích nebo mezi různými lidmi. Všimni si, jak to měl Aschwin z Nizozemska, když chodil s Aliciou: „Přemýšleli jsme, jaké činnosti by nám pomohly líp se poznat. Často to byly obyčejné věci, třeba vaření nebo domácí práce. Viděli jsme při tom silné i slabé stránky toho druhého.“
8. Proč je dobré si společně studovat?
8 Líp se taky můžete poznat, když si spolu budete studovat Bibli. Pokud se vezmete, budete si muset dělat čas na rodinné uctívání, aby byl Jehova neoddělitelnou součástí vašeho manželství. (Kaz. 4:12) Tak proč s tím nezačít už teď? Samozřejmě to, že spolu dva chodí, ještě neznamená, že jsou rodina a že je bratr hlavou. Ale když si spolu budete studovat, zjistíte, jak je na tom ten druhý duchovně. Max a Laysa ze Spojených států přišli na další výhodu. Max říká: „Hned na začátku našeho vztahu jsme si studovali publikace, které mluví o známosti, manželství a rodinném životě. Díky tomu jsme mohli probrat spoustu důležitých věcí, na které by normálně nepřišla řeč.“
O ČEM DALŠÍM PŘEMÝŠLET
9. Co by měly páry, které spolu chodí, zvážit, když se rozhodují, komu o svém vztahu řeknou?
9 Komu o vztahu říct? To je na vás dvou. Když spolu začnete chodit, možná o tom řeknete jenom pár lidem. (Přísl. 17:27) Díky tomu se můžete vyhnout zbytečnému tlaku a spoustě otázek. Ale když to nebudete chtít říct nikomu, mohli byste se ze strachu, že to vyjde najevo, izolovat. To může být nebezpečné. Takže by bylo lepší, abyste to řekli aspoň těm, kdo vám můžou dobře poradit a prakticky pomoct. (Přísl. 15:22) Může to být třeba někdo z rodiny, zkušení přátelé nebo sboroví starší.
10. Díky čemu můžou ti, kdo spolu chodí, udržet svůj vztah čistý? (Přísloví 22:3)
10 Jak udržet vztah čistý, aby z něho měl Jehova radost? Je přirozené, že čím zamilovanější budete, tím víc vás to k sobě bude přitahovat. Co vám pomůže, abyste neudělali něco, čím byste Jehovu zklamali? (1. Kor. 6:18) Nemluvte o nemravných věcech, nebuďte spolu sami a nepřehánějte to s alkoholem. (Ef. 5:3) Mohlo by to ve vás vzbudit vášeň a bylo by pak mnohem těžší dělat to, co je správné. Co kdybyste se občas pobavili o tom, co by vám mohlo pomoct, abyste zůstali mravně čistí? (Přečti Přísloví 22:3.) Všimni si, co pomohlo Dawitovi a Almaz z Etiopie: „Trávili jsme čas tam, kde bylo hodně lidí, nebo s přáteli. Nikdy jsme nebyli sami v autě nebo doma. Díky tomu jsme se vyhnuli situacím, ve kterých by pro nás bylo těžké se ovládnout.“
11. O čem by měli ti, kdo spolu chodí, přemýšlet, pokud jde o projevy lásky?
11 A co projevy lásky? Jak se váš vztah posouvá, některé můžou být vhodné. Ale pokud ve vás vyvolávají touhu po sexu, bude pro vás těžké vnímat toho druhého objektivně. (Pís. 1:2; 2:6) Když si budete projevovat lásku, je tu ještě jedno nebezpečí. Můžete ztratit sebeovládání a udělat něco nesprávného. (Přísl. 6:27) Proto je dobré, abyste si už na začátku vztahu na základě biblických zásad nastavili hranice. b (1. Tes. 4:3–7) Popovídejte si o těchhle otázkách: Jak by na lidi kolem působilo, kdybychom se k sobě chovali tímhle způsobem? Mohlo by to někoho z nás vzrušovat?
12. Na co je dobré pamatovat, když se během známosti objeví problémy a neshody?
12 Jak řešit problémy a neshody? Co když se občas na něčem neshodnete? Znamená to, že se k sobě nehodíte? Nemusí to tak být. Neexistuje pár, který by měl vždycky na všechno stejný názor. Pevné manželství tvoří dva lidé, kteří dokážou společně překonávat rozdíly. To, jak se k problémům stavíte teď, může ukázat, jestli bude vaše manželství fungovat. Popovídejte si o otázkách: Dokážeme se o věcech bavit v klidu a uctivě? Dokážeme si přiznat chybu a pracovat na ní? Umíme rychle ustoupit, omluvit se a odpustit? (Ef. 4:31, 32) Když už se teď na mnoha věcech neshodnete a v jednom kuse se hádáte, v manželství se to nejspíš nezlepší. Když ti dojde, že se k sobě nehodíte, bude pro vás oba nejlepší se rozejít.
13. Co může páru pomoct rozhodnout se, jak dlouho spolu chodit?
13 Jak dlouho spolu chodit? Zbrklá rozhodnutí mívají špatné následky. (Přísl. 21:5) Proto byste spolu měli chodit tak dlouho, abyste se doopravdy poznali. Na druhou stranu není dobré to zbytečně protahovat. I Bible říká: „Dlouhým čekáním onemocní srdce.“ (Přísl. 13:12) Kromě toho, čím déle spolu budete chodit, tím těžší pro vás může být držet na uzdě svoje sexuální touhy. (1. Kor. 7:9) Místo abyste přemýšleli, jak dlouho má vaše známost trvat, položte si otázku: Potřebuju se o tom druhém ještě něco dozvědět, abych se dokázal dobře rozhodnout?
CO MŮŽE PRO TY, KDO SPOLU CHODÍ, UDĚLAT KAŽDÝ Z NÁS
14. Co praktického se dá udělat pro ty, kdo spolu chodí? (Viz taky obrázek.)
14 Jak můžeš pomoct dvojici, která spolu chodí? Třeba tak, že je pozveš na jídlo, na rodinné uctívání nebo s nimi něco podnikneš. (Řím. 12:13) Díky tomu se můžou ještě líp poznat. Nepotřebují doprovod, odvoz nebo místo, kde by si mohli soukromě popovídat? (Gal. 6:10) Alicia, o které jsme už mluvili, vzpomíná, za co byli s Aschwinem vděční: „Moc nás potěšilo, když nám někteří bratři a sestry nabídli, že pokud chceme být spolu, ale ne sami, můžeme přijít k nim.“ Když někdo poprosí o doprovod tebe, co kdyby ses na to díval jako na pěknou příležitost pro ně něco udělat? Nenechávej je o samotě, ale zároveň jim dej prostor, aby si mohli popovídat. (Filip. 2:4)
15. Co dalšího můžeme udělat pro ty, kdo spolu chodí? (Přísloví 12:18)
15 Ty, kdo spolu chodí, můžeme podporovat taky tím, co říkáme nebo neříkáme. Někdy to od nás vyžaduje sebeovládání. (Přečti Přísloví 12:18.) Třeba se dozvíme, že se nějaký bratr a sestra dali dohromady, a rádi bychom to řekli druhým. Ale možná se o tu novinku chtějí podělit sami. Nechceme o nich šířit drby ani je kritizovat za věci, do kterých nám nic není. (Přísl. 20:19; Řím. 14:10; 1. Tes. 4:11) A určitě by je nepotěšily naše poznámky typu: „Vy dva byste se měli vzít“ nebo „Kdy už bude konečně svatba?“ Sestra Elise a její manžel vzpomínají: „Bylo nám trapně, když se nás druzí ptali, jak plánujeme svatbu, když jsme o tom ještě sami nemluvili.“
16. Jak bychom měli reagovat, když se nějaký pár rozejde?
16 Co když se ti dva rozhodnou, že svůj vztah ukončí? Neměli bychom se do toho plést ani se přiklánět na něčí stranu. (1. Petra 4:15) Sestra, která se jmenuje Lea, říká: „Slyšela jsem, jak druzí rozebírají, proč už nejsme spolu. Moc mě to bolelo.“ Jak už jsme si řekli, to, že se dva rozejdou, nemusí znamenat, že to dopadlo špatně. Známost prostě splnila svůj účel – pomohla jim správně se rozhodnout. Ale i tak je to mohlo hodně zranit a můžou se cítit osamělí. Dalo by se pro ně něco udělat? (Přísl. 17:17)
17. O co by se měli snažit ti, kdo spolu chodí?
17 Jak jsme si ukázali, známost bývá radostné období. Ale zároveň to není vždycky procházka růžovým sadem. Jessica vzpomíná: „Upřímně, někdy nám to dalo dost zabrat. Ale za ten čas a energii to stoprocentně stálo.“ Pokud s někým chodíš, dál se snaž toho druhého co nejlíp poznat. Díky tomu období známosti dobře využijete – pomůže vám správně se rozhodnout.
PÍSEŇ Č. 49 Dělejme Jehovovi radost
a Některá jména byla změněna.
b Hlazení pohlavních orgánů druhého člověka je forma sexuální nemravnosti. Je potřeba, aby se tím zabývali sboroví starší při právním jednání. Hlazení prsou, nemravné rozhovory přes telefon a posílání zpráv s nemravným obsahem můžou v závislosti na okolnostech taky vést k právnímu jednání.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ