21. STUDIJNÍ ČLÁNEK

PÍSEŇ Č. 107 Boží vzor lásky

Jak si můžeš najít manželského partnera

Jak si můžeš najít manželského partnera

„Kdo najde dobrou manželku? Má mnohem větší hodnotu než korály.“ (PŘÍSL. 31:10)

HLAVNÍ MYŠLENKA

Biblické zásady, které ti můžou pomoct najít si dobrého manželského partnera, a co můžou druzí ve sboru udělat pro ty, kdo by se rádi oženili nebo rády vdaly.

1., 2. a) Nad čím by se měli svobodní křesťané zamyslet, než začnou s někým chodit? b) Co se myslí slovem „známost“? (Viz „Vysvětlení výrazu“.)

 CHTĚL by sis najít manželského partnera? K tomu, aby byl člověk šťastný, sice nemusí být v manželství, ale hodně svobodných křesťanů bez ohledu na věk by se rádo oženilo nebo vdalo. Samozřejmě před tím, než začneš s někým chodit, měl bys být na manželství připravený. Měl bys mít blízký vztah s Jehovou, dobře znát sám sebe a umět zacházet s penězi. (1. Kor. 7:36) Tyhle věci ti můžou pomoct, abyste spolu pak byli šťastní.

2 Ale přiznejme si, že najít dobrou manželku nebo manžela nemusí být vždycky jednoduché. (Přísl. 31:10) A když už se někdo takový objeví, nemusí být ani jednoduché říct mu, že bys s ním chtěl chodit. V tomhle článku si řekneme, co může svobodným křesťanům pomoct, aby si někoho našli, a jak vůbec známost začít. a Kromě toho si ukážeme, co můžou pro ty, kdo by se rádi oženili nebo rády vdaly, udělat bratři a sestry ze sboru.

JAK SI DOBŘE VYBRAT

3. O čem by měl svobodný křesťan přemýšlet, než začne hledat manželského partnera?

3 Pokud se chceš oženit nebo vdát, je dobré si nejdřív ujasnit, jaký by tvůj budoucí partner měl být. Jinak by se ti mohlo stát, že bys buď někoho skvělého přehlídl, nebo začal chodit s někým, kdo se k tobě vlastně nehodí. Je jasné, že ten, koho hledáš, by měl být pokřtěný. (1. Kor. 7:39) Ale ne každý pokřtěný by byl dobrý manžel nebo manželka přímo pro tebe. A tak se zeptej sám sebe: Jaké mám cíle? Jaké vlastnosti by měl můj partner mít? Nemám nerealistická očekávání?

4. O co se někteří svobodní bratři a sestry modlí?

4 Pokud si chceš někoho najít, určitě se o to modlíš. (Filip. 4:6) Jehova sice manželského partnera nikomu neslibuje, ale je pro něho důležité, jak se cítíš a co potřebuješ, a může ti pomáhat, když si někoho hledáš. A tak s ním o svých touhách a pocitech nepřestávej mluvit. (Žalm 62:8) Modli se o trpělivost a moudrost. (Jak. 1:5) John, b svobodný bratr ze Spojených států, k tomu říká: „Mluvím s Jehovou o tom, jaké vlastnosti bych si u své manželky přál. Modlím se, aby se naskytla nějaká příležitost, kde bych mohl někoho potkat. A taky Jehovu prosím, aby mi pomohl pracovat na vlastnostech, díky kterým bych byl dobrý manžel.“ Tanya, jedna sestra ze Srí Lanky, říká: „Než si někoho najdu, prosím Jehovu, abych mu zůstala věrná a byla pozitivní a šťastná.“ I když možná na manželského partnera čekáš déle, než bys chtěl, Jehova slibuje, že se postará, abys měl to, co potřebuješ, a cítil jeho lásku. (Žalm 55:22)

5. Při jakých příležitostech může svobodný křesťan potkat někoho, kdo má rád Jehovu? (1. Korinťanům 15:58; viz taky obrázek)

5 Bible nás povzbuzuje, ať máme „hodně práce v Pánově díle“. (Přečti 1. Korinťanům 15:58.) Když to tak máš i ty, trávíš čas s různými bratry a sestrami. Nejen že jsi díky tomu v příjemné společnosti, ale taky máš příležitost potkat někoho svobodného, kdo stejně jako ty slouží Jehovovi naplno. Když budeš dělat všechno pro to, aby z tebe měl Jehova radost, budeš šťastný.

Když budeš naplno sloužit Jehovovi a trávit čas s různými bratry a sestrami, můžeš potkat někoho, kdo má taky zájem o vážný vztah (5. odstavec)


6. Na co by měli křesťané, kteří si někoho hledají, pamatovat?

6 Ale teď jedno varování: Nedovol, aby se hledání budoucího partnera stalo smyslem tvého života. (Filip. 1:10) Opravdové štěstí nezávisí na tom, jestli jsi v manželství, ale na tom, jaký máš vztah s Jehovou. (Mat. 5:3) Dokud jsi svobodný, máš víc prostoru Jehovovi sloužit. (1. Kor. 7:32, 33) A tak ten čas co nejlíp využij. Jessica, sestra ze Spojených států, která se vdala až před 40, říká: „Chtěla jsem se sice vdát, ale protože jsem se naplno věnovala službě, byla jsem spokojená.“

NESPĚCHEJ A POZORUJ

7. Proč je moudré si toho, kdo se ti líbí, nejdřív nějakou dobu všímat? (Přísloví 13:16)

7 Co když už o někom konkrétním přemýšlíš? Bylo by dobré mu to hned říct? V Bibli se píše, že moudrý člověk si nejdřív zjistí víc informací, než něco udělá. (Přečti Přísloví 13:16.) A tak si toho, kdo se ti líbí, nějakou dobu všímej a až pak mu to řekni. „Pocity se můžou rychle objevit, ale taky rychle zmizet,“ říká Aschwin z Nizozemska. „Takže když nebudeš spěchat a budeš si toho člověka nějakou dobu všímat, nevrhneš se do vztahu bezhlavě.“ Možná taky zjistíš, že byste se k sobě ani nehodili.

8. Jak můžeš toho, kdo tě zaujal, pozorovat? (Viz taky obrázek.)

8 Jak můžeš toho, kdo tě zaujal, nenápadně pozorovat? Na shromážděních nebo na různých akcích si možná všimneš, jak je na tom duchovně, jaké má vlastnosti a jak se chová. Jaké má přátele a o čem mluví? (Luk. 6:45) Má podobné cíle jako ty? Taky se na něho můžeš zeptat starších z jeho sboru nebo jiných zkušených křesťanů, kteří ho dobře znají. (Přísl. 20:18) Třeba se zeptej, jakou má pověst a jaké má vlastnosti. (Rut 2:11) Při tom všem si dávej pozor, aby se kvůli tobě necítil nepříjemně. Respektuj jeho pocity, soukromí a nepronásleduj ho.

Než tomu druhému řekneš, že se ti líbí, nejdřív ho nějakou dobu zpovzdálí pozoruj (7. a 8. odstavec)


9. O čem bys měl být přesvědčený, než tomu druhému řekneš, že se ti líbí?

9 Jak dlouho bys měl čekat, než tomu druhému řekneš, že se ti líbí? Když to uděláš příliš brzo, může to vypadat, že si věci moc nepromýšlíš. (Přísl. 29:20) Na druhou stranu, když budeš čekat příliš dlouho, mohlo by to vypadat, že jsi nerozhodný, zvlášť když ten druhý ví, že o něho máš zájem. (Kaz. 11:4) Než mu řekneš, co cítíš, nemusíš být přesvědčený, že si ho vezmeš. Ale měl bys být přesvědčený, že jsi na manželství připravený a že by se ten člověk k tobě mohl hodit.

10. Co bys měl dělat, když máš pocit, že má někdo zájem o tebe, ale ty o něj ne?

10 Ale co když máš pocit, že má někdo zájem o tebe? Pokud to není vzájemné, mělo by to být z tvého chování jasně vidět. Nebylo by laskavé vyvolávat v něm dojem, že existuje nějaká naděje, když to tak není. (1. Kor. 10:24; Ef. 4:25)

11. Na co by měli pamatovat ti, kdo mají za úkol dohodnout někomu známost nebo manželství?

11 V některých zemích je zvykem, že manželského partnera vybírají rodiče nebo jiní příbuzní. V dalších zemích najdou potenciálního partnera příbuzní nebo přátelé a pak domluví schůzku, aby ti dva zjistili, jestli se k sobě hodí. Pokud máš za úkol dohodnout známost nebo manželství, vezmi v úvahu přání a potřeby obou. A když najdeš někoho, kdo by mohl být vhodný, zjisti o něm co nejvíc – jakou má povahu, vlastnosti a hlavně, jak je na tom duchovně. Blízký vztah s Jehovou je mnohem důležitější než peníze, vzdělání nebo společenské postavení. Pamatuj ale, že to, jestli se ti dva vezmou, si musí rozhodnout sami. (Gal. 6:5)

JAK ZAČÍT VZTAH

12. Pokud chceš s někým začít chodit, jak mu to můžeš říct?

12 Pokud chceš s někým začít chodit, jak mu to můžeš říct? c Můžete se domluvit, že se potkáte někde na veřejnosti nebo že si zavoláte. Mluv otevřeně. Řekni, že se ti líbí, a zeptej se, jestli byste spolu mohli chodit. (1. Kor. 14:9) Pokud je to potřeba, dej čas na rozmyšlenou. (Přísl. 15:28) A když zjistíš, že o vztah s tebou nemá zájem, respektuj to.

13. Co můžeš dělat, když ti někdo řekne, že by s tebou chtěl chodit? (Kolosanům 4:6)

13 Co když někdo řekne tobě, že by s tebou chtěl chodit? Nejspíš to chtělo pořádnou dávku odvahy, a tak reaguj laskavě a uctivě. (Přečti Kolosanům 4:6.) Pokud si to potřebuješ rozmyslet, řekni to. Ale snaž se odpovědět co nejdřív. (Přísl. 13:12) Pokud nemáš zájem, vyjádři se laskavě a jasně. Všimni si, co udělal Hans z Rakouska, když s ním chtěla chodit jedna sestra. „Byl jsem ohleduplný, ale zároveň jsem s ní mluvil na rovinu. Řekl jsem jí to hned, protože jsem jí nechtěl dávat falešné naděje. Z toho samého důvodu jsem si pak dával pozor, jak se k ní chovám.“ Když se ti ale ten druhý líbí, popovídejte si o svých pocitech a o tom, jak byste si vaši známost představovali. Každý z vás to totiž z různých důvodů může vidět jinak, třeba kvůli tomu, odkud pocházíte.

JAK MŮŽOU SVOBODNÝM KŘESŤANŮM POMÁHAT DRUZÍ

14. Jak třeba můžeme svobodným křesťanům pomáhat?

14 Jak můžeme svobodným křesťanům, kteří si chtějí někoho najít, pomoct my všichni? Třeba tak, že si budeme dávat pozor na to, co říkáme. (Ef. 4:29) Zeptej se sám sebe: Dělám si z nich legraci? Když vidím svobodného bratra, jak si povídá se svobodnou sestrou, předpokládám hned, že o sebe mají zájem? (1. Tim. 5:13) Navíc bychom nikdy ve svobodných křesťanech neměli vyvolávat pocit, že jsou chudáci nebo že jsou divní. Hans k tomu říká: „Někteří bratři a sestry se mě ptají: ‚Proč se neoženíš? Vždyť už nejsi nejmladší.‘ Takové poznámky svobodným fakt nepomáhají. Můžou mít kvůli tomu pocit, že si jich druzí neváží, a být pod tlakem, aby si někoho našli.“ Mnohem lepší je svobodné křesťany chválit. (1. Tes. 5:11)

15. a) Na co bychom měli podle Římanům 15:2 pamatovat, když chceme někomu pomoct, aby si našel manželského partnera? (Viz taky obrázek.) b) Co ses naučil z videa?

15 Co když si myslíme, že by se nějaký bratr a sestra k sobě hodili? Bible říká, ať bereme ohled na pocity ostatních. (Přečti Římanům 15:2.) Hodně svobodných nechce, aby je druzí s někým seznamovali, a tak bychom to měli respektovat. (2. Tes. 3:11) Jiní by možná nějakou pomoc ocenili, ale neměli bychom jednat dřív, než nás o to poprosí. d (Přísl. 3:27) Někteří svobodní jsou radši, když seznámení neproběhne formálně. Lydia, svobodná sestra z Německa, k tomu říká: „Takového bratra a sestru třeba můžete pozvat na nějakou větší akci. Prostě vytvořte příležitost, kde se můžou potkat, a zbytek nechte na nich.“

Ve větší skupině mají svobodní křesťané příležitost se seznámit (15. odstavec)


16. Na co by neměli svobodní křesťané zapomenout?

16 Každý z nás, ať už je svobodný, nebo v manželství, může být šťastný a spokojený. (Žalm 128:1) Pokud se chceš oženit nebo vdát, ale zatím se nikdo vhodný neobjevil, dál služ Jehovovi naplno. Sestra Sin Ji z Macaa říká: „Čas, kdy je člověk svobodný, je jenom chvilka v porovnání s tím, jak dlouho bude moct žít se svým partnerem v ráji. A tak si toho času, který máš teď, važ a nenech ho protéct mezi prsty.“ Ale co když už s někým chodíš? V následujícím článku se dozvíš, jak můžeš tohle období využít co nejlíp.

PÍSEŇ Č. 132 Jsme jedním tělem

a VYSVĚTLENÍ VÝRAZU: Slovem „známost“ se v tomhle a následujícím článku myslí období, kdy spolu muž a žena chodí, aby se líp poznali a zjistili, jestli by byli jeden pro druhého dobrým manželským partnerem. Známost začíná, když si řeknou, že o sebe mají zájem, a končí buď rozchodem, nebo svatbou.

b Některá jména byla změněna.

c V některých kulturách je běžné, že první krok udělá bratr. Není ale nic špatného na tom, když je iniciativní sestra. (Rut 3:1–13)