5. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Co nejlépe využívej svůj čas

Co nejlépe využívej svůj čas

„Dávejte si … velký pozor na to, jak žijete. Nechovejte se jako nemoudří, ale jako moudří a co nejlépe využívejte svůj čas.“ (EF. 5:15, 16)

PÍSEŇ Č. 49 Jehova je naše útočiště

CO SE DOZVÍŠ *

1. Jak s Jehovou trávíme čas?

 RÁDI trávíme čas s lidmi, na kterých nám záleží. Pro šťastné manžele není nic lepšího než spolu strávit hezký večer. Mladí lidé jsou zase rádi, když můžou být se svými dobrými přáteli. A všichni máme radost, když jsme se svými bratry a sestrami. Ale nejvzácnější jsou pro nás chvíle, které trávíme s naším Bohem. S Jehovou jsme, když se k němu modlíme, čteme jeho Slovo a rozjímáme o jeho záměru a krásných vlastnostech. Takový čas je velmi cenný. (Žalm 139:17)

2. Co pro nás může být těžké?

2 I když jsme s Jehovou moc rádi, může být pro nás těžké najít si na to čas. Všichni toho máme hodně. Práce, rodina a jiné důležité povinnosti nás možná zaměstnávají natolik, že můžeme mít pocit, že na modlitbu, studium a rozjímání už zkrátka nemáme prostor.

3. Co dalšího by nás mohlo připravit o čas?

3 O čas nás může připravit ale ještě něco záludnějšího. Když si nedáme pozor, mohlo by se stát, že by nás činnosti, které nejsou samy o sobě špatné, okrádaly o čas, který bychom mohli věnovat Jehovovi. Zamysleme se třeba nad odpočinkem a zábavou. Všichni někdy potřebujeme vypnout. Ale i vhodná zábava nám může zabrat tolik času, že nám ho na duchovní činnosti už moc nezbyde. Musíme jí vyhradit to správné místo. (Přísl. 25:27; 1. Tim. 4:8)

4. Co si ukážeme v tomhle článku?

4 V tomhle článku si ukážeme, proč si musíme stanovit správné priority. Taky se dozvíme, jak můžeme svůj čas s Jehovou co nejlépe využít a co dobrého nám to přinese.

MOUDŘE SE ROZHODUJ A STANOV SI SPRÁVNÉ PRIORITY

5. Jak může mladému člověku při rozhodování pomoct, když se zamyslí nad Efezanům 5:15–17?

5 Vyber si ten nejlepší život. Jsi mladý? Pak možná i ty řešíš, jakým směrem se v životě vydat. Školní poradci a nevěřící členové rodiny tě možná přesvědčují, abys šel na vysokou školu a zajistil si tak úspěšnou kariéru. To by ti nejspíš zabralo spoustu času. Naproti tomu rodiče a přátelé ve sboru tě možná povzbuzují, abys svůj život strávil službou Jehovovi. Jehovu miluješ a chceš udělat to nejlepší rozhodnutí. Co ti v tom pomůže? Přečti si Efezanům 5:15–17 a zamysli se nad tím. (Přečti.) Polož si otázky: Co je „Jehovova vůle“? Které rozhodnutí ho potěší? Které mi pomůže nejlíp využívat čas? Pamatuj, že „doba je zlá“ a že tenhle svět, kterému vládne Satan, brzy skončí. Nejlepší je žít tak, aby z toho měl Jehova radost.

6. Co si vybrala Marie a proč to bylo dobré rozhodnutí?

6 Stanov si správné priority. Co nejlépe využívat čas někdy znamená vybrat si ze dvou činností, které nejsou samy o sobě špatné. Je to hezky vidět z toho, co se stalo, když byl Ježíš na návštěvě u Marie a Marty. Marta byla bezpochyby nadšená, že může Ježíše pohostit, a tak se pustila do přípravy složitého jídla. Ale Marie tu návštěvu využila jinak. Sedla si k Ježíšovým nohám a poslouchala, co říká. I když to Marta myslela dobře, byla to Marie, kdo si vybral ten „nejlepší podíl“. (Luk. 10:38–42, ppč.) Časem Marie možná zapomněla, co bylo tehdy k jídlu, ale můžeme si být jistí, že nikdy nezapomněla, co se od Ježíše naučila. Tak jako si Marie vážila času stráveného s Ježíšem, my si vážíme času, který trávíme s Jehovou. Jak ho můžeme využívat co nejlépe?

ČAS S JEHOVOU VYUŽÍVEJ CO NEJLÉPE

7. Proč bychom měli modlitbě, studiu a rozjímání věnovat svůj čas a pozornost?

7 Uvědom si, že modlitba, studium a rozjímání patří k uctívání Jehovy. Když se modlíme, mluvíme s naším nebeským Otcem, který nás hluboce miluje. (Žalm 5:7) Když studujeme Bibli, učíme se od toho, kdo je Zdrojem veškeré moudrosti. (Přísl. 2:1–5) A když rozjímáme, uvažujeme o jeho přitažlivé osobnosti, o jeho úžasném záměru se vším, co stvořil, a o tom, jak se jeho záměr týká nás. Je snad nějaký lepší způsob, jak využít svůj čas? A jak můžeme čas s Jehovou využívat co nejlépe?

Můžeš si na studium najít klidné místo? (8. a 9. odstavec)

8. Co se učíme z toho, jak Ježíš strávil čas v pustině?

8 Pokud je to možné, najdi si klidné místo. Dělal to i Ježíš. Než začal se svou službou na zemi, strávil 40 dní v pustině. (Luk. 4:1, 2) Na tom klidném místě se mohl modlit a přemýšlet o úkolu, který od svého Otce dostal. Určitě ho to připravilo na zkoušky, které měly brzy přijít. Co se od něj můžeš naučit? Pokud je vás doma hodně, asi není vždycky možné najít si tam klidné místo. V takovém případě můžeš jít někam ven. Přesně to dělá Julie, když se chce modlit. Se svým manželem bydlí v malém bytě ve Francii a je pro ni těžké najít si místo, kde by byla sama a nikdo ji nerušil. „A tak se jdu každý den projít do parku,“ říká. „Tam můžu být sama, soustředit se a pořádně si s Jehovou popovídat.“

9. Jak Ježíš dával najevo, že mu záleží na vztahu s Jehovou?

9 Ježíš měl rušný život. Ať šel kamkoli, všude s ním byly zástupy lidí, kteří chtěli, aby se jim věnoval. Při jedné příležitosti se „celé město … shromáždilo u dveří“ domu, ve kterém byl. I tak si ale udělal čas na to, aby posílil svůj vztah s Jehovou. Ještě před východem slunce odešel na „osamělé místo“, kde mohl být jenom se svým Otcem. (Mar. 1:32–35)

10., 11. Co Ježíš podle Matouše 26:40, 41 řekl svým učedníkům v zahradě Getsemane, ale co se stalo?

10 Poslední noc svého života na zemi, když se jeho služba chýlila ke konci, Ježíš znovu vyhledal klidné místo, kde mohl rozjímat a modlit se. Našel ho v zahradě Getsemane. (Mat. 26:36) Tehdy svým učedníkům řekl něco velmi důležitého o modlitbě.

11 Zkus si to představit. Když tam přišli, bylo už dost pozdě, možná po půlnoci. Ježíš apoštoly požádal, aby zůstali vzhůru, a odešel se modlit. (Mat. 26:37–39) Oni ale mezitím usnuli. Když Ježíš zjistil, že spí, znovu jim řekl: „Bděte a modlete se.“ (Přečti Matouše 26:40, 41.) Chápal, že prožívali velký stres a jsou unavení. Soucitně uznal, že „tělo je slabé“. Ještě dvakrát odešel, aby se modlil, ale pokaždé, když se vrátil, našel je, jak spí. (Mat. 26:42–45)

Můžeš si na modlitbu vyhradit čas v době, kdy nejsi unavený? (12. odstavec)

12. Co můžeme dělat, když se nám zdá, že nemáme sílu se modlit?

12 Zvol si správný čas. Někdy můžeme mít pocit, že jsme tak vystresovaní nebo vyčerpaní, že nemáme sílu se modlit. Občas se to stane každému z nás. Co s tím? Někteří byli zvyklí se k Jehovovi modlit před spaním, ale zjistili, že je lepší udělat si na to čas trochu dřív, když ještě nejsou tak unavení. Jiní přišli na to, že záleží i na poloze, ve které se modlí. Ale co když máš pocit, že jsi tak rozrušený nebo nešťastný, že se modlit nedokážeš? Řekni o tom Jehovovi. Můžeš si být jistý, že náš soucitný Otec ti bude rozumět. (Žalm 139:4)

Můžeš na zprávy a e-maily odpovídat jindy než na shromáždění? (13. a 14. odstavec)

13. Jak by mohla elektronická zařízení narušovat náš čas s Jehovou?

13 Při studiu se nenech ničím rušit. Modlitba není to jediné, co můžeme dělat, abychom posílili svoje přátelství s Jehovou. Může nám v tom pomoct i to, když studujeme Boží Slovo a chodíme na shromáždění. Můžeš udělat něco pro to, abys ten čas využil co nejlépe? Zeptej se sám sebe: Co mě na shromážděních nebo při studiu rozptyluje? Možná to jsou příchozí hovory, e-maily nebo zprávy, které ti chodí na mobil nebo jiné elektronické zařízení. Dnes má tyhle věci skoro každý. Někteří odborníci říkají, že když se snažíme soustředit, může nás rozptýlit už jen to, že máme telefon někde po ruce. Jeden profesor psychologie k tomu říká: „Na to, co děláte, se nesoustředíte.“ A dodává: „Vaše mysl je někde jinde.“ Na začátku sjezdu bratři často oznámí, abychom si dali elektronická zařízení do takového režimu, aby to nerušilo ostatní. Mohli bychom udělat to samé pro sebe, aby nic nenarušovalo náš čas s Jehovou?

14. Jak ti Jehova podle Filipanům 4:6, 7 může pomoct se soustředit?

14 Pros Jehovu, aby ti pomohl se soustředit. Když se při studiu nebo na shromáždění přistihneš, že jsi myšlenkami někde jinde, popros Jehovu o pomoc. Když máš nějaké starosti nebo tě něco trápí, nemusí být jednoduché na to zapomenout a soustředit se na duchovní věci. Je to ale moc důležité. Modli se o pokoj, který bude střežit nejenom tvoje srdce, ale taky tvoji mysl. (Přečti Filipanům 4:6, 7.)

ČAS STRÁVENÝ S JEHOVOU STOJÍ ZA TO

15. Co dobrého ti přinese, když budeš trávit čas s Jehovou?

15 Když si uděláš čas na to, abys s Jehovou mluvil, naslouchal mu a přemýšlel o něm, přinese ti to hodně dobrého. Co například? Za prvé, budeš dělat lepší rozhodnutí. Přísloví 13:20 říkají, že „kdo se stýká s moudrými, zmoudří“. Jehova je ten nejmoudřejší ze všech. Takže když s ním budeš trávit čas, budeš moudřejší. Budeš vědět, co mu udělá radost, a vyhneš se tomu, že bys mu svými rozhodnutími ublížil.

16. Jak nám čas s Jehovou pomůže, abychom byli lepšími učiteli?

16 Za druhé, budeš lepším učitelem. Když s někým studujeme Bibli, naším hlavním cílem je pomoct mu, aby si zamiloval Jehovu. Čím víc s naším nebeským Otcem komunikujeme, tím víc ho milujeme a tím lépe svému zájemci dokážeme pomáhat, aby si ho zamiloval i on. Přesně tak to dělal Ježíš. O svém Otci mluvil s takovou láskou, že si ho jeho věrní následovníci prostě museli zamilovat. (Jan 17:25, 26)

17. Jak modlitba a studium posilují naši víru?

17 Za třetí, budeš mít silnější víru. Pokaždé když Jehovu poprosíš o pomoc nebo útěchu a on tvoji modlitbu vyslyší, tvoje víra se upevní. (1. Jana 5:15) Svoji víru posílíš i tím, že si budeš studovat. Pamatuj, že „víra ... vychází z toho, co člověk slyší“. (Řím. 10:17) Chce to ale víc než jenom sbírat vědomosti.

18. Na příkladu ukaž, proč je důležité rozjímat.

18 O tom, co se učíme, musíme taky rozjímat. Ukažme si to na příkladu pisatele 77. žalmu. Trápil se, protože měl pocit, že on a ostatní Izraelité ztratili Jehovovu přízeň. Nemohl kvůli tomu ani spát. (2. až 8. verš) Říkal si: „Zapomněl Bůh projevovat přízeň? Udusil v něm hněv veškerý soucit?“ (9. verš) Jak to vyřešil? Řekl Jehovovi: „Budu rozjímat o všem, co jsi udělal a přemýšlet o tvém jednání.“ (12. verš) Žalmista samozřejmě dobře věděl, co všechno Jehova pro svůj lid v minulosti udělal, ale potřeboval o tom rozjímat, připomenout si, jak jim Jehova projevoval milosrdenství a soucit. (11. verš) Výsledek? Ujistilo ho to, že Jehova svůj lid neopustí. (15. verš) Podobně i tvoji víru posílí, když budeš přemýšlet o tom, co už Jehova udělal pro svůj lid i pro tebe osobně.

19. Co dalšího nám čas strávený s Jehovou přinese?

19 Za čtvrté, a to je nejdůležitější, budeš Jehovu ještě víc milovat. Láska tě bude víc než cokoli jiného motivovat, abys Jehovu poslouchal, byl ochotný pro něj něco obětovat a vytrval v jakékoli zkoušce. (Mat. 22:37–39; 1. Kor. 13:4, 7; 1. Jana 5:3) Nic není cennější než blízké přátelství s Jehovou! (Žalm 63:1–8)

20. Co chceš udělat pro to, abys svůj čas s Jehovou využíval co nejlépe?

20 Pamatuj, že modlitba, studium a rozjímání patří k našemu uctívání Jehovy. Když chceš být s Jehovou, najdi si k tomu klidné místo, tak jako to dělal Ježíš. Nenech se zbytečně rušit. Pros Jehovu, aby ti pomohl se soustředit. Když budeš už teď využívat svůj čas co nejlépe, Jehova tě odmění věčným životem v novém světě. (Mar. 4:24)

PÍSEŇ Č. 27 Postavme se na stranu Jehovy

^ Jehova je náš nejlepší přítel. Přátelství s ním si vážíme, a proto ho chceme lépe poznat. Poznat někoho vyžaduje čas a to platí i v případě, když chceme rozvíjet vztah s Jehovou. Kde ho ale vzít, když žijeme v tak uspěchané době? A co nám to přinese, když budeme do vztahu s naším nebeským Otcem investovat?