2. STUDIJNÍ ČLÁNEK

„Přeměňujte se přetvářením své mysli“

„Přeměňujte se přetvářením své mysli“

„Přeměňujte se přetvářením své mysli, abyste se přesvědčili, co je Boží vůle, tedy co je dobré, přijatelné a dokonalé.“ (ŘÍM. 12:2)

PÍSEŇ Č. 86 Poučováni Jehovou

CO SE DOZVÍŠ a

1., 2. Co musíme po křtu dál dělat? Vysvětli to.

 JAK často doma uklízíš? Než ses nastěhoval, možná jsi to tam pořádně vydrhnul. Ale co kdybys pak úklid už vůbec neřešil? Rychle by se tam nahromadila špína a prach. Abys měl doma čisto, musíš uklízet pravidelně.

2 Podobně musíme pořád uklízet sami v sobě – upravovat svoje myšlení a osobnost. Před křtem jsme samozřejmě udělali potřebné kroky, abychom se očistili „od všeho, co poskvrňuje tělo a ducha“. (2. Kor. 7:1) Teď se ale musíme řídit radou apoštola Pavla a dál si „vytvářet nový způsob myšlení“. (Ef. 4:23) Proč se o to máme pořád snažit? Protože by se v nás jinak mohl rychle nahromadit prach a špína dnešního světa. Aby se nám to nestalo a abychom zůstali před Jehovou čistí, musíme pravidelně zkoumat svoje myšlení, osobnost a touhy.

PŘETVÁŘEJ SVOJI MYSL

3. Co znamená přetvářet svoji mysl? (Římanům 12:2)

3 Co musíme dělat, abychom přetvářeli svoji mysl, tedy měnili to, jak přemýšlíme? (Přečti Římanům 12:2.) Řecký výraz přeložený jako „přetváření mysli“ by se dal taky přeložit jako „přestavba mysli“. Takže nestačí, abychom svůj život vyzdobili pár dobrými skutky. Musíme zkoumat, jací jsme hluboko uvnitř, a dělat potřebné změny, abychom se co nejvíc drželi Jehovových norem. A to by neměla být jednorázová akce – měli bychom se o to snažit pořád.

Je z mých rozhodnutí ohledně vzdělání a zaměstnání vidět, že dávám službu Jehovovi na první místo v životě? (4. a 5. odstavec) c

4. Co musíme dělat, aby naše myšlení netvaroval tenhle svět?

4 Až budeme dokonalí, budeme schopní jednat tak, jak si to Jehova přeje, úplně ve všem. Do té doby na tom musíme tvrdě pracovat. Nesmíme být pasivní a dovolit, aby nás tvaroval tenhle svět. Všimni si, že v Římanům 12:2 Pavel propojil přetváření mysli s Boží vůlí. Takže nejdřív se musíme prozkoumat a zjistit, do jaké míry se ve svých cílech a rozhodnutích necháváme tvarovat Jehovou.

5. Jak můžeme zjistit, jestli věříme, že Jehovův den je blízko? (Viz obrázek.)

5 Uveďme si jeden příklad. Jehova chce, abychom měli stále „na mysli [jeho] den“. (2. Petra 3:12) Polož si otázky: Je z mého života vidět, že si uvědomuju, jak blízko je konec tohohle zkaženého světa? Je z toho, jak se rozhoduju ohledně vzdělání a zaměstnání, vidět, že mám službu Jehovovi na prvním místě v životě? Věřím, že se o mě a moji rodinu Jehova postará, nebo si pořád dělám starosti, jestli budeme mít dost peněz? Představ si, jak musí být Jehova šťastný, když vidí, že se snažíme žít v souladu s jeho vůlí. (Mat. 6:25–27, 33; Filip. 4:12, 13)

6. Co musíme dělat?

6 Svoje myšlení musíme zkoumat pravidelně a potom dělat potřebné změny. Pavel Korinťanům napsal: „Zkoušejte, jestli jste ve víře, ověřujte si, jací jste.“ (2. Kor. 13:5) Být „ve víře“ neznamená jenom čas od času zajít na shromáždění a do služby. Týká se to i našeho myšlení, tužeb a pohnutek. Takže je potřeba, abychom čtením Božího Slova přetvářeli svoji mysl, abychom se učili přemýšlet jako Jehova a potom dělali všechno, co je nutné, aby z nás mohl mít radost. (1. Kor. 2:14–16)

OBLEČ SI „NOVOU OSOBNOST“

7. Co dalšího musíme podle Efezanům 4:31, 32 dělat a proč to může být náročné?

7 Přečti Efezanům 4:31, 32. Musíme nejen měnit svoje myšlení, ale taky si „obléct novou osobnost“. (Ef. 4:24) K tomu je potřeba úsilí. Musíme se třeba zbavit takových povahových rysů, jako je zlomyslná hořkost, hněv a zloba. Proč to může dát zabrat? Protože některé negativní rysy jsou v nás hluboko zakořeněné. Bible říká, že „lidské srdce je odmalička nakloněné ke špatnému“. (1. Mojž. 8:21) Abychom tyhle rysy, které máme hluboko v sobě, měli pod kontrolou, nejspíš na tom budeme muset i po křtu dál pracovat. Ukazuje to následující příběh.

8., 9. Jak je z toho, co zažil Stephen, vidět, že odkládání staré osobnosti je dlouhodobý proces?

8 Pro bratra, který se jmenuje Stephen, bylo těžké ovládat svoji výbušnou povahu. Říká: „I po křtu jsem na sobě musel pracovat. Například jednou během naší kazatelské činnosti dům od domu jsem začal honit zloděje, který mi ukradl z auta rádio. Když už jsem ho měl na dosah, rádio odhodil a utekl. Pak jsem to líčil ostatním a jeden sborový starší se mě zeptal: ‚Stephene, a co bys dělal, kdybys ho chytil?‘ Po této otázce jsem se nad sebou zamyslel a došlo mi, že se v sebeovládání musím ještě zlepšit.“ b

9 Z toho, co se stalo Stephenovi, vidíme, že nějaká špatná stránka naší osobnosti může vyplout na povrch nečekaně – dokonce i když jsme si mysleli, že už ji máme pod kontrolou. Když k tomu dojde, nebuď zklamaný a nemysli si, že jsi jako křesťan selhal. I apoštol Pavel o sobě řekl: „Když chci dělat to, co je správné, je ve mně to, co je špatné.“ (Řím. 7:21–23) Všichni jsme nedokonalí, a tak musíme bojovat s negativními rysy, které se znovu a znovu objevují stejně jako prach a špína u nás doma. Pořád potřebujeme pracovat na tom, abychom zůstali čistí. Ale jak?

10. Jak můžeme bojovat se svými špatnými sklony? (1. Jana 5:14, 15)

10 Když na sobě chceš něco změnit a je to pro tebe těžké, mluv o tom s Jehovou. Buď si jistý, že tě slyší a že ti pomůže. (Přečti 1. Jana 5:14, 15.) Tvůj problém sice zázračně neodstraní, ale dá ti sílu s ním dál bojovat. (1. Petra 5:10) V souladu se svými modlitbami jednej a nedělej nic, čím bys svoji starou osobnost živil. Vyhýbej se třeba filmům, televizním pořadům a knihám, které vykreslují v pozitivním světle vlastnosti, kterých se snažíš zbavit. A nerozvíjej v sobě nesprávné touhy. (Filip. 4:8; Kol. 3:2)

11. Jak si můžeme oblékat novou osobnost?

11 I když jsme odložili starou osobnost, je taky důležité oblékat si novou. Jak to můžeš dělat? Poznávej Jehovu a dej si za cíl napodobovat jeho vlastnosti. (Ef. 5:1, 2) Například když čteš v Bibli o tom, jak Bůh někomu odpustil, zeptej se sám sebe: Odpouštím i já? Když čteš o tom, jak je soucitný k chudým, zamysli se: Je i mně líto bratrů a sester, kteří na tom nejsou finančně dobře, a dělám pro ně něco? Tím, že si oblékáš novou osobnost, dál přetvářej svoji mysl a měj při tom se sebou trpělivost.

12. Jak Stephen sám na sobě pocítil, že Bible má moc měnit lidskou osobnost?

12 Stephenovi se postupně podařilo si novou osobnost obléct. Vypráví: „Od křtu jsem se dostal do mnoha situací, ve kterých bych dřív jednal násilně. Když se mě teď někdo snaží vyprovokovat, už umím odejít nebo situaci nějak uklidnit. Hodně lidí včetně mojí manželky mě chválí, že to zvládám. Někdy dokonce překvapím i sám sebe! Za tyto změny ale nepřipisuju zásluhy sobě. Jsou důkazem, že Bible má moc měnit lidskou osobnost.“

BOJUJ S NESPRÁVNÝMI TOUHAMI

13. Díky čemu dokážeme dělat to, co je správné? (Galaťanům 5:16)

13 Přečti Galaťanům 5:16. Abychom ve svém boji zvítězili a dokázali dělat to, co je správné, Jehova nám štědře dává svého svatého ducha. Necháváme ho na sebe působit, když studujeme Boží Slovo. Taky ho dostáváme, když jsme na shromáždění. Můžeme tam trávit čas s bratry a sestrami, kteří se stejně jako my ze všech sil snaží dělat to, co je správné, a to nás povzbuzuje. (Hebr. 10:24, 25; 13:7) Jehova nám svatého ducha dá i tehdy, když se upřímně modlíme, aby nám pomohl překonat nějakou slabost. Díky tomu budeme mít sílu dál bojovat. Když to všechno budeme dělat, naše špatné touhy nejspíš nezmizí, ale pomůže nám to, abychom se jimi nenechali ovládat. Jak to říká Galaťanům 5:16: „Žijte v souladu s duchem, a nepodlehnete žádné tělesné touze.“

14. Proč je důležité dál posilovat svoji touhu dělat to, co je správné?

14 Když už jsme si vytvořili zvyk věnovat se duchovním věcem, musíme si ho udržet a dál posilovat svoji touhu dělat to, co je správné. Proč je to nutné? Protože jeden z našich nepřátel nikdy nespí. Tím nepřítelem je náš sklon ke špatnému. Dokonce i po křtu možná zjistíme, že nás přitahují věci, kterým bychom se měli vyhýbat, jako jsou hazardní hry, pornografie nebo zneužívání alkoholu. (Ef. 5:3, 4) Jeden mladý bratr přiznává: „Jedna z nejtěžších věcí, se kterou musím bojovat, je, že mě přitahují muži. Myslel jsem si, že to přejde, ale ty pocity mě pořád pronásledují.“ Co ti může pomoct, když je tvoje touha zvlášť silná?

Když tě láká něco, co není správné, nejsi v beznadějné situaci. Jiní bojovali s tím samým a zvládli to (15. a 16. odstavec)

15. Proč nás povzbuzuje, když víme, že se špatnými touhami „se lidé běžně setkávají“? (Viz obrázek.)

15 Když bojuješ s nějakou špatnou touhou, která je zvlášť silná, pamatuj, že nejsi jediný. V Bibli čteme: „Nezažíváte jiné zkoušky, než s jakými se lidé běžně setkávají.“ (1. Kor. 10:13a) Tahle slova napsal apoštol Pavel křesťanům v Korintu. Někteří z nich byli předtím cizoložníci, homosexuálové a opilci. (1. Kor. 6:9–11) Myslíš si, že po křtu už nemuseli bojovat s žádnou nesprávnou touhou? To těžko. Je sice pravda, že všichni byli pomazaní, ale pořád byli nedokonalí. Čas od času s nějakou nesprávnou touhou určitě bojovali. To tě může povzbudit. Proč? Protože je z toho vidět, že ať už bojuješ s čímkoli, můžeš to překonat, stejně jako se to podařilo jiným. Můžeš zůstat pevný ve víře, protože víš, že tvoji „bratři na celém světě trpí stejně“. (1. Petra 5:9)

16. Jakému nebezpečí bychom se měli vyhnout a proč?

16 Snadno by sis mohl začít myslet, že nikdo nemůže rozumět tomu, s čím bojuješ. To je ale hodně nebezpečné. Mohl bys totiž dojít k závěru, že jsi v beznadějné situaci a že té nesprávné touze nejde odolat. Bible ale říká pravý opak. Píše se v ní: „Bůh je věrný a nedovolí, abyste byli zkoušeni nad to, co můžete zvládnout. Ukáže vám východisko, abyste zkoušku dokázali snést.“ (1. Kor. 10:13b) Takže i když je nějaká naše nesprávná touha zvlášť silná, můžeme jí odolat. S Jehovovou pomocí se nám to může podařit.

17. Co musíme dělat, když se u nás objeví nějaká nesprávná touha?

17 Vždycky pamatuj na tohle: Jsi nedokonalý, a tak asi nezabráníš tomu, aby se u tebe nějaká nesprávná touha objevila. Když se to ale stane, hned s tím něco udělej. Jednej stejně jako Josef, který bez váhání utekl od Potifarovy manželky. (1. Mojž. 39:12) Nesprávným touhám nemusíš podlehnout!

DÁL NA SOBĚ PRACUJ

18., 19. Jaké otázky si můžeme položit, když se snažíme přetvářet svoji mysl?

18 Přetvářet svoji mysl znamená pořád se snažit, abychom mysleli a jednali tak, jak si to přeje Jehova. Proto se musíme pravidelně zkoumat a ptát se sami sebe: Je z mého života vidět, že si uvědomuju, jak je tahle doba naléhavá? Daří se mi oblékat novou osobnost? Dovoluju Jehovovi, aby mě vedl svým svatým duchem, a daří se mi díky tomu odolávat nesprávným touhám?

19 Když se takhle zkoumáš, nečekej od sebe dokonalost, ale hledej známky pokroku. Pokud vidíš, že se v něčem potřebuješ zlepšit, nebuď zklamaný. Prostě se řiď radou z Filipanům 3:16: „Ať už jsme udělali jakýkoli pokrok, pokračujme řádně dál stejným směrem.“ Když to budeš dělat, můžeš si být jistý, že ti Jehova bude pomáhat, abys přetvářel svoji mysl.

PÍSEŇ Č. 21 Na první místo dávej Království

a Apoštol Pavel vybízel svoje spoluvěřící, aby se nenechali tvarovat tímhle světem. To je určitě dobrá rada i pro nás. Musíme dělat všechno pro to, abychom se tímhle zkaženým světem nenechali nijak ovlivnit. Aby se nám to dařilo, musíme upravit svoje myšlení, a to pokaždé, když nám dojde, že není v souladu s Boží vůlí. V tomhle článku si ukážeme, jak na to.

b Viz článek „Šlo to se mnou od desíti k pěti“ ve Strážné věži z 1. července 2015.

c POPIS OBRÁZKU: Mladý bratr přemýšlí, jestli má jít na vysokou školu, nebo začít s pravidelnou průkopnickou.