46. STUDIJNÍ ČLÁNEK
Buď odvážný, Jehova je tvůj pomocník!
„Nikdy tě nenechám bez pomoci ani tě neopustím.“ (HEBR. 13:5)
PÍSEŇ Č. 7 Jsme zasvěcení křesťané
CO SE DOZVÍŠ *
1. Co nám pomůže, když se cítíme sami a přemáhají nás problémy? (Žalm 118:5–7)
PŘIPADAL SIS někdy na všechno úplně sám? Že nemáš nikoho, kdo by ti pomohl zvládat tvoje problémy? Se stejnými pocity bojuje hodně lidí, i věrní Boží služebníci. (1. Král. 19:14) Pokud se to někdy stalo i tobě, pamatuj na to, co Jehova slíbil: „Nikdy tě nenechám bez pomoci ani tě neopustím.“ Můžeš proto s jistotou říct: „Jehova je můj pomocník. Nebudu se bát.“ (Hebr. 13:5, 6) Apoštol Pavel napsal tahle slova svým spoluvěřícím v Judeji asi v roce 61 n. l. Připomíná nám to pocity, o kterých se píše v Žalmu 118:5–7. (Přečti.)
2. Co si rozebereme v tomto článku a proč?
2 Stejně jako žalmista i Pavel z vlastní zkušenosti věděl, že Jehova je jeho pomocník. Například víc než dva roky před tím, než napsal dopis Hebrejcům, přežil nebezpečnou plavbu na rozbouřeném moři. (Sk. 27:4, 15, 20) Během té cesty, a už i předtím, mu Jehova různými způsoby pomáhal. Rozebereme si tři z nich. Podporoval ho prostřednictvím Ježíše a andělů, prostřednictvím lidí, kteří měli určité pravomoce, a prostřednictvím spoluvěřících. Na tyto události z Pavlova života se teď podíváme blíž. Posílí se tím naše důvěra, že Jehova splní to, co slíbil, a že vyslyší naše prosby o pomoc.
POMOC OD JEŽÍŠE A ANDĚLŮ
3. Co si Pavel možná říkal a proč?
3 Pavlův život byl v nebezpečí. Asi v roce 56 n. l. ho dav vyvlekl z jeruzalémského chrámu a chtěl ho zabít. Když ho příští den přivedli před Sanhedrin, hrozilo, že ho nepřátelé roztrhají. (Sk. 21:30–32; 22:30; 23:6–10) V tu chvíli si možná říkal, co všechno ještě bude muset vytrpět.
4. Jak Jehova pomohl Pavlovi prostřednictvím Ježíše?
4 Jakou pomoc dostal Pavel? V noci potom, co Pavla zatkli, se mu objevil „Pán“, tedy Ježíš, a řekl mu: „Buď odvážný! Stejně jako jsi o mně důkladně svědčil v Jeruzalémě, tak budeš svědčit i v Římě.“ (Sk. 23:11) Tohle povzbuzení přišlo v pravou chvíli. Ježíš Pavla pochválil za to, jak o něm svědčil v Jeruzalémě. A slíbil mu, že se v pořádku dostane do Říma, kde o něm bude dál svědčit. Když to Pavel slyšel, určitě se cítil v bezpečí jako dítě v náruči svého tatínka.
5. Jak Jehova pomohl Pavlovi prostřednictvím anděla? (Viz obrázek na titulní straně.)
5 Do jaké další nebezpečné situace se Pavel dostal? Asi dva roky po událostech v Jeruzalémě se Pavel plavil do Itálie. Strhla se taková bouře, že si posádka i cestující mysleli, že je čeká smrt. Ale Pavel neměl strach. Jak to? Všem na palubě řekl: „Tuto noc se mi objevil anděl Boha, kterému patřím a sloužím, a řekl: ‚Neboj se, Pavle. Budeš stát před císařem a Bůh ti daroval všechny ty, kdo se plaví s tebou.‘“ Jehova použil anděla, aby Pavlovi zopakoval to, o čem ho už předtím ujistil Ježíš. A on se nakonec do Říma opravdu dostal. (Sk. 27:20–25; 28:16)
6. Který Ježíšův slib nám dává sílu a proč?
6 Jakou pomoc dostáváme my? Ježíš nás podporuje a bude podporovat stejně jako Pavla. Všem svým následovníkům slíbil: „Budu s vámi po všechny dny až do závěru tohoto systému.“ (Mat. 28:20) Ježíšova slova nám dodávají sílu. Proč? Protože jsou dny, kdy je to pro nás těžší než jindy. Například když nám zemře někdo blízký, bolest, kterou cítíme, trvá nejenom několik dní, ale spoustu dní, možná celé roky. Někteří prožívají náročné dny kvůli stáří. Jiní zase mají dny, kdy je přemáhá deprese. Máme ale sílu jít dál, protože víme, že Ježíš je s námi „po všechny dny“, včetně těch nejtemnějších v našem životě. (Mat. 11:28–30)
7. Jak nám dnes Jehova podle Zjevení 14:6 pomáhá?
7 Jehova nás v Bibli ujišťuje, že nám bude pomáhat i prostřednictvím andělů. (Hebr. 1:7, 14) Například nás podporují a vedou, když kážeme „dobrou zprávu o Království“ lidem z každého národa, kmene a jazyka. (Mat. 24:13, 14; přečti Zjevení 14:6)
POMOC OD LIDÍ, KTEŘÍ MAJÍ URČITÉ PRAVOMOCE
8. Jak Jehova pomohl Pavlovi prostřednictvím vojenského velitele?
8 Jakou pomoc dostal Pavel? Jak jsme si už říkali, v roce 56 n. l. Ježíš ujistil Pavla, že se dostane do Říma. Někteří Židé v Jeruzalémě ale plánovali, že ho napadnou a zabijí. Když se o tom dozvěděl římský vojenský velitel Claudius Lysias, postaral se o to, aby se mu nic nestalo. Rychle ho nechal v doprovodu spousty vojáků odvést do Cesareje, kam vedla z Jeruzaléma cesta dlouhá přes 100 kilometrů. Místodržitel Felix nařídil, aby v Cesareji Pavla „hlídali v Herodově paláci“. Židé, kteří ho chtěli zabít, mu tak nemohli ublížit. (Sk. 23:12–35)
9. Jak Pavlovi pomohl místodržitel Festus?
9 O dva roky později byl Pavel pořád ještě ve vězení v Cesareji. Felixe na jeho místě vystřídal místodržitel Festus. Židé ho žádali, aby byl Pavel souzen v Jeruzalémě, ale on to odmítl. Možná věděl, že plánují, že ho „na cestě přepadnou a zabijí“. (Sk. 24:27–25:5)
10. Co udělal místodržitel Festus, když se Pavel odvolal k císaři?
10 Zanedlouho byl Pavel postaven před soud v Cesareji. „Festus se chtěl zavděčit Židům“, a proto se ho zeptal: „Chceš jít do Jeruzaléma a být přede mnou v této věci souzen tam?“ Pavel věděl, že by ho v Jeruzalémě zabili. Ale taky věděl, co dělat, aby si zachránil život, dostal se do Říma a mohl pokračovat ve službě. Řekl: „Odvolávám se k císaři!“ Festus si promluvil se svými rádci a řekl mu: „K císaři ses odvolal, k císaři půjdeš.“ Díky tomuto rozhodnutí Pavel unikl svým nepřátelům. Časem se dostal do Říma, daleko od Židů, kteří se ho snažili zabít. (Sk. 25:6–12)
11. O kterých slovech proroka Izajáše Pavel možná přemýšlel?
11 Než se Pavel vydal na cestu do Itálie, možná přemýšlel o slovech proroka Izajáše. Ty, kdo Jehovovi odporují, Izajáš varoval: „Vymyslete plán, a bude zmařen! Říkejte, co chcete, ale neuskuteční se to, protože s námi je Bůh!“ (Iz. 8:10) Pavel věděl, že mu Bůh pomůže, a to mu dodalo sílu, aby zvládl zkoušky, které byly před ním.
12. Jak se Julius choval k Pavlovi a jak to Pavel mohl vnímat?
12 V roce 58 n. l. se Pavel vydal na cestu do Itálie. Byl vězeň, a proto na něj dohlížel římský důstojník Julius. Od této chvíle bylo na něm, jestli Pavlovi život ztrpčí nebo ulehčí. Jak svoji pravomoc použil? Když další den přistáli na své první zastávce, „Julius se k Pavlovi choval laskavě a dovolil mu jít k přátelům“. Později mu dokonce zachránil život. Jak se to stalo? Vojáci chtěli zabít všechny vězně na lodi, ale Julius jim v tom zabránil. Proč? Protože chtěl Pavla zachránit. Za laskavým chováním toho důstojníka Pavel nepochybně viděl Jehovu. (Sk. 27:1–3, 42–44)
13. Jak může Jehova použít lidi, kteří mají určité pravomoce?
13 Jakou pomoc dostáváme my? Když je to v souladu s Jehovovým záměrem, může svým mocným svatým duchem způsobit, aby lidé, kteří mají určité pravomoce, dělali to, co si přeje. Král Šalomoun napsal: „Královo srdce je jako proudy vody v Jehovově ruce. Vede ho tam, kam si přeje.“ (Přísl. 21:1) Co to znamená? Lidé dokážou vykopat kanál, aby odvedli vodu tam, kam chtějí. Stejně tak Jehova dokáže svým duchem nasměrovat myšlenky vládců, aby byly v souladu s jeho záměrem. Když to udělá, oni potom rozhodují tak, že je to pro dobro Božího lidu. (Srovnej s Ezrou 7:21, 25, 26.)
14. Za koho se podle Skutků 12:5 můžeme modlit?
14 Co můžeme udělat? Můžeme se modlit „za krále a za všechny ve vysokém postavení“, když stojí před rozhodnutím, které ovlivní náš život a službu. (1. Tim. 2:1, 2; Neh. 1:11) Stejně jako křesťané v 1. století se úpěnlivě modlíme za naše bratry a sestry, kteří jsou ve vězení. (Přečti Skutky 12:5; Hebr. 13:3) Můžeme se taky modlit za vězeňské dozorce, kteří na ně dohlížejí. Můžeme prosit Jehovu, aby nasměroval myšlenky těchto lidí tak, aby podobně jako Julius zacházeli s našimi bratry a sestrami „s lidskou laskavostí“. (Viz Sk. 27:3, ppč.)
POMOC OD SPOLUVĚŘÍCÍCH
15., 16. Jak Jehova pomohl Pavlovi prostřednictvím Aristarcha a Lukáše?
15 Jakou pomoc dostal Pavel? Jehova Pavlovi během jeho cesty do Říma opakovaně pomáhal prostřednictvím spoluvěřících. Podívejme se na některé situace.
16 Aristarchos a Lukáš, dva věrní Pavlovi přátelé, se rozhodli, že ho budou na cestě do Říma doprovázet. * Byli ochotní riskovat život, aby mohli Pavlovi pomáhat, i když nic nenaznačuje, že by Ježíš některému z nich osobně slíbil, že se do Říma dostane. To, že přežijí, se dozvěděli až později, při té prudké bouři. Umíte si představit, jak byl Pavel rád, když Aristarchos a Lukáš nastoupili v Cesareji na loď s ním? Určitě Jehovovi ze srdce děkoval za to, že mu poslal tyhle dva odvážné bratry, aby ho na cestě podpořili. (Sk. 27:1, 2, 20–25)
17. Jak Jehova pomáhal Pavlovi prostřednictvím spoluvěřících?
17 Na cestě do Říma Pavel víckrát zažil, jak mu spoluvěřící pomohli. Když například přistáli v Sidonu, Julius mu „dovolil ... jít k přátelům, aby se o něj mohli postarat“. Později v přístavu Puteoli Pavel a jeho přátelé našli bratry, kteří je prosili, aby u nich zůstali sedm dnů. Spoluvěřící na těchto místech se postarali o to, co Pavel a jeho přátelé potřebovali. Pavel jim zase určitě vyprávěl povzbuzující zážitky a oni z toho měli velkou radost. (Srovnej se Skutky 15:2, 3.) Pavel a jeho přátelé potom s novými silami pokračovali v cestě. (Sk. 27:3; 28:13, 14)
18. Za co Pavel děkoval Bohu?
18 Když Pavel kráčel po cestě do Říma, nejspíš přemýšlel o tom, co před třemi roky napsal sboru v tomto městě: „Mnoho let [k vám] toužím přijít.“ (Řím. 15:23) Nemohl ale tušit, že tam přijde jako vězeň. Když uviděl, že mu bratři z Říma přišli naproti, určitě ho to hodně povzbudilo. „Jakmile Pavel bratry zahlédl, poděkoval Bohu a sebral odvahu.“ (Sk. 28:15) Proč za to děkoval Bohu? Protože věděl, že je to Jehova, kdo mu prostřednictvím spoluvěřících pomáhá.
19. Jak nás podle 1. Petra 4:10 Jehova může použít, aby pomohl těm, kdo to potřebují?
19 Co můžeme udělat? Víš o bratrech a sestrách ve svém sboru, které trápí nějaká nemoc nebo mají jiné vážné problémy? Možná jim zemřel někdo blízký. Pokud víš o někom, kdo prožívá těžké chvíle, můžeš poprosit Jehovu, aby ti pomohl říct nebo udělat něco laskavého. Tvoje slova a skutky můžou být přesně tím, co takový bratr nebo sestra potřebuje. (Přečti 1. Petra 4:10.) * Tvoje pomoc může upevnit jejich důvěru v to, že i na ně se vztahuje Jehovův slib: „Nikdy tě nenechám bez pomoci ani tě neopustím.“ Umíš si představit, jakou z toho pak budeš mít radost?
20. Proč můžeme s jistotou říct „Jehova je můj pomocník“?
20 Stejně jako v případě Pavla a jeho přátel i v našem životě se občas strhne prudká bouře. Ale víme, že můžeme být odvážní, protože Jehova je s námi. Pomáhá nám prostřednictvím Ježíše a andělů. Pokud je to v souladu s jeho záměrem, může nám pomáhat i prostřednictvím lidí, kteří mají určité pravomoce. A jak už mnozí z nás zažili, působí svatým duchem na srdce svých služebníků, aby pomáhali svým spoluvěřícím. Stejně jako Pavel proto můžeme s jistotou říct: „Jehova je můj pomocník. Nebudu se bát. Co mi může udělat člověk?“ (Hebr. 13:6)
PÍSEŇ Č. 23 Jehova nám dává sílu
^ 5. odst. V tomto článku si rozebereme tři způsoby, kterými Jehova pomáhal apoštolu Pavlovi zvládat problémy. Když si připomeneme, jak Jehova podporoval svoje služebníky v minulosti, posílí se tím naše důvěra, že pomůže i nám, když se v našem životě strhne nějaká bouře.
^ 16. odst. Aristarchos a Lukáš už s Pavlem cestovali předtím. Tito spolehliví muži s ním zůstali i během jeho uvěznění v Římě. (Sk. 16:10–12; 20:4; Kol. 4:10, 14)
^ 19. odst. Viz článek „Můžeš být pro druhé velkým povzbuzením“, který najdeš ve Strážné věži z ledna 2020.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ