46. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Novomanželé, ať se váš život točí kolem služby Jehovovi

Novomanželé, ať se váš život točí kolem služby Jehovovi

„Jehova je má síla..., jemu důvěřuje mé srdce.“ (ŽALM 28:7)

PÍSEŇ Č. 36 ‚Co Bůh jhem svázal‘

CO SE DOZVÍŠ *

1., 2. a) Proč by měli novomanželé důvěřovat Jehovovi? (Žalm 37:3, 4) b) O čem budeme mluvit v tomhle článku?

 ČEKÁ tě brzo svatba nebo jsi čerstvě v manželství? Jestli ano, určitě se těšíš, že strávíš celý život s člověkem, kterého tolik miluješ. Manželství samozřejmě přináší různé problémy a důležitá rozhodnutí. To, jak se k nim postavíte, bude mít vliv na to, jak šťastní v nadcházejících letech oba dva budete. Když se budete spoléhat na Jehovu, pomůže vám to rozhodovat se dobře, budete mít čím dál pevnější vztah a budete šťastnější. Když budete Boží rady přehlížet, nejspíš budete muset řešit problémy, které do vašeho manželství vnesou napětí a oberou vás o radost. (Přečti Žalm 37:3, 4.)

2 I když je tenhle článek určený novomanželům, bude mluvit o situacích, do kterých se můžou dostat všechny manželské páry. Podíváme se, co se můžeme naučit od mužů a žen, o kterých se píše v Bibli. Jsou pro nás příkladem v mnoha oblastech života, včetně manželství. Taky si ukážeme, co si můžeme odnést z toho, co zažily různé manželské páry v dnešní době.

JAKÉ SITUACE MOŽNÁ MUSÍ NOVOMANŽELÉ ŘEŠIT?

Kvůli jakým rozhodnutím možná novomanželé nebudou moct Jehovovi sloužit víc? (3. a 4. odstavec)

3., 4. Jaké situace možná musí novomanželé řešit?

3 Někteří lidé můžou novomanžele vybízet, aby vedli „normální život“. Například rodiče a jiní příbuzní je můžou tlačit k tomu, aby měli co nejdřív děti. Nebo jim přátelé a rodina můžou s dobrým úmyslem říkat, že by si měli koupit byt nebo dům a pěkně si ho zařídit.

4 Když si novomanželé nedají pozor, můžou udělat rozhodnutí, kvůli kterým se zatíží velkými dluhy. Oba dva pak nejspíš budou muset trávit hodně času v práci, aby je splatili. Práce by jim pak mohla začít zasahovat do času, který by měli věnovat osobnímu studiu, rodinnému uctívání a službě. Možná dokonce začnou vynechávat shromáždění, protože budou pracovat přesčas, aby si vydělali peníze navíc nebo aby si práci udrželi. Kvůli tomu všemu si možná nechají ujít příležitost sloužit Jehovovi víc a zažít tu radost.

5. Co se učíte od Klause a Marisy?

5 Zkušenosti ukazují, že když se v životě zaměřujeme na hmotné věci, nevede to ke štěstí. Zamysli se nad tím, co zjistili manželé Klaus a Marisa. * Potom co se vzali, oba pracovali na plný úvazek, aby měli dost peněz a mohli si koupit, co chtějí. Hluboko uvnitř ale cítili, že nejsou spokojení. Klaus přiznává: „Měli jsme toho víc, než jsme potřebovali, ale neměli jsme žádné duchovní cíle. Upřímně, náš život byl komplikovaný a stresující.“ I vy jste si možná všimli, že když se váš život točí kolem hmotných věcí, nejste šťastní. Jestli v takové situaci jste, nic není ztracené. Může vám pomoct, když se budete učit od druhých. Nejdřív se podíváme, co se může hlava rodiny naučit od krále Jehošafata.

STEJNĚ JAKO KRÁL JEHOŠAFAT DŮVĚŘUJ JEHOVOVI

6. Jak král Jehošafat uplatnil radu z Přísloví 3:5, 6, když čelil vážné hrozbě?

6 Jestli jsi hlava rodiny, máš někdy pocit, že je toho na tebe hodně? Pokud ano, vezmi si příklad z krále Jehošafata. Jako král byl odpovědný za to, jak se povede celému národu. Jak se k tomuhle závažnému úkolu postavil? Dělal, co bylo v jeho silách, aby národ chránil. Opevnil judská města a shromáždil obrovskou armádu, která měla přes 1 160 000 vojáků. (2. Par. 17:12–19) O něco později musel Jehošafat čelit vážné hrozbě. Proti Judsku vytáhlo velké vojsko složené z Ammonitů, Moabců a obyvatel hornatého kraje Seir, které ohrožovalo jeho, jeho rodinu a jeho lid. (2. Par. 20:1, 2) Co Jehošafat udělal? Hledal pomoc u Jehovy a prosil ho o sílu. Jednal v souladu s moudrou radou z Přísloví 3:5, 6. (Přečti.) Z Jehošafatovy pokorné modlitby zapsané v 2. Paralipomenon 20:5–12 je vidět, jak moc svému milujícímu nebeskému Otci důvěřoval. Jak na jeho modlitbu Jehova zareagoval?

7. Jak Jehova zareagoval na Jehošafatovu modlitbu?

7 Jehova k Jehošafatovi promluvil prostřednictvím Levity Jachaziela a řekl: „Zaujměte pozice, stůjte a sledujte, jak vás Jehova zachrání.“ (2. Par. 20:13–17) To není zrovna obvyklá bojová taktika. Tyhle pokyny ale nedal člověk, byly od Jehovy. Jehošafat mu naprosto důvěřoval a přesně je poslechl. Když se se svými muži vydal vstříc nepřátelům, do čela vojska nepostavil nejzkušenější vojáky, ale neozbrojené zpěváky. Jehova Jehošafata nezklamal a nepřátelské vojsko porazil. (2. Par. 20:18–23)

Život novomanželů se bude točit kolem služby Jehovovi, když se budou modlit a studovat jeho Slovo (8. a 10. odstavec)

8. Co se můžou hlavy rodin naučit od Jehošafata?

8 Manželé, od Jehošafata se toho můžete hodně naučit. Máš odpovědnost za to, jak se tvojí rodině povede, a tak děláš, co je v tvých silách, abys ji chránil a zaopatřil. Když přijdou problémy, můžeš mít pocit, že se s nimi dokážeš poprat sám. Odolej ale sklonu spoléhat se na vlastní schopnosti. Místo toho se sám modli k Jehovovi o pomoc. Kromě toho se ze srdce modli i se svojí manželkou. Studuj si Bibli a publikace od Boží organizace, abys zjistil, kam tě Jehova vede, a pak podle toho jednej. Když se na základě Bible nějak rozhodneš, druzí s tím možná nebudou souhlasit, a možná ti dokonce budou říkat, že ses zbláznil. Můžou ti tvrdit, že nejlíp tvoji rodinu zabezpečí peníze a to, co si za ně můžeš koupit. Ale pamatuj na Jehošafata. Důvěřoval Jehovovi a dal to najevo tím, co udělal. Jehova svého věrného služebníka neopustil a neopustí ani tebe. (Žalm 37:28; Hebr. 13:5) Teď si řekneme, co můžou manžel a manželka společně dělat pro to, aby měli šťastný život, který jim bude přinášet pocit naplnění.

STEJNĚ JAKO PROROK IZAJÁŠ A JEHO MANŽELKA SE V ŽIVOTĚ ZAMĚŘUJTE HLAVNĚ NA SLUŽBU JEHOVOVI

9. Co můžeme říct o proroku Izajášovi a jeho manželce?

9 Izajáš a jeho manželka měli službu Jehovovi na prvním místě ve svém životě. Izajáš byl prorok a nějaké prorocké úkoly měla nejspíš i jeho manželka, protože se o ní mluví jako o prorokyni. (Iz. 8:1–4) Je zřejmé, že se společně zaměřovali hlavně na uctívání Jehovy. Pro dnešní manželské páry jsou skvělým vzorem.

10. Jak může studium biblických proroctví posílit odhodlání manželů dělat pro Jehovu co nejvíc?

10 Stejně jako Izajáš a jeho manželka můžou manželské páry dělat všechno pro to, aby se jejich život točil kolem služby Jehovovi. Svoji důvěru v Jehovu můžou posílit tím, že si společně studují biblická proroctví a přemýšlí o tom, jak se plní. * (Tit. 1:2) Můžou uvažovat, jak by se oni sami mohli na splnění některých proroctví podílet ještě víc. Například můžou pomáhat s tím, aby se plnilo Ježíšovo proroctví, že než přijde konec, dobrá zpráva se bude kázat po celé zemi. (Mat. 24:14) Čím větší jistotu budou mít, že se proroctví z Bible plní, tím větší bude jejich odhodlání dělat pro Jehovu co nejvíc.

STEJNĚ JAKO PRISCILLA A AQUILA MĚJTE KRÁLOVSTVÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ

11. Co všechno mohli Priscilla a Aquila dělat a díky čemu?

11 Mladé manželské páry se můžou učit i od Priscilly a Aquily, židovských manželů, kteří žili v Římě. Slyšeli dobrou zprávu o Ježíšovi a stali se křesťany. S tím, jak žili, byli určitě spokojení. Když ale císař Claudius nařídil, aby všichni Židé z Říma odešli, život se jim obrátil vzhůru nohama. Zamyslete se, co to pro ně znamenalo. Museli opustit známé prostředí, najít si nový domov a znovu rozjet výrobu stanů. Odsunuli kvůli těmhle novým, náročným okolnostem zájmy Království stranou? Odpověď pravděpodobně znáte. V Korintu, který se stal jejich novým domovem, začali spolupracovat s místním sborem a pomáhali tam apoštolu Pavlovi posilovat bratry. Později se ještě několikrát přestěhovali tam, kde bylo potřeba víc kázat. (Sk. 18:18–21; Řím. 16:3–5) Určitě spolu prožili bohatý a uspokojující život.

12. Proč by si měla dvojice stanovit duchovní cíle?

12 Manželské páry v dnešní době můžou Priscillu a Aquilu napodobovat tak, že dávají Království na první místo. Je nejlepší, když si ti dva popovídají o svých životních cílech ještě v době, kdy spolu chodí. Když dělají rozhodnutí společně a snaží se dosahovat společných duchovních cílů, mají víc příležitostí zažít, jak je Jehova svým duchem podporuje. (Kaz. 4:9, 12) Všimněte si, co k tomu říkají Russell a Elizabeth. Russell vypráví: „Když jsme spolu chodili, konkrétně jsme probírali naše duchovní cíle.“ Elizabeth dodává: „Bavili jsme se o tom proto, abychom až budeme stát před různými rozhodnutími, přesně věděli, co chceme, a rozhodli se tak, aby to do našich cílů nezasáhlo.“ Russell s Elizabeth se pak mohli přestěhovat do Mikronésie, kde bylo potřeba víc zvěstovatelů.

Život novomanželů se bude točit kolem služby Jehovovi, když si budou dávat duchovní cíle (13. odstavec)

13. K čemu to podle Žalmu 28:7 vede, když důvěřujeme Jehovovi?

13 Stejně jako Russell a Elizabeth se hodně párů rozhodlo, že si nebudou komplikovat život, aby mohli co nejvíc času věnovat službě. Když si manželé dají cíle ve službě Jehovovi a potom se jich společně snaží dosáhnout, čeká je spousta krásných věcí. Uvidí, jak se o ně Jehova stará, budou mu čím dál víc důvěřovat a budou opravdu šťastní. (Přečti Žalm 28:7.)

STEJNĚ JAKO APOŠTOL PETR A JEHO MANŽELKA DŮVĚŘUJTE JEHOVOVÝM SLIBŮM

14. Z čeho bylo vidět, že apoštol Petr a jeho manželka důvěřovali slibu v Matoušovi 6:25, 31–34?

14 Manželské páry se můžou něco naučit taky od apoštola Petra a jeho manželky. Asi půl roku až rok potom, co Petr poprvé potkal Ježíše, musel udělat zásadní rozhodnutí. Živil se rybařením, takže když ho Ježíš vybídl, aby ho doprovázel na cestách, Petr musel vzít v úvahu situaci svojí rodiny. (Luk. 5:1–11) Rozhodl se, že půjde kázat spolu s Ježíšem. To bylo dobré rozhodnutí. A z toho, co víme, můžeme usoudit, že jeho manželka ho v tom podpořila. Z Bible vyplývá, že po Ježíšově vzkříšení s Petrem minimálně nějakou dobu cestovala. (1. Kor. 9:5) To, že byla dobrou křesťankou i manželkou, Petrovi nepochybně umožnilo bez zábran zapsat inspirované rady pro křesťanské manžely a manželky. (1. Petra 3:1–7) Je jasné, že Petr i jeho manželka důvěřovali Jehovovu slibu, že když dají Království na první místo ve svém životě, postará se o ně. (Přečti Matouše 6:25, 31–34.)

15. Co se učíte od Tiaga a Esther?

15 Jestli už jste nějaký ten rok v manželství, jak můžete dál rozvíjet touhu dělat toho pro Jehovu víc? Jedna možnost je zajímat se o zkušenosti jiných manželských párů. Třeba si můžete číst články ze série „Ochotně se nabídli“. Když si Tiago a Esther z Brazílie tyhle články četli, začali si moc přát taky sloužit někde, kde je to víc potřeba. Tiago popisuje: „Když jsme si četli o tom, jak Jehova v dnešní době pomáhá svým služebníkům, i my jsme chtěli na vlastní kůži zažít, jak nás vede a stará se o nás.“ Nakonec se přestěhovali do Paraguaye, kde od roku 2014 kážou portugalsky mluvícím lidem. Esther říká: „Oba máme moc rádi verš z Efezanům 3:20. Při svojí službě Jehovovi znovu a znovu vidíme, jak se ta slova plní.“ Apoštol Pavel v tom verši slibuje, že Jehova nám toho dá mnohem víc, než o kolik ho poprosíme. A přesně tak to funguje!

Život novomanželů se bude točit kolem služby Jehovovi, když si nechají poradit od zkušenějších (16. odstavec)

16. Kdo může mladým párům poradit, když chtějí přehodnotit svoje životní cíle?

16 Mladé páry můžou hodně načerpat od těch, kdo se naučili spoléhat na Jehovu. Někteří manželé možná strávili v celodobé službě celá desetiletí. Jestli cítíte, že byste měli svoje cíle přehodnotit, co kdybyste si nechali poradit od nich? I tím můžete ukázat, že důvěřujete Jehovovi. (Přísl. 22:17, 19) V tom, aby si mladé páry daly duchovní cíle a dosáhly jich, jim můžou pomoct i starší.

17. Co zažili Klaus a Marisa a co se od nich učíme?

17 Jenže někdy se může stát, že se rozhodneme dělat ve službě víc, ale všechno nejde podle našich představ. Vezměte si, co zažili Klaus a Marisa, o kterých jsme mluvili na začátku. Tři roky po svatbě se odstěhovali a začali pomáhat na stavebním projektu ve finské pobočce. Pak se ale dozvěděli, že tam nebudou moct zůstat víc než šest měsíců. Nejdřív byli zklamaní. Krátce nato je ale bratři pozvali do kurzu arabštiny a teď s radostí kážou arabsky mluvícím lidem v jedné zemi. Když na to Marisa vzpomíná, připouští: „Je děsivé, když má člověk vystoupit z komfortní zóny a naprosto důvěřovat Jehovovi. Ale viděla jsem, že Jehova nám vždycky nečekaným způsobem pomohl. Po takových zážitcích jsem Jehovovi začala důvěřovat o to víc.“ Je z toho vidět, že když se budete na Jehovu ve všem spoléhat, můžete si být jistí, že vás vždycky odmění.

18. Co může manželským párům pomoct naprosto důvěřovat Jehovovi?

18 Manželství je dar od Jehovy. (Mat. 19:5, 6) Chce, aby těm dvěma přinášelo radost. (Přísl. 5:18) Mladé manželské páry, zkuste se zamyslet, na co se v životě zaměřujete vy. Děláte všechno, co je ve vašich silách, abyste Jehovovi ukázali, jak moc si vážíte toho, co vám dává? Mluvte s ním o tom v modlitbě. Hledejte v jeho Slově zásady, které se týkají vaší situace. A pak se řiďte tím, co vám Jehova radí. Když se bude vaše manželství točit kolem služby Jehovovi, můžete si být jistí, že budete mít šťastný a uspokojující život.

PÍSEŇ Č. 40 Neustále hledej nejprve Království

^ 5. odst. Některá naše rozhodnutí můžou ovlivnit, kolik času a energie budeme mít na službu Jehovovi. Zvlášť novomanželé stojí před rozhodnutími, která můžou mít na jejich život dlouhodobý dopad. Tenhle článek jim pomůže rozhodovat se dobře, aby byli šťastní a svůj život co nejlíp využili.

^ 5. odst. Některá jména byla změněna.