45. STUDIJNÍ ČLÁNEK

„Projevujte si navzájem věrnou lásku“

„Projevujte si navzájem věrnou lásku“

„Projevujte si navzájem věrnou lásku a milosrdenství.“ (ZECH. 7:9)

PÍSEŇ Č. 50 Boží vzor lásky

CO SE DOZVÍŠ *

1., 2. Proč si máme navzájem projevovat věrnou lásku?

 PROČ máme svým bratrům a sestrám projevovat věrnou lásku? Některé důvody najdeme v následujících příslovích z Bible: „Ať tě neopouští věrná láska a věrnost. ... Potom v očích Boha i lidí najdeš přízeň.“ „Člověk s věrnou láskou prospívá sám sobě.“ „Kdo se snaží jednat správně a s věrnou láskou, ... získá život.“ (Přísl. 3:3, 4, ppč.; 11:17, ppč.; 21:21)

2 V těchto příslovích jsou tři důvody, proč bychom měli projevovat věrnou lásku. Za prvé, jsme pak v Božích očích drahocenní. Za druhé, prospíváme tím sami sobě – například si s druhými vytváříme pevná přátelství. A za třetí, v budoucnu získáme věčný život a spoustu dalších krásných věcí. Máme opravdu dobré důvody řídit se Jehovovou připomínkou: „Projevujte si navzájem věrnou lásku a milosrdenství.“ (Zech. 7:9)

3. Na které otázky si v tomto článku odpovíme?

3 V tomto článku si odpovíme na čtyři otázky. Komu bychom měli projevovat věrnou lásku? Co se o věrné lásce můžeme naučit z knihy Rut? Jak můžeme věrnou lásku projevovat my? A co dobrého nám to přinese?

KOMU BYCHOM MĚLI PROJEVOVAT VĚRNOU LÁSKU?

4. Jak můžeme v projevování věrné lásky napodobovat Jehovu? (Marek 10:29, 30)

4 Jak jsme si ukázali v předchozím článku, Jehova projevuje věrnou lásku – trvalé a hluboké city – jenom těm, kdo ho milují a slouží mu. (Dan. 9:4) „Jako milované děti“ si přejeme našeho Boha napodobovat. (Ef. 5:1) Proto chceme pracovat na tom, abychom měli hluboký a trvalý vztah ke svým bratrům a sestrám. (Přečti Marka 10:29, 30.)

5., 6. V jaké souvislosti se někdy používá slovo „věrnost“?

5 Určitě budeš souhlasit s tím, že čím líp chápeme, co věrná láska je, tím líp ji dokážeme druhým projevovat. Jak se věrná láska liší například od věrnosti zaměstnavateli?

 6 Představ si člověka, který pracuje mnoho let pro jednu firmu. Můžeme o něm říct, že je to věrný a spolehlivý zaměstnanec. Ve firmě ale nepracuje z lásky k řediteli. Možná ho za celou dobu ani nepotkal. Zároveň nemusí úplně souhlasit s firemní politikou. Je prostě rád, že má práci, která ho živí. Zůstane tam až do důchodu nebo dokud nedostane lepší pracovní nabídku.

7., 8. a) Co nás podněcuje k projevování věrné lásky? b) Proč budeme uvažovat o knize Rut?

7 Rozdíl mezi věrností, o které jsme mluvili v  předchozím odstavci, a věrnou láskou je v pohnutkách. Zaměstnanec může být své firmě věrný čistě kvůli tomu, že ho ta práce živí, ale k projevování věrné lásky nás podněcuje srdce. Hezky je to vidět na příkladech Božích služebníků z minulosti. Třeba krále Davida podněcovalo jeho srdce k tomu, aby projevoval věrnou lásku svému blízkému příteli Jonatanovi, i když ho chtěl Jonatanův otec zabít. A věrnou lásku mu projevil i řadu let po jeho smrti tím, že se postaral o jeho syna Mefibošeta. (1. Sam. 20:9, 14, 15; 2. Sam. 4:4; 8:15; 9:1, 6, 7)

8 O věrné lásce se toho můžeme hodně naučit i z knihy Rut. Co si můžeme vzít z příkladu lidí, o kterých se tam píše? A jak to můžeme uplatnit ve sboru? *

CO SE O VĚRNÉ LÁSCE MŮŽEME NAUČIT Z KNIHY RUT?

9. Proč Noemi došla k závěru, že se proti ní postavil Jehova?

9 V knize Rut je zapsaný příběh Noemi, její snachy Rut a bohabojného muže Boaze, který byl příbuzný Noemina manžela. Noemi se s manželem a dvěma syny přestěhovala do Moabu, protože v Izraeli byl hladomor. Po nějaké době její manžel zemřel. Oba její synové se oženili, ale i oni bohužel zemřeli. (Rut 1:3–5; 2:1) Pro Noemi to byla obrovská tragédie a čím dál víc propadala zoufalství. Prožívala silnou citovou bolest, a tak došla k závěru, že se proti ní postavil Jehova. Všimni si, jak to vyjádřila: „Jehova [se] obrátil proti mně.“ „Všemohoucí mi naplnil život hořkostí.“ „Sám Jehova [se] postavil proti mně a sám Všemohoucí mi způsobil neštěstí.“ (Rut 1:13, 20, 21)

10. Jak Jehova reagoval na Noemina slova plná hořkosti?

10 Jak na Noemina slova plná hořkosti Jehova reagoval? Nezlobil se na ni. Naopak s ní soucítil, protože viděl, že je velmi rozrušená. Jehova chápe, že „útlak může moudrého dohnat k šílenství“. (Kaz. 7:7) I tak Noemi potřebovala pomoc, aby pochopila, že Jehova je na její straně. Co pro ni udělal? (1. Sam. 2:8) Podnítil Rut, aby jí projevila věrnou lásku. Ochotně a laskavě pomohla své tchyni znovu získat citovou a duchovní rovnováhu. Co se od Rut můžeme naučit?

11. Proč laskaví bratři a sestry pomáhají ztrápeným?

11 Věrná láska nás podněcuje, abychom pomáhali ztrápeným. Stejně jako Rut stála při Noemi, laskaví bratři a sestry dnes ochotně stojí při svých spoluvěřících, kteří jsou zdrcení nebo je tíží starosti. Milují je a chtějí pro ně udělat všechno, co je v jejich silách. (Přísl. 12:25; 24:10) Řídí se tak vybídkou apoštola Pavla, abychom „utěšovali sklíčené, podporovali slabé a se všemi měli trpělivost“. (1. Tes. 5:14)

Ztrápeným bratrům a sestrám můžeme pomoct tím, že si je vyslechneme (12. odstavec)

12. Co je často tím nejlepším způsobem, jak můžeš pomoct ztrápenému bratrovi nebo sestře?

12 Ztrápeným bratrům a sestrám můžeš často nejlíp pomoct tak, že si je vyslechneš a ujistíš je, že je máš rád. Jehovovi neunikne, že se zajímáš o jednu z jeho drahocenných oveček. (Hebr. 6:10) V Žalmu 41:1 čteme: „Šťastný je každý, kdo se zajímá o slabé. V den neštěstí ho Jehova zachrání.“

Rut zůstává se svou tchyní Noemi, zatímco Orpa se vrací do Moabu. Rut Noemi říká: „Kam půjdeš ty, tam půjdu já“ (13. odstavec)

13. V čem Rut jednala jinak než Orpa a proč se tak rozhodla? (Viz obrázek na titulní straně.)

13 O věrné lásce se můžeme ještě víc dozvědět, když prozkoumáme, co dalšího Noemi zažila po smrti svého manžela a dvou synů. Když se dozvěděla, že „Jehova obrátil svou pozornost ke svému lidu a dal mu jídlo“, rozhodla se, že se vrátí domů. (Rut 1:6) Obě její snachy se vydaly do Judska s ní. Cestou je ale Noemi třikrát vybízela, aby se vrátily do Moabu. Jak zareagovaly? Čteme: „Orpa svou tchyni políbila a odešla. Ale Rut s ní zůstala.“ (Rut 1:7–14) Orpa se vrátila domů a udělala tak přesně to, co jí Noemi řekla. Rut se ale rozhodla jinak. Udělala něco, co se od ní neočekávalo. Taky se mohla kdykoli vrátit, ale věrná láska ji podnítila k tomu, aby s Noemi zůstala a pomáhala jí. (Rut 1:16, 17) Nezůstala s ní proto, že musela, ale proto, že chtěla. Její rozhodnutí bylo krásným projevem věrné lásky. Co se z toho můžeme naučit?

14. a) Jak dnes hodně bratrů a sester projevuje věrnou lásku? b) Jaké jednání se podle Hebrejcům 13:16 Bohu líbí?

14 Věrná láska nás podněcuje udělat víc, než se očekává. Dnes, stejně jako v minulosti, se hodně bratrů a sester rozhodlo projevit věrnou lásku svým spoluvěřícím, dokonce i když je neznají osobně. Když se například dozvědí, že je postihla nějaká přírodní katastrofa, okamžitě chtějí vědět, jak jim můžou pomoct. Nebo pokud se někdo ve sboru dostane do finančních potíží, pohotově se snaží zjistit, co potřebuje, a pomůžou mu. Stejně jako v prvním století křesťané z Makedonie i oni dělají víc, než se od nich očekává. Dávají, co můžou, „dokonce víc než to“, aby svým bratrům pomohli. (2. Kor. 8:3) Když takovými způsoby projevujeme věrnou lásku, Jehovovi se to líbí. (Přečti Hebrejcům 13:16.)

JAK MŮŽEME VĚRNOU LÁSKU PROJEVOVAT MY?

15., 16. V čem se Rut nevzdala?

15 Z příběhu Rut a Noemi se můžeme hodně naučit. Co třeba?

16 Nevzdávej se. Když Rut své tchyni nabídla, že s ní do Judska půjde, Noemi se ji od toho nejdřív snažila odradit. Ale Rut se nevzdala. K čemu to vedlo? „Když Noemi viděla, že Rut je pevně rozhodnutá jít s ní, přestala ji přemlouvat.“ (Rut 1:15–18)

17. Co nám pomůže rychle se nevzdat?

17 Uplatnění: Když pomáháme někomu, koho tíží starosti, musíme být trpěliví a nesmíme se rychle vzdát. Nějaká sestra, která potřebuje pomoc, ji zpočátku možná odmítá. * Věrná láska nás ale podnítí, abychom jí dál stáli po boku. Budeme doufat, že časem naši pomocnou ruku přijme a dovolí nám nést její břemena. (Gal. 6:2)

18. Co muselo Rut hodně zabolet?

18 Neber si to osobně. Když Noemi a Rut dorazily do Betléma, Noemi se setkala se svými bývalými sousedkami. Řekla jim: „Když jsem odcházela, měla jsem všechno, ale Jehova způsobil, že se vracím s prázdnýma rukama.“ (Rut 1:21) Vezmi si, jak se Rut musela cítit, když to slyšela. Mohla se pro Noemi přetrhnout – plakala s ní, utěšovala ji a šla s ní dlouhou cestu až do Judska. Přes to všechno Noemi řekla: „Jehova způsobil, že se vracím s prázdnýma rukama.“ Vypadalo to, jako by si pomoci Rut, která stála přímo vedle ní, vůbec nevážila. To muselo Rut hodně zabolet! Ani tak ale Noemi neopustila.

19. Co nám pomůže stát při těch, kdo jsou sklíčení?

19 Uplatnění: Když pomáháme nějaké sklíčené sestře, možná s námi zpočátku mluví způsobem, který nás zraňuje – i přes to všechno, co pro ni děláme. Snažíme se ale nebrat si to osobně. Stojíme při ní a prosíme Jehovu, aby nám pomohl najít způsob, jak ji utěšit. (Přísl. 17:17)

Jak můžou starší napodobovat Boaze? (20. a 21. odstavec)

20. Co dodalo Rut sílu dál Noemi pomáhat?

20 S povzbuzením neváhej. Rut projevovala Noemi věrnou lásku, ale teď sama potřebovala povzbuzení. A Jehova k tomu podnítil Boaze. Boaz Rut řekl: „Kéž tě Jehova odmění za to, co jsi udělala. Kéž dostaneš bohatou odměnu od Jehovy, Boha Izraele, pod jehož křídla jsi přišla hledat útočiště.“ To muselo Rut zahřát u srdce. Odpověděla mu: „Potěšil jsi mě a mluvil jsi povzbudivě ke své služce.“ (Rut 2:12, 13) Boazova slova přišla v pravou chvíli a dodala Rut sílu dál Noemi pomáhat.

21. Jak podle Izajáše 32:1, 2 jednají starostliví starší?

21 Uplatnění: Ti, kdo projevují věrnou lásku druhým, občas sami potřebují povzbudit. Stejně jako Boaz ujistil Rut, že si všiml jejího laskavého jednání, starší si všímají, co obětaví bratři a sestry dělají pro druhé, a chválí je za to. Když s povzbuzením neváhají, dodají jim tak sílu dál ostatním pomáhat. (Přečti Izajáše 32:1, 2.)

CO DOBRÉHO NÁM PŘINÁŠÍ, KDYŽ PROJEVUJEME VĚRNOU LÁSKU?

22., 23. Co se u Noemi změnilo a proč? (Žalm 136:23, 26)

22 Po nějaké době se Boaz štědře postaral o to, aby Rut a Noemi měly co jíst. (Rut 2:14–18) Jak na to Noemi zareagovala? Řekla: „Ať mu požehná Jehova, ten, kdo nepřestal projevovat věrnou lásku živým i mrtvým.“ (Rut 2:20a) To byla změna! Předtím se slzami řekla: „Jehova [se] postavil proti mně.“ Ale teď s radostí zvolala: „Jehova ... nepřestal projevovat věrnou lásku.“ Co tu změnu způsobilo?

23 Noemi si konečně uvědomila, že ji Jehova nikdy neopustil. Podnítil Rut, aby ji podporovala na cestě do Judska. (Rut 1:16) Noemi taky viděla Jehovovu ruku v tom, že se Boaz, jeden z jejich „výkupců“, laskavě a štědře postaral o jejich potřeby. (Rut 2:19, 20b) Možná si řekla: Teď vím, že mě Jehova nikdy neopustil. Celou dobu stál při mně! (Přečti Žalm 136:23, 26.) Určitě byla vděčná, že to s ní Rut a Boaz nevzdali. Všichni tři museli mít velkou radost, že to tak dobře dopadlo.

24. Proč chceme svým bratrům a sestrám neustále projevovat věrnou lásku?

24 Co jsme se o věrné lásce naučili z knihy Rut? Věrná láska nás podněcuje, abychom se rychle nevzdali, když pomáháme ztrápeným bratrům a sestrám. Taky nás podněcuje, abychom pro ně dělali víc, než se od nás očekává. A starší by měli v pravou chvíli povzbuzovat ty, kdo projevují věrnou lásku druhým. Když vidíme, jak sklíčení bratři a sestry znovu získávají sílu sloužit Jehovovi, máme z toho velkou radost. (Sk. 20:35) Co je ale tím hlavním důvodem, proč projevujeme věrnou lásku? Chceme napodobovat Jehovu, který je „plný věrné lásky“, a chceme mu dělat radost. (2. Mojž. 34:6; Žalm 33:22)

PÍSEŇ Č. 35 Jsme vděční za Boží trpělivost

^ 5. odst. Jehova si přeje, abychom svým bratrům a sestrám ve sboru projevovali věrnou lásku. Abychom ještě líp pochopili, co věrná láska je, budeme uvažovat o některých Božích služebnících, kteří tuto vlastnost projevovali. V tomto článku si ukážeme, co se můžeme naučit od Rut, Noemi a Boaze.

^ 8. odst. Abys měl z tohoto článku co největší užitek, podívej se na 51. kapitolu knihy Moje kniha biblických příběhů.

^ 17. odst. Vzhledem k tomu, že uvažujeme o Noemi, poučení uplatňujeme na pomoc sestrám. Stejné zásady se ale dají vztáhnout i na bratry.