Mladí, „pracujte stále na své vlastní záchraně“

Mladí, „pracujte stále na své vlastní záchraně“

„Jako jste byli vždy poslušní . . ., pracujte stále na své vlastní záchraně s bázní a chvěním.“ (FIL. 2:12)

PÍSNĚ: 41, 11

1. Proč je křest tak důležitý krok? (Viz úvodní obrázek.)

KAŽDÝ rok se dávají pokřtít tisíce lidí. Mnozí z nich jsou mladí – dospívající nebo ještě mladší. Někteří možná vyrostli v křesťanské rodině. Jsi i ty pokřtěný? Pokud ano, udělal jsi moc dobře. Křest je nezbytný k tomu, abychom mohli být zachráněni a žít věčně. (Mat. 28:19, 20; 1. Petra 3:21)

2. Proč se toho, že jsi zasvětil svůj život Jehovovi, nemusíš bát?

2 I když křest otevírá dveře k mnoha nádherným věcem od Jehovy, je to také vážný závazek. V jakém smyslu? V den tvého křtu položil bratr, který měl proslov ke křtu, otázku: „Činil jsi na základě oběti Ježíše Krista pokání ze svých hříchů a zasvětil ses Jehovovi, abys konal jeho vůli?“ Odpověděl jsi „ano“. Slíbil jsi, že Jehovu budeš milovat a že služba jemu pro tebe bude tou nejdůležitější věcí v životě. Měl bys toho litovat? V žádném případě! Dát život do Jehovových rukou není nikdy špatně. Uvažuj o druhé možnosti, která se nabízí. Lidé, kteří Jehovu neznají, jsou součástí Satanova světa. Ďáblovi o tvoji záchranu vůbec nejde. Vlastně by byl šťastný, kdyby ses přidal na jeho stranu, tak Jehovu zradil, a o naději na věčný život přišel.

3. Co dobrého od Jehovy máš díky tomu, že ses mu zasvětil?

3 Přemýšlej o tom, co dobrého od Jehovy máš díky tomu, že ses mu zasvětil a dal se pokřtít. Dal jsi mu svůj život, a tak můžeš s větší důvěrou než kdy dřív říct: „Jehova je na mé straně; nebudu se bát. Co mi může udělat pozemský člověk?“ (Žalm 118:6) V životě nemůžeš mít větší čest než mít Jehovu za přítele a vědět, že je na tebe hrdý.

OSOBNÍ ODPOVĚDNOST

4. Proč můžeme říct, že zasvětit se Jehovovi je osobní odpovědnost?

4 Tvůj vztah s Jehovou není něco jako rodinný tarif mobilního operátora. I když ještě bydlíš u rodičů, za svůj vztah s Jehovou máš osobní odpovědnost. Proč je důležité na to pamatovat? Nikdo z nás nemůže přesně vědět, jak bude naše víra vyzkoušena v budoucnosti. Například ses možná dal pokřtít, ještě než jsi začal dospívat. Teď ale prožíváš pocity a máš problémy, které jsi předtím neměl. Jedna dospívající dívka řekla: „Dítě asi nebude špatně nést, že si kvůli tomu, že je svědek, ve škole nevezme kousek narozeninového dortu. Ale za několik let, kdy jsou sexuální touhy silnější, musí být doopravdy přesvědčené, že poslouchat Jehovovy zákony je vždycky to nejlepší.“

5. Jaké problémy mají křesťané bez ohledu na věk?

5 S novými problémy se ale nesetkávají jenom mladí lidé. I ti, kdo se dali pokřtít v dospělosti, zažívají nečekané zkoušky víry. Můžou souviset s manželstvím, zdravotním stavem nebo se zaměstnáním. Ať už jsme tedy mladí, nebo staří, každý se ocitne v různých situacích, které prověří jeho věrnost Jehovovi. (Jak. 1:12–14)

6. a) Co znamená, že slib zasvěcení je bezvýhradný? b) Co se dozvídáš z Filipanům 4:11–13?

6 Co ti pomůže zůstat Jehovovi věrný, ať se stane cokoli? Nikdy nezapomeň, že slib, který jsi Jehovovi dal, je bezvýhradný. Znamená to, že jsi nejvyššímu vládci vesmíru slíbil, že mu budeš sloužit, i když tvoji přátelé nebo rodiče s tím přestanou. (Žalm 27:10) V každé situaci můžeš s Jehovovou pomocí najít sílu svému slibu dostát. (Přečti Filipanům 4:11–13.)

7. Co znamená pracovat na své záchraně „s bázní a chvěním“?

7 Jehova o tvoje přátelství stojí. Posilovat ho a pracovat na vlastní záchraně ale vyžaduje úsilí. Ve Filipanům 2:12 se píše: „Pracujte stále na své vlastní záchraně s bázní a chvěním.“ Měl bys tedy do hloubky přemýšlet o tom, jak si uchovat blízký vztah s Jehovou a jak mu zůstat věrný za všech okolností. Nebuď moc sebejistý. Pamatuj na to, že Jehovu zradili i ti, kdo mu sloužili dlouhá léta. Co konkrétního můžeš pro svoji záchranu dělat?

DŮLEŽITÉ JE STUDOVAT BIBLI

8. Především jak Jehovovi nasloucháme a proč je to důležité?

8 Přátelství s Jehovou se upevňuje obousměrnou komunikací – nasloucháním a mluvením. Jehovovi nasloucháme především tak, že studujeme Bibli. To děláme, když si Bibli a biblické publikace čteme a přemýšlíme o tom. Není to ale jenom nějaké učení se informací, jako když se třeba připravuješ na test do školy. Je to spíš jako dobrodružná cesta, na které objevuješ nové věci o Jehovovi. Jsi mu pak blíž a on je blíž tobě. (Jak. 4:8)

Jak kvalitní je tvoje komunikace s Jehovou? (8. až 11. odstavec)

9. Které pomůcky se ti při studiu osvědčily?

9 Jehovova organizace nám poskytuje spoustu pomůcek, díky kterým si můžeš sestavit dobrý studijní plán. Například kategorie „Mladí lidé“ na jw.org, kde najdeš sekce jako „Duchovní pokrok“, „Vztahy s druhými“, „Cíle“, „Jak to vidí mladí lidé“ nebo seriál „Chytrá fixka“, díky kterým se můžeš hodně naučit z biblických událostí. Nebo na JW Broadcasting je kategorie „Bible“ a v ní sekce „Biblické nauky“, která ti pomůže upevnit se v tom, čemu věříš, a také umět svoje názory vysvětlit druhým. Když pracuješ na své záchraně, je studium a rozjímání opravdu důležité. (Přečti Žalm 119:105.)

NEZBYTNÁ JE MODLITBA

10. Proč je modlitba nezbytná?

10 Když studujeme Bibli, tak Jehovovi nasloucháme, a když s ním chceme mluvit, tak se pomodlíme. Neměli bychom se modlit jenom ze zvyku nebo považovat modlitbu za nějaké zaříkadlo, díky kterému se zadaří. Modlitba je rozhovor s naším Stvořitelem. Jehova chce slyšet to, co máš na srdci. (Přečti Filipanům 4:6.) Takže když jsi kvůli něčemu smutný, dej na moudrou biblickou radu „uvrhni své břemeno na Jehovu“. (Žalm 55:22) Miliony bratrů a sester můžou říct, že jim to pomáhá. A tak to vyzkoušej i ty!

11. Proč bys neměl zapomínat na to, abys Jehovovi děkoval?

11 Modlit bychom se ale neměli, jenom když potřebujeme, aby nám Jehova pomohl. Bible nám připomíná: „Ukažte, že jste vděční.“ (Kol. 3:15) Někdy jsme tak pohlceni svými problémy, že nevidíme to všechno dobré, co od Jehovy máme. Každý den tedy zkus přijít aspoň na tři věci, za které jsi mu vděčný, a pak za ně poděkuj. Abigail, která se dala pokřtít před několika lety, když jí bylo 12, říká: „Myslím, že Jehova si naše díky zaslouží víc než kdokoli jiný. Za dary, které nám dává, bychom mu měli děkovat při každé příležitosti. Jednou jsem slyšela skvělou myšlenku: Kdybychom se zítra probudili jenom s věcmi, za které jsme dnes Jehovovi poděkovali, co bychom měli?“

HODNOTA OSOBNÍCH ZKUŠENOSTÍ

12., 13. Jak jsi ty osobně zažil, že Jehova je dobrý, a proč je důležité o tom přemýšlet?

12 Izraelský král David, kterému Jehova pomohl v mnoha těžkých situacích, ve své písni zpíval: „Ochutnejte a vizte, že Jehova je dobrý; šťastný je zdatný muž, který ho činí svým útočištěm.“ (Žalm 34:8) Tento verš vyzdvihuje hodnotu osobních zkušeností s Jehovou. Když si čteš Bibli a naše publikace a chodíš na shromáždění, dozvídáš se, jak ve zkouškách Bůh pomáhal druhým. Tvůj vztah s Jehovou ale sílí, když cítíš, jak pomáhá tobě. Jak jsi ty osobně zažil, že Jehova je dobrý?

13 Každý křesťan pocítil Jehovovu dobrotu jedním mimořádným způsobem. Jehova nás vybídl, abychom se k němu a k jeho Synu přiblížili. Ježíš řekl: „Nikdo ke mně nemůže přijít, pokud ho nepřitáhne Otec, který mě poslal.“ (Jan 6:44) Cítíš, že Jehova k sobě přitáhl tebe? Nebo si říkáš: Jehova k sobě přitáhl moje rodiče a já jsem jenom udělal to, co oni. Pamatuj ale, že když ses zasvětil Jehovovi a dal se pokřtít, vytvořil se mezi vámi výjimečný vztah. Bible říká, že pokud „někdo miluje Boha, takového on zná“. (1. Kor. 8:3) Nikdy si tedy svého místa v Jehovově organizaci nepřestaň vážit.

14., 15. Jak může služba posílit tvoji víru?

14 To, že Jehova je dobrý, také zažíváš, když ti dodává odvahu mluvit o své víře s druhými – ať už ve službě, nebo ve škole. Mluvit o Bibli se spolužáky může být těžké. Možná si říkáš, jak asi budou reagovat. Nebo máš velký strach, když o tom, čemu věříš, mluvíš před hodně lidmi. Co ti může pomoct?

15 Zamysli se nad tím, proč věříš tomu, čemu věříš. Používej studijní pomůcky, které jsou na jw.org. Jsou napsané tak, aby ti pomohly zamyslet se nad tím, čemu věříš a proč a také jak svoje názory můžeš vysvětlit druhým. Když jsi o své víře pevně přesvědčený a dobře se připravíš, budeš o Jehovovi chtít mluvit. (Jer. 20:8, 9)

16. Co ti může pomoct, když se zdráháš mluvit o své víře?

16 Možná máš strach mluvit s druhými o své víře, přestože ses dobře připravil. Jedna 18letá sestra, která byla pokřtěna ve 13, říká: „Dobře vím, čemu věřím, ale někdy mám problém se vyjádřit.“ Jak to překonává? „Prostě se snažím být přirozená. Spolužáci spontánně mluví o tom, co dělají. Měla bych být stejně spontánní. Takže řeknu něco mimochodem, třeba: ‚Teď jsem nedávno vysvětlovala něco z Bible a . . .‘ Potom pokračuju něčím, co s Biblí vůbec nesouvisí. Druzí ale bývají zvědaví a ptají se, jak to vypadá, když lidem vysvětluju Bibli. Někdy pak mají další otázky. Čím častěji to dělám, tím je to pro mě snazší. A nakonec se vždycky cítím skvěle!“

17. Co dalšího ti může pomoct, abys o své víře mluvil s druhými?

17 Když druzí cítí, že ti na nich záleží a že k nim máš úctu, budou pak spíš respektovat tebe a tvoje názory. Například Olivia, které je 17 a byla pokřtěna před několika lety, říká: „Vždycky jsem měla strach, že když se v rozhovoru zmíním o Bibli, lidé si budou myslet, že jsem fanatik.“ Pak se ale na věci začala dívat jinak. Přestala tolik myslet na svoje obavy. Vypráví: „Spousta mladých lidí neví o svědcích Jehovových vůbec nic. Jsme jediní svědkové, které znají. Takže to, jak se chováme, může ovlivnit jejich reakci. Ale co když jsme nervózní, máme strach, je pro nás těžké mluvit o své víře nebo se při tom cítíme trapně? Pak si můžou myslet, že nejsme hrdí na to, kým jsme. Když si nevěříme, můžou dokonce reagovat ošklivě. Když ale o tom, čemu věříme, mluvíme přirozeně a s jistotou, nejspíš si nás budou vážit.“

DÁL PRACUJ NA SVÉ ZÁCHRANĚ

18. Co je nezbytné dělat, když pracuješ na své záchraně?

18 Řekli jsme si, že pracovat na své záchraně, je závažná odpovědnost. Abys to zvládl, čti si Bibli a o tom, co čteš, uvažuj. Modli se a přemýšlej, jakými různými způsoby tobě osobně Jehova pomáhá. Díky tomu všemu budeš ještě pevněji přesvědčen, že je tvůj přítel. Pak o své víře budeš chtít mluvit s druhými. (Přečti Žalm 73:28.)

19. Proč se vyplatí ze všech sil pracovat na své záchraně?

19 Ježíš řekl: „Jestliže chce někdo jít za mnou, ať zapře sám sebe a zvedne svůj mučednický kůl a neustále mě následuje.“ (Mat. 16:24) Pokud chce někdo následovat Ježíše, musí svůj život zasvětit Jehovovi a dát se pokřtít. Je to velká odpovědnost, ale zároveň začátek úžasného života. Navíc křest otevírá dveře k věčnému životu v Božím novém světě. Ze všech sil se proto snaž dál pracovat na své záchraně!