42. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Čím se díky Jehovovi staneš?

Čím se díky Jehovovi staneš?

„Je to Bůh, kdo vás ... povzbuzuje tím, že vám dává touhu i sílu jednat.“ (FILIP. 2:13, NWT *)

PÍSEŇ Č. 38 Uvrhni své břemeno na Jehovu

CO SE DOZVÍŠ *

1. Co může Jehova udělat proto, aby uskutečnil svůj záměr?

 JEHOVA se může stát, čímkoli je nutné, aby uskutečnil svůj záměr. Například se stal učitelem, těšitelem a evangelistou a to je jen několik z jeho mnoha rolí. (Iz. 48:17; 2. Kor. 7:6; Gal. 3:8) Často ale k uskutečňování svého záměru používá lidi. (Mat. 24:14; 28:19, 20; 2. Kor. 1:3, 4) Každému z nás může Jehova dát potřebnou moudrost a sílu, abychom se stali, čímkoli je ke splnění jeho vůle nutné. To všechno patří k významu Jehovova jména, jak ho chápe řada odborníků.

2. a) Proč můžeme někdy pochybovat, jestli nás Jehova používá? b) O čem budeme mluvit v tomto článku?

2 Všichni chceme být Jehovovi užiteční, ale někteří z nás můžou pochybovat, jestli je Jehova používá. Možná je to proto, že kvůli svému věku, okolnostem nebo schopnostem nemůžou dělat tolik, kolik by chtěli. Na druhou stranu jiní můžou být celkem spokojení s tím, co už dělají, a nevidí důvod dělat další pokroky. V tomto článku si rozebereme, jak Jehova každému z nás může dát to, co potřebujeme, abychom přispěli k uskutečnění jeho záměru. Potom prozkoumáme některé biblické zprávy, ze kterých je vidět, jak Jehova dával svým služebníkům – mužům i ženám – touhu a sílu jednat. Nakonec se zamyslíme nad tím, jak můžeme Jehovovi dovolit, aby nás používal.

JAK NÁM JEHOVA DÁVÁ, CO POTŘEBUJEME

3. Jak nám může Jehova v souladu s Filipanům 2:13 dát touhu jednat?

3 Přečti Filipanům 2:13. * Jehova nám může dát touhu jednat. Jak? Představme si následující situace: Dozvíme se, že v našem sboru je zapotřebí něco konkrétního udělat, nebo starší přečtou dopis z pobočky o tom, že je potřeba s něčím pomoct mimo území sboru, a my se začneme sami sebe ptát: Jak bych se mohl zapojit já? Nebo jsme požádáni, abychom se ujali nějakého náročného úkolu, ale nejsme si jistí, jestli to zvládneme. Anebo si po přečtení nějaké pasáže z Bible říkáme: Jak bych tyhle myšlenky mohl uplatnit a pomoct tak druhým? Jehova nás nebude k ničemu nutit, ale když uvidí, že jsme ochotní se nad sebou zamyslet, může nám dát touhu udělat to, o čem přemýšlíme.

4. Jak nám Jehova může dát sílu jednat?

4 Přečti Filipanům 2:13. Jehova nám také může dát sílu jednat. (Iz. 40:29) Svým svatým duchem může zlepšit naše přirozené schopnosti. (2. Mojž. 35:30–35) Prostřednictvím své organizace nás může naučit, jak si s určitými úkoly poradit. Pokud si někdy nebudeš jistý, jak svěřený úkol provést, řekni si o pomoc. A nezapomeň, že můžeš kdykoli požádat našeho štědrého nebeského Otce o „moc, která je nad to, co je normální“. (2. Kor. 4:7; Luk. 11:13) V Bibli najdeme mnoho příkladů mužů a žen, kterým Jehova dal potřebnou touhu a sílu jednat. Až budeme teď některé z těchto zpráv rozebírat, přemýšlej o tom, jak by mohl Jehova podobným způsobem použít tebe.

ČÍM SE STALI NĚKTEŘÍ MUŽI

5. Co se učíme z toho, kdy Jehova použil Mojžíše k záchraně svého lidu?

5 Jehova způsobil, že se Mojžíš stal zachráncem Izraelitů. Ale kdy to Jehova udělal? Bylo to potom, co byl Mojžíš „poučován ve veškeré moudrosti Egypťanů“ a cítil se k záchraně Izraelitů způsobilý? (Sk. 7:22–25) Ne, Jehova ho použil až potom, co mu pomohl, aby se z něj stal pokorný a mírný člověk. (Sk. 7:30, 34–36) Dal mu odvahu předstoupit před nejmocnějšího muže Egypta. (2. Mojž. 9:13–19) Co se z toho učíme? Jehova používá ty, kdo se snaží napodobovat jeho vlastnosti a spoléhají na sílu od něj. (Filip. 4:13)

6. Co se učíme z toho, jak Jehova použil Barzillaie?

6 O staletí později použil Jehova Barzillaie k tomu, aby zajistil potřebné věci králi Davidovi. David a jeho lidé utíkali před Davidovým synem Absalomem a byli unavení, hladoví a žízniví. Barzillai, v té době už starý muž, riskoval spolu s dalšími život, aby se o Davida a ty, kdo byli s ním, postaral. Nemyslel si, že kvůli svému pokročilému věku už nemůže být pro Jehovu užitečný. Naopak, štědře použil to, co měl, aby pomohl Božím služebníkům, kteří byli v nouzi. (2. Sam. 17:27–29) Co se z toho učíme? Bez ohledu na to, kolik je nám let, nás Jehova může použít, abychom pomohli spoluvěřícím, kterým chybí základní věci k životu – ať už žijí blízko, nebo v zahraničí. (Přísl. 3:27, 28; 19:17) Pokud jim nemůžeme pomoct osobně, snad bude v našich možnostech přispět na celosvětové dílo, aby byly k dispozici prostředky na humanitární pomoc tam, kde je právě potřeba. (2. Kor. 8:14, 15; 9:11)

7. Jak Jehova použil Simeona a v čem je to povzbuzující?

7 Simeonovi, věrnému postaršímu muži v Jeruzalémě, Jehova slíbil, že nezemře, dokud neuvidí Mesiáše. Ten slib musel Simeona hodně povzbudit, protože už mnoho let na Mesiáše čekal. Za svou víru a vytrvalost byl odměněn. Jednoho dne přišel „pod mocí ducha“ do chrámu a tam uviděl malého Ježíše. Jehova tehdy Simeona použil k tomu, aby o tomto dítěti, které se mělo stát Kristem, vyslovil proroctví. (Luk. 2:25–35) I když Simeon nejspíš nežil tak dlouho, aby viděl, jak Ježíš začíná svou pozemskou službu, byl vděčný za poctu, které se mu dostalo. A to nejlepší je ještě před ním! V novém světě tento věrný muž uvidí, jak Ježíšova vláda přinese požehnání všem národům na zemi. (1. Mojž. 22:18) I my můžeme být vděční za všechno, co smíme pro Jehovu udělat.

8. Jak nás Jehova může používat podobně jako Barnabáše?

8 V prvním století se dal Jehovovi k dispozici štědrý muž, který se jmenoval Josef. (Sk. 4:36, 37) Apoštolové ho nazvali Barnabáš, což znamená „syn útěchy“. Pravděpodobně to udělali proto, že uměl výborně utěšovat druhé. Například když se Saul stal Ježíšovým následovníkem, mnozí bratři se s ním báli setkat, protože ho znali jako pronásledovatele sborů. Ale Barnabáš přišel Saulovi na pomoc a ten mu byl za jeho laskavost určitě velmi vděčný. (Sk. 9:21, 26–28) O něco později starší v Jeruzalémě zjistili, že je potřeba povzbudit bratry ve vzdálené syrské Antiochii. Koho tam poslali? Barnabáše! A byla to dobrá volba. V Bibli čteme, že Barnabáš je začal všechny povzbuzovat, aby zůstali rozhodnutí, že budou věrní Pánu. (Sk. 11:22–24) I nám může Jehova pomoct, abychom se pro naše bratry a sestry stali „syny útěchy“. Například nás může použít, aby utěšoval ty, kterým někdo zemřel. Také nás může podnítit, abychom navštívili někoho nemocného nebo skleslého, popřípadě mu zatelefonovali, a řekli mu pár laskavých slov. Dovolíš Jehovovi, aby tě používal jako Barnabáše? (1. Tes. 5:14)

9. Co se učíme z toho, jak Jehova pomohl Vasilijovi, aby se stal dobrým pastýřem?

9 Bratrovi, který se jmenuje Vasilij, Jehova pomohl, aby se stal dobrým duchovním pastýřem. Když byl Vasilij ve svých 26 letech jmenován starším, měl obavy, že nedokáže bratrům a sestrám duchovně pomáhat, zvlášť těm, kdo prožívají nějaké těžkosti. Dostal ale cenné školení od zkušených starších a také na škole služby Království. Vasilij na sobě usilovně pracoval. Například si udělal seznam malých cílů. Tak jak jich postupně dosahoval, získával větší sebedůvěru. Dnes říká: „To, z čeho jsem měl předtím strach, mi teď dělá velkou radost. Když mi Jehova pomůže najít vhodný biblický verš, díky kterému utěším někoho ve sboru, přináší mi to hluboké uspokojení.“ Bratři, pokud se jako Vasilij dáte Jehovovi k dispozici, dá vám schopnost převzít ve sboru větší odpovědnost.

ČÍM SE STALY NĚKTERÉ ŽENY

10. Jak se zachovala Abigail a co se z jejího příkladu učíme?

10 Když Davida a jeho muže pronásledoval král Saul, Davidovi muži jednou požádali bohatého Izraelitu Nabala o nějaké jídlo. Mysleli si, že se na něj můžou bez zábran obrátit, protože v pustině chránili jeho stáda ovcí. Nabal byl ale sobec a nic jim nedal. To Davida rozzuřilo a rozhodl se, že Nabala a všechny muže z jeho domácnosti sprovodí ze světa. (1. Sam. 25:3–13, 22) Nabalova krásná manželka Abigail však byla velmi rozumná. Odvážně vyšla Davidovi vstříc, padla před ním na kolena a naléhala na něj, aby se nemstil a neprovinil se tak prolitím krve. Taktně mu doporučila, aby tu věc nechal v Jehovových rukou. Její pokorný a rozvážný přístup na Davida velmi zapůsobil. Správně usoudil, že ji poslal Jehova. (1. Sam. 25:23–28, 32–34) Abigail už předtím získala vlastnosti, díky kterým ji Jehova mohl použít. Když se dnes sestry učí jednat taktně a mít dobrý úsudek, Jehova je může používat k posilování jejich rodin a lidí ve sboru. (Přísl. 24:3; Tit. 2:3–5)

11. Co udělaly Šallumovy dcery a kdo je dnes napodobuje?

11 Mezi těmi, koho Jehova o několik století později použil při opravování jeruzalémských hradeb, byly Šallumovy dcery. (Neh. 2:20; 3:12) Ochotně se pustily do této namáhavé a nebezpečné práce, i když byly dcerami knížete. (Neh. 4:15–18) Měly úplně jiný postoj než významní muži z Tekoy, kteří se do práce nezapojili, protože to považovali za ponižující. (Neh. 3:5) Představ si, jakou musely mít Šallumovy dcery radost, když se jeruzalémské hradby podařilo opravit za pouhých 52 dní. (Neh. 6:15) V dnešní době se ochotné sestry rády zapojují do jedné zvláštní formy posvátné služby – podílejí se na stavbě a údržbě budov, které jsou zasvěcené Jehovovi. Jejich zručnost, nadšení a věrnost jsou pro úspěch těchto prací velmi důležité.

12. Jak by nás Jehova mohl používat podobně jako Tabithu?

12 Tabithu Jehova vedl k tomu, aby dělala mnoho dobrých skutků a ráda obdarovávala druhé, zvlášť vdovy. (Sk. 9:36) Byla výjimečně štědrá a laskavá, takže když zemřela, hodně lidí truchlilo. Pak ale měli obrovskou radost, když ji apoštol Petr vzkřísil. (Sk. 9:39–41) Co se od Tabithy učíme? Ať už jsme mladí, nebo staří, muži, nebo ženy, všichni můžeme praktickým způsobem pomáhat našim bratrům a sestrám. (Hebr. 13:16)

13. Jak Jehova použil plachou sestru Ruth a co k tomu řekla?

13 Plachá sestra jménem Ruth se chtěla stát misionářkou. Když byla malá, chodila nadšeně dům od domu a roznášela traktáty. „Tato práce mě opravdu bavila,“ řekla, když na to vzpomínala. Ale mluvit s někým u dveří a říkat mu o Božím království pro ni bylo velmi těžké. Navzdory své plachosti se Ruth v 18 letech stala pravidelnou průkopnicí. V roce 1946 absolvovala školu Gilead a později sloužila na Havajských ostrovech a v Japonsku. Jehova ji ve velké míře používal při šíření dobré zprávy v těchto zemích. Potom co měla za sebou skoro 80 let služby, řekla: „Jehova byl pro mě posilující pomocí. Pomáhal mi překonat mou plachost. Jsem pevně přesvědčena, že Jehova může použít kohokoli, kdo v něho vkládá důvěru.“

DOVOL JEHOVOVI, ABY TĚ POUŽÍVAL

14. Co musíme podle Kolosanům 1:29 dělat, aby nás Jehova mohl používat?

14 V průběhu dějin Jehova způsobil, že jeho služebníci plnili mnoho různých rolí. Čím se díky němu staneš ty? Hodně to závisí na tom, jak jsi ochotný se namáhat. (Přečti Kolosanům 1:29.) Když se dáš k dispozici, Jehova může způsobit, že se staneš nadšeným evangelistou, schopným učitelem, dobrým těšitelem, zručným pracovníkem, věrným přítelem nebo čímkoli jiným, co bude potřebovat, aby uskutečnil svou vůli.

15. O co by podle 1. Timoteovi 4:12 a 15 měli mladí bratři prosit Jehovu?

15 A co vy, mladí bratři, kteří budete brzo dospělí? Sbory velmi potřebují muže plné energie, kteří by na sebe vzali větší odpovědnost a sloužili jako služební pomocníci. V mnoha sborech je víc starších než služebních pomocníků. Mohli byste se zaměřit na to, abyste chtěli ve sboru dělat víc? Někteří bratři říkají: „Mně stačí, když sloužím jako zvěstovatel.“ Pokud to tak cítíš i ty, pros Jehovu, aby ti pomohl posilovat touhu stát se služebním pomocníkem a aby ti dal sílu sloužit mu v co největší míře. (Kaz. 12:1) Potřebujeme tvou pomoc! (Přečti 1. Timoteovi 4:12, 15.)

16. O co bychom měli Jehovu prosit a proč?

16 Jehova může způsobit, že se staneš, čímkoli potřebuje k uskutečnění své vůle. A tak ho pros, aby ti dal touhu s ním spolupracovat, a potom ho pros, aby ti dal potřebnou sílu. Ať jsi mladý, nebo starší, svůj čas, energii, schopnosti a prostředky využívej k jeho chvále. (Kaz. 9:10) Nikdy nedovol, aby tě obavy nebo pocity nedostatečnosti připravily o vzácné možnosti dělat pro Jehovu víc. Pro každého z nás je to velká čest, že můžeme aspoň malým dílem přinášet našemu milujícímu Otci slávu, kterou si zaslouží!

PÍSEŇ Č. 29 Chci žít v ryzosti

^ 3. odst. NWT je zkratka pro revidované vydání Svatého Písma – Překladu nového světa v angličtině.

^ 5. odst. Chtěl bys Jehovovi sloužit víc, ale máš pocit, že to nedokážeš? Přemýšlíš, jestli jsi pro něj nějak užitečný? Nebo si říkáš, že není potřeba, abys ve službě Jehovovi dělal víc? V tomto článku si rozebereme různé způsoby, jak nám Jehova může dát touhu i sílu, abychom se stali, čímkoli bude nutné pro splnění jeho záměru.

^ 3. odst. I když Pavel adresoval svůj dopis křesťanům, kteří žili v prvním století, jeho slova v zásadě platí na všechny Jehovovy služebníky.