41. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Jak vést biblické studium, které povede ke křtu (1. část)

Jak vést biblické studium, které povede ke křtu (1. část)

„Je ... zjevné, že jste Kristův dopis, který jsme napsali my, služebníci.“ (2. KOR. 3:3)

PÍSEŇ Č. 40 Neustále hledej nejprve Království

CO SE DOZVÍŠ *

Co může být pro celý sbor radostnějšího než být při křtu zájemce, kterého si zamilovali? (1. odstavec)

1. Jak nám 2. Korinťanům 3:2, 3 pomáhá vážit si toho, že můžeme studovat s někým, kdo se pak dá pokřtít? (Viz obrázek na titulní straně.)

JAKÝ máš pocit, když se nějaký zájemce z vašeho sboru dává pokřtít? Určitě z toho máš velkou radost! (Mat. 28:19) A pokud jsi s ním studoval ty, musí pro tebe být úžasné takový křest sledovat. (1. Tes. 2:19, 20) Nově pokřtění učedníci jsou krásné „doporučující dopisy“ nejen pro ty, kdo s nimi studovali, ale pro celý sbor. (Přečti 2. Korinťanům 3:1–3.)

2. a) Nad jakou důležitou otázkou bychom se měli zamyslet a proč? b) Co je biblické studium? (Viz poznámka pod čarou.)

2 Je úžasné, že v posledních čtyřech letech se po celém světě vedlo každý měsíc průměrně asi 10 000 000 biblických studií. * Během té doby se ročně dalo pokřtít v průměru víc než 280 000 lidí, kteří se tak stali svědky Jehovovými a učedníky Ježíše Krista. Jak můžeme pomoct dalším z těch milionů lidí, aby se dali pokřtít? Dokud je Jehova trpělivý a dává lidem čas a příležitost stát se Kristovými učedníky, chceme dělat maximum pro to, abychom jim pomohli co možná nejrychleji dospět ke křtu. Moc času už nezbývá. (1. Kor. 7:29a; 1. Petra 4:7)

3. Co si rozebereme v tomto článku?

3 Vzhledem k tomu, že je tak naléhavé činit učedníky, vedoucí sbor se zeptal poboček, jak by se dalo dalším zájemcům pomoct, aby dospěli ke křtu. V tomto a v následujícím článku uvidíme, co se můžeme naučit od zkušených průkopníků, misionářů a krajských dozorců. (Přísl. 11:14; 15:22) Dozvíme se, co můžou dělat učitelé a jejich zájemci, aby studium splnilo svůj účel. V tomto článku si rozebereme pět věcí, bez kterých zájemci nebudou dělat pokroky ke křtu.

STUDUJTE KAŽDÝ TÝDEN

Zeptej se zájemce, jestli by bylo možné si někam sednout a v rozhovoru pokračovat (4. až 6. odstavec)

4. Co bychom si měli uvědomit, pokud jde o studium u dveří?

4 Hodně bratrů a sester vede biblické studium u dveří. I když je to dobrý začátek, jak rozvíjet zájem člověka o Bibli, takové rozhovory většinou bývají krátké a možná ani neprobíhají každý týden. Někteří zvěstovatelé jeho zájem dál rozvíjejí tím, že mu na sebe dají kontakt, a než ho navštíví znovu, podělí se s ním o krátkou biblickou myšlenku. Takové příležitostné rozhovory můžou pokračovat měsíce, aniž by se rozběhlo biblické studium, které přináší výsledky. Pokud je to veškerý čas a úsilí, které zájemce věnuje studiu Božího Slova, skutečně dospěje k tomu, že se zasvětí Jehovovi a dá se pokřtít? Pravděpodobně ne.

5. Co Ježíš zdůraznil v Lukášovi 14:27–33 a jak to můžeme uplatnit, když vedeme biblické studium?

5 Jednou Ježíš vysvětlil, co to obnáší stát se jeho učedníkem. Uvedl příklad člověka, který chce stavět věž, a krále, který chce vytáhnout do války. Řekl, že stavitel si musí nejdřív sednout a spočítat náklady, aby věděl, jestli věž dokončí, a že král si musí nejdřív sednout a poradit se, aby věděl, jestli se svými vojáky dokáže porazit nepřítele. (Přečti Lukáše 14:27–33.) Ježíš si uvědomoval, že podobně i člověk, který se chce stát jeho učedníkem, by měl velmi pečlivě zvážit, co znamená následovat ho. Proto bychom měli zájemce povzbudit, aby s námi studoval každý týden. Jak to můžeme udělat?

6. Co můžeme vyzkoušet, abychom měli progresivní biblická studia?

6 Začni tím, že biblická studia u dveří prodloužíš. Můžeš to udělat tak, že pokaždé rozebereš jednu biblickou myšlenku navíc. Pokud jsou majiteli domu delší návštěvy příjemné, zeptej se ho, jestli by bylo možné si někam sednout a v rozhovoru pokračovat. Jeho odpověď ukáže, jak vážně studium bere. Aby dělal pokroky rychleji, můžeš se ho dokonce zeptat, jestli by nechtěl studovat dvakrát týdně. Co dalšího by mu mohlo pomoct?

NA KAŽDÉ STUDIUM SE PŘIPRAVUJ

Na studium se dobře připravuj a ukaž zájemci, jak to dělat (7. až 9. odstavec)

7. Jak se můžeš na každé studium dobře připravit?

7 Na každé studium, které vedeš, by ses měl dobře připravit. Můžeš začít tím, že si látku přečteš a najdeš si biblické verše. Ujasni si hlavní body. Přemýšlej o názvu lekce, podnadpisech, otázkách, verších, které si máte přečíst, o obrázcích a taky videích, které můžou pomoct námět vysvětlit. Zamysli se nad tím, jak zájemci předat informace jednoduše a jasně, aby je mohl snadno pochopit a uplatnit. (Neh. 8:8; Přísl. 15:28a)

8. O co se můžeme modlit v souladu s Kolosanům 1:9, 10?

8 V rámci přípravy mluv o svém zájemci a jeho potřebách s Jehovou. Pros ho, aby ti pomohl vyučovat z Bible způsobem, který se dotkne srdce. (Přečti Kolosanům 1:9, 10.) Snaž se přijít na to, co by pro zájemce mohlo být těžko pochopitelné nebo s čím by nemusel souhlasit. Pamatuj, že tvým cílem je pomoct mu, aby se chtěl dát pokřtít.

9. Jak můžeš pomoct zájemci, aby se na studium připravoval?

9 Doufáme, že pravidelné biblické studium zájemci pomůže, aby byl vděčný za to, co pro nás Jehova a Ježíš udělali, a že se bude chtít dozvídat víc. (Mat. 5:3, 6) Aby měl ze studia co největší užitek, musí se soustředit na to, co se učí. Proto mu vysvětli, že je důležité se na každé studium připravit, a to tak, že si látku předem přečte a bude přemýšlet, jak se ho týká. Jak mu můžeš pomoct? To, co budete probírat, si připravte spolu, aby věděl, jak se to dělá. * Ukaž mu, jak najít odpověď na otázku k odstavci a jak mu to, že si zvýrazní klíčová slova nebo slovní spojení, pomůže si odpověď vybavit. Potom ho popros, aby na otázku odpověděl svými slovy. Z toho poznáš, jak dobře látku pochopil. K čemu dalšímu můžeš svého zájemce povzbudit?

UČ ZÁJEMCE KOMUNIKOVAT S JEHOVOU KAŽDÝ DEN

Uč zájemce, jak komunikovat s Jehovou (10. a 11. odstavec)

10. Proč je důležité, aby zájemce denně četl Bibli, a jak z toho může vytěžit maximum?

10 Kromě studia s učitelem může mít zájemce užitek i z činností, které bude každý den dělat sám. Potřebuje komunikovat s Jehovou, tedy naslouchat mu a mluvit s ním. Naslouchat mu může tak, že bude denně číst Bibli. (Jozue 1:8; Žalm 1:1–3) Ukaž mu, jak používat „Rozpis čtení Bible“ uveřejněný na jw.org, který je možné si vytisknout. Co mu pomůže vytěžit ze svého čtení Bible maximum? Povzbuzuj ho, aby přemýšlel nad tím, co se dozvídá o Jehovovi, a jak to, co se učí, může uplatnit. (Sk. 17:11; Jak. 1:25)

11. Jak se může zájemce naučit správně modlit a proč je důležité, aby to dělal často?

11 Povzbuzuj svého zájemce, aby s Jehovou mluvil – tím, že se k němu bude každý den modlit. Studium vždycky začni a ukonči upřímnou modlitbou se zájemcem a za něj. Když tě uslyší, naučí se modlit ze srdce a zjistí, že by svoje modlitby měl adresovat Jehovovi ve jménu Ježíše Krista. (Mat. 6:9; Jan 15:16) Pamatuj, že když si bude každý den číst Bibli, tedy Jehovovi naslouchat, a modlit se, tedy s Jehovou mluvit, velmi tím zesílí jeho vztah k němu. (Jak. 4:8) Pokud si to zvykne dělat, bude o krok blíž k zasvěcení se a křtu.

POMÁHEJ MU VYTVOŘIT SI S JEHOVOU BLÍZKÝ VZTAH

12. Jak můžeš zájemci pomáhat, aby si s Jehovou vytvořil blízký vztah?

12 To, co se zájemce na biblickém studiu dozvídá, by nemělo působit jenom na jeho mysl, ale i na jeho srdce. Proč? Protože naše srdce – naše touhy, emoce a pocity – nás motivuje k jednání. Ježíš vyučoval logicky a působil tak na mysl posluchačů. Lidé ho ale následovali proto, že se jeho myšlenky taky dotýkaly jejich srdce. (Luk. 24:15, 27, 32) Tvůj zájemce potřebuje vnímat Jehovu jako skutečnou osobu, jako někoho, ke komu si může vytvořit vztah a považovat ho za svého Otce, Boha a přítele. (Žalm 25:4, 5) Během studia se snaž co nejlépe vykreslit Boží osobnost. (2. Mojž. 34:5, 6; 1. Petra 5:6, 7) Ať už rozebíráte jakýkoli námět, zaměřuj se na to, jaký Jehova je. Pomáhej zájemci, aby si všímal Jehovových krásných vlastností – jeho lásky, laskavosti a soucitu. Ježíš řekl, že to „nejdůležitější a první přikázání“ je „milovat Jehovu, svého Boha“. (Mat. 22:37, 38) Snaž se, aby si zájemce Jehovu zamiloval.

13. Například jak můžeš pomoct zájemci, aby se dozvěděl něco o Jehovově osobnosti?

13 Když si se zájemcem povídáš, říkej mu, co k Jehovovi cítíš. Možná si díky tomu uvědomí, že by si měl vytvořit svůj vlastní vřelý vztah k Bohu. (Žalm 73:28) Jak to můžeš udělat? Je ve studijní publikaci věta nebo verš, které odhalují něco o Jehovovi – o jeho lásce, moudrosti, spravedlnosti nebo moci – něco, co se dotýká tvého srdce? Řekni mu to a vysvětli mu, že je to jeden z mnoha důvodů, proč svého nebeského Otce miluješ. Je tu ale ještě další věc, kterou by měl každý zájemce udělat, aby dospěl ke křtu.

POVZBUZUJ HO, ABY CHODIL NA SHROMÁŽDĚNÍ

Povzbuzuj zájemce, aby co nejdřív začal chodit na shromáždění (14. a 15. odstavec)

14. Co se z Hebrejcům 10:24, 25 dozvídáme o tom, jak můžou shromáždění pomoct zájemci udělat duchovní pokrok?

14 Každý, kdo vede biblické studium, si přeje, aby se jeho zájemce dal pokřtít. Důležitý způsob, jak mu může pomoct, je povzbuzovat ho, aby chodil na shromáždění. Zkušení učitelé říkají, že zájemci, kteří na ně začali chodit hned, dělají nejrychlejší pokroky. (Žalm 111:1) Někteří učitelé jim vysvětlují, že polovinu svého biblického vzdělání získají při studiu a druhou polovinu na shromáždění. Se svým zájemcem si přečti Hebrejcům 10:24, 25 a řekni mu, co získá tím, že se jich bude účastnit. Přehraj mu video Co se děje v sále Království? * Pomoz mu, aby si zvykl chodit na shromáždění každý týden.

15. Jak můžeme zájemce motivovat, aby chodil na shromáždění pravidelně?

15 Co můžeš udělat, když tvůj zájemce ještě na shromáždění nechodí nebo to nedělá pravidelně? S nadšením mu řekni, co tě tam naposledy zaujalo. Může ho to motivovat víc, než když ho jenom pozveš. Dej mu Strážnou věž nebo Pracovní sešit, které se právě používají. Ukaž mu, co se bude probírat na nejbližším shromáždění, a zeptej se ho, která část se mu zdá být nejzajímavější. To, co zažije na svém prvním shromáždění, daleko předčí cokoli, co kdy zažil na jakémkoli jiném náboženském setkání. (1. Kor. 14:24, 25) Potká tam další křesťany, od kterých se může něco dobrého naučit a kteří mu pomůžou udělat duchovní pokrok.

16. Jak můžeme pomáhat zájemcům ke křtu a o čem bude příští článek?

16 Jak vést biblické studium, které povede ke křtu? Každému zájemci můžeme pomáhat, aby bral studium vážně, a to tím, že ho budeme povzbuzovat, aby studoval každý týden a na každé setkání se připravil. Taky ho chceme povzbuzovat, aby každý den komunikoval s Jehovou a vytvořil si k němu blízký vztah. A chceme ho motivovat, aby chodil na shromáždění. (Viz rámeček „ Co by měl zájemce dělat, aby dospěl ke křtu“.) Nicméně v příštím článku se dozvíme, kterých pět dalších věcí může učitel dělat, aby zájemci pomohl ke křtu.

PÍSEŇ Č. 16 Vlož důvěru v Boží Království!

^ 5. odst. Když někoho něco učíme, pomáháme mu přemýšlet, cítit nebo jednat novým nebo jiným způsobem. Biblický verš na rok 2020, Matouš 28:19, nám připomíná, že je důležité studovat s lidmi Bibli a učit je, jak se stát pokřtěnými učedníky Ježíše Krista. V tomto a v následujícím článku si ukážeme, jak se můžeme v této nejdůležitější práci zlepšit.

^ 2. odst. VYSVĚTLENÍ VÝRAZU: Pokud máš s někým pravidelné a systematické rozhovory, při kterých používáš Bibli, vedeš biblické studium. Můžeš ho uvést do zprávy, pokud proběhlo dvakrát po tom, co jsi ho oslovenému předvedl, a pokud předpokládáš, že bude pokračovat.

^ 9. odst. Podívej se na 9. lekci brožury Kdo dnes jedná podle Jehovovy vůle? JW Library Sign Language® jdi na PUBLIKACE > BROŽURY.

^ 14. odst. V JW Library Sign Language® jdi na MULTIMÉDIA > NAŠE SHROMÁŽDĚNÍ A SLUŽBA > VIDEA PRO SLUŽBU.