42. STUDIJNÍ ČLÁNEK
Jak vést biblické studium, které povede ke křtu (2. část)
„Dávej pozor na sebe a na své vyučování.“ (1. TIM. 4:16)
PÍSEŇ Č. 47 Oznamujme dobrou zprávu
CO SE DOZVÍŠ *
1. Proč můžeme říct, že činění učedníků je práce, která zachraňuje životy?
ČINĚNÍ učedníků je práce, která zachraňuje životy. Proč to můžeme říct? V Matoušovi 28:19, 20 čteme Ježíšův příkaz: „Jděte ... a čiňte učedníky..., křtěte je.“ Jak důležité je dát se pokřtít? Je to podmínka pro ty, kdo chtějí být zachráněni. Uchazeč o křest musí věřit, že záchrana je možná jedině díky tomu, že za nás Ježíš obětoval svůj život a byl vzkříšen. Proto apoštol Petr řekl spoluvěřícím: „Křest ... vás teď ... zachraňuje ... díky vzkříšení Ježíše Krista.“ (1. Petra 3:21) Takže když se nový učedník dá pokřtít, může věřit, že bude zachráněn.
2. Jakými učiteli bychom podle 2. Timoteovi 4:1, 2 měli být?
2 Abychom činili učedníky, musíme rozvíjet své umění vyučovat. (Přečti 2. Timoteovi 4:1, 2.) Ježíš nám totiž přikázal: „Jděte ... a čiňte učedníky ... a vyučujte je.“ Apoštol Pavel o této práci řekl: „Vytrvávej v tom..., protože když to budeš dělat, zachráníš sebe i ty, kdo ti naslouchají.“ Měl tedy pádný důvod říct: „Dávej pozor ... na své vyučování.“ (1. Tim. 4:16) Protože je vyučování tak úzce spojené s činěním učedníků, chceme to dělat co nejlépe.
3. Co si v tomto článku rozebereme?
3 Po celém světě studujeme pravidelně Bibli s miliony lidí. Jak bylo uvedeno v předchozím článku, chceme vědět, jak pomáhat co nejvíce z nich, aby se stali pokřtěnými učedníky Ježíše Krista. V tomto článku si rozebereme dalších pět věcí, které by měl každý učitel dělat, aby svému zájemci pomohl ke křtu.
NECH VYUČOVAT BIBLI
4. Proč musí mít učitel sebeovládání? (Viz poznámka pod čarou.)
4 To, co učíme druhé z Božího Slova, milujeme, a tak nás někdy láká o tom dlouze povídat. Nicméně při vedení studia Strážné věže, sborového studia Bible nebo domácího biblického studia by ten, kdo ho vede, neměl mluvit příliš. Když má učitel nechat vyučovat Bibli, musí projevovat sebeovládání a nesnažit se vysvětlit všechno, co o dané biblické pasáži nebo námětu ví. (Jan 16:12) Porovnej, co jsi z Bible věděl v době svého křtu, s tím, co víš teď. Dost možná jsi tehdy rozuměl jenom základním naukám. (Hebr. 6:1) Trvalo roky, než ses naučil to, co víš dnes, a tak se nesnaž zájemce naučit všechno hned.
5. a) Co podle 1. Tesaloničanům 2:13 chceme, aby zájemce chápal? b) Jak můžeme povzbudit zájemce, aby se vyjadřoval k tomu, co se učí?
5 Chceme, aby zájemce chápal, že to, co se učí, pochází z Božího inspirovaného Slova. (Přečti 1. Tesaloničanům 2:13.) Jak toho můžeš dosáhnout? Povzbuzuj ho, aby se k věcem, které se při studiu dozvídá, vyjadřoval. Nevysvětluj vždycky biblické verše ty, ale někdy ho popros, aby je vysvětlil on. Pomáhej mu chápat, jak se Boží Slovo vztahuje na něj osobně. Pokládej mu otázky, které mu pomůžou se rozpovídat a říct, co si o přečtených verších myslí a jak na něj působí. (Luk. 10:25–28) Například se ho zeptej: „Když sis tenhle verš přečetl, jakou Jehovovu vlastnost v něm vidíš?“ „Jak ti to, co ses právě z Bible dozvěděl, může pomoct?“ „Jak to na tebe působí?“ (Přísl. 20:5) Není důležité, kolik toho zájemce ví, ale jak moc to miluje a uplatňuje.
6. Proč může být dobré vzít na studium zkušeného učitele?
6 Pokud vedeš biblické studium, zveš na něj někdy zvěstovatele, kteří jsou dobrými učiteli? Můžeš se jich zeptat na jejich postřehy k tomu, jak biblické studium vedeš a jak se ti daří vyučovat z Bible. Aby ses jako učitel mohl zlepšovat, musíš být pokorný. (Srovnej se Skutky 18:24–26.) Po studiu se zkušeného zvěstovatele zeptej, jestli si myslí, že zájemce látku chápe. Mohl by ses ho také zeptat, jestli by vedl biblické studium v případě, že budeš týden nebo delší dobu pryč. Díky tomu bude studium pravidelné a zájemce si ještě víc uvědomí, jak je důležité. Nikdy si nemysli, že to je tvoje studium a že ho nemůže vést nikdo jiný. Vždyť pro zájemce chceš to nejlepší, chceš, aby dělal stálé pokroky v poznávání biblické pravdy.
UČ NADŠENĚ A S PŘESVĚDČENÍM
7. Co pomůže zájemci, aby byl nadšený z toho, co se dozvídá?
7 Zájemce potřebuje vidět, že jsi nadšený z pravd, které jsou v Bibli, a že jsi o nich přesvědčený. (1. Tes. 1:5) Potom bude nejspíš i on nadšený z toho, co se dozvídá. Pokud je to vhodné, řekni mu, jak to, že žiješ podle biblických zásad, pomáhá tobě osobně. Díky tomu si uvědomí, že Bible obsahuje praktické rady, které se můžou hodit i jemu.
8. Čím můžeš biblické studium obohatit a proč?
8 Během studia řekni zájemci o bratrech a sestrách, kteří řešili podobné problémy jako on a zvládli je. Můžeš vzít na studium někoho ze sboru, kdo by ho svým příkladem mohl povzbudit. Působivá vyprávění můžeš také najít na jw.org v rubrice „Bible mění život lidí“. * Takové články a videa mu pomůžou vidět, že je moudré, aby biblické zásady uplatňoval ve svém životě.
9. Jak můžeš povzbudit zájemce, aby o tom, co se dozvídá, mluvil se svou rodinou a přáteli?
9 Pokud je zájemce v manželství, studuje i jeho partner? Pokud ne, přizvi ho ke studiu. Povzbuď zájemce, aby o tom, co se dozvídá, mluvil se svou rodinou a přáteli. (Jan 1:40–45) Můžeš se ho jednoduše zeptat: „Jak bys tuhle myšlenku vysvětlil svojí rodině?“ nebo „Který biblický verš bys použil, abys to dokázal svému kamarádovi?“ Takovým způsobem můžeš svého zájemce školit, aby byl učitelem. Když pak bude splňovat požadavky, může začít chodit do služby jako nepokřtěný zvěstovatel. Mohl by ses ho zeptat, jestli neví o někom dalším, kdo by chtěl studovat Bibli. Možná by mohl zařídit, abys tomu člověku ukázal video Jak vypadá studium Bible? *
POMOZ ZÁJEMCI NAJÍT SI PŘÁTELE VE SBORU
10. V čem si podle 1. Tesaloničanům 2:7, 8 může vzít učitel příklad z apoštola Pavla?
10 Učitelé by se měli o své zájemce upřímně a osobně zajímat. Dívejme se na ně jako na budoucí duchovní bratry a sestry. (Přečti 1. Tesaloničanům 2:7, 8.) Není pro ně jednoduché vzdát se přátel v tomto světě a udělat všechny potřebné změny, aby mohli sloužit Jehovovi. Musíme jim pomoct najít pravé přátele ve sboru. Přátelství se svým zájemcem rozvíjej tím, že s ním budeš trávit čas i při jiných příležitostech, nejenom při biblickém studiu. Když mu zavoláš, napíšeš esemesku nebo ho krátce navštívíš mezi vašimi pravidelnými setkáními, dáš mu najevo, že ti na něm opravdu záleží.
11. Co si pro naše zájemce přejeme a proč?
11 Jedno africké přísloví říká: „Na výchovu dítěte je třeba celá vesnice.“ Podobně můžeme říct: „Na školení učedníka je třeba celý sbor.“ Proto dobří učitelé seznamují své zájemce s těmi, kdo na ně můžou mít dobrý vliv. Můžou se tak sblížit s bratry a sestrami, kteří je budou duchovně a citově podporovat. Přejeme si, aby každý zájemce cítil, že je součástí sboru a patří do naší duchovní rodiny. Chceme, aby mu s bratry a sestrami bylo příjemně. Pak pro něj bude jednodušší nemít tak blízké vztahy s lidmi, kteří mu nepomáhají, aby miloval Jehovu. (Přísl. 13:20) Pokud ho jeho bývalí kamarádi opustí, bude vědět, že pravé přátele může najít v Jehovově organizaci. (Mar. 10:29, 30; 1. Petra 4:4)
ZDŮRAZŇUJ CÍL ZASVĚTIT SE JEHOVOVI A DÁT SE POKŘTÍT
12. Proč bychom se svým zájemcem měli mluvit o tom, že je důležité zasvětit se Jehovovi a dát se pokřtít?
12 O tom, že je důležité zasvětit se Jehovovi a dát se pokřtít, mluv se svým zájemcem otevřeně. Vždyť naším cílem při vedení studia je pomoct mu, aby se dal pokřtít. Během několika měsíců pravidelného biblického studia a zvlášť po tom, co začal chodit na shromáždění, by měl chápat, že cílem studia je pomoct mu, aby začal sloužit Jehovovi jako jeho svědek.
13. Které kroky zájemce dělá na cestě ke křtu?
13 Svého cíle dát se pokřtít může upřímný zájemce dosáhnout krok za krokem. Nejdřív Jehovu pozná, zamiluje si ho a uvěří v něj. (Jan 3:16; 17:3) Pak si s ním vytvoří vztah a začne se sbližovat s lidmi ze sboru. (Hebr. 10:24, 25; Jak. 4:8) Časem zavrhne špatné jednání a lituje svých hříchů. (Sk. 3:19) S tím, jak roste jeho víra, začne o biblické pravdě mluvit s druhými. (2. Kor. 4:13) Potom svůj život zasvětí Jehovovi a dá to najevo křtem. (1. Petra 3:21; 4:2) Pro všechny je to radostná událost. Když zájemce dělá jednotlivé kroky ke svému cíli, hodně a upřímně ho chval a povzbuzuj ho, aby v tom pokračoval.
PRAVIDELNĚ VYHODNOCUJ ZÁJEMCŮV POKROK
14. Jak může učitel vyhodnotit zájemcův pokrok?
14 Když zájemci pomáháme, aby se mohl dát pokřtít, musíme být trpěliví. V určité chvíli ale potřebujeme zjistit, jestli si opravdu přeje sloužit Jehovovi. Pozoruješ u něj, že se snaží žít podle toho, co učil Ježíš, nebo chce jenom poznat Bibli jako takovou?
15. Z čeho se pozná, že zájemce dělá pokroky?
15 Čas od času se zamysli nad tím, jaký pokrok zájemce dělá. Polož si třeba otázky: Svěřuje se Jehovovi? Modlí se k němu? (Žalm 116:1, 2) Baví ho číst Bibli? (Žalm 119:97) Chodí pravidelně na shromáždění? (Žalm 22:22) Udělal nějaké změny ve svém životě? (Žalm 119:112) Začal o tom, co se učí, mluvit se svojí rodinou a přáteli? (Žalm 9:1) A co je nejdůležitější, chce se stát svědkem Jehovovým? (Žalm 40:8) Pokud v některé z těchto oblastí nedělá pokrok, taktně se snaž zjistit proč a potom si s ním o tom laskavě, ale otevřeně popovídej. *
16. Co může naznačovat, že bys měl studium ukončit?
16 Občas se zamysli nad tím, jestli ve studiu se zájemcem pokračovat. Co když se na studium nepřipravuje? Co když nechce chodit na shromáždění? Ještě pořád se nezbavil svých zlozvyků? Je stále členem falešného náboženství? Pokračovat ve studiu s takovým člověkem by bylo jako snažit se naučit plavat někoho, kdo se nechce namočit. Pokud si zájemce neváží toho, co se dozvídá, a není ochotný dělat ve svém životě změny, proč s ním dál studovat?
17. Co by podle 1. Timoteovi 4:16 měli dělat všichni, kdo vedou biblické studium?
17 Úkol činit učedníky bereme vážně a chceme pomáhat zájemcům ke křtu. Proto na studiu co nejvíc používejme Bibli a učme nadšeně a s přesvědčením. Povzbuzujme zájemce, aby si ve sboru našel přátele. Zdůrazňujme, že je důležité zasvětit se Jehovovi a dát se pokřtít. A čas od času vyhodnocujme jeho pokrok. (Viz rámeček „ Co by měl učitel dělat, aby zájemci pomohl ke křtu“.) Jsme rádi, že se můžeme podílet na práci, která zachraňuje životy. Buďme rozhodnutí co nejvíc pomáhat svým zájemcům, aby dospěli ke křtu.
PÍSEŇ Č. 7 Jsme zasvěcení křesťané
^ 5. odst. Vést biblické studium je vzácný dar od Jehovy. Můžeme zájemcům pomáhat, aby se učili přemýšlet a jednat tak, jak si to Bůh přeje. V tomto článku se dozvíme další tipy, jak se ve vyučování druhých zlepšovat.
^ 8. odst. Jdi na O NÁS > ZÁŽITKY.
^ 9. odst. V JW Library Sign Languag® jdi na MULTIMÉDIA > NAŠE SHROMÁŽDĚNÍ A SLUŽBA > VIDEA PRO SLUŽBU.
^ 15. odst. Víc informací najdeš v článcích „Láska k Jehovovi motivuje ke křtu“ a „Jsi připravený dát se pokřtít?“, které vyšly ve Strážné věži z března 2020.
^ 76. odst. POPIS OBRÁZKU: Někdy po studiu zkušená sestra pomáhá té, která studium vedla, uvědomit si, že by při studiu neměla tolik mluvit.
^ 78. odst. POPIS OBRÁZKU: Během studia se zájemkyně dozvídá, jak být lepší manželkou. Později o tom mluví se svým manželem.
^ 80. odst. POPIS OBRÁZKU: Zájemkyně je s manželem na návštěvě u sestry, se kterou se seznámila v sále Království.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ