43. STUDIJNÍ ČLÁNEK

PÍSEŇ Č. 90 Povzbuzujme se navzájem

Jak se zbavit pochybností

Jak se zbavit pochybností

„Všechno zkoumejte.“ (1. TES. 5:21)

HLAVNÍ MYŠLENKA

Jak se zbavit pochybností, které by mohly ovlivnit naši službu Jehovovi.

1., 2. a) O čem možná Jehovovi služebníci někdy pochybují? b) O čem bude tenhle článek?

 VŠICHNI máme občas nějaké pochybnosti, a bez ohledu na to, kolik nám je let. Představ si třeba někoho mladého ze sboru. Pochybuje, jestli se o něho Jehova vůbec zajímá, a tak si možná není jistý, jestli se má dát pokřtít. Nebo si představ bratra ve středním věku, který se v mládí rozhodl, že místo aby si budoval kariéru, bude sloužit Jehovovi naplno. Teď ale pochybuje, jestli to bylo správné rozhodnutí, protože sotva uživí rodinu. A co třeba starší sestra, která je nemocná a má málo sil? Je zklamaná, protože toho nemůže dělat tolik co dřív. A jak to máš ty? Už tě taky někdy napadly otázky jako: Všímá si mě Jehova? Stálo vůbec za to se pro něho tolik obětovat? Jsem mu ještě k něčemu dobrý?

2 Kdybychom si na takové otázky neodpověděli, mohli bychom ztratit víru, a dokonce přestat Jehovovi sloužit. V tomhle článku si ukážeme, jak nám může pomoct Bible. Budeme mluvit o tom, co dělat, když si nejsme jistí, 1. jestli se o nás Jehova zajímá, 2. jestli jsme se dřív rozhodli správně a 3. jestli jsme pro Jehovu pořád užiteční.

JAK SE POCHYBNOSTÍ ZBAVIT

3. Co dělat, když máme nějaké pochybnosti?

3 Když máme nějaké pochybnosti, je důležité je řešit a na svoje otázky hledat odpovědi v Bibli. Díky tomu budeme mít k Jehovovi blíž a budeme pevněji stát ve víře. (1. Kor. 16:13)

4. Jak můžeme „všechno zkoumat“? (1. Tesaloničanům 5:21)

4 Přečti 1. Tesaloničanům 5:21. Bible nám radí: „Všechno zkoumejte.“ Jak to můžeme dělat? Když si něčím nejsme jistí, měli bychom prozkoumat, co k tomu říká Bible. Vraťme se k tomu mladému člověku ze sboru, který pochybuje, jestli si ho Jehova za něco váží. Měl by to nechat být a neřešit to? Ne, měl by „všechno zkoumat“. Měl by zjistit, co si o něm Jehova opravdu myslí.

5. Jak můžeme najít odpovědi na svoje otázky?

5 Když si čteme Bibli, Jehova k nám „mluví“. Ale pokud po něm chceme, aby nám na to, co řešíme, odpověděl, samotné čtení nestačí. Musíme najít verše, které se na naši situaci vztahují, a prozkoumat je. Jehovova organizace nám k tomu dává skvělé studijní pomůcky. (Přísl. 2:3–6) Abychom našli odpověď na svoji otázku, musíme se modlit a prosit Jehovu, aby nás vedl. Pak můžeme v Bibli hledat nějakou zásadu nebo praktickou informaci, která se týká toho, co řešíme. Taky nám může pomoct příběh někoho, o kom se v Bibli píše a kdo prožíval něco podobného.

6. Jak nám s pochybnostmi můžou pomoct shromáždění?

6 Jehova k nám taky „mluví“ na shromážděních. V nějakém proslovu nebo komentáři může zaznít přesně to, co potřebujeme, abychom svoje pochybnosti překonali. (Přísl. 27:17) Pojďme se teď podívat, jak si se třemi z nich poradit.

ZAJÍMÁ SE O MĚ JEHOVA?

7. Jaká otázka může někoho napadnout?

7 Už sis někdy říkal: Všímá si mě vůbec Jehova? Pokud si připadáš bezvýznamný, možná si nedokážeš představit, že by se s tebou stvořitel celého vesmíru chtěl přátelit. Něco podobného napadlo i krále Davida. Žasl nad tím, jak je možné, že se Jehova zajímá o obyčejné lidi. Ptal se: „Jehovo, co je člověk, že by sis ho měl všímat, syn smrtelného člověka, že bys mu měl věnovat pozornost?“ (Žalm 144:3) Kde na tuhle otázku najít odpověď?

8. Čeho si podle 1. Samuelovy 16:6, 7, 10–12 Jehova na lidech všímá?

8 Z Bible se dozvídáme, že Jehova si všímá lidí, které druzí přehlíží. Jeden příklad. Poslal Samuela k Jišaiovi, aby jednoho z jeho synů pomazal za budoucího izraelského krále. Jišai měl osm synů, ale na setkání se Samuelem jich zavolal jenom sedm. Davida, toho nejmladšího, nezavolal. b Jenže právě Davida Jehova vybral. (Přečti 1. Samuelovu 16:6, 7, 10–12.) Viděl, jaký doopravdy je – že to je mladý muž, který si váží duchovních věcí.

9. Proč si můžeš být jistý, že se o tebe Jehova zajímá? (Viz taky obrázek.)

9 Přemýšlej o tom, z čeho je vidět, že Jehovovi nejsi lhostejný. Nabízí ti rady ušité na míru. (Žalm 32:8) Jak by to bylo možné, kdyby tě dobře neznal? (Žalm 139:1) Když se jimi budeš řídit a uvidíš, jak ti pomáhají, přesvědčí tě to, že se o tebe zajímá. (1. Par. 28:9; Sk. 17:26, 27) Všímá si toho, že mu chceš sloužit a poslouchat ho. Vidí tvoje dobré vlastnosti a nabízí ti svoje přátelství. (Jer. 17:10) Bude moc rád, když jeho nabídku přijmeš a staneš se jeho přítelem. (1. Jana 4:19)

„Pokud po [Jehovovi] budeš pátrat, dá se ti najít.“ (1. Par. 28:9) (9. odstavec) c


NEROZHODL JSEM SE KDYSI ŠPATNĚ?

10. Když přemýšlíme o tom, jak jsme se kdysi rozhodli, co nás může napadnout?

10 Jak život plyne, někoho možná napadne, jestli dřív neudělal špatné rozhodnutí. Možná se vzdal slibné kariéry nebo úspěšného podnikání, aby mohl Jehovovi sloužit víc. Uběhly desítky let a teď vidí, jak jeho známí, kteří kariéru budovali, mají zdánlivě pohodlný život a hodně peněz. A tak si možná říká: Stály ty oběti pro Jehovu za to, nebo jsem si šanci na lepší život nechal protéct mezi prsty?

11. Co trápilo pisatele 73. žalmu?

11 Pokud si něco podobného říkáš i ty, všimni si, čím si prošel pisatel 73. žalmu. Sledoval lidi, kteří neslouží Jehovovi. Vypadalo to, že jsou zdraví, bohatí a mají bezproblémový život. (Žalm 73:3–5, 12) Měl kvůli tomu pocit, že sloužit Jehovovi je zbytečné. Celé dny se tím trápil. (Žalm 73:13, 14) Jak si s těmihle negativními pocity poradil?

12. Co pisateli 73. žalmu pomohlo? (Žalm 73:16–18)

12 Přečti Žalm 73:16–18. Žalmista vešel do Jehovovy svatyně, kde mohl v klidu a jasně přemýšlet. Došlo mu, že i když někteří mají zdánlivě jednoduchý život, jejich budoucnost je hodně nejistá. To ho uklidnilo a pochopil, že věnovat se duchovním věcem, bylo to nejlepší rozhodnutí. Byl odhodlaný Jehovovi dál sloužit. (Žalm 73:23–28)

13. Co ti může dodat klid, když pochybuješ, jestli ses v minulosti rozhodl správně? (Viz taky obrázek.)

13 Bible může podobný klid dodat i tobě. Jak? Zamysli se nad vším, co od Jehovy máš – včetně pokladů v nebi – a srovnej to s tím, jak jsou na tom lidé, kteří mají jenom to, co nabízí svět. Pro většinu z nich je nejdůležitější zajistit si pohodlný život, protože si myslí, že je nic lepšího nečeká. Ale tobě Jehova do budoucna slibuje požehnání, jaké si ani nedokážeš představit. (Žalm 145:16) A zamysli se i nad tímhle: Opravdu můžeš vědět, jak by tvůj život vypadal, kdyby ses v minulosti rozhodl jinak? Jednou věcí si můžeš být naprosto jistý: Když se rozhoduješ na základě lásky k Bohu a k lidem, nikdy nepřijdeš o nic skutečně dobrého.

Často přemýšlej o těch krásných věcech, které ti Jehova dá v budoucnosti (13. odstavec) d


JSEM PRO JEHOVU UŽITEČNÝ?

14. V jaké situaci jsou někteří Jehovovi služebníci a jaká otázka je může trápit?

14 Někteří Jehovovi služebníci toho kvůli věku, špatnému zdraví nebo jinému handicapu nemůžou dělat tolik, kolik by chtěli. A tak možná pochybují, jestli mají pro Jehovu nějakou hodnotu. Říkají si: Jsem pro něho ještě vůbec užitečný?

15. O čem byl pisatel 71. žalmu přesvědčený?

15 S podobnými pocity bojoval i pisatel 71. žalmu. Jehovovi řekl: „Neopouštěj mě, když ztrácím síly.“ (Žalm 71:9, 18) Cítil se sice slabý, ale i tak byl přesvědčený, že pokud Jehovovi věrně slouží, on ho bude podporovat. Sám na sobě si ověřil, že Jehova má obrovskou radost z člověka, který mu i přes svoje omezení dává to nejlepší. (Žalm 37:23–25)

16. V čem všem jsou staří bratři a sestry pro Jehovu užiteční? (Žalm 92:12–15)

16 Pokud už nejsi nejmladší, podívej se na svoji situaci z Jehovova pohledu. I když na tom možná nejsi dobře fyzicky, Jehova ti může pomoct, aby se ti dobře dařilo duchovně. (Přečti Žalm 92:12–15.) Nezaměřuj se na to, co už dělat nemůžeš, ale na to, co zvládneš. Třeba se můžeš zajímat o druhé a svým příkladem je povzbuzovat. Můžeš jim vyprávět, jak tě Jehova celé ty roky podporoval, a taky jim říkat, jak moc věříš tomu, že splní svoje sliby do budoucna. A nezapomínej, že upřímné modlitby za druhé mají obrovskou sílu. (1. Petra 3:12) Bez ohledu na to, jaké jsou naše okolnosti, všichni máme Jehovovi i druhým co nabídnout.

17. Proč bychom se neměli srovnávat s druhými?

17 I když tě trápí, že toho pro Jehovu nemůžeš dělat víc, buď si jistý, že si váží všeho, co mu dát můžeš. Možná máš tendenci srovnávat se s druhými, ale nedělej to. Proč? Protože nás nesrovnává ani Jehova. (Gal. 6:4) Třeba Marie dala Ježíšovi velmi drahý vonný olej. (Jan 12:3–5) Zatímco chudá vdova vhodila do pokladnice v chrámu jenom „dvě drobné mince velmi malé hodnoty“. (Luk. 21:1–4) Pro Ježíše ale byly oba dary projevem víry a stejně to vnímal i jeho Otec Jehova. Možná máš pocit, že mu nedáváš skoro nic. Pokud to ale dáváš z víry a z lásky k němu, on si toho nesmírně váží.

18. Co ti pomůže překonat pochybnosti? (Viz taky rámeček „ Jehova ti může pomoct překonat pochybnosti“.)

18 Všichni máme čas od času nějaké pochybnosti. Ale jak jsme si ukázali, Bible nám může pomoct je překonat. A tak dělej všechno pro to, abys je vyřešil a nad nejistotou zvítězil. Jehova ví, jaký jsi uvnitř, váží si všeho, co pro něho obětuješ, a odmění tě, přesně jak slíbil. Buď si jistý, že každého svého věrného služebníka miluje a zajímá se o něj.

PÍSEŇ Č. 111 Důvody k radosti

a VYSVĚTLENÍ VÝRAZU: Pochybnostmi se v tomhle článku myslí to, že si nejsme jistí, jestli máme pro Jehovu nějakou hodnotu nebo jestli jsme se rozhodli správně. Nejde o pochybnosti, které vyplývají z nedostatku víry v Jehovu a jeho sliby.

b I když Bible neříká, kolik bylo Davidovi let, když ho Jehova vybral, dost možná byl ještě teenager.

c POPIS OBRÁZKU: Mladá zvěstovatelka hledá v Bibli, co jí Jehova radí.

d POPIS OBRÁZKU: Bratr myje okna, aby uživil svoji rodinu, a při tom si představuje sám sebe v ráji.