42. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 103 Pastýři – dary v podobě lidí
Máme „lidi jako dary“ – buď za ně vděčný
„Když vystoupil do výše…, dal lidi jako dary.“ (EF. 4:8)
HLAVNÍ MYŠLENKA
Ukážeme si, jak nám služební pomocníci, starší a krajští starší pomáhají a jak těmhle věrným bratrům můžeme být vděční.
1. Jaké dary máme od Ježíše?
ŽÁDNÝ člověk toho nedal druhým tolik jako Ježíš. Když byl na zemi, často lidem pomáhal tak, že dělal zázraky. (Luk. 9:12–17) Tím největším darem bylo to, že za všechny obětoval svůj život. (Jan 15:13) A štědrý byl i po svém vzkříšení. Přesně jak slíbil, požádal Jehovu o svatého ducha pro svoje učedníky. Ten je až dodnes vyučuje a utěšuje. (Jan 14:16, 17, ppč.; 16:13) A prostřednictvím shromáždění nám Ježíš dává všechno, co potřebujeme, abychom lidem po celém světě pomáhali stát se učedníky. (Mat. 28:18–20)
2. O jakých darech se mluví v Efezanům 4:7, 8?
2 Co dalšího jsme od Ježíše dostali? Apoštol Pavel o něm napsal, že když vystoupil do nebe, „dal lidi jako dary“. (Přečti Efezanům 4:7, 8.) Pak vysvětlil, že je dal proto, aby různými způsoby podporovali sbor. (Ef. 1:22, 23; 4:11–13) Dneska jsou těmihle dary služební pomocníci, sboroví starší a krajští starší. a Samozřejmě jsou nedokonalí, takže dělají chyby. (Jak. 3:2) Ale náš Pán Ježíš Kristus tyhle vzácné bratry používá, aby nám pomáhali.
3. Na příkladu ukaž, jak může každý z nás podporovat práci bratrů, které nám Ježíš dal.
3 Bratry, které nám dal Ježíš „jako dary“, pověřil důležitým úkolem – posilovat sbor. (Ef. 4:12, ppč.) Ale my všichni jim s tím můžeme pomáhat. Dalo by se to přirovnat ke stavbě sálu Království. Někteří ho přímo staví. Další je podporují tak, že pro ně vaří, vozí materiál nebo pomáhají jinak. A podobně každý z nás může podporovat práci služebních pomocníků a sborových a krajských starších tím, co říká a dělá. Pojďme teď prozkoumat, co všechno nám jejich tvrdá práce přináší a jak můžeme ukázat, že jsme těmhle bratrům a Ježíšovi, který nám je dal, vděční.
SLUŽEBNÍ POMOCNÍCI POMÁHAJÍ DRUHÝM
4. S čím třeba služební pomocníci pomáhali ve sborech v prvním století?
4 V prvním století byli někteří bratři jmenováni jako služební pomocníci. (1. Tim. 3:8) Zdá se, že právě oni měli zajišťovat „pomoc druhým“, jak o tom Pavel psal. (1. Kor. 12:28) Podle všeho se starali o nezbytné a praktické věci, aby se starší mohli soustředit na vyučování a pastýřskou péči. Mimo jiné možná pomáhali s opisováním Písma nebo nakupovali materiál, který k tomu byl potřeba.
5. Co důležitého dělají služební pomocníci ve sborech dneska?
5 Co důležitého dělají služební pomocníci ve tvém sboru? (1. Petra 4:10) Můžou mít na starost účetní výkaznictví, obvody a obsluhu audio a video techniky. Taky můžou objednávat publikace a rozdávat je bratrům a sestrám, sloužit jako pořadatelé nebo pomáhat s údržbou sálu Království. To všechno je potřeba, aby sbor dobře fungoval. (1. Kor. 14:40) Někteří služební pomocníci můžou mít i úkoly na shromáždění Život a služba a přednášky pro veřejnost. Služební pomocník taky může pomáhat koordinátorovi služební skupiny. A starší ho někdy může poprosit, aby s ním šel na pastýřskou návštěvu.
6. Za co si třeba vážíme našich pracovitých služebních pomocníků?
6 Co někteří řekli o tom, jak jsou služební pomocníci ve sboru užiteční? Sestra Beberly b z Bolívie říká: „Díky našim služebním pomocníkům si můžu shromáždění naplno vychutnat. Můžu zpívat, dávat komentáře, poslouchat přednášky a učit se z videí a obrázků. Starají se o to, abychom byli na shromáždění v bezpečí, a pomáhají bratrům a sestrám, aby se mohli připojit přes videokonferenci. Po shromáždění se jako první pustí do úklidu, pomůžou s věcmi kolem peněz a taky nám zajistí publikace, které potřebujeme. Za to všechno, co pro nás dělají, jsem jim moc vděčná.“ Leslie z Kolumbie, která má za manžela sborového staršího, říká: „Můj muž se bez nich neobejde. Kdyby v našem sboru nebyli, měl by ještě víc práce než teď. Vážím si toho, s jakým nadšením a ochotou pomáhají.“ Určitě to tak cítíš i ty. (1. Tim. 3:13)
7. Jak můžeme dát najevo, že jsme za služební pomocníky vděční? (Viz taky obrázek.)
7 I když možná za služební pomocníky jsme vděční, Bible nás vybízí: „Dávejte najevo, že jste vděční.“ (Kol. 3:15) Krzysztof, starší z Finska, to dělá takhle: „Služebnímu pomocníkovi pošlu kartičku nebo zprávu, do které napíšu, čím mě povzbudil nebo proč si vážím toho, co dělá. A zmíním i nějaký verš.“ Pascal a Jael z Nové Kaledonie se za služební pomocníky konkrétně modlí. Pascal říká: „V poslední době jsme se za tyhle bratry modlili často. Děkovali jsme za ně Jehovovi a prosili jsme ho, aby je podporoval a pomáhal jim.“ Jehova takové modlitby vyslýchá a celému sboru to přináší hodně dobrého. (2. Kor. 1:11)
SBOROVÍ STARŠÍ „MEZI VÁMI TVRDĚ PRACUJÍ“
8. Proč Pavel mohl napsat, že starší v prvním století „tvrdě pracují“? (1. Tesaloničanům 5:12, 13)
8 Starší v prvním století tvrdě pracovali pro sbor. (Přečti 1. Tesaloničanům 5:12, 13; 1. Tim. 5:17) Vedli ho – pořádali shromáždění a jako rada starších rozhodovali. Bratry a sestry napomínali – dávali jim konkrétní a přitom laskavé rady, aby sbor chránili. (1. Tes. 2:11, 12; 2. Tim. 4:2) A samozřejmě dělali všechno pro to, aby uživili svoji rodinu a zůstali duchovně silní. (1. Tim. 3:2, 4; Tit. 1:6–9)
9. Které odpovědné úkoly dneska starší mají?
9 I dneska mají starší plné ruce práce. Kážou dobrou zprávu. (2. Tim. 4:5, ppč.) Jsou horliví, a tak dávají druhým dobrý příklad. Organizují službu v obvodu sboru. A taky nás školí, abychom i my uměli kázat a vyučovat co nejlíp. Jsou to taky milosrdní a nestranní soudci. Když nějaký křesťan udělá něco hodně špatného, starší se mu snaží pomoct, aby napravil svůj vztah s Jehovou. Zároveň dávají pozor, aby sbor zůstal čistý. (1. Kor. 5:12, 13; Gal. 6:1) Hlavně jsou to ale pastýři. (1. Petra 5:1–3) Mívají dobře připravené biblické přednášky. Co nejvíc se snaží druhé ve sboru poznat. A taky je povzbuzují na pastýřských návštěvách. Někteří starší k tomu všemu pomáhají s výstavbou a údržbou sálu Království, s organizací regionálních sjezdů nebo jsou ve výboru pro styk s nemocnicemi a ve skupině pro navštěvování pacientů. Dělají toho pro nás opravdu hodně.
10. Za co si třeba vážíme našich pracovitých starších?
10 Jehova předpověděl, že se o nás pastýři budou starat tak dobře, že se nebudeme „bát ani děsit“. (Jer. 23:4) Ujistila se o tom i sestra Johanna z Finska, když její maminka vážně onemocněla. Vypráví: „Je pro mě těžké o svých pocitech mluvit s druhými, ale jeden starší, kterého jsem tolik neznala, si se mnou popovídal. Měl se mnou trpělivost, pomodlil se se mnou a ujistil mě, že mě má Jehova moc rád. Už si nepamatuju, co přesně řekl, ale pamatuju si, že jsem pak byla klidná. Věřím, že ho Jehova poslal v ten pravý čas.“ Jak starší z tvého sboru pomohli tobě?
11. Jak můžeme ukázat, že si starších vážíme? (Viz taky obrázek.)
11 Jehova si přeje, abychom si starších za „jejich práci“ ze srdce vážili. (1. Tes. 5:12, 13) Henrietta, která taky žije ve Finsku, říká: „Starší druhým pomáhají ochotně, ale to neznamená, že mají víc času a energie než my ostatní nebo že mají bezproblémový život. Někdy jim prostě řeknu: ‚Chceš něco vědět? Jsi vážně dobrý starší. Doufám, že to víš.‘“ A sestra Sera z Turecka říká: „Starší potřebují ‚palivo‘, aby mohli jet dál. A tak jim můžeme něco napsat, pozvat je na jídlo nebo s nimi jít do služby.“ Je ve tvém sboru starší, kterého si zvlášť vážíš? Co kdybys mu to dal nějak najevo? (1. Kor. 16:18)
KRAJŠTÍ STARŠÍ POSILUJÍ SBORY
12. Co dalšího Ježíš pro sbory v prvním století udělal, aby je posílil? (1. Tesaloničanům 2:7, 8)
12 Ježíš dal sborům bratry, kteří jim sloužili ještě jinak. Použil starší v Jeruzalémě a ti vyslali mimo jiné Pavla a Barnabáše, aby do sborů cestovali. (Sk. 11:22) Proč? Stejně jako služební pomocníci a starší i oni měli za cíl posilovat sbory. (Sk. 15:40, 41) Povzbuzovali a vyučovali druhé a byli kvůli tomu ochotní obětovat svoje pohodlí, a dokonce riskovat život. (Přečti 1. Tesaloničanům 2:7, 8.)
13. Například jaké úkoly mají krajští starší?
13 Krajští starší jsou v jednom kole. Někteří mezi sbory cestují stovky kilometrů. Každý týden má krajský starší několik proslovů, chodí na pastýřské návštěvy a vede schůzku s průkopníky, staršími a schůzky před službou. Organizuje krajské a regionální sjezdy a taky si na ně připravuje proslovy. Vyučuje na průkopnických školách a organizuje mimořádnou schůzku s průkopníky v kraji. Kromě toho ho pobočka může pověřit dalšími důležitými úkoly, které někdy hodně spěchají.
14. Za co si třeba vážíme našich pracovitých krajských starších?
14 Co dobrého to sboru přinese, když přijede krajský starší? Bratr z Turecka říká: „Pokaždé mě to motivuje, abych svým bratrům a sestrám ještě víc pomáhal. Už jsem zažil hodně krajských starších, ale ani jeden na mě nepůsobil dojmem, že toho má až nad hlavu nebo že se mnou nechce mluvit.“ Johanna, o které už jsme se zmínili, byla s jedním krajským starším ve službě, ale nikdo nebyl doma. Říká: „I tak na ten den nikdy nezapomenu. Obě moje sestry se zrovna odstěhovaly a hodně mi chyběly. Ale ten bratr mě povzbudil a pomohl mi uvědomit si, že i když žijeme dneska od rodiny a přátel daleko, v novém světě budeme mít nespočet příležitostí být spolu.“ Spousta z nás zažila s krajským starším něco podobného a rádi na to vzpomínáme. (Sk. 20:37–21:1)
15. a) Jak můžeme podle 3. Jana 5–8 ukázat, že si krajských starších vážíme? (Viz taky obrázek.) b) Proč bychom měli brát ohled na manželky jmenovaných bratrů a jak to můžeme dělat? (Viz rámeček „ Mysli na jejich manželky“.)
15 Apoštol Jan povzbuzoval Gaia, aby k bratrům, kteří sbor navštívili, byl pohostinný a vypravil je „na cestu způsobem hodným Boha“. (Přečti 3. Jana 5–8.) Můžeme to dělat i my. Třeba tak, že krajského staršího pozveme na jídlo. Taky můžeme během spolupráce chodit na schůzky před službou. Leslie, o které už jsme mluvili, dává svoji vděčnost najevo ještě jinak: „Modlím se, aby se o ně Jehova postaral. Kromě toho jim s manželem píšeme dopisy, ve kterých jim říkáme, jak moc nám jejich návštěvy pomáhají.“ Nezapomeň, že krajští starší jsou taky jenom lidi. Občas jsou nemocní, vystresovaní nebo zklamaní. Když jim řekneš něco laskavého nebo jim dáš nějaký dárek, může to být odpověď na jejich modlitby. (Přísl. 12:25)
„LIDI JAKO DARY“ POTŘEBUJEME
16. Jaké otázky si může bratr pokládat? (Přísloví 3:27)
16 Po celém světě potřebujeme víc jmenovaných bratrů. Jsi pokřtěný a „je v tvých silách … pomoct“? (Přečti Přísloví 3:27.) Máš za cíl být služebním pomocníkem? Jestli už jím jsi, chtěl bys o bratry a sestry pečovat jako starší? c Můžeš si věci zařídit tak, aby sis mohl podat přihlášku do školy pro zvěstovatele Království? Dostaneš tam školení, díky kterému tě bude moct Ježíš ještě víc používat. Pokud si myslíš, že na nic z toho nemáš, modli se k Jehovovi. Pros ho o svatého ducha, aby ti pomohl zvládnout jakýkoli úkol. (Luk. 11:13; Sk. 20:28)
17. Čeho jsou „lidi jako dary“ důkazem?
17 Bratři, které dal Ježíš sborům „jako dary“, jsou důkazem toho, že nás v těchhle posledních dnech vede. (Mat. 28:20) Jsme moc vděční, že máme takového milujícího a štědrého krále, který ví, co potřebujeme, a dává nám je, aby nám pomáhali. Přemýšlej, jak můžeš ukázat, že si těchhle pracovitých mužů vážíš. A nikdy za ně nepřestávej děkovat Jehovovi, od kterého máme „všechno dobré … a každý dokonalý dar“. (Jak. 1:17)
PÍSEŇ Č. 99 Velký zástup svědků
a K těmhle darům patří i členové vedoucího sboru, pomocníci vedoucího sboru, členové výborů poboček a další bratři, kteří mají odpovědné úkoly v organizaci.
b Některá jména byla změněna.
c Pokud máš za cíl být služební pomocník nebo starší, přečti si články „Máš za cíl být služební pomocník?“ a „Máš za cíl sloužit jako starší?“ ze Strážné věže z listopadu 2024.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ