32. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Posiluj svoji víru ve stvořitele

Posiluj svoji víru ve stvořitele

„Víra je ... přesvědčení o existenci něčeho, co není vidět.“ (HEBR. 11:1)

PÍSEŇ Č. 15 Stvoření odhaluje Jehovovu slávu

CO SE DOZVÍŠ *

1. Co tě učili o Jehovovi?

POKUD jsi vyrůstal v rodině svědků Jehovových, nejspíš znáš Jehovu už odmalička. Rodiče tě učili, že je stvořitel, že má krásné vlastnosti a že z lásky chystá pro lidi nádhernou budoucnost. (1. Mojž. 1:1; Sk. 17:24–27)

2. Co si někteří lidé myslí o těch, kdo věří ve stvořitele?

2 Hodně lidí ale nevěří, že Bůh existuje, a už vůbec ne, že je stvořitel. Jsou přesvědčení, že život vznikl náhodou a pak se z jednoduchých forem života pomalu vyvíjely ty složitější. Někteří z těchto lidí jsou velmi vzdělaní. Možná tvrdí, že věda dokázala, že se Bible plete a že ve stvořitele věří jenom nevzdělaní, hloupí a naivní lidé.

3. Proč je důležité posilovat svoji víru?

3 Otřesou názory takových vlivných lidí naší vírou, že Jehova je milující stvořitel? To hodně záleží na tom, proč věříme, že Jehova všechno stvořil. Je to proto, že nám řekli, abychom tomu věřili, nebo proto, že jsme si udělali čas a prozkoumali jsme důkazy? (1. Kor. 3:12–15) Bez ohledu na to, jak dlouho už Jehovovi sloužíme, všichni musíme svoji víru posilovat. Díky tomu se nenecháme oklamat filozofií a prázdným podvodem lidí, kteří tvrdí, že Bible nemá pravdu. (Kol. 2:8; Hebr. 11:6) Tenhle článek nám v tom pomůže. Rozebereme si, 1. proč hodně lidí ve stvořitele nevěří, 2. jak můžeš svoji víru v něj posilovat a 3. jak si můžeš pevnou víru udržet.

PROČ HODNĚ LIDÍ VE STVOŘITELE NEVĚŘÍ

4. Na čem je podle Hebrejcům 11:1 a poznámky pod čarou založená skutečná víra?

4 Někteří lidé si myslí, že mít víru znamená věřit něčemu, aniž bychom měli důkazy. Ale podle Bible to znamená něco jiného. (Přečti Hebrejcům 11:1 a poznámku pod čarou.) Všimni si, že víra v něco, co není vidět, jako je Jehova, Ježíš a nebeské Království, je založená na přesvědčivých důkazech. (Hebr. 11:3) Jeden svědek, který je biochemik, k tomu řekl: „Naše víra není slepá, neignoruje vědecká fakta.“

5. Proč si hodně lidí myslí, že Bůh nemá se vznikem života nic společného?

5 Možná si říkáš: Pokud máme o existenci stvořitele přesvědčivé důkazy, proč si tolik lidí myslí, že Bůh nemá se vznikem života nic společného? Někteří ty důkazy zkrátka nikdy neprozkoumali. Robert, který je dnes svědek Jehovův, říká: „O stvoření jsme se ve škole nikdy neučili, a tak jsem si myslel, že to prostě není pravda. Se svědky Jehovovými jsem mluvil, až když mi bylo něco přes 20. Ukázali mi v Bibli logické a přesvědčivé argumenty, proč se dá věřit, že všechno stvořil Bůh.“ * (Viz rámeček „ Výzva pro rodiče“.)

6. Proč někteří nevěří ve stvořitele?

6 Jiní říkají, že ve stvořitele nevěří proto, že věří jenom v to, co vidí. Někdy samozřejmě udělají výjimku, třeba u takových věcí, jako je gravitace, protože pro ni existují důkazy. Ale i víra, o které se píše v Bibli, je založená na důkazech „o existenci něčeho, co není vidět“. (Hebr. 11:1) Jenže prostudovat takové důkazy vyžaduje čas a úsilí a k tomu hodně lidí nemá motivaci. Ten, kdo si s tím nedá práci, může dojít k závěru, že Bůh neexistuje.

7. Popírají všichni vzdělaní lidé, že vesmír stvořil Bůh? Vysvětli to.

7 Někteří vědci ty důkazy prozkoumali a to je přesvědčilo, že vesmír stvořil Bůh. V našich publikacích jsou vyjádření víc než 60 odborníků, včetně mnoha vědců, kteří věří ve stvoření. Stejně jako Robert i oni jednoduše předpokládali, že stvořitel neexistuje, protože na univerzitě se o stvoření neučilo. Hodně vědců ale Jehovu poznalo a zamilovali si ho. Bez ohledu na to, jaké máme vzdělání, všichni musíme stejně jako ti vědci posilovat svoji víru v Boha. Nikdo to nemůže udělat za nás.

JAK MŮŽEŠ POSÍLIT SVOJI VÍRU VE STVOŘITELE?

8., 9. a) Nad jakou otázkou se teď zamyslíme? b) Jak ti pomůže, když budeš zkoumat to, co Bůh vytvořil?

8 Jak můžeš posílit svoji víru ve stvořitele? Podívejme se na čtyři způsoby.

9 Zkoumej to, co Jehova vytvořil. Svoji víru ve stvořitele můžeš posílit tím, že budeš pozorovat zvířata, rostliny a hvězdy. (Žalm 19:1; Iz. 40:26) Čím víc budeš takové věci zkoumat, tím víc budeš přesvědčený, že to všechno vytvořil Jehova. V našich publikacích jsou často články o různých zajímavostech z přírody. Pokud se ti zdají náročné, nenech se odradit. Snaž se pochytit, co můžeš. A nezapomeň se znovu podívat na krásná videa o přírodě, která v posledních letech vyšla na regionálních sjezdech a která teď najdeš na našich stránkách jw.org.

10. Uveď příklad, který dokazuje existenci stvořitele. (Římanům 1:20)

10 Když zkoumáš vytvořené věci, přemýšlej o tom, co ti říkají o našem stvořiteli. (Přečti Římanům 1:20.) Například možná víš, že naše slunce je zdrojem životodárného tepla, ale taky škodlivého ultrafialového záření. My lidé před tímhle zářením musíme být chráněni. A taky že jsme! Jak? Naše planeta má vlastní ochranný štít – ozonovou vrstvu, která tohle škodlivé záření pohlcuje. Když ultrafialové záření zesílí, zesílí i vrstva ozonu v atmosféře. Souhlasíš s tím, že za tím musí někdo být a že je to milující a inteligentní stvořitel?

11. Kde najdeš informace, které posílí tvoji víru ve stvořitele? (Viz rámeček „ Kde najít informace, které posílí tvoji víru“.)

11 Hodně informací o stvořených věcech, které můžou posílit tvoji víru, najdeš na stránkách jw.org. Například se můžeš podívat na sérii videí „Vymyslel to někdo?“. Jsou krátké a dozvíš se v nich zajímavá fakta o zvířatech a rostlinách. Taky zjistíš, jak se vědci snaží napodobit to, co vidí v přírodě.

12. Čeho bychom si měli všímat, když zkoumáme Bibli?

12 Zkoumej Bibli. Biochemik, o kterém jsme se už zmínili, nejdřív existenci stvořitele odmítal. Časem v něj ale začal věřit. Říká: „Moje víra ... není založená jenom na studiu vědy. Zakládá se také na pečlivém zkoumání Bible.“ Možná už Bibli dobře znáš. Ale abys svoji víru ve stvořitele posílil, musíš Boží Slovo dál studovat. (Jozue 1:8; Žalm 119:97) Všímej si, jak jsou v něm detailně popsané historické události. Taky věnuj pozornost proroctvím a tomu, jak jsou jednotlivé biblické knihy v souladu. Když to budeš dělat, posílí to tvoji víru, že nás vytvořil milující a moudrý stvořitel a že je to on, kdo nechal Bibli zapsat. * (2. Tim. 3:14; 2. Petra 1:21)

13. Uveď příklad toho, jaké moudré rady se v Bibli dají najít.

13 Při zkoumání Bible si všímej, jak užitečné rady v ní jsou. Například se v ní už dávno psalo, že milovat peníze je škodlivé a přináší to „mnoho bolestí“. (1. Tim. 6:9, 10; Přísl. 28:20; Mat. 6:24) Je to tak i dnes? Kniha The Narcissism Epidemic k tomu říká: „Obecně platí, že materialisticky založení lidé jsou méně šťastní a více sklíčení. Dokonce i ti, kdo jenom touží mít více peněz, mají špatné duševní zdraví. Také mívají více zdravotních problémů.“ To, že nás Bible varuje před láskou k penězům, je tedy hodně užitečné! Vzpomeneš si na nějaké další biblické zásady, které ti v životě pomohly? Když přemýšlíme o tom, kolik moudrých rad v Bibli je, vidíme, že náš milující stvořitel ví, co je pro nás nejlepší, a proto si od něj vždycky necháme poradit. (Jak. 1:5) Díky tomu budeme mít ze života ještě větší radost. (Iz. 48:17, 18)

14. Co se díky studiu Bible dozvíš o Jehovovi?

14 Měj při studiu ten správný cíl – poznat Jehovu. (Jan 17:3) Díky studiu Bible se ti před očima vykreslí krásná osobnost – přesně ta, jejíž vlastnosti jsou vidět z vytvořených věcí kolem nás. Tyto vlastnosti patří skutečné osobě, nejsou jenom výplodem něčí fantazie. (2. Mojž. 34:6, 7; Žalm 145:8, 9) Čím víc budeš Jehovu znát, tím víc v něj budeš věřit, tím víc ho budeš milovat a tím pevnější bude vaše přátelství.

15. Jak ti pomůže, když budeš o svojí víře mluvit s druhými?

15 Mluv o své víře v Boha s druhými. Tvoji víru to posílí ještě víc. Ale co když má někdo ve službě otázku ohledně existence Boha a ty nevíš, jak na ni reagovat? Najdi si v našich publikacích nějakou biblickou odpověď a potom se o ni s tím člověkem poděl. (1. Petra 3:15) Můžeš taky poprosit o pomoc zkušeného bratra nebo sestru. Ať už ten člověk odpověď z Bible přijme, nebo ne, to, že sis s tím dal práci, tě určitě posune dál – budeš mít silnější víru. Pak se nenecháš snadno rozhodit nepravdivými výroky zdánlivě moudrých a inteligentních lidí, kteří tvrdí, že stvořitel neexistuje.

PEVNOU VÍRU SI UDRŽ!

16. Co se může stát, když nebudeme pracovat na tom, abychom si pevnou víru udrželi?

16 Bez ohledu na to, jak dlouho Jehovovi sloužíme, musíme pracovat na tom, abychom si pevnou víru udrželi. Proč? Protože když si nedáme pozor, může zeslábnout. Pamatuj, že víra je založená na důkazech o existenci něčeho, co není vidět. A na to, co nevidíme, snadno zapomeneme. Proto Pavel říká, že nedostatek víry je „hřích, do kterého se snadno zaplétáme“. (Hebr. 12:1) Co tedy dělat, abychom si pevnou víru udrželi? (2. Tes. 1:3)

17. Co nám pomůže udržet si pevnou víru?

17 Za prvé, často pros Jehovu o svatého ducha. Víra totiž patří k ovoci ducha. (Gal. 5:22, 23) Bez pomoci svatého ducha si pevnou víru ve stvořitele nedokážeme udržet. Pokud o něj Jehovu budeme prosit, dá nám ho. (Luk. 11:13) Můžeme se dokonce modlit: „Dej nám víc víry.“ (Luk. 17:5)

18. Jakou úžasnou příležitost podle Žalmu 1:2, 3 máme?

18 Za druhé, studuj Boží Slovo pravidelně. (Přečti Žalm 1:2, 3.) V době, kdy se tento žalm psal, bylo k dispozici jen několik úplných opisů Božího zákona. Navíc k nim mělo přístup jen málo Izraelitů, a to hlavně král a kněží. Muži, ženy, děti a taky cizinci žijící v Izraeli se měli každých sedm let shromáždit, aby čtení Zákona naslouchali. (5. Mojž. 31:10–12) Když byl Ježíš na zemi, vlastnila svitky Písma pouze hrstka lidí. Většina svitků byla uložená v synagogách. Dnes je situace úplně jiná. K Božímu Slovu nebo k jeho částem se dostane většina lidí. To je něco úžasného! Jak můžeme ukázat, že si toho vážíme?

19. Co musíme dělat, abychom si udrželi pevnou víru?

19 Vděčnost za to, že máme Boží Slovo, můžeme dát najevo tak, že ho budeme číst pravidelně. Osobní studium bychom neměli nechávat náhodě a věnovat se mu, jen když máme zrovna čas. Pevnou víru si udržíme jen díky pravidelnému osobnímu studiu.

20. K čemu bychom měli být rozhodnutí?

20 Na rozdíl od moudrých lidí a intelektuálů v tomhle světě máme víru, která je založená na důkazech z Božího Slova. (Mat. 11:25, 26) Díky studiu Bible víme, proč se podmínky ve světě zhoršují a co s tím Jehova udělá. Buďme proto rozhodnutí posilovat svoji víru a pomáhat co nejvíc lidem, aby uvěřili ve stvořitele. (1. Tim. 2:3, 4) Můžeme se těšit na dobu, kdy všichni lidé na zemi budou Jehovu chválit slovy ze Zjevení 4:11: „Jehovo, náš Bože, zasloužíš si slávu . . ., protože jsi stvořil všechny věci.“

PÍSEŇ Č. 1 Jehovovy vlastnosti

^ 5. odst. Bible jasně říká, že Jehova je stvořitel. Hodně lidí tomu ale nevěří a tvrdí, že život vznikl sám od sebe. Pokud budeme dělat všechno pro to, abychom posilovali svoji víru v Boha a v Bibli, naším přesvědčením to neotřese. V tomhle článku si rozebereme, jak na to.

^ 5. odst. Na mnoha školách se o stvoření jako o jedné z možností vzniku života nemluví. Někteří pedagogové tvrdí, že by to bylo v rozporu s náboženskou svobodou studentů.

^ 12. odst. Podívej se například na článek „Je Bible z vědeckého hlediska přesná?“ na jw.org a na Víc informací 9, 10 a 16 v knize Naučit se.