33. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Buď jako Daniel

Buď jako Daniel

„Jsi velmi vzácný člověk.“ (DAN. 9:23)

PÍSEŇ Č. 55 Nebojte se!

CO SE DOZVÍŠ a

1. Čím udělal Daniel na Babyloňany dojem?

 PROROK Daniel byl ještě mladý, když ho Babyloňané zajali a odvedli daleko od jeho domova. Očividně na ně ale udělal velký dojem. Čím? Zaměřili se na to, co bylo vidět na první pohled – že je „bez jakékoli vady“, hezky vypadá a pochází z vlivné rodiny. (1. Sam. 16:7) Kvůli tomu ho začali školit, aby mohl mít jednou v Babyloně vysokou pozici. (Dan. 1:3, 4, 6)

2. Jaký vztah měl Jehova k Danielovi? (Ezekiel 14:14)

2 Jehova mladého Daniela miloval ne za to, jak vypadal nebo jakou měl pozici, ale za to, jaký byl. Z čeho je to vidět? Mohlo mu být teprve něco kolem 20, když ho Jehova zařadil mezi takové muže, jako byli Noe a Job, kteří mu věrně sloužili desítky let. (1. Mojž. 5:32; 6:9, 10; Job 42:16, 17; přečti Ezekiela 14:14) A Jehova Daniela nepřestal milovat až do konce jeho dlouhého a pozoruhodného života. (Dan. 10:11, 19)

3. O čem budeme mluvit v tomhle článku?

3 V tomhle článku budeme mluvit o dvou Danielových vlastnostech, díky kterým byl pro Jehovu tak vzácný. Nejdřív si každou z nich popíšeme a podíváme se na situace, kdy ji projevil. Potom si řekneme, jak ji získal. A nakonec si ukážeme, jak ho můžeme napodobovat. I když je tenhle článek hlavně pro mladé, od Daniela se něco můžeme naučit my všichni.

BUĎ ODVÁŽNÝ JAKO DANIEL

4. Jak Daniel projevil odvahu?

4 I odvážný člověk někdy může mít strach, ale nezabrání mu to udělat správnou věc. A Daniel byl velmi odvážný mladý muž. Ukážeme si to na dvou situacích. K první došlo asi dva roky potom, co Babyloňané dobyli Jeruzalém. Babylonskému králi Nebukadnecarovi se zdál sen o obrovské soše a hodně ho to rozrušilo. Vyhlásil, že když mu jeho moudří muži neřeknou, co se mu zdálo a co to znamená, všechny je zabije, včetně Daniela. (Dan. 2:3–5) Daniel musel jednat rychle, jinak by hodně lidí přišlo o život. „Vešel ke králi a požádal ho, ať mu dá nějaký čas, aby mohl králi sen vyložit.“ (Dan. 2:16) To chtělo velkou odvahu a víru. Bible se totiž nezmiňuje, že by Daniel někdy předtím už nějaký sen vyložil. Poprosil svoje kamarády, které Babyloňané pojmenovali Šadrak, Mešak a Abednego, „ať se modlí k nebeskému Bohu, aby k nim byl milosrdný a odhalil to tajemství“. (Dan. 2:18) Jehova jejich modlitby vyslyšel. S jeho pomocí Daniel Nebukadnecarovi jeho sen vyložil, a zachránil tak život sobě i svým kamarádům.

5. V jaké další situaci Daniel projevil odvahu?

5 Nějakou dobu potom, co Daniel vyložil sen o obrovské soše, musel znovu dokázat, že je odvážný. Nebukadnecarovi se totiž zdál další sen, který ho vystrašil. Tentokrát to bylo o obrovském stromu. Daniel králi vysvětlil, co ten sen znamená. Chtělo to ale odvahu, protože mu musel taky říct, že se zblázní a na nějakou dobu přijde o trůn. (Dan. 4:25) Krále to mohlo rozzuřit a mohl nechat Daniela popravit. Ale Daniel byl odvážný a i přes tohle riziko mu sen vysvětlil.

6. Co mohlo Danielovi pomoct, aby byl odvážný?

6 Díky čemu byl Daniel celý svůj život odvážný? V dětství mu určitě dali skvělý příklad máma a táta. Nepochybně se řídili tím, co Jehova chtěl od všech izraelských rodičů, a učili ho z Božího zákona. (5. Mojž. 6:6–9) Díky tomu znal Daniel nejenom základy, jako třeba Deset přikázání, ale taky detaily, například co Izraelité můžou a nemůžou jíst. b (3. Mojž. 11:4–8; Dan. 1:8, 11–13) Taky znal dějiny Božího lidu a věděl, jak Izraelité dopadli, když Jehovu přestali poslouchat. (Dan. 9:10, 11) Díky tomu všemu, co zažil, si byl jistý, že Jehova a jeho mocní andělé budou vždycky stát při něm. (Dan. 2:19–24; 10:12, 18, 19)

Daniel byl odvážný díky tomu, že si studoval, modlil se a důvěřoval Jehovovi (7. odstavec)

7. Co dalšího Danielovi pomohlo být odvážný? (Viz taky obrázek.)

7 Daniel taky studoval svitky, které napsali Boží proroci, například Jeremjáš. Právě z jeho proroctví později pochopil, že dlouhé zajetí Židů v Babyloně má brzo skončit. (Dan. 9:2) Když viděl, jak se splňují biblická proroctví, důvěřoval Jehovovi čím dál víc. A ti, kdo mají absolutní důvěru v Jehovu, dokážou být neobyčejně odvážní. (Srovnej s Římanům 8:31, 32, 37–39.) K odvaze ale Danielovi pomohlo hlavně to, že se k Jehovovi často modlil. (Dan. 6:10) Vyznával mu svoje hříchy, mluvil s ním o tom, jak se cítí, a prosil ho o pomoc. (Dan. 9:4, 5, 19) Byl to člověk jako my, takže se s odvahou nenarodil. Získal ji díky tomu, že si studoval, modlil se k Jehovovi a důvěřoval mu.

8. Co nám pomůže pracovat na odvaze?

8 Co pomůže tobě, abys byl odvážný? Rodiče tě k tomu možná vedli, ale nemůžou ti tuhle vlastnost předat jako nějaké rodinné dědictví. Takže jak na to? Když se snažíš naučit něco nového, nejdřív pozoruješ toho, kdo to umí, a pak se to snažíš dělat jako on. A podobné je to s odvahou. Pozorujeme, jak tuhle vlastnost projevují druzí, a snažíme se je napodobovat. Co se teda učíme od Daniela? Je důležité dobře znát Boží Slovo. Taky musíme mít hodně blízko k Jehovovi. K tomu nám pomůže, když s ním budeme často mluvit a svěřovat se mu se svými pocity. A taky je důležité, abychom mu důvěřovali a byli přesvědčení, že vždycky stojí při nás. Když se pak dostaneme do nějaké těžké situace, dokážeme být odvážní.

9. Jaké výsledky může naše odvaha přinést?

9 Když jsme odvážní, přináší to skvělé výsledky. Je to vidět z toho, co zažil Ben z Německa. Ve škole, kam chodil, všichni věřili v evoluci a mysleli si, že to, co Bible říká o stvoření, je jenom taková pohádka. Jednou dostal Ben příležitost před celou třídou vysvětlit, čemu věří. Využil to a odvážně se postavil za to, co Bible říká. K čemu to vedlo? Ben vypráví: „Učitel se zájmem poslouchal a taky okopíroval materiály, kterými jsem podpořil svoje argumenty, a rozdal je spolužákům.“ Jak na to reagovali? „Byli docela ochotní o tom přemýšlet a řekli, že mě obdivují.“ Z jeho příběhu je vidět, že když jsme odvážní, druzí si nás často váží a upřímné lidi to může přitáhnout k Jehovovi. Pracovat na odvaze rozhodně stojí za to.

BUĎ VĚRNÝ JAKO DANIEL

10. Co je to věrnost?

10 Hebrejské slovo, které se v Bibli překládá jako „věrnost“ nebo „věrná láska“, popisuje vřelou a hlubokou náklonnost. Často se používá k popisu Boží lásky k jeho služebníkům a taky lásky mezi nimi. (2. Sam. 9:6, 7) Naše odhodlání být Jehovovi věrní může postupem času růst. Jak je to vidět z příběhu Daniela?

Jehova Daniela odměnil za to, že mu byl věrný. Poslal anděla, který lvům zavřel tlamy (11. odstavec)

11. Do jaké situace se Daniel ve stáří dostal? (Viz obrázek na titulní straně.)

11 Daniel musel hodněkrát ve svém životě dokázat, že je Jehovovi věrný. Do jedné z nejtěžších situací se dostal, když mu bylo přes 90. Tou dobou už v Babyloně vládli Médové a Peršané a králem byl Dareios. Lidé na jeho dvoře Daniela neměli rádi a neuznávali Boha, kterého uctíval. A tak vymysleli plán, jak se ho zbavit. Přiměli krále podepsat zákon, který měl Daniela postavit před rozhodnutí, jestli bude věrný svému Bohu, nebo králi. K tomu, aby dokázal svoji věrnost králi a splynul s davem, stačilo, aby se 30 dní nemodlil. Daniel ale svého Boha nezradil a skončil kvůli tomu ve lví jámě. Jehova ho ale za jeho věrnost odměnil a před lvy ho ochránil. (Dan. 6:12–15, 20–22) Co můžeme udělat pro to, abychom mu jako Daniel dokázali být za všech okolností věrní?

12. Co Danielovi pomohlo, aby byl Jehovovi vždycky věrný?

12 Abychom dokázali být Jehovovi věrní, musíme ho hluboce milovat. Přesně tak to bylo v případě Daniela. A díky tomu dokázal být Jehovovi věrný i v těch nejtěžších chvílích. Díky čemu si Daniel Jehovu tak zamiloval? Určitě přemýšlel o jeho vlastnostech a o tom, jak je projevuje. (Dan. 9:4) Taky uvažoval o tom, co pro něj samotného i pro svůj lid Jehova udělal, a byl za to vděčný. (Dan. 2:20–23; 9:15, 16)

Když budeš Jehovu ze srdce milovat, dokážeš mu být stejně jako Daniel za všech okolností věrný (13. odstavec)

13. a) Kdy může být pro mladého člověka těžké zůstat věrný Jehovovi? Ukaž to na příběhu. (Viz taky obrázek.) b) Co bys podle videa mohl říct, když se tě někdo zeptá, co si svědkové Jehovovi myslí o homosexuálech?

13 Tak jako Daniel i ty jsi ve škole obklopený lidmi, kteří neuznávají Jehovu ani jeho normy. Kvůli tomu, že máš rád Boha, tě možná moc nemusí. Někteří tě možná dokonce šikanují a snaží se tě dotlačit k něčemu, čím bys Jehovu zradil. Vezmi si, co zažil Graeme, který žije v Austrálii. Na střední škole se dostal do hodně nepříjemné situace. Učitelka se třídy zeptala, jak by reagovali, kdyby jim kamarád řekl, že je gay. Všichni, kdo by ho v tom podpořili, se měli postavit na jednu stranu. Ostatní se měli postavit na druhou. Graeme vypráví: „Všichni ze třídy kromě mě a ještě dalšího svědka stáli na straně, která by ho v tom podpořila.“ To, co se dělo dál, pořádně prověřilo Graemovu věrnost Jehovovi. Říká: „Zbytek hodiny se nám spolužáci, a dokonce i učitelka posmívali a uráželi nás. Klidně a rozumně jsem se snažil obhájit svoji víru. Dělal jsem, co jsem mohl, ale vůbec mě neposlouchali.“ Co si Graeme z téhle situace odnesl? „Nebylo mi příjemné stát tam a nechat si nadávat, ale měl jsem skvělý pocit, že jsem se dokázal pevně postavit za svoji víru.“ c

14. Co ti pomůže být Jehovovi věrný za všech okolností?

14 Co pomůže tobě, abys dokázal být Jehovovi za všech okolností věrný? Stejně jako Daniel ho musíš ze srdce milovat. Svoji lásku a úctu k němu můžeš prohloubit tím, že ho líp poznáš. Jeho vlastnosti můžeš vidět třeba v tom, co vytvořil. (Řím. 1:20) Zkus si přečíst krátké články nebo zkouknout videa ze série „Vymyslel to někdo?“. Mladá sestra z Dánska, která se jmenuje Esther, o těch brožurách říká: „Jsou tam skvělé argumenty. Nikdo ti tam neříká, čemu máš věřit. Prostě jsou tam fakta a rozhodnutí je na tobě.“ Ben, o kterém už byla zmínka, říká: „Hodně to posílilo moji víru. Našel jsem tam důkazy, že život stvořil Bůh.“ Až si to prostuduješ, i ty nejspíš budeš souhlasit se slovy: „Jehovo, náš Bože, zasloužíš si slávu, čest a moc, protože jsi stvořil všechny věci.“ (Zjev. 4:11)

15. Co dalšího ti pomůže mít k Jehovovi blíž?

15 Jehovu si můžeš ještě víc zamilovat i díky tomu, že si budeš studovat o Ježíšovi. Dělala to tak třeba Samira, jedna mladá sestra z Německa. Říká: „Díky Ježíšovi jsem Jehovu líp poznala.“ Když byla malá, nedokázala si představit, že by měl Jehova nějaké pocity. Ale u Ježíše už s tím problém neměla. „Líbilo se mi, jak se Ježíš choval k dětem – že byl kamarádský a měl je rád,“ říká. Čím víc poznávala Ježíše, tím blíž měla k Jehovovi. Jak to? Vysvětluje: „Pomalu jsem začala chápat, že Ježíš je dokonalá kopie svého Otce. Jsou si tak podobní. Došlo mi, že to je jeden z důvodů, proč ho Jehova poslal na zem – aby ho lidi díky němu líp poznali.“ (Jan 14:9) Jestli chceš mít k Jehovovi ještě blíž, co kdybys co nejlíp poznal Ježíše? Čím víc budeš Jehovu milovat, tím snazší pro tebe bude zůstat mu věrný.

16. Co díky věrnosti získáme? (Žalm 18:25; Micheáš 6:8)

16 Věrní lidé mívají s druhými hezké vztahy a krásná přátelství. (Rut 1:14–17) Ti, kdo jsou věrní Jehovovi, taky můžou cítit vnitřní klid. Jak to? Jehova totiž slibuje, že bude věrný těm, kdo jsou věrní jemu. (Přečti Žalm 18:25; Micheáše 6:8.) Zkus si to představit – všemohoucí stvořitel chce být tvým blízkým přítelem! Když máte mezi sebou takové silné pouto, žádná zkouška, žádný nepřítel, a dokonce ani smrt ho nedokážou přetrhnout. (Dan. 12:13; Luk. 20:37, 38; Řím. 8:38, 39) Buď proto jako Daniel a zůstaň Jehovovi věrný.

DÁL SE OD DANIELA UČ

17., 18. Co dalšího se můžeme od Daniela naučit?

17 V tomhle článku jsme mluvili jen o dvou Danielových vlastnostech, ale můžeme se toho od něj naučit daleko víc. Jehova mu dal i různá vidění a sny a taky schopnost je vysvětlovat. Hodně těch proroctví se už splnilo. Z dalších se dozvídáme podrobnosti o tom, co nás teprve čeká a jak to ovlivní každého člověka na zemi.

18 V příštím článku se podíváme na dvě proroctví, která Daniel zapsal. Když je líp pochopíme, pomůže nám to dobře se rozhodovat, ať jsme mladí, nebo už máme něco za sebou. Díky nim budeme ještě odvážnější a odhodlanější zůstat Jehovovi věrní. Budeme tak připravení na to, co je těsně před námi.

PÍSEŇ Č. 148 Jehova opatřuje únik

a Mladí to dneska nemají vůbec jednoduché. Často se dostávají do situací, které jsou zkouškou jejich odvahy a věrnosti Jehovovi. Spolužáci se jim možná posmívají, že věří ve stvoření. Nebo je možná ztrapňují kvůli tomu, že slouží Bohu a žijou podle jeho zásad. V tomhle článku si ale ukážeme, že odvážně a věrně sloužit Jehovovi, tak jako to dělal Daniel, je to nejlepší.

b Proč Daniel považoval babylonské jídlo za nečisté? Mohl k tomu mít tři důvody: 1. Mohlo to být maso ze zvířat, která se podle Zákona nesměla jíst. (5. Mojž. 14:7, 8) 2. Maso nemuselo být správně vykrvácené. (3. Mojž. 17:10–12) 3. Když člověk to jídlo jedl, mohlo se to brát jako součást uctívání falešných bohů. (Srovnej s 3. Mojžíšovou 7:15 a 1. Korinťanům 10:18, 21, 22.)

c Podívej se na video Správné jednání vede k pokoji, které najdeš na jw.org.