5. STUDIJNÍ ČLÁNEK

„Hlavou každého muže je Kristus“

„Hlavou každého muže je Kristus“

„Hlavou každého muže je Kristus.“ (1. KOR. 11:3)

PÍSEŇ Č. 2 Děkujeme ti, Jehovo

CO SE DOZVÍŠ *

1. Co často ovlivňuje názor mužů na to, co to znamená být hlavou rodiny?

CO PODLE tebe znamená být hlavou rodiny? Někteří muži se ke své manželce a dětem chovají podle toho, jak je to běžné v jejich kultuře, nebo podle toho, jak to chodilo u nich doma. Jedna sestra z Evropy, která se jmenuje Janita, říká: „Tam, kde žiju, je v lidech hluboce zakořeněný názor, že ženy jsou podřadnější než muži a že to jsou takové služky.“ A Luke, který žije ve Spojených státech, říká: „Někteří otcové učí syny, že ženy by měly být vidět, a ne slyšet a že to, co si myslí, není důležité.“ Ale takové názory jsou v rozporu s tím, co od hlavy rodiny vyžaduje Jehova. (Srovnej s Markem 7:13.) Co tedy může muž dělat pro to, aby byl dobrou hlavou rodiny?

2. Co musí hlava rodiny vědět a proč?

2 Pokud chce být muž dobrou hlavou rodiny, musí nejdřív vědět, co od něj očekává Jehova. Musí taky vědět, proč Jehova takové uspořádání zavedl a jak může napodobovat příklad Jehovy a Ježíše. Proč je to důležité? Protože Jehova dal hlavě rodiny určité pravomoce a očekává, že je bude používat správně. (Luk. 12:48b)

CO TO ZNAMENÁ BÝT HLAVOU?

3. Co podle 1. Korinťanům 11:3 znamená být hlavou?

3 Přečti 1. Korinťanům 11:3Tenhle verš popisuje, jak Jehova uspořádal svoji rodinu. Být hlavou zahrnuje dva klíčové prvky – pravomoc a odpovědnost. Jehova je hlava všeho, má ty největší pravomoce a zodpovídají se mu všechny jeho děti, jak andělé, tak lidé. (Řím. 14:10; Ef. 3:14, 15) Jehova ustanovil Ježíše jako hlavu sboru a Ježíš se mu zodpovídá za to, jak s námi zachází. (1. Kor. 15:27) Jehova také určil, že manžel má být hlavou své manželky a dětí. A manžel se zodpovídá jemu i Ježíšovi za to, jak se svou rodinou jedná. (1. Petra 3:7)

4. Jaké právo má Jehova a Ježíš?

4 Jehova je hlavou svojí velké rodiny, a proto má právo určovat pravidla, jak se mají jeho děti chovat, a trvat na jejich dodržování. (Iz. 33:22) Ježíš je zase hlava křesťanského sboru a i on má právo stanovovat pravidla a vyžadovat, abychom je dodržovali. (Gal. 6:2; Kol. 1:18–20)

5. Na co má právo hlava rodiny a kde jsou jeho hranice?

5 Stejně jako Jehova a Ježíš i hlava rodiny má právo rozhodovat ve věcech, které se týkají jeho rodiny. (Řím. 7:2; Ef. 6:4) Ale má to své hranice. Například pravidla, která stanovuje, by měl založit na zásadách z Božího Slova. (Přísl. 3:5, 6) Taky nemá právo určovat pravidla těm, kdo do jeho rodiny nepatří. (Řím. 14:4) A když jeho děti vyrostou a odejdou z domova, už není jejich hlavou, i když si ho dál váží. (Mat. 19:5)

PROČ JEHOVA ZAVEDL TAKOVÉ USPOŘÁDÁNÍ?

6. Proč Jehova zavedl takové uspořádání?

6 Proč Jehova zařídil, aby měl každý v jeho velké rodině nad sebou nějakou hlavu? Udělal to proto, že má svoji rodinu rád. Dal jí tak skvělý dar. Díky tomuhle uspořádání jeho rodina dobře funguje a je v ní pokoj. (1. Kor. 14:33, 40) Kdyby nebylo jasné, kdo je čí hlavou, panoval by v ní chaos a všichni by byli nešťastní. Například by nikdo nevěděl, kdo má udělat konečné rozhodnutí a ujmout se toho, že se zrealizuje.

7. Jak chce Jehova podle Efezanům 5:25, 28, aby se muž choval ke své manželce?

7 Když to, že muž má být hlavou rodiny, je tak dobré, proč má dnes tolik žen pocit, že je jejich manžel utlačuje a ovládá? Protože hodně mužů ignoruje Jehovovy zákony pro rodinu a řídí se místními zvyky a tradicemi. Někteří se svojí manželkou zachází špatně proto, že jsou sobci. Manžel možná například trvá na tom, že bude vždycky po jeho, protože si tím zvyšuje sebevědomí a dokazuje druhým, že není žádný slaboch. Možná si myslí, že když svoji ženu nemůže donutit, aby ho milovala, aspoň ji donutí, aby se ho bála. A tenhle strach potom využívá k tomu, aby ji ovládal. * Muži, kteří tak přemýšlí a kteří se tak chovají, obírají ženy o důstojnost a úctu, jakou si zaslouží. To, co dělají, je přesný opak toho, co chce Jehova. (Přečti Efezanům 5:25, 28.)

JAK BÝT DOBROU HLAVOU RODINY

8. Co může muž udělat pro to, aby byl dobrou hlavou rodiny?

8 Pokud chce být muž dobrou hlavou rodiny, může se toho hodně naučit od Jehovy a Ježíše. Zamyslíme se teď nad dvěma jejich vlastnostmi a nad tím, jak je může hlava rodiny projevovat, když jedná se svojí ženou a dětmi.

9. Z čeho je vidět, že je Jehova pokorný?

9 Pokora. Nikdo není moudřejší než Jehova, a přesto se zajímá o to, co si myslí jeho služebníci. (1. Mojž. 18:23, 24, 32) Dovoluje jim, aby přišli se svými návrhy. (1. Král. 22:19–22) Jehova je dokonalý, ale od nás dokonalost nevyžaduje. Naopak nám, nedokonalým lidem, pomáhá, abychom mu dokázali dobře sloužit. (Žalm 113:6, 7) Bible ho dokonce popisuje jako „pomocníka“. (Žalm 27:9; Hebr. 13:6) Král David řekl, že všechno, co dokázal, dokázal jenom díky Jehovově pokoře. (2. Sam. 22:36)

10. Z čeho je vidět, že byl Ježíš pokorný?

10 Jak projevil pokoru Ježíš? Například svým učedníkům umyl nohy, i když to byl jejich Pán a Učitel. Proč nechal Jehova tenhle příběh zapsat do Bible? Určitě i proto, aby druzí, včetně hlav rodin, měli vzor, který můžou napodobovat. Sám Ježíš řekl: „Dal jsem vám ... příklad, abyste i vy jednali tak, jak jsem já jednal s vámi.“ (Jan 13:12–17) I když měl velké pravomoce, neočekával, že mu budou druzí sloužit. Naopak on sloužil jim. (Mat. 20:28)

Hlava rodiny dává najevo pokoru a lásku tím, že dělá domácí práce a že svoji rodinu duchovně vede (11. a 13. odstavec)

11. Jak může hlava rodiny napodobovat Jehovovu a Ježíšovu pokoru?

11 Poučení. Hlava rodiny má hodně příležitostí projevit pokoru. Například od svojí ženy a dětí nečeká dokonalost. Zajímá ho, co si myslí, i když mají jiný názor než on. Marley ze Spojených států říká: „S manželem se občas na věci díváme jinak. Ale cítím, že jsem pro něho důležitá a že si mě váží, protože než nějak rozhodne, zeptá se mě na názor a vezme ho v úvahu.“ Pokorný manžel navíc ochotně dělá domácí práce, i když si jeho okolí myslí, že to je jenom ženská záležitost. Taková situace nemusí být jednoduchá. Proč? Rachel říká: „Tam, odkud pocházím, je to tak, že když manžel pomáhá svojí ženě mýt nádobí nebo uklízet, jeho sousedi a příbuzní si o něm myslí, že není pořádný chlap. Říkají o něm, že je pod pantoflem.“ Jestli je takový názor běžný i ve tvém okolí, pamatuj, že Ježíš svým učedníkům umyl nohy, i když se to považovalo za práci pro otroka. Muži, který chce být dobrou hlavou rodiny, nejde o to, jak před druhými vypadá, ale o to, jak se jeho žena a děti cítí. Jakou další důležitou vlastnost kromě pokory musí dobrá hlava rodiny mít?

12. K čemu Jehovu a Ježíše motivuje láska?

12 Láska. Všechno, co Jehova dělá, dělá z lásky. (1. Jana 4:7, 8) S láskou se stará o všechno, co v duchovním ohledu potřebujeme, a dělá to pomocí svého Slova a své organizace. Ujišťuje nás, že nás miluje, a tak uspokojuje naše citové potřeby. A stará se o nás i po hmotné stránce? Ano, „štědře [nám] dává všechno k našemu potěšení“. (1. Tim. 6:17) Když uděláme nějakou chybu, ukázní nás, ale nepřestane nás milovat. Z lásky za nás dal také výkupné. A Ježíš? Miluje nás tak moc, že za nás dal svůj život. (Jan 3:16; 15:13) Nic nemůže zničit lásku, kterou Jehova a Ježíš cítí k těm, kdo jsou jim věrní. (Jan 13:1; Řím. 8:35, 38, 39)

13. Proč je důležité, aby muž svoji rodinu miloval? (Viz také rámeček „ Jak si může novomanžel zasloužit úctu své manželky?“.)

13 Poučení. Všechno, co hlava rodiny dělá, má dělat z lásky. Proč je to tak důležité? Apoštol Jan napsal: „Kdo totiž nemiluje svého bratra, kterého vidí, nemůže milovat Boha, kterého nevidí.“ (1. Jana 4:11, 20) A to samozřejmě platí i o rodině. Muž, který svoji rodinu miluje a chce napodobovat Jehovu a Ježíše, se o ni bude starat po duchovní, citové i hmotné stránce. (1. Tim. 5:8) Svoje děti bude vychovávat a ukázňovat. Bude se učit rozhodovat tak, aby dělal dobré jméno Jehovovi a jeho rodině to bylo ku prospěchu. Podívejme se teď podrobněji na to, jaké povinnosti hlava rodiny má a jak konkrétně může Jehovu a Ježíše napodobovat.

POVINNOSTI HLAVY RODINY

14. Jak se může muž starat o duchovní potřeby svojí rodiny?

14 Starat se o duchovní potřeby. Ježíš napodoboval svého Otce a šlo mu o to, aby jeho učedníkům v duchovním ohledu nic nechybělo. (Mat. 5:3, 6; Mar. 6:34) Podobně je i pro hlavu rodiny nejdůležitější postarat se o duchovní potřeby svojí rodiny. (5. Mojž. 6:6–9) Jde mu o to, aby si s rodinou četli a studovali Bibli, účastnili se shromáždění, kázali dobrou zprávu a pracovali na svém vztahu s Jehovou.

15. Například jak se může hlava rodiny starat o citové potřeby svojí rodiny?

15 Starat se o citové potřeby. Jehova Ježíšovi před druhými několikrát řekl, že ho má rád. (Mat. 3:17) I Ježíš dával svým učedníkům často najevo, že je má rád, a to jak slovy, tak skutky. A oni mu to opětovali. (Jan 15:9, 12, 13; 21:16) Jak může hlava rodiny dokázat své ženě i dětem, že je miluje? Svými skutky – například tím, že s nimi studuje Bibli. A taky svými slovy – měl by jim říkat, že je miluje a váží si jich, a když je to vhodné, měl by je chválit před druhými. (Přísl. 31:28, 29)

Pokud chce hlava rodiny dělat Jehovovi radost, musí se o rodinu starat po hmotné stránce (16. odstavec)

16. Co dalšího musí hlava rodiny dělat a v čem musí být vyrovnaný?

16 Starat se o hmotné potřeby. Jehova se staral, aby Izraelité měli všechno, co potřebovali, i když ho neposlouchali a on je za to musel potrestat. (5. Mojž. 2:7; 29:5) To samé dělá pro nás dnes. (Mat. 6:31–33; 7:11) A Ježíš nasytil ty, kdo ho následovali. (Mat. 14:17–20) Pečoval i o jejich zdraví. (Mat. 4:24) Pokud chce hlava rodiny dělat Jehovovi radost, musí se o svoji rodinu starat po hmotné stránce. Je ale důležité, aby byl vyrovnaný. I když se chce o rodinu dobře postarat, neměl by pracovat tolik, že by ji kvůli tomu zanedbával v duchovním a citovém ohledu.

17. Jak nás Jehova a Ježíš vedou a ukázňují?

17 Vést a ukázňovat. Jehova nás vychovává a ukázňuje tak, že je to k našemu dobru. (Hebr. 12:7–9) Ježíš napodobuje svého Otce a s láskou vede ty, které mu svěřil. (Jan 15:14, 15) Je pevný, ale laskavý. (Mat. 20:24–28) Chápe, že jsme nedokonalí a děláme chyby. (Mat. 26:41)

18. Na co dobrá hlava rodiny pamatuje?

18 Hlava rodiny napodobuje Jehovu a Ježíše tak, že pamatuje na to, že jeho žena a děti jsou nedokonalí. Nerozčiluje se na ně. (Kol. 3:19) Jedná podle zásady v Galaťanům 6:1, a když je usměrňuje, dělá to „s mírností“. Nezapomíná, že ani on není dokonalý. Stejně jako Ježíš si uvědomuje, že nejlepší způsob, jak vést druhé, je dávat jim dobrý příklad. (1. Petra 2:21)

19., 20. Jak může hlava rodiny napodobovat Jehovu a Ježíše při rozhodování?

19 Dělat nesobecká rozhodnutí. Jehova rozhoduje tak, že je to v nejlepším zájmu druhých. Když se například rozhodl stvořit život, neudělal to kvůli sobě, ale kvůli tomu, že se chtěl o radost ze života s někým podělit. Nikdo ho nenutil, aby za nás dal svého Syna jako výkupné. Rozhodl se tak proto, že nám chtěl pomoct. I Ježíš se rozhodoval tak, že z toho měli užitek hlavně ostatní. (Řím. 15:3) Například se vzdal odpočinku, aby mohl učit zástupy lidí. (Mar. 6:31–34)

20 Dobrá hlava rodiny ví, že jednou z nejtěžších věcí v rodině je dělat moudrá rozhodnutí, a tuhle odpovědnost bere vážně. Snaží se nerozhodovat podle toho, co ho zrovna napadne, nebo podle momentální nálady. Nechává se Jehovou školit. * (Přísl. 2:6, 7) Díky tomu myslí hlavně na to, co je dobré pro druhé, ne pro něj. (Filip. 2:4)

21. O čem budeme mluvit v příštím článku?

21 Jehova dal hlavám rodin náročný úkol a za to, jak ho plní, se mu budou zodpovídat. Pokud se ale manžel snaží napodobovat Jehovu a Ježíše, bude se mu to dařit dobře. A pokud svoji úlohu plní i manželka, budou mít šťastné manželství. Jak by manželka měla vnímat manželovu odpovědnost být hlavou rodiny a co pro ni může být těžké? Na tyhle otázky si odpovíme v příštím článku.

PÍSEŇ Č. 14 Všechny věci nové

^ 5. odst. Když se muž ožení, stane se hlavou nové rodiny. V tomhle článku si rozebereme, co to znamená být hlavou, proč Jehova takové uspořádání zavedl a co se muži můžou naučit od Jehovy a Ježíše. Ve druhém článku z této série si ukážeme, co se může manžel a manželka naučit od Ježíše a dalších biblických postav. A ve třetím článku budeme mluvit o tom, jaké pravomoce mají starší ve sboru.

^ 7. odst. Názor, že muž může se svojí manželkou špatně zacházet, dokonce jí fyzicky ubližovat, se někdy objevuje ve filmech, divadelních hrách nebo komiksech. Populární kultura tak podporuje představu, že muž svoji manželku může ovládat.

^ 20. odst. Další informace o tom, jak dělat dobrá rozhodnutí, najdeš v článku „Důvěra v Jehovu ti pomůže moudře se rozhodovat“, který vyšel ve Strážné věži z března 2017.