7. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Pravomoce starších ve sboru

Pravomoce starších ve sboru

„Kristus [je] hlavou sboru, svého těla, jehož je zachráncem.“ (EF. 5:23)

PÍSEŇ Č. 3 „Bůh je láska“

CO SE DOZVÍŠ *

1. Co je jedna z věcí, díky kterým je Jehovova rodina jednotná?

JSME moc rádi, že patříme do Jehovovy rodiny. Díky čemu je v ní takový pokoj a jednota? Jedním z důvodů je, že se všichni snažíme respektovat to, jak v ní Jehova rozdělil pravomoce. Čím líp to chápeme, tím je naše rodina jednotnější.

2. Na co si odpovíme v tomto článku?

2 V tomto článku budeme mluvit o tom, kdo má jaké pravomoce ve sboru. Mimo jiné si odpovíme na tyhle otázky: Jakou úlohu mají sestry? Je pravda, že každý bratr je hlavou každé sestry? Jsou starší vůči bratrům a sestrám ve sboru ve stejné pozici, v jaké je hlava rodiny vůči své manželce a dětem? Nejdřív se zamyslíme nad tím, jak bychom se měli dívat na sestry.

JAK BYCHOM SE MĚLI DÍVAT NA SESTRY?

3. Co nám pomůže víc si vážit práce našich sester?

3 Našich sester si velmi vážíme, protože se obětavě starají o rodinu, kážou dobrou zprávu a pomáhají druhým ve sboru. Co nám pomůže si jich vážit ještě víc? Když se zamyslíme nad tím, jak se na ně dívá Jehova a Ježíš. Hodně se můžeme naučit i z toho, jak se k ženám choval apoštol Pavel.

4. Jak Bible ukazuje, že Jehova si váží mužů i žen?

4 Bible ukazuje, že Jehova si váží mužů i žen. Dozvídáme se z ní, že v prvním století dal Jehova svatého ducha mužům i ženám a také jim dal zázračné schopnosti, například dokázali mluvit cizími jazyky. (Sk. 2:1–4, 15–18) Jedny i druhé pomazal svatým duchem a předložil jim možnost vládnout spolu s Kristem. (Gal. 3:26–29) Muže i ženy odmění věčným životem na zemi. (Zjev. 7:9, 10, 13–15) A všichni dostali úkol kázat a vyučovat dobrou zprávu. (Mat. 28:19, 20) Například v knize Skutky se píše o Priscille, která spolu se svým manželem Aquilou, pomohla líp pochopit pravdu vzdělanému muži Apollovi. (Sk. 18:24–26)

5. Co se z Lukáše 10:38, 39, 42 dozvídáme o Ježíšově postoji k ženám?

5 Ježíš měl k ženám úctu. Nebyl jako farizeové, kteří se na ženy dívali svrchu a kteří se s nimi na veřejnosti ani nebavili, natož aby s nimi rozebírali Písmo. Naopak zapojoval ženy do hlubokých duchovních rozhovorů, které měl se svými učedníky. * (Přečti Lukáše 10:38, 39, 42.) Taky jim dovolil, aby ho doprovázely, když cestoval po městech a vesnicích a kázal dobrou zprávu. (Luk. 8:1–3) A poctil je tím, že mohly apoštolům říct o jeho vzkříšení. (Jan 20:16–18)

6. Jak dával úctu k ženám najevo apoštol Pavel?

6 Apoštol Pavel dával najevo, že má k ženám úctu. Timoteovi například napsal, aby se ke starším ženám choval jako k matkám a k mladším ženám jako k sestrám. (1. Tim. 5:1, 2) Hodně přispěl k tomu, že se z Timotea stal zralý křesťan, ale uznal, že to byla Timoteova maminka a babička, kdo ho jako první učil ze „svatých spisů“. (2. Tim. 1:5; 3:14, 15) Ve svém dopise Římanům se Pavel o některých sestrách zmínil jmenovitě a pozdravoval je. Všímal si toho, co sestry pro Jehovu dělají, a dával jim najevo svoji vděčnost. (Řím. 16:1–4, 6, 12; Filip. 4:3)

7. Jaké otázky si teď rozebereme?

7 Jak jsme si ukázali v předchozích odstavcích, Bible nepodporuje názor, že by byly ženy podřadnější než muži. Naše laskavé a štědré sestry jsou pro sbor velkým požehnáním a starší se na ně spoléhají, že jim v něm budou pomáhat udržovat pokoj a jednotu. Ale vznikají určité otázky. Například: Proč Jehova vyžaduje, aby sestra v určitých situacích nosila pokrývku hlavy? A vzhledem k tomu, že jenom bratři jsou jmenovaní jako starší a služební pomocníci, znamená to, že každý bratr je hlavou každé sestry ve sboru?

JE KAŽDÝ BRATR HLAVOU KAŽDÉ SESTRY?

8. Je podle Efezanům 5:23 každý bratr hlavou každé sestry? Vysvětli to.

8 Stručně řečeno, ne. Bratr není hlavou každé sestry ve sboru, tou je Kristus. (Přečti Efezanům 5:23.) V rodině je hlavou ženy její manžel. Syn, i když je pokřtěný, není hlavou své matky. (Ef. 6:1, 2) A ve sboru mají starší vůči bratrům a sestrám jen omezené pravomoce. (1. Tes. 5:12; Hebr. 13:17) Svobodné sestry, které už nežijí se svými rodiči, si jich dál váží, ale jejich otec už není jejich hlavou. A váží si i starších, ale stejně jako pro bratry ve sboru pro ně platí, že jejich hlavou je Ježíš.

Svobodní křesťané, kteří už nežijí s rodiči, mají za svou hlavu Ježíše (8. odstavec)

9. Proč musí sestra v určitých situacích nosit pokrývku hlavy?

9 Je pravda, že Jehova pověřil muže, aby ve sboru vyučovali a vedli ho. Ženám takovou pravomoc nedal. (1. Tim. 2:12) Proč? Ze stejného důvodu, z jakého ustanovil Ježíše hlavou muže – aby byl sbor dobře organizovaný. Pokud musí sestra kvůli okolnostem dělat to, co by normálně dělal bratr, pak Jehova vyžaduje, aby měla pokrývku hlavy. * (1. Kor. 11:4–7) Nechce ji tím ponížit, ale dát jí příležitost, aby ukázala, že jeho uspořádání respektuje. Teď se zamyslíme nad tím, jaké pravomoce mají hlavy rodin a jaké pravomoce mají starší.

PRAVOMOCE HLAV RODIN A STARŠÍCH

10. Proč chce možná některý starší ve sboru stanovovat pravidla?

10 Starší milují Krista a milují i „ovečky“, které jim Jehova a Ježíš svěřili do péče. (Jan 21:15–17) Některý starší může mít pocit, že ve sboru funguje jako takový táta, a může to myslet dobře. Možná si říká, že když má hlava rodiny právo stanovovat pravidla pro ochranu svojí rodiny, může starší stanovovat pravidla, která podle něj ochrání Boží ovečky. A někteří bratři a sestry k tomu starší dokonce povzbuzují, když po nich chtějí, aby za ně rozhodovali a byli tak vlastně jejich „duchovní hlavou“. Ale mají starší ve sboru a hlavy rodin stejné pravomoce?

Starší se starají o duchovní a citové potřeby bratrů a sester ve sboru. Jehova jim dal za úkol udržovat sbor mravně čistý (11. a 12. odstavec)

11. V čem se úloha hlavy rodiny a úloha staršího podobají?

11 Ze slov apoštola Pavla vyplývá, že úloha hlavy rodiny a úloha staršího se v něčem podobají. (1. Tim. 3:4, 5) Jehova si například přeje, aby děti a manželka hlavu rodiny poslouchaly. (Kol. 3:20) A přeje si, aby bratři a sestry ve sboru poslouchali starší. Očekává, že hlavy rodin a starší se budou starat o duchovní zdraví těch, kdo jsou v jejich péči, a také o jejich citové potřeby. A stejně jako dobrá hlava rodiny i starší zajišťují pomoc těm, kdo jim byli svěřeni a ocitli se v těžké situaci. (Jak. 2:15–17) Jehova navíc očekává, že se jak starší, tak hlavy rodin budou zastávat jeho měřítek a nepůjdou „nad to, co je napsáno“ v Bibli. (1. Kor. 4:6)

Hlavy rodin mají od Jehovy za úkol vést svoji rodinu. Láskyplná hlava rodiny se poradí s manželkou, než udělá nějaké rozhodnutí (13. odstavec)

12., 13. V čem se podle Římanům 7:2 úloha hlavy rodiny a staršího liší?

12 Mezi úlohou staršího a úlohou hlavy rodiny jsou ale také podstatné rozdíly. Jehova například pověřil starší, aby někdy plnili roli soudců. A dal jim pravomoc vyloučit nekajícné hříšníky ze sboru. (1. Kor. 5:11–13)

13 Na druhou stranu hlavám rodin dal určité pravomoce, které starší nemají. Například jim dal právo stanovovat ve své rodině pravidla a trvat na jejich dodržování. (Přečti Římanům 7:2.) Hlava rodiny může třeba určit, v kolik hodin se mají děti večer vrátit domů. Taky má právo děti potrestat, když to nedodrží. (Ef. 6:1) Láskyplná hlava rodiny se samozřejmě poradí se svojí manželkou, než doma nějaká pravidla zavede. Koneckonců jsou přece „jedno tělo“. * (Mat. 19:6)

RESPEKTUJ, ŽE HLAVOU SBORU JE KRISTUS

Ježíš, jehož hlavou je Jehova, vede křesťanský sbor (14. odstavec)

14. a) Proč je podle Matouše 20:28 vhodné, že Jehova ustanovil hlavou sboru Ježíše? b) Jakou úlohu má vedoucí sbor?

14 Prostřednictvím výkupného Jehova koupil život každého člověka ve sboru a v zásadě celého lidstva. (Přečti Matouše 20:28; Sk. 20:28; 1. Kor. 15:21, 22) Je proto vhodné, že Ježíše, který výkupné zaplatil, ustanovil hlavou sboru. Jako hlava má Ježíš právo stanovovat pravidla, která se týkají jednotlivců, rodin i celého sboru, a trvat na jejich dodržování. (Gal. 6:2) Ale to není jeho jediný úkol. Každého z nás duchovně živí a s láskou se o nás stará. (Ef. 5:29; viz rámeček „ Úloha vedoucího sboru“)

15., 16. Co se učíš ze slov Marley a Benjamina?

15 Jak dávají sestry najevo, že respektují Krista jako hlavu? Tím, že se řídí pokyny mužů, kterým dal za úkol se o ně starat. Marley, která žije ve Spojených státech, říká něco, s čím se asi ztotožní hodně sester: „Svého místa v rodině i ve sboru si moc vážím. Musím pořád pracovat na tom, abych měla správný postoj a respektovala, jak to Jehova v rodině i ve sboru uspořádal. Můj manžel a bratři ve sboru mi to ale ulehčují, protože ke mně mají úctu a jsou vděční za to, co dělám.“

16 A jak dávají bratři najevo, že chápou úlohu, kterou jim Jehova svěřil? Tím, že si sester váží a mají k nim úctu. Benjamin, který žije v Anglii, říká: „Hodně se učím z komentářů sester na shromážděních a nechávám se inspirovat jejich nápady, jak si studovat a zlepšovat se ve službě. Dělají skvělou práci.“

17. Proč bychom měli respektovat to, jak Jehova ve sboru rozdělil pravomoce?

17 Když všichni ve sboru – muži, ženy, hlavy rodin i starší – chápou a respektují to, jak v něm Jehova rozdělil pravomoce, panuje v něm pokojná atmosféra. Ale ještě důležitější je, že tím chválíme našeho nebeského Otce Jehovu. (Žalm 150:6)

PÍSEŇ Č. 43 Buďme bdělí, zůstaňme pevní

^ 5. odst. Jakou úlohu mají ve sboru sestry? Je každý bratr hlavou každé sestry? Mají starší a hlavy rodin stejné pravomoce? V tomhle článku si ukážeme, co k tomu říká Bible.

^ 5. odst. Viz 6. odstavec článku „Podporujte sestry ve svém sboru“, který vyšel ve Strážné věži ze září 2020.

^ 13. odst. O tom, kdo má rozhodnout, do kterého sboru bude rodina chodit, se píše v 17. až 19. odstavci článku „Važ si druhých ve sboru“, který vyšel ve Strážné věži ze srpna 2020.

^ 59. odst. Pokud sestra tlumočí na shromáždění do znakového jazyka, měla by mít pokrývku hlavy