6. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Co se z Bible dozvídáme o jejím autorovi

Co se z Bible dozvídáme o jejím autorovi

„Všechna slova, která k tobě mluvím, zapiš do knihy.“ (JER. 30:2)

PÍSEŇ Č. 11 Jehovovy výtvory odhalují jeho slávu

CO SE DOZVÍŠ a

1. Proč jsi za Bibli vděčný?

 ZA BIBLI jsme Jehovovi nesmírně vděční. Jsou v ní jeho moudré rady, které nám pomáhají zvládat naše problémy. Obsahuje taky nádhernou naději do budoucnosti. A co víc, Jehova nám v ní ukazuje, jaké má krásné vlastnosti. Když o nich přemýšlíme, působí to na naše srdce a chceme být jeho blízkými přáteli. (Žalm 25:14)

2. Jak Jehova pomáhal lidem, aby ho poznali?

2 Jehova chce, aby ho lidé znali. Jak jim v tom pomáhal v minulosti? Dělal to třeba prostřednictvím snů, vidění, a dokonce andělů. (4. Mojž. 12:6; Sk. 10:3, 4) Ale jak bychom mohli tyhle sny, vidění nebo zprávy od andělů studovat, kdyby nebyly zapsané? Právě proto Jehova vedl některé muže, aby je zaznamenali, a my se o něm mohli dozvědět všechno, co chce. (Jer. 30:2) „Skutky pravého Boha jsou dokonalé“, a tak si můžeme být jistí, že tenhle způsob komunikace je pro nás ten nejlepší. (Žalm 18:30)

3. Jak Jehova zařídil, aby se Bible dochovala až dodnes? (Izajáš 40:8)

3 Přečti Izajáše 40:8. Věrní Jehovovi služebníci čerpají moudré rady z Božího Slova po celá tisíciletí. Jak je to možné? Původní biblický text byl zapsaný už dávno a k tomu na materiálech, které podléhají zkáze. Žádný originál se podle všeho do dnešní doby nedochoval. Jehova ale zařídil, aby byl tento posvátný text opisován. I když ho opisovali nedokonalí lidé, dělali to velmi pečlivě. O Hebrejských písmech například jeden odborník napsal: „Můžeme s jistotou říct, že žádné jiné starověké dílo nebylo dochováno tak přesně.“ Takže i přes to dlouhé časové období, materiály podléhající zkáze a nedokonalost opisovačů si můžeme být jistí, že to, co dnes čteme v Bibli, jsou myšlenky jejího autora, Jehovy.

4. Co si rozebereme v tomhle článku?

4 „Všechno dobré, co dostáváme, a každý dokonalý dar“ je od Jehovy. (Jak. 1:17) Jednou z nejlepších věcí, jaké jsme od něj dostali, je právě Bible. Každý dar, který dostaneme, nám něco prozradí o jeho dárci – o tom, jak dobře nás zná, a jestli ví, co potřebujeme. To samé platí o dárci Bible. Když tenhle dar zkoumáme, hodně se toho o Jehovovi učíme. Vidíme, jak dobře nás zná, a že ví, co potřebujeme. V tomhle článku si rozebereme, co se z Bible dozvídáme o třech stránkách Jehovovy osobnosti: o jeho moudrosti, spravedlnosti a lásce. Vezmeme to hezky popořadě.

Z BIBLE VIDÍME BOŽÍ MOUDROST

5. Například jak je z Bible vidět Boží moudrost?

5 Jehova ví, že jeho moudré rady potřebujeme. A v Bibli, kterou nám dal, jich je spousta. Mají na lidi dobrý vliv a doslova jim mění život. Když Mojžíš napsal první biblické knihy, řekl Izraelitům: „Nejsou to pro vás prázdná slova. Závisí na nich váš život.“ (5. Mojž. 32:47) Těm, kdo se Božím Slovem řídili, se dobře dařilo a byli šťastní. (Žalm 1:2, 3) I když od doby, kdy byla Bible napsaná, uběhlo už hodně času, svoji sílu měnit život lidí rozhodně neztratila. Například na stránkách jw.org v sérii článků „Bible mění život lidí“ najdeš přes 50 příběhů, ze kterých je vidět, jak tahle kniha působí na lidi dnes. (1. Tes. 2:13)

6. Proč můžeme říct, že Bibli se žádná jiná kniha nevyrovná?

6 Bibli se žádná jiná kniha nevyrovná. Proč to můžeme říct? Protože jejím autorem je Bůh Jehova, který je všemohoucí, věčný a nekonečně moudrý. Jiné knihy většinou svého autora přežijí, ale rady, které v nich jsou, časem přestanou být aktuální. Zato rady z Bible fungují pořád a pomáhají lidem v každé době. Když ji čteme a přemýšlíme o tom, její autor nám dává svého mocného svatého ducha, abychom věděli, jak ty moudré rady uplatnit. (Žalm 119:27; Mal. 3:16; Hebr. 4:12) Autor Bible pořád žije a chce ti pomáhat. To je skvělá motivace, proč bys ji měl každý den číst!

Jak Bible sjednocovala Boží lid v minulosti a jak ho sjednocuje dnes? (7. a 8. odstavec)

7. Jak Bible sjednocovala Boží lid v minulosti?

7 Z čeho dalšího je vidět, že Bible obsahuje moudrost od Boha? Pomáhá Božímu lidu, aby byl jednotný. Když Izraelité přišli do Zaslíbené země, usadili se na obrovském území. Z některých se stali rybáři, z jiných zemědělci a ještě další začali chovat dobytek. Snadno se mohlo stát, že by se Izraelité, kteří žili na určitém místě, přestali zajímat o to, jak se daří těm, kdo žijí v jiných částech země. Jehova se ale postaral o to, aby se celý národ při různých příležitostech scházel a poslouchal, jak se čte a vysvětluje Zákon. (5. Mojž. 31:10–13; Neh. 8:2, 8, 18) Představ si, jak se takový Izraelita asi cítil, když přišel do Jeruzaléma a viděl tam možná miliony svých spoluvěřících ze všech částí Izraele. Jehova tak svému lidu pomáhal, aby zůstal jednotný. Když později vznikl křesťanský sbor, byli v něm muži a ženy, kteří mluvili mnoha jazyky. Někteří byli bohatí, jiní chudí, někteří významní, jiní prostí. Všichni ale milovali Boží Slovo, a tak jednotně uctívali pravého Boha. Ti, kdo se k nim přidávali, dokázali rozumět Božímu Slovu jenom díky tomu, že jim v tom jejich spoluvěřící pomáhali a že se společně scházeli. (Sk. 2:42; 8:30, 31)

8. Jak Bible sjednocuje Jehovův lid v dnešní době?

8 Jehova učí a sjednocuje svůj lid prostřednictvím Bible i dnes. Tahle kniha obsahuje duchovní jídlo, které si opravdu vychutnáváme. Pravidelně se scházíme na shromážděních a krajských a regionálních sjezdech, kde se Boží Slovo čte, vysvětluje a rozebírá. Bible tak hraje důležitou roli v Jehovově záměru, abychom mu sloužili „bok po boku“. (Sef. 3:9)

9. Jakou vlastnost lidé potřebují, aby rozuměli Bibli? (Lukáš 10:21)

9 Jehovovu moudrost vidíme i v tom, jak nechal Bibli zapsat. Hodně jejích částí dokážou pochopit jenom pokorní čtenáři. (Přečti Lukáše 10:21.) Tuhle knihu čtou lidé po celém světě. Jeden odborník poznamenal, že Bible je nejen nejčtenější, ale taky nejpozorněji čtená kniha ze všech. Jenom pokorní lidé jí ale rozumí a žijí podle toho, co říká. (2. Kor. 3:15, 16)

10. Z čeho dalšího je vidět Jehovova moudrost?

10 Z čeho dalšího je v Bibli vidět Jehovova moudrost? Jehova nás prostřednictvím svého Slova učí nejenom jako skupinu, ale taky školí a utěšuje každého z nás osobně. Jehovův zájem zažil při čtení Bible asi každý z nás. (Iz. 30:21) Stává se ti, že když řešíš nějaký problém, narazíš v Bibli na verš, který vnímáš tak, jako by byl napsaný přímo pro tebe? Stejný pocit ale mají miliony lidí. Jak je tedy možné, že obsahuje informace, které jsou ušité na míru tvým potřebám? Jedině díky tomu, že její autor je nejmoudřejší v celém vesmíru. (2. Tim. 3:16, 17)

Z BIBLE VIDÍME BOŽÍ SPRAVEDLNOST

11. Z čeho je vidět, že Bůh je nestranný?

11 Další z Jehovových vlastností je spravedlnost. (5. Mojž. 32:4) Úzce souvisí s nestranností a Jehova je nestranný. (Sk. 10:34, 35; Řím. 2:11) Je to vidět z toho, ve kterých jazycích nechal napsat Bibli. Prvních 39 knih bylo napsaných převážně hebrejsky – jazykem, kterému tehdy Boží lid dobře rozuměl. V prvním století n. l. už ale byla velmi rozšířená řečtina, a tak zbylých 27 knih napsali její pisatelé hlavně řecky. Jehova nerozhodl, že jeho Slovo bude napsané jenom v jednom jazyce. Dnes žije na zemi skoro osm miliard lidí a mluví spoustou jazyků. Jak se může tolik lidí dozvědět o Jehovovi?

12. Například jak se v posledních dnech splňuje Daniel 12:4?

12 Prostřednictvím proroka Daniela Jehova slíbil, že v čase konce „pravého poznání velmi přibude“. (Přečti Daniela 12:4.) Tohle poznání získáváme díky Bibli a Daniel předpověděl, že mnozí jí budou rozumět. Přibývá ho i díky tomu, že se překládají, vydávají a distribuují Bible a biblické publikace. Bible se stala nejpřekládanější a nejrozšířenější knihou na světě. Její překlady, které vydávají komerční společnosti, jsou někdy velmi drahé. Svědkové Jehovovi už přeložili Boží Slovo celé nebo zčásti do víc než 240 jazyků a každý může získat výtisk zdarma. Výsledkem je, že ještě než skončí tento svět, lidé ze všech národů můžou reagovat na „dobrou zprávu o Království“. (Mat. 24:14) Náš spravedlivý Bůh chce dát co možná nejvíce lidem příležitost ho poznat tím, že budou číst jeho Slovo. Všechny nás totiž velmi miluje.

Z BIBLE VIDÍME BOŽÍ LÁSKU

13. Proč můžeme říct, že z Bible vidíme Jehovovu lásku? (Jan 21:25)

13 Z Bible se dozvídáme, že nejvýznamnější vlastností jejího autora je láska. (1. Jana 4:8) Zamysli se nad tím, co Jehova nechal do Bible zapsat a co naopak ne. Najdeme v ní právě to, co potřebujeme, abychom byli jeho přátelé, abychom byli šťastní už dnes a abychom mohli žít věčně. Protože nás ale miluje, nezahltil nás zbytečnými podrobnostmi. (Přečti Jana 21:25.)

14. Z čeho dalšího je vidět, že nás Bůh miluje?

14 Jehova nám svoji lásku dává najevo i tím, jak s námi komunikuje – že při tom bere ohled na naši důstojnost. Do Bible nenechal zapsat nekonečný seznam pravidel, kterými by náš život řídil do nejmenšího detailu. Spíš chce, abychom o věcech přemýšleli, a proto v Bibli najdeme příběhy skutečných lidí, strhující proroctví a praktické rady. Boží Slovo nás tak podněcuje, abychom Jehovu milovali a poslouchali ze srdce.

Proč bychom měli přemýšlet o tom, jak Jehova jednal se svými služebníky v minulosti? (15. odstavec)

15. a) Jak dal Jehova najevo, že se zajímá o lidi, kteří budou číst jeho Slovo? b) O kterých biblických postavách přemýšlí holčička, mladý bratr a starší sestra, kteří jsou na obrázku? (1. Mojž. 39:1, 10–12; 2. Král. 5:1–3; Luk. 2:25–38)

15 Z Bible taky vidíme, jak moc na nás Jehovovi záleží. Je v ní totiž spousta příběhů, které jsou plné lidských emocí. Biblické postavy byly lidé jako my, a tak se s nimi dokážeme ztotožnit. (Jak. 5:17) A co je důležitější, když vidíme, jak s nimi Jehova jednal, ještě líp chápeme, že „je velmi soucitný a milosrdný“. (Jak. 5:11)

16. Co se o Jehovovi dozvídáme, když v Bibli čteme o lidech, kteří udělali chybu? (Izajáš 55:7)

16 Jehova nám projevuje lásku ještě dalším způsobem. Ve svém Slově nás ujišťuje, že když uděláme nějakou chybu, neopustí nás. Izraelité proti němu hřešili znovu a znovu, ale když toho upřímně litovali a změnili se, odpustil jim. (Přečti Izajáše 55:7.) I křesťané v prvním století věděli, že Bůh je velmi miluje. Když jeden muž vážně hřešil, ale potom činil pokání, apoštol Pavel napsal křesťanům, že by mu měli „odpustit a utěšit ho“. (2. Kor. 2:6, 7; 1. Kor. 5:1–5) Je úžasné, že Jehova nezavrhl svoje služebníky jenom proto, že dělali chyby. Naopak jim s láskou pomáhal, usměrňoval je a povzbuzoval je, aby byli zase jeho přáteli. Slibuje, že když proti němu někdo zhřeší a činí pokání, udělá pro něj to samé i dnes. (Jak. 4:8–10)

BOŽÍ SLOVO JE „DOKONALÝ DAR“

17. Proč je Bible tak výjimečný dar?

17 Jehova nám dal opravdu nádherný dar. Proč je jeho Slovo tak výjimečné? Jak jsme si ukázali, vidíme z něj Boží moudrost, spravedlnost a lásku. Tahle kniha je důkazem, že Jehova chce, abychom ho poznali – chce, abychom se stali jeho přáteli.

18. Jak můžeme dávat najevo, že jsme za Boží Slovo vděční?

18 Tenhle „dokonalý dar“ nechceme brát jako samozřejmost. (Jak. 1:17) Jak můžeme dávat najevo, že jsme za Boží Slovo vděční? Tím, že si ho budeme číst a s modlitbou o něm přemýšlet. Když to budeme dělat, můžeme si být jistí, že jeho autor nás za naše úsilí odmění a že „[získáme] poznání Boha“. (Přísl. 2:5)

PÍSEŇ Č. 1 Jehovovy vlastnosti

a Bible nám pomáhá mít blízký vztah k Jehovovi. Co se z ní můžeme dozvědět o jeho moudrosti, spravedlnosti a lásce? Když si na tuhle otázku odpovíme, budeme si Božího Slova, které je darem od našeho nebeského Otce, ještě víc vážit.