7. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Vytěž ze čtení Bible maximum

Vytěž ze čtení Bible maximum

„Co je napsáno v Zákoně? Co tam čteš?“ (LUK. 10:26)

PÍSEŇ Č. 94 Buďme vděční za Boží Slovo

CO SE DOZVÍŠ a

1. Z čeho je vidět, že Písmo bylo pro Ježíše důležité?

 PŘEDSTAV SI, jaké to asi bylo, když Ježíš vyučoval. Často při tom zpaměti citoval z Písma! Příkladem toho jsou jeho první slova, která jsou zaznamenaná po jeho křtu, a taky ta poslední, která řekl před svou smrtí. b (5. Mojž. 8:3; Žalm 31:5; Luk. 4:4; 23:46) A během těch tří a půl let mezi tím z Písma často veřejně četl, citoval z něj a vysvětloval ho. (Mat. 5:17, 18, 21, 22, 27, 28; Luk. 4:16–20)

Z Ježíšova života bylo vidět, že miluje Písmo a žije podle něj (2. odstavec)

2. Co Ježíšovi v dětství pomáhalo, aby dobře poznal Písmo? (Viz obrázek na titulní straně.)

2 Roky předtím, než začal Ježíš kázat, často slýchal Boží Slovo a četl si ho. Určitě slyšel, jak z něj Marie a Josef citují, když si doma rodina povídala. c (5. Mojž. 6:6, 7) Můžeme si být jistí, že Ježíš každý sabat chodil s rodiči do synagogy. (Luk. 4:16) Když se tam četlo z Písma, určitě dobře poslouchal. A časem se naučil číst Boží Slovo sám. Díky tomu všemu ho nejenom dobře poznal, ale taky si ho zamiloval a žil podle něj. Vzpomeň si třeba, co se stalo, když bylo Ježíšovi teprve 12 let a byl v chrámu. Učitelé, kteří dobře znali Mojžíšův zákon, „žasli nad jeho odpověďmi a nad tím, jak věcem rozumí“. (Luk. 2:46, 47, 52)

3. Co si rozebereme v tomhle článku?

3 I my se můžeme dobře seznámit s Božím Slovem a zamilovat si ho, když si ho budeme číst každý den. Jak z toho ale můžeme vytěžit maximum? Něco se můžeme naučit z toho, co Ježíš řekl těm, kdo Písmo dobře znali, třeba znalcům Zákona, farizeům a saduceům. Tihle náboženští vůdci ho četli často, ale žádný velký užitek z něho neměli. Ježíš upozornil na tři věci, které dělali špatně. Když se nad jeho slovy zamyslíme, pomůže nám to 1. líp rozumět tomu, co čteme, 2. hledat duchovní poklady a 3. nechat se Božím Slovem tvarovat.

ČTI TAK, ABYS TOMU ROZUMĚL

4. Co se z Lukáše 10:25–29 dozvídáme o čtení Božího Slova?

4 Tomu, co v Bibli čteme, chceme rozumět, jinak nám to tolik nedá. Vezmi si, co Ježíš řekl jednomu muži, který byl „zběhlý v Zákoně“. (Přečti Lukáše 10:25–29.) Když se ten muž zeptal, co má dělat, aby získal věčný život, Ježíš ho nasměroval na Boží Slovo. Zeptal se ho: „Co je napsáno v Zákoně? Co tam čteš?“ Ten muž dokázal odpovědět správně. Citoval zákon, že máme milovat Boha a svého bližního. (3. Mojž. 19:18; 5. Mojž. 6:5) Všimni si ale, co řekl potom: „A kdo je můj bližní?“ Ukázalo se, že vlastně vůbec nerozumí tomu, co v Písmu četl. Výsledkem bylo, že to neuměl správně uplatnit.

Uč se číst tak, abys tomu rozuměl.

5. Jak ti při čtení může pomoct modlitba a pomalé tempo?

5 Božímu Slovu budeme líp rozumět, když si při čtení vytvoříme dobré návyky. Podíváme se na pár tipů. Než se do čtení pustíš, pomodli se. Abychom Bibli rozuměli, potřebujeme Jehovovu pomoc. Proto ho pros, aby ti dal svatého ducha a ty ses dokázal soustředit. Čti pomalu. Díky tomu o tom budeš moct přemýšlet. Možná se ti osvědčí číst Bibli nahlas nebo si při čtení pustit její audionahrávku. Zapojíš díky tomu další smysly a Boží Slovo tak bude víc působit na tvoji mysl a srdce. (Jozue 1:8) Až dočteš, znovu se pomodli. Poděkuj Jehovovi za dar, kterým Bible je, a popros ho, aby ti ty myšlenky pomohl uplatnit.

Jak ti stručné poznámky můžou pomoct rozumět tomu, co čteš, a zapamatovat si to? (6. odstavec)

6. Jak ti při čtení můžou pomoct otázky a poznámky? (Viz taky obrázek.)

6 Ukažme si další dva tipy, jak Bibli líp rozumět. K tomu, co čteš, si pokládej otázky. Například: Kdo jsou hlavní postavy? Kdo mluví? Komu to říká a proč? Kde a kdy se ten děj odehrává? Takové otázky ti pomůžou najít hlavní myšlenky a přemýšlet o nich. Kromě toho si dělej stručné poznámky. Při psaní člověk musí převést myšlenky do slov a díky tomu si v tom udělá jasno. Zároveň mu to pomůže si je zapamatovat. Poznač si otázky, které tě při tom napadly, zapiš si to, k čemu jsi při studiu došel, shrň hlavní body, poznamenej si, jak to můžeš uplatnit, nebo si prostě napiš, jaké z toho máš pocity. Takové poznámky ti můžou pomoct vnímat Boží Slovo jako dopis napsaný přímo pro tebe.

7. Jakou schopnost při čtení potřebujeme a proč? (Matouš 24:15)

7 Ježíš poukázal na jednu důležitou schopnost, kterou potřebujeme k tomu, abychom Božímu Slovu rozuměli – na dobrý úsudek. (Přečti Matouše 24:15.) Co si pod tím představit? Znamená to jednak chápat, jak spolu jednotlivé myšlenky souvisí a v čem se od sebe liší, a jednak umět číst mezi řádky, tedy vidět to, co na první pohled není zřejmé. Ježíš taky ukázal, že dobrý úsudek potřebujeme k tomu, abychom rozeznali události, kterými se splňují biblická proroctví. Jenom tehdy, když budeme tuhle schopnost rozvíjet, vytěžíme ze svého čtení Bible maximum.

8. Jak nám při čtení může pomoct dobrý úsudek?

8 Dobrý úsudek nám dává Jehova. Proto se k němu modli a pros ho, aby ti pomohl tuhle schopnost rozvíjet. (Přísl. 2:6) Co pro to můžeš udělat ty sám? To, co čteš, pečlivě zkoumej a všímej si, jak to souvisí s tím, co už znáš. Bude se ti k tomu hodit ONLINE KNIHOVNA Strážné věže. Pomůžou ti rozumět pasáži, kterou v Bibli čteš, a zjistit, jak to můžeš v životě uplatnit. (Hebr. 5:14) Když tedy chceme Bibli líp rozumět, bez dobrého úsudku se neobejdeme.

PŘI ČTENÍ HLEDEJ DUCHOVNÍ POKLADY

9. Jakou důležitou biblickou pravdu saduceové ignorovali?

9 Saduceové velmi dobře znali prvních pět knih Hebrejských písem, ale ignorovali důležité pravdy, které v nich jsou. Vzpomeň si například, co jim Ježíš odpověděl, když vytáhli otázku vzkříšení. Zeptal se jich: „Nečetli jste v Mojžíšově knize ve zprávě o trnitém keři, že Bůh Mojžíšovi řekl ‚Já jsem Bůh Abrahama, Bůh Izáka a Bůh Jákoba‘?“ (Mar. 12:18, 26) I když saduceové četli tu zprávu určitě mnohokrát, z Ježíšovy otázky bylo vidět, že ignorovali jednu důležitou biblickou pravdu – nauku o vzkříšení. (Mar. 12:27; Luk. 20:38)

10. Čeho bychom si měli při čtení všímat?

10 Co se z toho můžeme naučit? Když čteme Bibli, chceme si všímat všeho, co nám určitý verš nebo příběh chce říct. Nechceme zůstat jenom na povrchu a spokojit se se základními pravdami. Naším cílem je jít do hloubky – hledat pravdy a zásady, které nejsou na první pohled zřejmé.

11. Jak můžeš podle 2. Timoteovi 3:16, 17 hledat duchovní poklady?

11 Jak můžeš při svém čtení Bible hledat duchovní poklady? Podívej se do 2. Timoteovi 3:16, 17. (Přečti.) Všimni si, že „celé Písmo je … užitečné“ 1. k vyučování, 2. ke kárání, 3. k nápravě věcí a 4. k výchově. Ve všech těchhle oblastech ti můžou být užitečné i biblické knihy, které nejsou tak známé. Přemýšlej, co tě ta pasáž učí o Jehovovi, o jeho záměru nebo o tom, jaké zásady z ní vyplývají. Zamysli se, v čem je ta pasáž užitečná ke kárání. Jak na to? Všímej si, jak ti ty verše pomáhají rozpoznat tvoje špatné sklony nebo postoje, zbavit se jich a zůstat věrný Jehovovi. Uvažuj, jak se ta pasáž dá použít k nápravě věcí neboli nějakých nesprávných názorů, se kterými se můžeš setkat třeba ve službě. A jak může být nějaká pasáž užitečná k výchově? Můžeme se z ní učit vidět věci stejně jako Jehova. Když budeš na tyhle čtyři oblasti pamatovat, najdeš duchovní poklady, které tvoje čtení Bible obohatí.

NECH SE BOŽÍM SLOVEM TVAROVAT

12. Proč se Ježíš farizeů ptal: „Nečetli jste?“

12 Otázku „Nečetli jste?“ Ježíš položil i farizeům, aby ukázal, že mají k Písmu špatný postoj. (Mat. 12:1–7) d Tvrdili tehdy, že Ježíšovi učedníci porušili sabat. Ježíš zareagoval tak, že uvedl dva příklady z Písma a citoval verš z Ozeáše. Ukázal jim tak, že nepochopili podstatu zákona o sabatu a nebyli milosrdní. Ti muži ale Boží Slovo četli. Jak to, že na ně nemělo vliv? Protože ho četli s kritickým a pyšným postojem. To byl důvod, proč jim smysl toho unikal. (Mat. 23:23; Jan 5:39, 40)

13. S jakým postojem bychom měli Bibli číst a proč?

13 Z Ježíšových slov se učíme, že je potřeba číst Bibli se správným postojem. Na rozdíl od farizeů musíme být pokorní a ochotní se učit. V Jakubovi 1:21 se píše: „S mírností si nechte vštěpovat slovo.“ Pokud jsme mírní, dovolíme, aby nás Boží Slovo měnilo. To, co Bible učí o milosrdenství, soucitu a lásce, nás bude tvarovat jenom tehdy, když nebudeme mít kritický nebo pyšný postoj.

Jak můžeme zjistit, jestli nás Boží Slovo tvaruje? (14. odstavec) e

14. Z čeho se pozná, že nás Bible tvaruje? (Viz taky obrázky.)

14 Z čeho bude vidět, že se necháváme tvarovat Božím Slovem? Z toho, jak se díváme na druhé a jak se k nim chováme. Na farizee nemělo Písmo žádný vliv a výsledkem bylo, že odsuzovali nevinné. (Mat. 12:7) A jak jsme na tom my? Pomůže nám, když si položíme třeba tyhle otázky: Když o někom mluvím, mám sklon se zaměřit na hezké věci, nebo se spíš zaměřím na jeho chyby? Jsem milosrdný a ochotný odpustit, nebo jsem kritický a chovám v sobě negativní pocity? Díky takovému sebezkoumání zjistíme, jestli to, co čteme, má vliv na naše myšlenky, pocity a chování. (1. Tim. 4:12, 15; Hebr. 4:12)

ČÍST BIBLI VEDE KE ŠTĚSTÍ

15. Jaký vztah měl Ježíš k Božímu Slovu?

15 Ježíš Boží Slovo miloval. Jeho pocity předpověděl pisatel Žalmu 40:8: „Dělá mi radost konat tvou vůli, můj Bože, a tvůj zákon je v mém srdci.“ Ježíš byl díky tomu šťastný a ve službě Jehovovi se mu dařilo. Podobně šťastní a úspěšní můžeme být i my, když budeme číst Boží Slovo a milovat ho. (Žalm 1:1–3)

16. Co bys chtěl na svém čtení Bible zlepšit? (Viz rámeček „ Ježíšova slova ti můžou pomoct rozumět tomu, co čteš“.)

16 Jednejme podle Ježíšových slov a příkladu a tak zkvalitňujme svoje čtení Bible. Biblickým pasážím budeme líp rozumět, když se budeme modlit, číst pomalu, klást si otázky a dělat si stručné poznámky. Používejme dobrý úsudek, a to tak, že přečtený úsek pečlivě zkoumáme pomocí našich publikací. Z Božího Slova, dokonce i z pasáží, které tolik neznáme, můžeme získat víc, když budeme hledat duchovní poklady. A když budeme číst Bibli se správným postojem, bude nás moct tvarovat. K čemu to povede, když si všechny tyhle návrhy vezmeme k srdci? Vytěžíme ze čtení Bible maximum a budeme mít k Jehovovi ještě blíž. (Žalm 119:17, 18; Jak. 4:8)

PÍSEŇ Č. 48 Choďme s Jehovou každý den

a Všichni, kdo uctíváme Jehovu, se snažíme číst Bibli každý den. Čte ji i hodně dalších lidí, ale moc jí nerozumí. Stejné to bylo i v Ježíšově době. Podíváme se blíž na to, co Ježíš řekl těm, kdo Boží Slovo četli. Pomůže nám to, abychom měli ze svého čtení Bible co nejvíc.

b Když se Ježíš dal pokřtít a byl pomazán svatým duchem, podle všeho se mu vrátily vzpomínky na jeho předlidskou existenci. (Mat. 3:16)

c Marie Písmo dobře znala a citovala z něj. (Luk. 1:46–55) S Josefem si nejspíš nemohli dovolit mít vlastní svitky. Když se Boží Slovo četlo v synagoze, museli pečlivě poslouchat, aby se k těm myšlenkám mohli později vrátit.

d Podívej se i do Matouše 19:4–6, kde Ježíš položil farizeům stejnou otázku. Zprávu o stvoření určitě četli, ale ignorovali to, co z ní vyplývá o Božím názoru na manželství.

e POPIS OBRÁZKU: Jeden z bratrů, kteří při shromáždění obsluhují audio a video, udělá několik chyb. Po shromáždění ho bratři přesto chválí za snahu a na jeho chyby se nezaměřují.