40. STUDIJNÍ ČLÁNEK
„Chraň to, co ti bylo svěřeno“
„Timotee, chraň to, co ti bylo svěřeno.“ (1. TIM. 6:20)
PÍSEŇ Č. 53 Služme Bohu v jednotě
CO SE DOZVÍŠ *
1., 2. Co měl Timoteus podle 1. Timoteovi 6:20 dělat?
LIDÉ často svěřují cenné věci do péče někoho jiného. Například ukládáme peníze do banky. Očekáváme, že tam budou v bezpečí a že se neztratí ani je nikdo neukradne. Všichni si tedy dokážeme představit, co to znamená svěřit něco cenného někomu jinému.
2 Přečti 1. Timoteovi 6:20. Apoštol Pavel připomněl Timoteovi, že mu bylo svěřeno něco velmi vzácného – mohl přesně poznat Boží záměr s lidstvem. Také měl obrovskou čest kázat Boží slovo a věnovat se „práci evangelisty“. (2. Tim. 4:2, 5) Pavel vybízel Timotea, aby to, co mu bylo svěřeno, chránil. I nám bylo svěřeno něco cenného. Co to je? A proč musíme chránit poklady, které nám Jehova dal?
JEHOVA NÁM SVĚŘIL VZÁCNÉ PRAVDY
3., 4. Proč jsou biblické pravdy tak vzácné?
3 Jehova nás poctil tím, že nám pomohl poznat vzácné pravdy ze svého Slova, z Bible. Proč jsou tak vzácné? Protože díky nim víme, jak můžeme mít dobrý vztah s Jehovou a jak být v životě opravdu šťastní. Když těmto pravdám věříme a žijeme podle nich, nenecháme se oklamat falešnými naukami a nepropadneme nemravnému životnímu stylu. (1. Kor. 6:9–11)
4 Další důvod, proč jsou pravdy z Božího Slova tak vzácné, je to, že je Jehova odhaluje jenom pokorným lidem, kteří mají „správný postoj“. (Sk. 13:48) Takoví lidé uznávají způsob, jakým dnes Jehova tyto pravdy předává. (Mat. 11:25; 24:45) Rozumět Bibli je cennější než cokoli jiného a sami bychom to nikdy nedokázali. (Přísl. 3:13, 15)
5. Co dalšího nám Jehova svěřil?
5 Jehova nám prokázal velkou čest, když nám svěřil úkol učit druhé pravdy o něm a jeho záměru. (Mat. 24:14) To, co kážeme, má nesmírnou hodnotu, protože se lidé díky tomu můžou stát součástí Jehovovy rodiny a získat věčný život. (1. Tim. 4:16) Ať už ve službě můžeme strávit hodně času, nebo málo, podílíme se na té nejdůležitější práci, která v dnešní době probíhá. (1. Tim. 2:3, 4) Být Božími spolupracovníky je obrovská čest. (1. Kor. 3:9)
CHRAŇ TO, CO TI JEHOVA SVĚŘIL
6. Co se stalo některým lidem, kteří si přestali vážit toho, že jsou Boží spolupracovníci?
6 Někteří z Timoteových současníků si přestali vážit toho, že můžou spolupracovat s Bohem. Démas miloval tento svět, a proto přestal sloužit s Pavlem. (2. Tim. 4:10) Fygelos a Hermogenes přestali kázat zřejmě ze strachu, že je budou pronásledovat stejně jako Pavla. (2. Tim. 1:15) Hymenaios, Alexandr a Filetos se stali odpadlíky a opustili Jehovu. (1. Tim. 1:19, 20; 2. Tim. 2:16–18) Všichni tihle lidé byli dřív zjevně duchovně silní, ale pak si přestali uvědomovat, co má skutečnou hodnotu.
7. Jaké taktiky proti nám Satan používá?
7 Jak se Satan snaží dosáhnout toho, abychom přestali chránit poklady, které nám Jehova svěřil? Podívejme se na některé jeho taktiky. Například prostřednictvím zábavy a médií propaguje hodnoty a způsob myšlení a chování, které by nás mohly postupně odvést od pravdy. Také chce, abychom měli strach z pronásledování nebo z toho, co si budou myslet druzí, a kvůli tomu jsme přestali kázat. Nebo se nás snaží nalákat, abychom naslouchali „takzvanému poznání“, které šíří odpadlíci, a kvůli tomu opustili pravdu. (1. Tim. 6:20, 21)
8. Co se učíš z toho, co se stalo Danielovi?
8 Když si nedáme pozor, mohlo by se nám stát, že se od pravdy začneme vzdalovat. Zamysli se nad tím, co se stalo Danielovi, * který rád hrál počítačové hry. Vypráví: „Začal jsem hrát, když mi bylo asi deset. Nejdřív jsem hrál hry, které byly docela neškodné. Ale postupně jsem přešel na ty, kde bylo násilí a démonismus.“ Daniel nakonec trávil hraním asi 15 hodin denně. „Věděl jsem, že tenhle typ her a ta spousta času, kterou tomu věnuju, mě vzdalují od Jehovy. Ale přesvědčil jsem sám sebe, že na mě se biblické zásady nevztahují,“ říká Daniel. Zábava může nenápadně a snadno způsobit, že se pravdy přestaneme držet a nakonec přijdeme o ty vzácné poklady, které nám Jehova svěřil.
CO NÁM POMŮŽE DRŽET SE PRAVDY?
9. K čemu podle 1. Timoteovi 1:18, 19 Pavel Timotea vybízel?
9 Přečti 1. Timoteovi 1:18, 19. Pavel řekl Timoteovi, že má stejně jako voják „dál vést dobrý boj“. Neměl bojovat doslovně, ale duchovně. Proč se dá o křesťanech říct, že jsou jako vojáci, kteří vedou boj? Jaké vlastnosti jako Kristovi vojáci potřebujeme? Podívejme se teď na pět věcí, které se můžeme z Pavlova přirovnání naučit. Pomůže nám to pevně se držet pravdy.
10. Proč je důležité být oddaný Bohu?
10 Buď oddaný Bohu. Dobrý voják je věrný. Kdyby bylo potřeba chránit někoho, koho miluje, nebo něco, čeho si váží, ze všech sil by za to bojoval. Pavel Timotea vybízel, aby byl oddaný Bohu, aby se ho věrně držel. (1. Tim. 4:7) Čím víc Boha milujeme a jsme mu oddaní, tím víc si přejeme držet se pravdy. (1. Tim. 4:8–10; 6:6)
11. Proč potřebujeme sebeovládání?
11 Pracuj na sebeovládání. Aby byl voják v kondici a připravený na bitvu, musí mít sebekázeň. Timoteus byl v dobré duchovní kondici díky tomu, že se řídil Pavlovou radou, aby utíkal před špatnými touhami, pracoval na hezkých vlastnostech a trávil čas se spoluvěřícími. (2. Tim. 2:22) K tomu všemu potřeboval sebeovládání. A potřebujeme ho i my. Bez něj bychom nedokázali zvítězit nad hříšnými touhami. (Řím. 7:21–25) Navíc nám pomáhá odložit starou osobnost a oblékat si novou. (Ef. 4:22, 24) A když jsme na konci dlouhého dne unavení, možná se potřebujeme přinutit, abychom vyrazili na shromáždění. (Hebr. 10:24, 25)
12. Co můžeme dělat, abychom uměli líp používat Bibli?
12 Aby voják dokázal se zbraní dobře zacházet, musí pravidelně trénovat. A podobně i my chceme umět dobře používat Boží Slovo. (2. Tim. 2:15) Něco se můžeme naučit na shromáždění. Ale pokud máme přesvědčit druhé, že pravdy z Bible mají velkou hodnotu, musíme si ji sami pravidelně studovat a posilovat s její pomocí svou víru. Nestačí si Bibli jenom číst. O tom, co čteme, musíme přemýšlet a hledat si k tomu informace v našich publikacích. Díky tomu jí budeme dobře rozumět a dokážeme rady z ní uplatnit v životě. (1. Tim. 4:13–15) Pak také budeme umět pomocí Bible vyučovat druhé. A zase k tomu nestačí, že nějaký verš jen přečteme. Chceme lidem pomoct, aby biblickým veršům rozuměli a chápali, co pro ně znamenají. Když tedy budeme Bibli pravidelně studovat, budeme lepšími učiteli. (2. Tim. 3:16, 17)
13. K čemu podle Hebrejcům 5:14 potřebujeme rozlišovací schopnost?
13 Rozeznávej dobré od špatného. Voják musí umět předvídat nebezpečí a vyhnout se mu. I my se musíme naučit rozeznávat situace, které by pro nás mohly být nebezpečné, a vyhnout se jim. (Přísl. 22:3; přečti Hebrejcům 5:14) Například si musíme dobře vybírat, jak trávíme volný čas. V televizních pořadech a ve filmech se často objevuje nemravnost. Takové zábavě se chceme vyhýbat, protože postupně ničí naši lásku k Jehovovi. Jehova nemravné jednání nenávidí a lidé jím ubližují sami sobě i druhým. (Ef. 5:5, 6)
14. Jak Danielovi pomohla rozlišovací schopnost?
14 Daniel, o kterém jsme už mluvili, začal chápat, že hraní her, kde je násilí a démonismus, je opravdu problém. Našel si ve Watchtower Library informace, které mu pomohly to řešit. K čemu to vedlo? Přestal hrát násilné hry, zrušil předplatné u online her a už nehraje s jinými hráči. Říká: „Místo hraní her jsem se začal věnovat různým aktivitám venku a trávit čas s přáteli ze sboru.“ Daniel teď slouží jako průkopník a starší.
15. Proč jsou lživé historky nebezpečné?
15 Podobně jako Timoteus musíme rozeznat nebezpečí, které se skrývá ve lživých informacích pocházejících od odpadlíků. (1. Tim. 4:1, 7; 2. Tim. 2:16) Například šíří lživé historky o našich bratrech nebo se snaží vyvolat pochybnosti o Jehovově organizaci. Takové nepravdivé informace můžou podkopat naši víru. Musíme si dát pozor, abychom jim na to neskočili. Lživé historky totiž šíří „lidé, kteří mají zkaženou mysl [a] jsou vzdálení od pravdy“. Jejich cílem je vyvolat hádky a debaty. (1. Tim. 6:4, 5) Chtějí, abychom jejich pomluvám uvěřili a začali naše bratry podezírat.
16. Čím se nesmíme nechat rozptýlit?
16 Nenech se rozptýlit. Jako „dobrý voják Krista Ježíše“ se musel Timoteus soustředit na službu. Nesměl se nechat rozptýlit hmotnými věcmi nebo jinými cíli v životě. (2. Tim. 2:3, 4) Stejně jako Timoteus si ani my nemůžeme dovolit, aby hmotné věci odvedly naši pozornost. „Podvodná moc bohatství“ by mohla zadusit naši lásku k Jehovovi, naši vděčnost za Boží Slovo a naši touhu mluvit o něm s ostatními. (Mat. 13:22) Je proto důležité, abychom žili jednoduše a využívali čas a energii k tomu, abychom dávali „na první místo Království“. (Mat. 6:22–25, 33)
17., 18. Co musíme dělat, abychom si duchovně neublížili?
17 Buď připravený jednat rychle. Voják si musí dopředu promyslet, jak se zachová. Abychom dokázali ochránit to, co nám Jehova svěřil, musíme jednat rychle, když vidíme nějaké nebezpečí. Co nám k tomu pomůže? Dopředu si promysleme, jak se zachováme.
18 Uveďme si příklad. Když se koná nějaká akce, pořadatelé někdy účastníky poprosí, aby se ještě před začátkem programu podívali, kde jsou nejbližší únikové východy. Proč? Kdyby došlo ke stavu ohrožení, dokážou rychle najít cestu ven. I my si můžeme dopředu promyslet, jakým únikovým východem utečeme, když na internetu, v televizi nebo v nějakém filmu narazíme na nemravnou a násilnou scénu nebo materiál od odpadlíků. Pokud budeme připravení na to, co se může stát, dokážeme reagovat rychle a tak si duchovně neublížíme a zůstaneme v Jehovových očích čistí. (Žalm 101:3; 1. Tim. 4:12)
19. Co dobrého získáme, když budeme chránit vzácné poklady, které nám Jehova svěřil?
19 Musíme chránit vzácné poklady, které nám Jehova svěřil – biblické pravdy a možnost učit o nich druhé. Když to budeme dělat, budeme mít čisté svědomí, náš život bude mít opravdový smysl a budeme mít radost z toho, že druhým pomáháme poznat Jehovu. S jeho pomocí dokážeme chránit to, co nám svěřil. (1. Tim. 6:12, 19)
PÍSEŇ Č. 29 Chci žít v ryzosti
^ 5. odst. Máme obrovskou čest, že známe pravdu a můžeme ji učit druhé. V tomto článku si ukážeme, co můžeme dělat pro to, abychom se o tyto drahocenné poklady nepřipravili.
^ 8. odst. Některá jména byla změněna.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ